Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 10-02-11, 06:49
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Πιστευω οτι δεν θα παθει κατι το σασμαν ειτε βαλεις το ενα ειτε το αλλο..
Απλα εγω σου ειπα παραπανω πως το σκεφτηκα και πηρα MTF..
Διαβαζω οτι αλλοι κανουν και μιξη, δηλαδη βαζουν ATF & MTF μαζι, ειτε 50-50, ειτε 60-40 κτλ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-02-11, 09:08
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Και να λεγα ότι δεν τα 'χετε ζήσει τα αλήστου μνήμης EPIC posts στο forum...
Μην μπάζετε ότι βρείτε μπροστά σας !!!
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-02-11, 11:35
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Και να λεγα ότι δεν τα 'χετε ζήσει τα αλήστου μνήμης EPIC posts στο forum...
Μην μπάζετε ότι βρείτε μπροστά σας !!!
C U out there
ΩΧ ΩΧ ΩΧ..!!! Το ειχα ξεχασει αυτο!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-02-11, 13:37
Το avatar του χρήστη asteris777
asteris777 Ο χρήστης asteris777 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Μηνύματα: 126
asteris777 is on a distinguished road
μολις σωσατε το σασμαν μου.....
αλλα επειδη εχω παρει το atf apo trade-wind τωρα τι θα το κανω που θελω mtf???
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-02-11, 16:35
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εγώ βέβαια, είχα για 3 χρόνια και πάνω από 30-35.000χλμ Redline D4 ATF στο σασμάν και δεν έπαθε τίποτα...και δεν του φέρομαι και πολύ χαλαρά.

Απλά είναι μάλλον καλύτερο για πιο κρύα κλίματα (π.χ. Βόρειες ΗΠΑ, Καναδάς, Σκανδιναβία)
Οι κυριες αναφορές ηταν από αμερικάνικα φόρουμ για αυτού του είδους τις βαλβολίνες σασμάν.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-02-11, 17:44
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris777 Εμφάνιση μηνυμάτων
μολις σωσατε το σασμαν μου.....
αλλα επειδη εχω παρει το atf apo trade-wind τωρα τι θα το κανω που θελω mtf???
Αν ειναι προσφατα αγορασμενα και εχεις αποδειξη-τιμολογιο, παρε και ρωτα τους μηπως μπορουν να στα αλλαξουν..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ βέβαια, είχα για 3 χρόνια και πάνω από 30-35.000χλμ Redline D4 ATF στο σασμάν και δεν έπαθε τίποτα...και δεν του φέρομαι και πολύ χαλαρά.

Απλά είναι μάλλον καλύτερο για πιο κρύα κλίματα (π.χ. Βόρειες ΗΠΑ, Καναδάς, Σκανδιναβία)
Οι κυριες αναφορές ηταν από αμερικάνικα φόρουμ για αυτού του είδους τις βαλβολίνες σασμάν.
Το θυμαμαι που μου το ειχες πει Δημητρη.. Και ξερω και πως του φερεσαι..
Τωρα φορας ΟΕΜ?

Και μενα ATF πρεπει να μου εχει βαλει τωρα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-02-11, 19:52
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Τελευταία φορά μου έβαλαν στο συνεργείο από τα ''υγρά'' της BMW.

MTF-2 στο σασμάν της BMW, και ένα για διαφορικό δε θυμάμαι ονομασία-χαρακτηριστικά, νομίζω αυτό που δίνουν για αλλαγή στο διαφορικό της Μ3 γιατι στο δικό μας δεν ''προβλέπεται'' καθότι lifetime

Μια χαρά είναι τα ΟΕΜ πάντως.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-05-11, 21:18
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Αλλαξα σημερα βαλβολινες στο σασμαν.. Ο μηχανικος μου περσι με τη μετατροπη μου ειχε βαλει ATF αγνωστου μαρκας & στοιχειων.. Εβαλα λοιπον Red Line MTL, ειχα παρει 2 μπουκαλια του λιτρου και χωρεσε μεσα γυρω στο 1.1lt (δηλαδη ενα ολοκληρο και κατι ψιλα απο το αλλο).. Δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα κιολας.. Μικρη εως ανυπαρκτη διαφορα σε σχεση με πριν.. Θα δειξει βεβαια.. Θα δω και πως θα ειναι οταν ειναι κρυο..
Περιμενω 2 καινουργιες ροδελες για να αλλαξω και του διαφορικου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-05-11, 23:00
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα χεις βαλει εσυ?

Εγω ειπα να βαλω MTF γιατι ειναι χειροκινητο (Manual Transsmision Fluid) το αυτοκινητο μου.. Ξερω οτι πολλοι βαζουν και ATF (Automatic Transsmision Fluid) στα χειροκινητα..
Μερικά πράγματα και για τα 2:

Το MTF και ATF έχουν διαφορετικό ιξώδες, το MTF έχει από 30% ως και διπλάσιο ιξώδες.

Το MTF είναι σχεδιασμένο για να λειτουργεί σε χειροκίνητο σασμάν και να προκαλεί ιδανικές συνθήκες ώστε να δουλεύουν σωστά τα συγχρονιζέ, το ATF όχι.

H BMW στα νεότερα μοντέλα ζητά το λιπαντικό να καλύπτει προδιαγραφές GL-4. Πολλά MTF αλλά και ATF την καλύπτουν!


Οπότε με λίγα λόγια δεν είναι λάθος να βάλει κανείς ATF. Απλώς το MTF είναι καλύτερη επιλογή...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-05-11, 10:18
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλαξα σημερα βαλβολινες στο σασμαν.. Ο μηχανικος μου περσι με τη μετατροπη μου ειχε βαλει ATF αγνωστου μαρκας & στοιχειων.. Εβαλα λοιπον Red Line MTL, ειχα παρει 2 μπουκαλια του λιτρου και χωρεσε μεσα γυρω στο 1.1lt (δηλαδη ενα ολοκληρο και κατι ψιλα απο το αλλο).. Δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα κιολας.. Μικρη εως ανυπαρκτη διαφορα σε σχεση με πριν.. Θα δειξει βεβαια.. Θα δω και πως θα ειναι οταν ειναι κρυο..
Περιμενω 2 καινουργιες ροδελες για να αλλαξω και του διαφορικου..
Επειδη το δουλεψα 3-4 μερες τωρα, συμπεριφερεται πολυ καλυτερα τελικα, ακομα και οταν ειναι κρυο το σασμαν..
Με τα ATF που ειχα 1 χρονο τωρα, καταλαβαινα οτι ο λεβιες ηταν πιο μαλακος μετα απο αρκετη ωρα (μιση+ ωρα οδηγηση και 40+ χλμ συγκεκριμενη στροφοδιαδρομη με ταχυτητες απο 2α μεχρι 5η)..
Τωρα με τα Red Line ακομα και μεσα στη πολη, με κρυο σασμαν σχετικα, οι αλλαγες ειναι πολυ πιο "γλυκες".. Αν προλαβω σημερα μπορει να μπαξω και του διαφορικου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.