Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 01-02-13, 13:18
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giotiss Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι δε θα υπάρχει υπογούφερ δε σημαίνει πως τα υπόλοιπα ηχεία θα είναι αναγκασμένα να παίξουν τις συχνότητες αυτού. Μπορεί ο φίλος να κάνει αποκοπή συχνοτήτων στα 120-130hz .
Παράθεση:
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα λείπουν αρκετές συχνότητες...
Απάντησες μόνος σου πιστεύω . Πρακτικά , αυτό ακριβώς σημαίνει !
Η πρόταση που έγραψες δεν έχει ουσιώδη λόγο ύπαρξης . Δε δουλεύει δηλαδή σαν αποτέλεσμα , δε το κάνει κανένας αυτό γιατι μετά απλά δεν ακούς μουσική..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kefalismos : 01-02-13 στις 13:22
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-02-13, 13:26
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexVag Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδια. Τις τελευταιες μερες κυκλοφορω με ενα passat cc του πατερα μου...πολυ ομορφο αυτοκινητο με πολλα μπιχλιμπιδια επανω και αυτοματο...απο ολα αυτα δεν ζηλευω τιποτα. Αλλα αυτο που ζηλεψα σιγουρα ειναι η ποιοτητα του ηχοσυστηματος και αποφασισα να κανω καποια βελτιωση σε αυτο που εχει η bmw μου.

Να πω εξ αρχης οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε με τον ηχο σε αυτοκινητα οποτε θα ηθελα να μου προτεινετε καποιες λυσεις. Το αυτοκινητο ειναι Ε39 του 97 και το μονο που εχω αλλαξει ειναι το γεγονος οτι εδω και 2 χρονια εχω τοποθετησει μια πηγη της dynavin. http://dynavin.gr/products/item/dyna...?category_id=1

Τι θα μου προτεινατε να αλλαξω για να εχω καλυτερο ηχο? δεν θελω κατι τρομερο...απλα ενα καλο αποτελεσμα, να μπορω να ακουω αξιοπρεπεως δυνατα μουσικη χωρις να παραμορφωνεται ο ηχος. Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστω ηχεια. Αλλα πρεπει να βαλω και ενισχυτη? εαν ναι αυτο μπορει να γινει χωρις πολλα κοψε ραψε? Εχετε να μου προτεινετε κατι συγκεκριμενο? Αυτο που με ενδιαφερει πανω απο ολα ειναι να μην κοψω τιποτα και η λυση να ειναι plugnplay

Ευχαριστω
εάν σ ενδιαφέρει πουλάω έναν ενισχυτή 4 κανάλο κ ένα σαμπ 12άρι σε καλες τιμές κ σε καλή κατάσταση κ τα 2 ΔΕΣ στ αγγελίες του φόρουμ. Θα πάρεις ακόμα ένα ζευγάρι ηχεία διερουμενα για μπροστά κ θα σαι μια χαρά.
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-02-13, 13:34
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-07-2008
Μηνύματα: 48
giotiss is on a distinguished road
Φίλε μου εξαρτάται. Μια χαρά λόγο ύπαρξης μπορεί να έχει ένας ενισχυτής πάνω σε μια διαιρούμενη μονάδα ακόμη και χωρίς υπογούφερ. Δηλαδή με το χάλια σήμα και την τεράστια παραμόρφωση της πηγής η μονάδα μας μπορεί να αναπαράγει συχνότητες κάτω των 120hz ενώ όταν βάλουμε ενισχυτή όχι ? Απλά λογικά μετά την εγκατάσταση του ενισχυτή ο ιδιοκτήτης μιας και θα έχει τα γκάζια στα χέρια του θα θελήσει να ακούσει με αρκετά περισσότερα db και δε θα αρκεστεί στα λίγο περισσότερα που το πιο πιθανό είναι να μπορεί να αποδώσει το ηχείο του ακόμη και κάτω των 100hz θα κάψει τα ηχεία αυτά(συμβαίνει τις περισσότερες φορές). Θέλω λοιπόν να πω το εξής: Αν δεν υπάρχουν τρελές απαιτήσεις σε στάθμες τα ηχεία δεν είναι δυνατόν να παίζουν full range με την πηγή και να μη μπορούν να παίξουν μετά την προσθήκη ενισχυτή που ούτως ή άλλως θα δέχονται πολύ καθαρότερο και όμορφο σήμα από πριν. Σίγουρα θα παίξουν πιο καθαρά, πιο ομαλά και σίγουρα και πιο δυνατά απλά δε μπορούμε να ζητήσουμε και πολλά πράγματα από τα καημένα ... Το θέμα είναι πόσο μακριά θέλει να το πάει ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου !
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-02-13, 13:52
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Πάντως για να κάψεις ηχείο πρέπει να έχεις κάλο στο αυτί που λέω κ εγώ ... Το ακούς ότι παίζει παραμόρφωση δε το δίνεις κ άλλο ένταση ... Κάνεις ρύθμιση στο 1/4 του ενισχυτη και δεν καις τίποτα ...
Εγώ δε συμφωνώ στο ότι βάζω ενισχυτή και μετά τον γκαζώνω . Θα του τον κάνει μια ρύθμιση αυτός που θα περάσει τον ήχο και δε θα ξαναπειραχτεί η ρύθμιση.

foul range εχεις ακούσει πως παίζει το 39άρι έτσι ? Πρακτικά δε παίζει φουλ range ... 13άρι ηχείο δε βγάζει ήχο χαμηλού είτε το ρυθμίσεις για foyl είτε όχι . το γνωρίζεις . Μπρος πίσω 13άρι έχει έχει το 39άρι.
Εδώ 16.5άρι και πάλι δε παίρνει τα πόδια του στα χαμηλά .

Οπότε εγώ προτείνω οπωςδήποτε κάτι σε woofer μιας και είμαι της άποψης αν είναι να σκαλίσουμε , να βγάλουμε και αποτέλεσμα . Μην κάνουμε μισές δουλιές . Ενισχυτής σε 13άρι χωρίς woofer είναι για μένα μισες δουλιές και δεν αξίζει τα λευτά του σε καμιά περίπτωση .

Επί του πρακταίου θεματογράφε . Πολύ χοντρικά . 300 ευρώ 5/6κάναλος ενισχυτής , 100 καλωδίωση , 150 subwoofer , 50 ευρώ περαστικά . 600 ευρώ .
Ή 600 ευρώ για τα παραπάνω ή δεν ασχολείσε καν .
Με μεταχειρισμένο woofer + ενισχυτή πας κατευθείαν στα 350 ευρώ όλα μαζί τοποθετημένα . Διαλέγεις και παίρνεις .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kefalismos : 01-02-13 στις 14:01
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-02-13, 14:18
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-07-2008
Μηνύματα: 48
giotiss is on a distinguished road
Δεν υπάρχει ούτε 5 κάναλος ούτε υπογούφερ με 150 ευρώ που μπορεί να βγάλει μπάσο μέσα στο e39 πόσο μάλλον να γεμίσει τον τεράστιο όγκο του αυτοκινήτου. Με λίγα λόγια αν θέλήσει να γεμίσει με χαμηλές συχνότητες αυτό το αμάξι θα πρέπει το υπογούφερ να οδηγηθεί μόνο του από μονοκάναλο με τουλάχιστον 1kw και δε νομίζω πως υπάρχει κάποιο ηχείο της τάξης των 150 ευρώ (υπολόγισε και την κούτα) το οποίο μπορεί να αντέξει αυτό το ρεύμα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-02-13, 15:36
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Ένα πράγμα θα σου πω και σκέψου το . Οι λύσεις δεν ειναι ή δεν βάζω woofer ή βάζω 1kw . Τα υπερβολικά πράγματα - καγκουριές . Αυτή την λογική εγώ την λέω μηδενισμό και διαφωνώ από όλες τις απόψεις .
9/10 θα καλυφτούν από αυτά που έγραψα .
Από εκεί και πέρα καθένας έχει την άποψη του , διαβάζει και κρίνει αυτά που λέμε .
Θεωρώ αστεία την όποια συζήτηση για 1kw σε sub αυτοκινήτου .
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-02-13, 15:41
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-07-2008
Μηνύματα: 48
giotiss is on a distinguished road
Μιλάμε για e39... Το 1kw = με 250rms σε ένα απλό 5πορτο...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-02-13, 15:46
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Το έχω το ε39 με 250 rms ... Και διαφωνώ καθετα με αυτό που λες . Πρώτος είσαι με 250 rms .
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-02-13, 22:23
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
εγω το μονο που εχω να πω ειναι πως οτι επιλογη κ να κανεις στην τελικη καλο θα ητανε να παιξειςμε δυο ενισχυτες!ενας καθαρα για το sub κ ενας για την τετραδα ηχεια.κ αυτο γιατι πιστευω πως σαφως μπορεις να ρυθμισεις καλυτερα τον ηχο κ αφετερου ΑΝ σου καει ο ενισχυτης του sub δεν μενεις απο ηχο αλλα μονο απο γουφερ!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-02-13, 13:37
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια..το μεγιστο που θα κανω ειναι να αλλαξω ηχεια και να βαλω εναν ενισχυτη...δεν θελω σε καμια περιπτωση να εχω ενα "κουτι" στο πορτ μπαγκαζ...απλα δεν ξερω τι δυνατοτητες εχουν τα ηχεια που φοραει απο μαμα...δλδ αυτο που περιοριζει ειναι τα ηχεια η ο ενισχυτης?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.