Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-11-14, 17:01
JOHN Z4 Ο χρήστης JOHN Z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2014
Μηνύματα: 40
JOHN Z4 is on a distinguished road
Ζ4 2.5i ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΒΟΥΗΤΟ

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος στο forum και ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το εξής πρόβλημα. Όταν οδηγώ κυρίως με τετάρτη (ή και τρίτη) σε μία γκάμα στροφών από 2 με 3.500 (δηλαδή σε νορμάλ ρυθμούς) και αφήνω το γκάζι, ακούγεται ένα βουητό στην καμπίνα (όχι εκκωφαντικό αλλά πάντως αρκετά ενοχλητικό) χωρίς κατά τα λοιπά να επηρεάζεται καθόλου η οδηγική συμπεριφορά του αυτοκινήτου. Αν εκείνη την ώρα βάλω νεκρό, σταματάει. Αν βάλω πέμπτη, πάλι σταματάει. Στα λιγότερα χιλιόμετρα τίποτα. Στα πολλά χιλιόμετρα (με πέμπτη), τίποτα. Όταν πατάω κανονικά το γκάζι (ανεξαρτήτως χιλιομέτρων και ταχύτητας), τίποτα! Μόνο όταν αφήνω γκάζι ακούγεται, κυρίως στην τετάρτη. Από το συνεργείο το κοίταξαν, δεν είδαν τίποτα ύποπτο και θεώρησαν ότι είναι θόρυβος κύλησης από τα λάστιχα ή και θέμα στραβής ζάντας. Άλλαξα πρόσφατα λάστιχα (ήταν χάλια και χρειάζονταν αλλαγή ούτως ή άλλως) και ίσιωσα τις ζάντες (ήταν όντως λίγο στραβές οι πίσω) αλλά ο θόρυβος συνεχίζεται ακάθεκτος. Αν και η χροιά του θορύβου δεν μου ακούγεται για μηχανική (περισσότερο αεροδυναμική θα έλεγα), ο νους μου πάει στο διαφορικό, ή στο κιβώτιο, αλλά ο μάστορας δεν είδε κάτι. Έχετε τίποτα στο μυαλό σας; Έχω προβληματιστεί πάρα πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-11-14, 17:27
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Στον κεντρικό ίσως υπάρχει κάποια φθορά σε σύνδεσμο, ίσως διαφορικό...
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-11-14, 17:35
JOHN Z4 Ο χρήστης JOHN Z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2014
Μηνύματα: 40
JOHN Z4 is on a distinguished road
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε μου. Εννοείς σύνδεσμο στον κεντρικό άξονα; Είναι επικίνδυνο αυτό; Επίσης, να σημειώσω (γιατί είναι ίσως σημαντικό) ότι το πρόβλημα αυτό έχει παρουσιαστεί εδώ και πολλούς μήνες και δεν έχει ούτε βελτιωθεί ούτε όμως και χειροτερέψει με το χρόνο! Μπορεί να έχει να κάνει με το διαφορικό και να παραμένει επί τόσους μήνες η κατάσταση σταθερή χωρίς να χειροτερεύει;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOHN Z4 : 17-11-14 στις 17:43 Αιτία: Συμπλήρωση
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-11-14, 17:35
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
απο το σασμαν ειναι μαλλον...το κανει και εμενα σε ε30 πολλα χρονια τωρα...ουτε εμενα χειροτερευει
το εκανε προσφατα και σε καποιον σε 46αρι.....δεν νομιζω να εβγαλε ακρη τι φταιει....
αλλα δεν ειναι τοσο ενοχλητικο οσο λες εσυ.....
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DiMiTrIs_ : 17-11-14 στις 17:38
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-11-14, 17:41
JOHN Z4 Ο χρήστης JOHN Z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2014
Μηνύματα: 40
JOHN Z4 is on a distinguished road
Ευχαριστώ για την απάντηση Δημήτρη. Για να λες όμως ότι στο κάνει πολλά χρόνια, εννοείς προφανώς ότι δεν είναι κάτι επικίνδυνο που να χρειάζεται επισκευή, σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-11-14, 17:52
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
μη σε παρω στο λαιμο μου.....
αν λεμε το ιδιο εμενα το κανει πολλα χρονια και δεν εχω παρατηρησει καποια αλλαγη στη συμπεριφορα του αυτοκινητου...αλλα σιγουρα πηγαινε σε ενα καλο μαστορα να παρεις μια γνωμη....
σε καμια περιπτωση δεν σου λεω οτι δεν ειναι επικινδυνο γτ δεν ξερω αν ειμαστε ιδια περιπτωση...να πας να σου πουν
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-11-14, 18:05
JOHN Z4 Ο χρήστης JOHN Z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2014
Μηνύματα: 40
JOHN Z4 is on a distinguished road
Φυσικά, έχεις απόλυτο δίκιο. Απλώς μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι ο μάστορας το σήκωσε στο ανυψωτικό, το βάλαμε μπρος και το είχε ένα τέταρτο πάνω αλλάζοντας ταχύτητες χωρίς να βρει κάποιο πρόβλημα είτε στο διαφορικό είτε στα ψαλίδια είτε οπουδήποτε αλλού (γι' αυτό και το έριξε τελικά στις ζάντες που όμως ήταν αθώες..). Ή όντως δεν υπάρχει μηχανικό πρόβλημα λοιπόν ή πρέπει να αλλάξω μάστορα!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-11-14, 19:04
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Εξάτμιση είναι..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-11-14, 19:16
JOHN Z4 Ο χρήστης JOHN Z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2014
Μηνύματα: 40
JOHN Z4 is on a distinguished road
Λες να είναι τόσο απλό βρε rapid? Μακάρι... Όσο για τα "μαστόρια" δίκιο έχεις. 10 μάστορες, 10 διαφορετικές γνώμες. Αλλά αν δεν έχεις ο ίδιος τη γνώση να τσεκάρεις, τι μπορείς να κάνεις; Ακούς και κουνάς το κεφάλι....και μοιράζεις 50άρικα από δω κι από κει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-11-14, 20:48
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξάτμιση είναι..
Αυτο ακριβως θα ελεγα και εγω... Απο τοτε που αλλαξα εξατμιση εχω ακριβως ενα βουητο σε ενα μικρο φασμα στροφων οταν ρολαρει το αμαξι...αλλα στη δικη μου περιπτωση κανει μπαμ οτι ειναι απο εκει...ακουγεται λιγο και πρεπει να το προσεξεις για να το ακουσεις...φυσικα αν βαλεις κενο και πεσουν οι στροφες σταματαει...η αν πατησεις γκαζι παλι σταματαει...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.