Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-11, 13:54
Emar Ο χρήστης Emar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-06-2009
Μηνύματα: 37
Emar is on a distinguished road
Αγορά x1?

Καλημέρα θα ήθελα τη γνώμη σας:

Έχω e90 316i και θέλω να το αλλάξω για diesel. Έχω δει το Volvo S40 1600 diesel καινούργιο
με 25000 (θα επωφεληθώ και της απόσυρσης έχω ένα σαραβαλάκι) οπότε 23000 με μέση κατανάλωση 4,3 L/100km και εκτός 3,5(άλογα115 ροπή 250).
Βρήκα μεταχειρισμένο x1 με 28000 ευρώ και 15000 χλμ (diesel me 143hp) με μέση κατανάλωση 5,2. Προσωπικά δεν θέλω να αποχωρηστώ την Bmw μου αλλά κάνω 35000/έτος και πλέον η βενζίνη έχει καταντήσει κύριο έξοδο.(400-500 ευρώ ανά μήνα).
Το 320 d από την άλλη είναι απλά πανάκριβο.
Τελικά πόσο καλύτερη κατανάλωση θα έχω; Ρωτάω δηλ σε εθνική που κάνω και τα περισσότερα χλμ κρατάει ένα diesel χαμηλά την κατανάλωση; Με 140 χλμ/ώρα η τιμή που δίνει η bmw x1 4,7 για εθνική πόσο θα πάει; Με την 316 θέλω τουλάχιστον 8,7-9.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-11, 09:08
Το avatar του χρήστη SpyrosK
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2009
Μηνύματα: 78
SpyrosK is on a distinguished road
καλημέρα, σίγουρα οι diesel είναι πιο οικνομικοί και ουτως ή αλλως το πετρέλαιο είναι φθηνότερο. Αρα κάθε επιλογή σε diesel είναι προτιμότερη σε θέματα οικονομίας αλλά και ροπής, ρύπων. Τώρα για το Χ1 μόνο καλά ακούγονται για οικονομία, ασφάλεια,οδική συμπεριφορα (υστερεί λιγο σε ποιότητα πλαστικών στο ταμπλό). δεν ξέρω αν η κατανάλωση στη πράξη είναι οσο λέει η εταιρία,αλλά σίγουρα θα είναι πιο οικονομικό απο την Ε90. πιστεύω πως αν δεν θέλεις να φύγεις απο την BMW είναι πολύ καλή επιλογή.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-11, 10:43
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Αφού κάνεις μπόλικα χλμ στο χρόνο ΕΚΤΟΣ από τα καύσιμα ΠΡΕΠΕΙ να δεις και το κάθε πότε και πόσο κοστίζει το κάθε σέρβις, τι εγγύηση δίνεται και για πόσο ισχύει και τέτοια θέματα.

Προσωπικά με τόσα χλμ τον χρόνο θα έπαιρνα το Volvo.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-01-11, 14:27
Emar Ο χρήστης Emar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-06-2009
Μηνύματα: 37
Emar is on a distinguished road
ευχαριστω παιδια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-01-11, 08:56
YANNIS X1 Ο χρήστης YANNIS X1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 23-10-2010
Μηνύματα: 17
YANNIS X1 is on a distinguished road
Φιλε μου Emar,
Εγω εχω στην κατοχη μου ενα Χ1 x-drive 23d με αυτοματο κιβωτιο και μου καιει 7 λιτρα στα 100 χλμ.
Οποτε πιστευω οτι αυτο που αναφερεις,και νομιζω οτι ειναι s-drive, θα καιει 6 λιτρα στα 100χλμ.
Παντος το αυτοκινητο ειναι φανταστικο και θα ελαγα να το παρεις με κλειστα ματια.....αν και θα προτιμουσα να ηταν x-drive........
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-04-11, 19:16
Emar Ο χρήστης Emar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-06-2009
Μηνύματα: 37
Emar is on a distinguished road
αγορα x1 συνεχεια

Παρακαλώ ξέρει κανείς τι χόρος μένει διαθέσιμος για το κεφάλι αν βάλω ηλιοροφή;
Ειμαι 1.90 θα χωράω; στο e90 με ηλιοροφή χωράω ακριβώς(1 εκατοστό αέρα)!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-04-11, 07:37
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Αν δεν πας να το τσεκάρεις δεν πρόκειται να πάρεις ικανοποιητική απάντηση γιατί έχει να κάνει και με την ρύθμιση του καθίσματος, όχι μόνο κατά το ύψος αλλά και την κλίση και της πλάτης.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-04-11, 10:41
apostdimo Ο χρήστης apostdimo δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-05-2008
Μηνύματα: 56
apostdimo is on a distinguished road
Η καλύτερη λύση φίλε μου είναι να βάλεις στη 316 σου υγραέριο. Με 1500 ευρώ είσαι έτοιμος και τα 400-500 το μήνα θα γίνουν 200-250.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-04-11, 17:47
Emar Ο χρήστης Emar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-06-2009
Μηνύματα: 37
Emar is on a distinguished road
Καλή λύση το υγραέριο αλλά δεν ξέρω αν θα κάνει ζημιά στον κινητήρα και σίγουρα θα χάσω όγκο στο χώρο αποσκευών.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-04-11, 08:48
apostdimo Ο χρήστης apostdimo δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-05-2008
Μηνύματα: 56
apostdimo is on a distinguished road
Ζημιά στον κινητήρα δεν κάνεις, αν το δουλευεις σωστα. Η βενζίνη απλα λιπαίνει λίγο τις βαλβίδες με τα πρόσθετα που έχει, αν δουλεύεις και λίγο βενζίνη δεν θα έχεις πρόβλημα ποτέ. Όσο για το χώρο αποσκευών, έχεις δίκιο, αλλα η τεράστια οικονομία που θα την δείς απο την πρώτη στιγμή αποζημειώνει την απώλεια χώρου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.