Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-06-11, 03:15
gfoto Ο χρήστης gfoto δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 43
gfoto is on a distinguished road
Αγορά 518 E28

Γεια σας, θα ηθελα να μου πειτε σχετικα με την Ε28 αν γνωριζετε ποια ειναι τα σημεια που πρεπει να προσεξω σε ενδεχομενη αγορα της καθως επισης και αν ξερετε περιπου τι καταναλωση εχει. Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-06-11, 06:28
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Epistimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας, θα ηθελα να μου πειτε σχετικα με την Ε28 αν γνωριζετε ποια ειναι τα σημεια που πρεπει να προσεξω σε ενδεχομενη αγορα της καθως επισης και αν ξερετε περιπου τι καταναλωση εχει. Ευχαριστω.
Κοίτα,
επειδή το αυτοκίνητο που θές είναι πάρα πολύ παλιό,
δεν έχει μεμονομένα πράγματα για να δείς..
Αν έχει πολλά χιλιόμετρα, θέλει ωστήρια και εκκεντροφόρο.
Αν είναι καλά συντηρημένο, δεν έχει να προσέξεις κάτι.
Ειναι ευπαθές σε σκουριά, πίσω, κάτω στην ποδιά δεξιά και αριστερά στην ραφή
και μόνον εκεί.
Οπου αλλού έχει σκουριά είναι απο χτύπημα και κακή συντήρηση.
Πρέπει να βγάλεις την μπαταρία και να δείς αν έχει σαπισει η λαμαρίνα της βάσης.
Στάνταρ κολλάει το κόπλερ στη φτερωτή, και βγάζει λούφτ αν έχει πολλά χιλιόμετρα.
Να προσέξεις πολύ, αν στο φρενάρισμα απο τα 80-90 τρέμει το τιμόνι εντονα,
και αν έχει μεγάλα κενά (τζόγο) στο τιμόνι.
Καιει κάπου 6,5 έξω απο την πόλη, και γύρω στα 9 μέσα.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-06-11, 10:57
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
επίσης να κοιτάξεις αν το μοτέρ είναι injection...μέχρι 09/1983 φορούσε και καρμπυρατέρ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-06-11, 12:31
gfoto Ο χρήστης gfoto δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 43
gfoto is on a distinguished road
Αν η καταναλωση που λες rapid fast ειναι πραγματικη τοτε ειναι μαλλον σιγουρη η αγορα του. Αν δεν κανω λαθος τα ωστηρια και ο εκκεντροφορος ειναι κοινη ζημια που βγαζουν κυριως απο λαθος λαδια ή οχι? Επισης γενικα πως ειναι γιατι το μονο Ε28 που εχω οδηγησει ειναι ενα 528 που ομως ηταν σε αθλια κατασταση (και παλι ειχε παρα πολυ καλη οδηγικη συμπεριφορα - ειδικα σε ταξιδι κλπ)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-11, 13:46
Το avatar του χρήστη Bassakos
Bassakos Ο χρήστης Bassakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 554
Bassakos has a spectacular aura aboutBassakos has a spectacular aura about
Ε30 με μοτερ Μ40 1800 cc με 113 ps καταλυτηκο κατω απο 10 λιτρα στην αθηνα......ΠΟΤΕ εκτος αν πηγαινεις με 70 κμ και 5τη και ξεκινας απο τα φαναρια αλλαζοντας ολες τις ταχυτητες εως τιος 2000rpm.... τοτε ναι θα δεις 9 λιτρα ισως και 8.5

ΑΛΛΑ! !
σε Ε28 με αρκετα περισσοτερο βαρος δεν νομιζω να καιει μεσα στην αθηνα κατω απο 11-12 λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-11, 14:12
gfoto Ο χρήστης gfoto δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 43
gfoto is on a distinguished road
Για εθνικη εννοω εγω δηλαδη 6,5 L / 100 km (εγω λεω το πολυ 7 να ειναι παλι ειμαι ΟΚ).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-11, 14:21
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Epistimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η καταναλωση που λες rapid fast ειναι πραγματικη τοτε ειναι μαλλον σιγουρη η αγορα του. Αν δεν κανω λαθος τα ωστηρια και ο εκκεντροφορος ειναι κοινη ζημια που βγαζουν κυριως απο λαθος λαδια ή οχι? Επισης γενικα πως ειναι γιατι το μονο Ε28 που εχω οδηγησει ειναι ενα 528 που ομως ηταν σε αθλια κατασταση (και παλι ειχε παρα πολυ καλη οδηγικη συμπεριφορα - ειδικα σε ταξιδι κλπ)
Όχι, το πρόβλημα που περιγράφεις αφορά τον Μ40 κινητήρα, δεν το φόρεσαν τα Ε28.

Η κατάναλωση είναι περίπου 7-7.5λ/100 έξω με ήπια οδήγηση (90-120χλμ/ω σταθερή) και 12-13 λ/100 μέσα. 9λ/100 μέσα στην πόλη ούτε εάν το γδύσει κανείς ως την λαμαρίνα και το πηγαίνει ως 2000 στροφές, είναι αδύνατον για Μ10 κινητήρα (εδώ η BMW δίνει 10.7λ/100 κατανάλωση, κάτω από των προδιαγραφών δεν έχει πάει αυτοκίνητο σε νορμάλ συνθήκες). Είχε ο πατέρας μου Ε28 518i για 5 χρόνια και το οδηγούσα και εγώ για 1 χρόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-06-11, 17:39
gfoto Ο χρήστης gfoto δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 43
gfoto is on a distinguished road
Mαλιστα, παντως αν εχετε υποψιν σας καμμια καλη πενταρα παντως ας μου πειτε, αν και εχω βρει ηδη δυο - τρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-06-11, 18:52
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, το πρόβλημα που περιγράφεις αφορά τον Μ40 κινητήρα, δεν το φόρεσαν τα Ε28.

Η κατάναλωση είναι περίπου 7-7.5λ/100 έξω με ήπια οδήγηση (90-120χλμ/ω σταθερή) και 12-13 λ/100 μέσα. 9λ/100 μέσα στην πόλη ούτε εάν το γδύσει κανείς ως την λαμαρίνα και το πηγαίνει ως 2000 στροφές, είναι αδύνατον για Μ10 κινητήρα (εδώ η BMW δίνει 10.7λ/100 κατανάλωση, κάτω από των προδιαγραφών δεν έχει πάει αυτοκίνητο σε νορμάλ συνθήκες). Είχε ο πατέρας μου Ε28 518i για 5 χρόνια και το οδηγούσα και εγώ για 1 χρόνο.
Ωρε θα με τρελάνετε??
Απο το 1984 μέχρι το 2006 τόσο έκαιγε..
Απλά δεν το έσκιζα για αυτά τα νούμερα..
Χώρια αυτά που έβγαιναν αν έσβηνες στα φανάρια..
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSCN0834.JPG (210,7 KB, 67 εμφανίσεις)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-06-11, 19:11
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωρε θα με τρελάνετε??
Απο το 1984 μέχρι το 2006 τόσο έκαιγε..
Απλά δεν το έσκιζα για αυτά τα νούμερα..
Χώρια αυτά που έβγαιναν αν έσβηνες στα φανάρια..
Συμφέρει ……; Δεν Νομίζω Τάκη (ΔΝΤ) άναψε σβήσε στα φανάρια …. από το να δουλεύει ρελαντί , άσε που σκίζεις και την μίζα!
Οι τιμές αυτές είναι εργοστασιακές ….. κατά εμέ παραδεισένιες άπιαστες γιατί δεν υπολογίζονται ΠΑΡΑ πολλές συνιστώσες!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.