Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > Χειμερινή Οδήγηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-02-11, 08:31
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Καλημέρα...
Προφανώς, ό,τι πληρώνεις παίρνεις και τα autosocks λογικά θα έχουν πολύ πιο περιορισμένη επίδοση στο χιόνι, σε σχέση με τις αλυσίδες.
Όμως, επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για το θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : Μήπως μια τέτοια λύση είναι και η μοναδική για κάποιον που έχει τοποθετήσει χαμηλά ελατήρια οπότε υπάρχει σοβαρός κίνδυνος οι αλυσίδες κατά την κίνηση (και τα πιθανά πάνω-κάτω της ανάρτησης) να ακουμπήσουν στους θόλους (ή στην εσωτερική επιφάνεια του χείλους των φτερών)??
Όσο για τα χιονολάστιχα, οκ θα συμφωνούσα, αν ζούσα στην Ελβετία, ή κάπου ορεινά στην Ελλάδα (όπου θα ήξερα ότι το στρώνει συχνά)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη petroscf : 18-02-11 στις 08:37
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-02-11, 09:33
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
μπράβο φίλε πολύ ωραίο thrread!

Μιας και ανοίξατε κουβέντα να σας πω ότι στο Ε92 έχω καλές αλυσίδες (μπαίνουν εύκολα, δεν κάνουν θόρυβο και δε σκουριάζουν), autoshock αλλά και σετ ζάντες με χιονολάστιχα continental contiwintercontact ts810 ssr

Tο αποτέλεσμα είναι οι αλυσίδες και τα autoshock να είναι στο κουτί και να έχω πάνω στο αμάξι μόνιμα τα χειμερινα. Δεν υπάρχει σχέση σε απόδοση και ευκολία χρήσης σε χειμερινές συνθήκες. Πριν 2 εβδομάδες σε Βασιλίτσα το Ε92 ήταν το μόνο αμάξι χωρίς τετρακίνηση που δεν είχε αλυσίδες. Είναι ότι καλύτερο για χιόνια και βροχή

Τα φοράω από Δεκέμβριο μέχρι Μάρτιο γιατί έχω κάτι ταξίδια εξωτερικό που κάνω λόγο δουλειάς.

Στο νησί μου δεν κάνουν δουλειά γιατί έχουν μεγάλη φθορά σε πάνω απο 7 βαθμούς θερμοκρασία (σύμφωνα με τη continental) ενω στις θερμοκρασίες που έχουμε τώρα (10-15 βαθμους) δεν αποδίδουν σωστά ούτε στο βρεγμένο.

Επίσης, η εμφάνιση είναι χειρότερη γιατί είναι 16άρια ενώ τα μαμά καλοκαιρινά 17άρια. Στη Κέρκυρα με τρίτη και τέρμα γκάζι επεμβαίνει το DSC καμια φορά. Στη χαμηλή πρόσφυση στο στεγνό συμβάλει και το γεγονός ότι είναι στενότερα (205/55/16 έναντι 225/45/17) αλλά απο την άλλη είναι λόγο προφίλ πολύ άνετα. Σαν να μην είναι runflat...

Με λίγα λόγια όλα η απόφαση σας έχει να κάνει με τις συνθήκες στις οποίες οδηγήτε. Για μια επίσκεψη μια στο τόσο σε ένα χειμερινό τοπίο βάλτε autoshock (όχι άλλη μάρκα κάλτσες) ή αλυσίδες. Για περισσότερα τα χειμερινά είναι μονόδρομος

Να πω είσης ότι τα πήρα όλα μαζί (ζάντες λάστιχα) απο μέλος του φόρουμ 450 Ευρώ πολύ ελαφρά μεταχ/να.
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-02-11, 10:56
Το avatar του χρήστη Makis_
Makis_ Ο χρήστης Makis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Μηνύματα: 185
Makis_ will become famous soon enoughMakis_ will become famous soon enough
Ελα μου όμως που δεν βρίσκω autosock στις διαστάσεις μου (285/45/19)...
Βρίσκω μόνο για τους μπροστά τροχούς (255/50/19) το Νο:697
Εκτός και αν ταιριάζουν και στους πίσω.
Ο λαστιχάς μου λέει πως μπαίνουν και λογικά πρέπει να μπαίνουν γιατί το ύψος των τροχών είναι ίδιο, όμως οι πίσω τροχοί εχουν 30mm περισσότερο πλάτος και φοβάμαι οτι τα λάστιχα θα πατάνε πάνω στις ραφές απο τις autosock...
__________________
BIG BOYS/BIG TOYS
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-02-11, 13:38
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
μπες στο site της autosock το Νορβηγικό www.autosock.no να δεις διαστάσεις. Αν δεν έχει τις δικές σου πάρε για το πιο κοντινό στο δικό σου μέγεθος που μπορείς να βρεις
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-02-11, 16:41
Το avatar του χρήστη Makis_
Makis_ Ο χρήστης Makis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Μηνύματα: 185
Makis_ will become famous soon enoughMakis_ will become famous soon enough
Μπα δεν βρίσκω.
Οι πιο κοντινές είναι οι Νο 697 που εξυπηρετούν λάστιχα φάρδους απο 225 min - 275 max.
Το 285 είναι εκτός ορίων... Θα πατάει στις ραφές και θα τις σκίσει γρήγορα..
Ίσως από τις διαστάσεις φορτηγού κάποια να μου ταιριάζει αλλά δεν ξέρω να κάνω την μετατροπή...
Φοβάμαι πως οι biathlon είναι μονόδρομος..
__________________
BIG BOYS/BIG TOYS
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-02-11, 01:33
Το avatar του χρήστη Makis_
Makis_ Ο χρήστης Makis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Μηνύματα: 185
Makis_ will become famous soon enoughMakis_ will become famous soon enough
Απο σήμερα οι biathlon είναι στα χέρια μου.
Παιδιά είναι ΑΠΑΙΧΤΕΣ...
Μπαίνουν πανεύκολα και γίνονται ενα με το λάστιχο σε ελάχιστο χρόνο.
Ούτε λάσκο ούτε χτύπημα ... τίποτα. Και μπαίνουν πολύ πιο εύκολα απο τις autosock που πήρα ενα ζευγάρι για εμπρός.
Μειονεκτήματα τους
1) η τιμή τους (αλλά χαλάλι τους) και
2) ο όγκος της βαλίτσας μεταφοράς τους
__________________
BIG BOYS/BIG TOYS
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-02-11, 08:38
Το avatar του χρήστη BMW850i
BMW850i Ο χρήστης BMW850i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-01-2008
Μηνύματα: 260
BMW850i will become famous soon enough
Παιδιά καλημέρα, είμαι λάτρης των BMW από παιδί και κάτοχος δύο μοντέλων BMW. Ποτέ όμως δεν έχω οδηγήσει την σειρά X, δηλαδή SUV της BMW με τετρακίνηση. Γιατί το αναφέρω αυτό:

Εκτός από τα BMW έχω στην κατοχή μου ένα Grand Vitara (1.6) μοντέλο 2008. Και στο συγκεκριμένο αλλά και στο προηγούμενο μοντέλο που είχα (του 2004) ποτέ δεν χρειάστηκε να βάλω αλυσίδες για να ξεκολλήσω από το χιόνι παρόλο που τις κουβαλάω πάντα στο χώρο αποσκευών. Και όταν μιλάω για χιόνι εννοώ για πάνω από 30-40 πόντους και κάποιες φορές και παραπάνω. Το αμάξι πάντα με βγάζει ασπροπρόσωπο χωρίς προβλήματα. Ούτε όμως και στον πάγο έχω ιδιαίτερα προβλήματα. Με προσεκτική οδήγηση πάντα καταφέρνω να προχωρήσω.

Ακούω πολλούς από τους φίλους με σειρά Χ να ψάχνουν για αλυσίδες ή τα ειδικά πανιά. Δεν έχουν την ίδια συμπεριφορά και τα τετρακίνητα της BMW; Η κίνηση στους εμπρός και πίσω τροχούς είναι 50-50 ή ρυθμίζετε ηλεκτρονικά οπότε χάνετε η δύναμη του; Μπορεί να φανεί λίγο χαζό το ερώτημα αλλά ποτέ δεν είχα την ευκαιρία να οδηγήσω σειρά Χ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-02-11, 19:26
Το avatar του χρήστη Makis_
Makis_ Ο χρήστης Makis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Μηνύματα: 185
Makis_ will become famous soon enoughMakis_ will become famous soon enough
Να σου εξηγήσω τι συμβαίνει αγαπητέ φίλε με τα υπέροχα αμάξια...
Τα X* της BMW έχουν βασική κατανομή δύναμης 40-60 ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενη ανάλογα με τις ανάγκες (μπορεί να γίνει 0-100 ή και 100-0) και σε κάθε τροχό όχι μόνο εμπρος-πίσω αλλά και δεξιά-αριστερά (δηλ διαφορετική δύναμη σε κάθε τροχό όσο χρειάζεται ο κάθε ένας...)
Σαν traction control είναι σαφώς ανώτερα από οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί σε 4x4 χωλαίνουν όμως σε off road καταστάσεις σε
1) Ανάρτηση (σκληρή με μικρές διαδρομές… και αν μάλιστα φορά και κάνα Sport Package…)
2) Λάστιχα (είναι απίθανο φαινόμενο να δεις Χ* με λάστιχα λάσπης ή χιονιού σαν κύρια τετράδα μιλάμε..)
3) Βάρος (τουλάχιστον αν ήταν πιο ελαφριά θα αντιστάθμιζαν την χασούρα από τα λάστιχα)
Από την μάνα τους βγαίνουν με λάστιχα καλοκαιρινά ασφάλτινα με δείκτη ταχ. V και W
Κινείσαι στην εθνική με 200+ και πηγαίνεις ξεκούραστα, αθόρυβα, με απόλυτη αίσθηση σιγουριάς και ελέγχου του οχήματος και στην ευθεία και στη στροφή και στο φρένο παρά τα κιλά και τον ογκο του..
Βέβαια σε μια στραβή έχεις την δυνατότητα για off road παράκαμψη ή πορεία, δεν θα κολλήσεις και δεν θα σε απογοητεύσει έχει το απαραίτητο ύψος για off road καταστάσεις αλλά δεν είναι φτιαγμένα και στημένα για εκεί τα Χ* είναι standard ασφάλτινα οχήματα με δυνατότητα εναλλακτικής off road μετακίνησης..
Γι αυτό και μας βλέπεις να ψάχνουμε για κουβέρτες και αλυσίδες.. Αν είχαμε λάστιχα M+S τουλάχιστον δεν θα υπήρχε πρόβλημα αλλά για εμάς που χρησιμοποιούμε το Χ* για ταξίδια και μακρινές διαδρομές και πάμε στα χιόνια κάθε χειμώνα για 3-4 φορές από 2-3 μέρες κάθε φορά είναι πιο βολικό να έχουμε αλυσίδες παρά να κρατάμε 2 τετράδες ζαντολάστιχα και κάθε φορά να τα αλλάζουμε, είναι και κουραστικό συν τοις άλλοις..
Σκέψου ότι τις αλυσίδες τις πήρα από ένα φίλο με Wragler που ο άνθρωπος έβαλε λάστιχα χιονιού (σε Wragler επαναλαμβάνω…)
__________________
BIG BOYS/BIG TOYS
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.