Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - DIY

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-10-11, 11:22
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
αγορά-τοποθέτηση m3 e46 καθρέπτες

όπως λέει κ ο τίτλος σκέπτομαι την τοποθέτηση m3 e46 καθρεπτών....ψάχνοντας λίγο στο ebay βρήκα αυτό http://www.ebay.com/itm/350500754056...791288&vxp=mtr
Διερωτώμαι λοιπόν επειδή είμαι παντελώς άσχετος απο ebay:η αξία των καθρεπτών είναι 169 ή 186 δολάρια?Απο την αμερική θάρθουν οι συγκεκριμένοι καθρέπτες?Τα μεταφορικά πόσο είναι?Σε Αγγλία-Γερμανία δεν υπάρχουν τέτοιοι καθρέπτες?
Να σημειώσω ότι εδώ στην Ελλάδα τους βρίσκω γύρω στα 280-350 ευρώ τους replica καθρέπτες αναλόγως καταστήματος!Στο αυτοκινητο μου έχω ηλεκτρικούς καθρέπτες(οπως όλα τα bmw e46) δεν είναι όμως ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι...ούτε ξέρω αν είναι θερμαινόμενοι!Καπου διαβασα οτι οι m3 καθρεπτες έχουν 12 pins πλεξούδα ενώ οι απλοί στα 46ρια έχουν 6 pins.Τροποποιείται η συνδεση της καλωδιωσης κ ολα δουλευουν οκ!Δεν με πειράζει αν δεν εχω ηλεκτρικά αναδιπλούμενη λειτουργία αλλά θέλω να παραμείνει η εσωτερική ηλεκτρική ρυθμιση.Κ κατι τελευταίο...οι ρεπλικα σε τι διαφερουν?Στο χρωμα του κρυσταλλου μονο?Δεν με πειράζει ούτε θελω απαραιτητα ΟΕΜ απλα όσο το δυνατον πιο κοντα σε εμφανιση-λειτουργια με τους ΟΕΜ.....
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-10-11, 11:58
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
φιλε mako θα σου απαντησω σε οτι ξερω (νομιζω οτι ξερω χαχαα).
λοιπον η τιμη που λεει bid σημαινει κανε προσφορα(πλειστηριασμος δηλαδη πιπεριες μαντολες.ο οποιος πλειστηριασμος ξεκιναει απο 169 δολαρια και πανω και τελειωνει την ημερομηνια εκει που γραφει time left μεσα στην παρενθεση.πιαστο αβγο και κουρευτο αδελφε!χεχε
ενω απο κατω εκει που λεει price 185.97 δολλαρια ειναι η τιμη που μπορεις να τους αγορασεις απευθειας χωρις τα μεταφορικα.(αρα 185,97+μεταφορικα).
οι καθρεφτες αυτοι ερχονται απο αμερικη οποτε επειδη ειναι γυρω τα 150ε(καπου εκει κοντα ειναι η τιμη) υπαρχει περιπτωση να εχει φορο στο τελωνειο οποτε παρτους απο αγγλια -γερμανια να ξερεις απο την αρχη τι θα πληρωσεις χωρις τελωνεια κ.λ.π.
οσον αφορα την ποιοτητα ενα θα σου πω.οι replica σιγουρα εχουν διαφορα απο τους γνησιους κυριως στα τζαμακια οσον αφορα την αποσταση ορατοτητας.
εγω φοραω repilca μ3 εδω και 6 χρονια και λειτουργικα δεν εχουν κανενα προβλημα.οσον αφορα την ορατοτητα ομως σε δυσκολες καιρικες συνθηκες δειχνουν καπως περιεργα οι καθρεφτες και εχουν νεκρες γωνιες.(σε καποια σημεια-γωνιες δεν εχω την ιδια καθαρη ορατοτητα).μην σε πρηζω ομως.σου ειπα μια χαρα δουλεουν.απλα ειναι καποιες λεπτομερειες που με χαλανε σαν ψειρας που ειμαι.και επειδη ξερω οτι και συ εισαι ψειρας θα σου προτεινα να βρεις απο ebay αγγλιας-γερμανιας ενα ζευγαρι Oem ε46 μ3 να τους βαψεις και να τους βαλεις πανω.η τελευταια κινηση μου οταν κανω ολα τα υπολοιπα και εμενα αυτη θα ειναι!
ελπιζω να βοηθησα και να μην σε μπερδεψα!
θα σε κατατοπισουν οι πιο εμπειροι απο μενα οσον αφορα το ebay.....
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-11, 12:36
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε παρτους απο αγγλια -γερμανια να ξερεις απο την αρχη τι θα πληρωσεις χωρις τελωνεια κ.λ.π.
οσον αφορα την ποιοτητα ενα θα σου πω.οι replica σιγουρα εχουν διαφορα απο τους γνησιους κυριως στα τζαμακια οσον αφορα την αποσταση ορατοτητας.
εγω φοραω repilca μ3 εδω και 6 χρονια και λειτουργικα δεν εχουν κανενα προβλημα.οσον αφορα την ορατοτητα ομως σε δυσκολες καιρικες συνθηκες δειχνουν καπως περιεργα οι καθρεφτες και εχουν νεκρες γωνιες.(σε καποια σημεια-γωνιες δεν εχω την ιδια καθαρη ορατοτητα).σου ειπα μια χαρα δουλεουν.απλα ειναι καποιες λεπτομερειες που με χαλανε σαν ψειρας που ειμαι.και επειδη ξερω οτι και συ εισαι ψειρας θα σου προτεινα να βρεις απο ebay αγγλιας-γερμανιας ενα ζευγαρι Oem ε46 μ3 να τους βαψεις και να τους βαλεις πανω.η τελευταια κινηση μου οταν κανω ολα τα υπολοιπα και εμενα αυτη θα ειναι!
ελπιζω να βοηθησα και να μην σε μπερδεψα!
Λεωνίδα ευχαριστώ για τη βοηθεια.Χτες μιλησα με Ζαχαρία και μουπε πως οι replica έχουν στην εφαρμογή τους κλίση προς τα πάνω...αν δεις το αμάξι απο μπροστά....
Αλήθεια ρωτώ κ αλλα παιδιά που έχου βάλει ισχύει κάτι τέτοιο?
Θάθελα να αναφερουν κ μάρκες-μέρος καθώς κ δυσκολίες στην ορατότητα...έστω με π.μ απο ώπου τους πήραν.....
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-11, 13:10
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Θελει λιγο προσοχη απο Αγγλια (δεξιοτιμονα).. στο θεμα των κρυσταλων των καθρεπτων.. θυμαμαι οτι καποιος ελεγε οτι εχουν διαφορά με τα κρυσταλα απο τους καθρεπτες που φορανε τα αριστεροτιμονα.. και δεν βλεπεις ΣΩΣΤΑ.. Θελει ψαξιμο τα part # στο realoem μαλλον για να επιβεβαιωθει αυτο, δεν το εχω ψαξει..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-11, 14:26
Το avatar του χρήστη baklavas
baklavas Ο χρήστης baklavas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Μηνύματα: 108
baklavas is on a distinguished road
εγω εβαλα ρεπλικα,τους βρηκα 150 ευρω περσι,εχουν ηλεκτρικη ρυθμιση κανονικα απο μεσα οπως και οι OEM και κλεινουν προς τα πανω...μαρκα κ μαγαζι μην ρωτησεις,σε καποιο φαναρτζη τους βρηκα στο ασχετο και τους εβαλα...
__________________
εγώ τους έδειχνα το φεγγάρι....και αυτοί κοιτούσαν το δάχτυλο.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-11, 14:42
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελει λιγο προσοχη απο Αγγλια (δεξιοτιμονα).. στο θεμα των κρυσταλων των καθρεπτων.. θυμαμαι οτι καποιος ελεγε οτι εχουν διαφορά με τα κρυσταλα απο τους καθρεπτες που φορανε τα αριστεροτιμονα.. και δεν βλεπεις ΣΩΣΤΑ.. Θελει ψαξιμο τα part # στο realoem μαλλον για να επιβεβαιωθει αυτο, δεν το εχω ψαξει..
Eχει δικιο ο Ζαχος... Αν παρατηρήσεις τα αμαξια, στον καθρευτη του συνοδηγου εχουν πιο κοιλο κατοπτρο.. Μεχρι και στη δικιά μου την αηδια που δεν φαινεται ξεκάθαρα, παρατηρησα οτι οντως απο τον καθρεφτη του συνοδηγου δειχνει τα αντικειμενα πισω πιο μακριά απο αυτον του οδηγου (δεν εχουν αλλαχτει ποτε)

Επομένως, λογικά, αφου στη Gayland πανε αναποδα, ο "σωστος" καθρεφτης τους θα ειναι ο δικός μας του συνοδηγού, και το αντίστροφο.
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-11, 16:32
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λεωνίδα ευχαριστώ για τη βοηθεια.Χτες μιλησα με Ζαχαρία και μουπε πως οι replica έχουν στην εφαρμογή τους κλίση προς τα πάνω...αν δεις το αμάξι απο μπροστά....
Αλήθεια ρωτώ κ αλλα παιδιά που έχου βάλει ισχύει κάτι τέτοιο?
Θάθελα να αναφερουν κ μάρκες-μέρος καθώς κ δυσκολίες στην ορατότητα...έστω με π.μ απο ώπου τους πήραν.....
Δημητρη, ειναι μια λεπτομερεια η οποια εμενα προσωπικα μου τη δινει.. μου χαλαει ολη την εικονα του αυτοκινητου.. Ειδικα στα Ε46 κουπε & καμπριο.. (επειδη σενταν και κομπακτ δεν φορεσαν ποτε τετοιο καθρεπτη, οι ρεπλικα δειχνουν καλυτερα)..

Εδω οι ρεπλικα http://www.ca-at.co.uk/single_prod-c...pZD0xMDcx.html
Κι εδω οι γνησιοι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-10-11, 17:16
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
και απ οσο θυμαμαι οι Αγγλικοι εχουν διαφορα στην δεξια πεξουδα μιας και οπως ειπαμε ο δεξης ειναι του οδηγου.
__________________
Το πάθος
Το λάθος
Και οι γυναίκες
Πληρώνονται!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-10-11, 13:00
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από baklavas Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εβαλα ρεπλικα,τους βρηκα 150 ευρω περσι,εχουν ηλεκτρικη ρυθμιση κανονικα απο μεσα οπως και οι OEM και κλεινουν προς τα πανω...μαρκα κ μαγαζι μην ρωτησεις,σε καποιο φαναρτζη τους βρηκα στο ασχετο και τους εβαλα...
Πολύ καλή τιμή τους βρήκες!Μπράβο!Τυχερός!Ουτε στο ebay κάνουν τόσο!Μηπως είχαν κάποιο ελάττωμα?Ηταν τπτ σπασμένοι κ τους επιδιόρθωσες?
Υ.Γ Μηπως μπορείς να βάλεις καμία φώτο να τους δούμε(στο γκαράζ σου έχεις τους απλούς!), να δούμε κ πως κάθονται?Καποια προβληματα ορατοτητας σε σχεση με τους μανισιους?
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-10-11, 13:50
Το avatar του χρήστη thanos_1
thanos_1 Ο χρήστης thanos_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 119
thanos_1 is on a distinguished road
Αν η μόνη διαφορά στους καθρέπτες των δεξιοτίμονων είναι τα κρύσταλλα, τότε το πρόβλημα διορθώνεται εύκολα με αλλαγή κρυστάλλων!! Υπάρχει όμως περίπτωση να έχουν και διαφορά στο κέλυφος του καθρέπτη.
Το λέω αυτό γιατί πρόσφατα αγόρασα ένα ζευγάρι καθρέπτες από Αγγλία για το rx8 και διαπίστωσα πως εκτός από τα κρύσταλλα, τα καβούκια των καθρεπτών είχαν ελάχιστα διαφορετική κλίση σε σχέση με τα αριστεροτίμονα,
με αποτέλεσμα από τον καθρέπτη του συνοδηγού να μη βλέπω τίποτα, όσο και να τον ρύθμιζα και ότι κρύσταλλο και αν έβαζα!!
Γιαυτό προσοχή!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.