Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - DIY

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-10, 01:05
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
DIY ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΓΡΥΛΟΥ ΠΑΡΑΘΥΡΟΥ ΣΕ Ε46

Ενα συχνο προβλημα στα 46αρια και σε αλλες σειρες ειναι η βλαβη στον γρυλο των ηλ.παραθυρων.
Ξεκιναει με τριξιματα του τζαμιου,κολληματα στο ανεβασμα και καποια στιγμη σταματα η λειτουργια εντελως οποτε μενεις με ανοιχτο τζαμι.
Το κοστος λοιπον της ζημιας ειναι η αγορα νεου γρυλου + εργατικα περιπου σε 130 ευρω χοντρικα και παντα οχι σε αντιπροσωπεια γιατι μαλλον παει παραπανω εκει
Προσφατα κυκλοφορησαν καποια σετακια επισκευης οπου δεν απαιτειται η αγορα ολοκληρου γρυλου ,αλλα μονο η αντικατασταση καποιων πλαστικων οδηγων του συρματοσχοινου που ανεβοκατεβαζει το τζαμι και αν χρειαζεται αντικατασταση και του συρματοσχοινου.
Παραδειγμα http://cgi.ebay.de/BMW-E46-FENSTERHE...item20b08604d5

http://cgi.ebay.de/BMW-E46-Fensterhe...item20b08e8258

Αποφασισα να ασχοληθω μονος μου και αγορασα το 2ο σετακι χωρις το συρματοσχοινο.
Κατεβασα το τζαμι σχεδον 3/4 κατω.

Εβγαλα μετα το πανελ οπως εχουμε δειξη εδω
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...358#post348358

Στην συνεχεια και αφου εχει μεινη το εσωτερικο μονωτικο με 10ακι καρυδακι εβγαλα τις 3 βιδες του αεροσακου της πορτας.
Δεν τον αποσυνδεσα απλα με ενα δεματικο τον στερεωσα στην πορτα κρεμασμενο απο το πανω μπρατσο της πορτας .

Η αφαιρεση του μονωτικου εγινε προσεκτικα ανασηκωνοντας λιγο και κοβοντας με χαρτοκοπτη την κολλα-μαστιχα που το συγκρατει πανω στην πορτα γυρω γυρω .
Αν κοβετε και τραβατε ελαφρα βγαινει ευκολα και χωρις να σας σκιστει το αφρολεξ ,αφηνουμε κολλα πανω και στην πορτα και στο παραθυρο,ειναι ευκολο απλα θελει λεπτομερεια στο κοψιμο-αφαιρεση.

Αφου βγει το μονωτικο εχουμε "γυμνη" την πορτα και πρεπει να βγαλουμε τον γρυλο.
Ο γρυλος ειναι 2 κοματια σιδερο καθετα στην πορτα με ενα συρματοσχοινο χιαστι αναμεσα τους και στηριζεται στην πορτα σε 5 σημεια με παξιμαδια τα οποια βγαινουν και αυτα με το 10αρακι καρυδακι .
Στο αριστερο σιδερο στηριζεται με 3 torx βιδες το μοτερ που δινει την κινηση για το ανεβοκατεβασμα το οποιο ΔΕΝ χρειαζεται να ξεβιδωθει απλα ξεφισαρουμε πολυ ευκολα μια φισα που του δινει ρευμα.
IMG0125A.jpg
Το συρματοσχοινο εχει στην μεση ενα δεματικο (εργοστασιακη πατεντα) το οποιο το κοβουμε και μετα στην επανεγκατασταση βαζουμε ενα καινουριο.
Βλεποντας το γρυλο αφου ειναι βγαλμενος Φωτο 2,
παρατηρησα οτι το προβλημα ηταν πραγματι τα σπασμενα δοντακια του οδηγου που περναει μεσα το συρματοσχοινο Φωτο 3,
αλλα επισης στο δικο μου το κατω κοματι που καταληγει σε ενα μικρο ημικυκλικο οδηγο το συρματοσχοινο ειχε βγει εντελως απο την θεση του
Φωτο 4
Επειδη το συρματοσχοινο ηταν τεντωμενο δεν μπορουσα να το βαλω στην θεση μεσα στον πλαστικο οδηγο και εκανα κατι αλλο,
κουμπωσα απλα την φισα του μοτερ για το ανεβοκατεβασμα και δουλευοντας λιγο με τον διακοπτη απλα για να κινηθει το συρματοσχοινο και να δωσει "αερα" μπορεσα να το ξαναπερασω στον ημικυκλικο οδηγο που δεν χρειαζοταν αλλαγη.
Βλεποντας τωρα τα ανταλακτικα κομματια η διαφορα τους ειναι οτι ο "μαμα" οδηγος ειναι αλουμινενιος με πλαστικα δοντια (τα οποια σπανε και αρχιζει η ζημια) ενω τα ιμιτασιον ειναι ολο πλαστικο χοντρο κοματι και ακριβως στην ιδια διασταση .Φωτο 5-6.
Αν το συρματοσχοινο δεν εχει πουθενα τριφτει και "ξεφλουδισει" δεν χρειαζεται να αλλαχτει και εμενα ευτυχως ηταν ενταξει αλλιως 8α επρεπε να το αλλαξω με το ιδιο που σας εβαλα στο 1ο λινκ του ebay .
Επισης οι 2 ημικυκλικοι πλαστικοι οδηγοι(1 σε καθε σιδερο του γρυλου) ειναι πριτσινωτοι οποτε αν χρειαστει αλλαγη τους (σπανιο) θα χρειαστει το νεο κοματι να πιαστει με βιδα και παξιμαδι αντιστοιχου διαμετρηματος και μηκους.
Και παλι δεν χρειαστηκα να αλλαξω κανενα απο αυτους αν και ειχα αγορασει 2 βιδες για παν ενδεχομενο.

Το συρματοσχοινο μπαινει στον οδηγο αναμεσα σε δοντια και συγκρατειται (κουμπωνει) με ενα μικρο σιδερακι σαν μπιλια που "κολαει" αναμεσα στα δοντια ,εγω το εφαρμοσα με μια πενσα και κουμπωσε αψογα.

Μετα με τον νεο οδηγο πανω και περασμενο το συρνατοσχοινο δοκιμασα πριν κουμπωσω το τζαμι(θα πω πως γινετε) απλα να δω αν κολαει κατι η αν τριζει κανενα συρματοσχοινο ,ολα οκ .
To τζαμι συγκρατειται πανω στους οδηγους με 2 βιδες 1 σε καθε σιδερο του γρυλου (οπως τον βλεπουμε στην πορτα καθετα 1 αριστερα και 1 δεξια) οι οιποιες βγαινουν με 8αρακι καρυδακι με προεκταση ,ΜΟΝΟ αν εχουμε κατεβασει το τζαμι οπως σας ειπα στην αρχη περιπου 3/4 .
Οι βιδες του τζαμιου συγκρατουν το τζαμι με τον γρυλο βιδωμενες πανω στα πλαστικα κοματια που αλλαζουμε.
Για να αφαιρεθει ο γρυλος και για να ξαναμπει και να πατησει το τζαμι πρεπει να βγουν αυτες οι 2 βιδες ,ειναι ευκολη δουλεια απλα πρεπει επειδη εινα σε κρυφα σημεια να ερθει το τζαμι στο σωστο υψος οταν το κατεβασουμε δλδ στα 3/4 ,τοτε φαινονται πισω απο τα 2 σιδερενια κοματια του γρυλου.
Δυστυχως δεν εβγαλα απο εκει φωτο.

Οταν εχουμε βγαλει τον γρυλο το τζαμι ειναι στον αερα ,εγω με ταινια συσκευασιας το ειχα κολησει στην πορτα.

Οταν εβαλα πισω τον γρυλο αφησα σιγα το τζαμι να κατεβει εως το σημειο που παταγε στους οδηγους του γρυλου και βιδωσα τις 2 βιδες αριστερα και δεξια(εκει θελει μια προσοχη να ερθει στα ισια το τζαμι για να μην αφηνει κανενα κενο οταν ανεβαινει μετα ).

Αφου βιδωσα και τον γρυλο στα 5 σημεια που χρειαζεται εβαλα προσεκτικα το μονωτικο πανω στην πορτα ,σε μερικα σημεια προσθεσα λιγη κολλα -μαστιχα και εφαρμοσε μια χαρα ειναι απαραιτητο να ξανακολλησει παντου οπου αφαιρεθηκε κολλα γιατι ειναι και στεγανοποιητικο το αφρολεξ.

Βιδωθηκε ο αεροσακος μπηκε το πανελ της πορτας και εγινε και μια δοκιμη για τυχον προβληματα.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 13062008333.jpg (3,1 KB, 493 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG0113A.jpg (2,3 KB, 491 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG0114A.jpg (2,7 KB, 481 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG0120A.jpg (2,1 KB, 480 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG0119A.jpg (2,2 KB, 480 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG0115A.jpg (2,1 KB, 482 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG0122A.jpg (2,4 KB, 482 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-10, 01:30
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Μπραβο Γιωργη!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-10, 19:37
Το avatar του χρήστη timos 318i
timos 318i Ο χρήστης timos 318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 232
timos 318i is on a distinguished road
μπραβο φιλε για την δουλεια που εκανεσ..! την ιδια δουλεια εκανα κ εγω αλλα μαλλον δεν εδωσα καλη ρεγουλα στο παραθυρο απο τισ 2 βιδεσ που το πιανουν πανω στον γρυλο με αποτελεσμα να εχω ψιλοτριγμουσ στην κινιση του οχηματοσ..!!!και παλι μπραβο.πολυ χρησιμο..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-12-10, 20:23
takis1983 Ο χρήστης takis1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2010
Μηνύματα: 228
takis1983 will become famous soon enough
πολυ χρησιμο φιλαρακι μπραβο! μηπως ομως αυτα τα σετακια τα εχει και κανενα καταστημα εδω στην ελαδα να τα παρουμε? η μονο μεσο e bay? ανα ειναι μονο εκει πως γινετε η διαδικασια αυτη κ αν ειναι ασφαλεις?
__________________
σαν πας στη καλαμάτα και ΄ρθεις με το καλό, φέρε ενα κατσαβίδι μαζί κι ενα φακό !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-12-10, 13:07
Το avatar του χρήστη timos 318i
timos 318i Ο χρήστης timos 318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 232
timos 318i is on a distinguished road
εγω παντωσ τον γρυλο τον πηρα απο τρακαρισμενα απο μαγαζι στην θεσσαλονικη κ μαζι μου εδωσε κ το μοτερ κομπλε 60 ευρω..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-10, 10:46
takis1983 Ο χρήστης takis1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2010
Μηνύματα: 228
takis1983 will become famous soon enough
κανενα τετοιο σετακι παιζει στην ελλαδα ρε παιδια?
__________________
σαν πας στη καλαμάτα και ΄ρθεις με το καλό, φέρε ενα κατσαβίδι μαζί κι ενα φακό !
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-09-12, 21:39
Το avatar του χρήστη panagiotisE46ci
panagiotisE46ci Ο χρήστης panagiotisE46ci δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-05-2007
Μηνύματα: 568
panagiotisE46ci is on a distinguished road
χθες μου παρουσιασε το προβλημα αυτο στο παραθυρο του συνοδηγου.εχω βγαλει το καλυμα και το μονωτικο .εχω ξεβιδωση και τον αεροσακο και τον εχω δεση να μην κρεμεται.
ρωτοντας σημερα καινουργιος ο γρυλος ο οποιος παει με τον μηχανισμο το μοτερακι ειναι 130 ευρο.δηλαδη τον παιρνουμε ενα 100αρικο χωρις φπα τοσο μου ειπαν 3 συνεργεια.στα 100 ευρω.τωρα εργατικα ενας ζητησε 25 ο αλλος 40 ευρω γιατι πρεπει να το κανει ηλεκτολογος .αυτο δεν μπωρω να καταλαβω σε τι χρειαζεται ο ηλεκτρολογος.....αλλιος την κανω μονος την δουλεια αν ειναι ευκολο να γλυτοσω και τα λεφτα
__________________

Na εισαι καλος απεναντι στους ανθρωπους καθως ανεβαινεις ,γιατι θα τους συναντησεις ολους κατεβαινωντας...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-09-12, 10:00
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagiotisE46ci Εμφάνιση μηνυμάτων
.στα 100 ευρω.τωρα εργατικα ενας ζητησε 25 ο αλλος 40 ευρω γιατι πρεπει να το κανει ηλεκτολογος .αυτο δεν μπωρω να καταλαβω σε τι χρειαζεται ο ηλεκτρολογος.....αλλιος την κανω μονος την δουλεια αν ειναι ευκολο να γλυτοσω και τα λεφτα
Πρέπει κάποιος να αποσυνδέσει την μπαταρία, και μια φίσα αερόσακου..
Μόνο ηλεκτρολόγος μπορεί...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-09-12, 11:05
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει κάποιος να αποσυνδέσει την μπαταρία, και μια φίσα αερόσακου..
Μόνο ηλεκτρολόγος μπορεί...
Αλιμονο............και να ειναι και πτυχιουχος!
__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-09-12, 11:10
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagiotisE46ci Εμφάνιση μηνυμάτων
χθες μου παρουσιασε το προβλημα αυτο στο παραθυρο του συνοδηγου.εχω βγαλει το καλυμα και το μονωτικο .εχω ξεβιδωση και τον αεροσακο και τον εχω δεση να μην κρεμεται.
ρωτοντας σημερα καινουργιος ο γρυλος ο οποιος παει με τον μηχανισμο το μοτερακι ειναι 130 ευρο.δηλαδη τον παιρνουμε ενα 100αρικο χωρις φπα τοσο μου ειπαν 3 συνεργεια.στα 100 ευρω.τωρα εργατικα ενας ζητησε 25 ο αλλος 40 ευρω γιατι πρεπει να το κανει ηλεκτολογος .αυτο δεν μπωρω να καταλαβω σε τι χρειαζεται ο ηλεκτρολογος.....αλλιος την κανω μονος την δουλεια αν ειναι ευκολο να γλυτοσω και τα λεφτα
Φιλε μου αν γενικα πιανουν τα χερια σου .......και ακολουθησεις τις οδηγιες ειναι σχετικα ευκολο. Σιγουρα θα βρεις και κανα βιντεακι στο youtube που θα σε βοηθησει περισσοτερο ( οπως και να ειναι το βιντεο ειναι αλλιως). Οπως ειπε o rapid βγαζει μπαταρια και αεροσακο εφοσον εχεις υψηλες ηλεκτρολογικες γνωσεις χαχαχα και προσεχε μην σπασεις η γρατζουνισεις το κρυσταλο.......κατα τα αλλα ειναι ευκολο εμενα για τα 2 μου ειχε παρει 2 ωριτσες χαλαρα με καφε (χρειαζεται)!
__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.