Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-02-16, 09:40
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Βουητό από τον ανεμιστήρα της ECU

Πολλες φορες που ειμαι στο αυτοκινητο ακουω ενα βουητο να προερχεται απο το μπροστα αριστερο ηχειο. Το βουητο ειναι σαν να ειναι εγκλωβισμενη μια μυγα μεσα

Εαν κλεισω το ραδιο ακουγεται ακομα. Αν κλεισω την μηχανη και ξεκινησω παλι ΜΕΡΙΚΕΣ φορες διορθωνεται. Αλλιως αν οχι απλα κατεβαζω παραθυρα, παταω το sport και παω με τερμα γκαζι

Καμια ιδεα ομως πως φτιαχνεται? Κατι με το ηχειο ειναι προφανως αλλα δεν εχω και πολλες γνωσεις απο ηχεια/ICE και λοιπες τεχνιτες βλακειες που βγαζουν μελωδιες που δεν προερχονται απο το μοτερ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-16, 10:13
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλες φορες που ειμαι στο αυτοκινητο ακουω ενα βουητο να προερχεται απο το μπροστα αριστερο ηχειο. Το βουητο ειναι σαν να ειναι εγκλωβισμενη μια μυγα μεσα

Εαν κλεισω το ραδιο ακουγεται ακομα. Αν κλεισω την μηχανη και ξεκινησω παλι ΜΕΡΙΚΕΣ φορες διορθωνεται. Αλλιως αν οχι απλα κατεβαζω παραθυρα, παταω το sport και παω με τερμα γκαζι

Καμια ιδεα ομως πως φτιαχνεται? Κατι με το ηχειο ειναι προφανως αλλα δεν εχω και πολλες γνωσεις απο ηχεια/ICE και λοιπες τεχνιτες βλακειες που βγαζουν μελωδιες που δεν προερχονται απο το μοτερ
Φυσικά και δεν είναι το ηχείο..
Εχεις διαρροή ρεύματος προς το ηχείο...
Για να παράγει οποιοδήποτε ήχο το ηχείο, πρέπει πρώτα να διεγερθεί απο ηλεκτρικό σήμα.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-16, 10:16
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά και δεν είναι το ηχείο..
Εχεις διαρροή ρεύματος προς το ηχείο...
Για να παράγει οποιοδήποτε ήχο το ηχείο, πρέπει πρώτα να διεγερθεί απο ηλεκτρικό σήμα.
Εχεις δικιο. Το διατυπωσα λαθος. Αφου οταν το κλεινω δεν βγαζει ηχο δεν ειναι το ιδιο το ηχειο αλλα κατι στην γενικοτερη συνδεσμολογια. Η διαρροη λοιπον που αναφερεις ειναι στο καλωδιο να φανταστω? Διορθωνεται με αλλαγη του εσωτερικου καλωδιου?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-16, 10:19
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις δικιο. Το διατυπωσα λαθος. Αφου οταν το κλεινω δεν βγαζει ηχο δεν ειναι το ιδιο το ηχειο αλλα κατι στην γενικοτερη συνδεσμολογια. Η διαρροη λοιπον που αναφερεις ειναι στο καλωδιο να φανταστω? Διορθωνεται με αλλαγη του εσωτερικου καλωδιου?
Οχι, κατα 99% το στερεοφωνικό σου κάηκε...
Κόψε την παροχή του ρευματος του να δείς..
(οχι μόνο την κεντρική, αλλά και την εφεδρική της μνήμης του ραδιοφώνου..)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-16, 10:26
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Ολοκληρο το στερεοφωνικο? Μαλιστα. Θα παω να μου το κοιταξουν. Μου κανει εντυπωση παντως γιατι δεν το κανει μονιμως. Αλλες μερες το κανει αλλες οχι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-16, 11:16
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολοκληρο το στερεοφωνικο? Μαλιστα. Θα παω να μου το κοιταξουν. Μου κανει εντυπωση παντως γιατι δεν το κανει μονιμως. Αλλες μερες το κανει αλλες οχι.
Μπορείς και εσύ να το δείς με ένα πολύμετρο...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-16, 15:09
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Μπορω να το κανω κι εγω καθως είμαι γκουρου του ηχου..... Αλλα αν μπορεις βγαλε το ηχειο και δοκιμασε το στο σπιτι με έναν ενισχυτή σιγανα να σιγουρευτείς αν παιζει σωστα. Αν ναι τοτε ελεγξε καλωδιωση και player και τα ξαναλέμε.
Αν δεν παιζει σωστα το ηχειο, ενδεχεται να εχουν υποστεί βλαβη το πηνιο φωνης, η αναρτηση ή τα συρματα εδρασης
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelmaniac : 22-02-16 στις 15:11
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-02-16, 16:27
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορω να το κανω κι εγω καθως είμαι γκουρου του ηχου..... Αλλα αν μπορεις βγαλε το ηχειο και δοκιμασε το στο σπιτι με έναν ενισχυτή σιγανα να σιγουρευτείς αν παιζει σωστα. Αν ναι τοτε ελεγξε καλωδιωση και player και τα ξαναλέμε.
Αν δεν παιζει σωστα το ηχειο, ενδεχεται να εχουν υποστεί βλαβη το πηνιο φωνης, η αναρτηση ή τα συρματα εδρασης
Βρε Στέλιο!! παίζει με κλειστό στερεοφωνικό!!!
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-02-16, 17:10
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Σορυ δεν το προσεξα αυτό....Όπως και να χει όμως το ηχειο θελει βγαλσιμο για να γινουν οι ελεγχοι. Παντως διαρροη ρεύματος από το στερεοφωνικο είναι παραδοξη. Αν κλεισει η παροχη σε οποιαδήποτε συσκευή δεν υπαρχει ρευμα για να υποστεί διαρροη.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelmaniac : 22-02-16 στις 17:14
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-02-16, 17:23
bmwpaouer Ο χρήστης bmwpaouer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-07-2009
Μηνύματα: 21
bmwpaouer is on a distinguished road
ειχα κι εγω ο ιδιο προβλημα και τελικα ειχε ξεβιδωσει το ηχειο και ηθελε βυδωμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.