Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-01-10, 13:27
Το avatar του χρήστη maris7
maris7 Ο χρήστης maris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 471
maris7 is on a distinguished road
τα ηχεια ειναι τα ιδια που χρησιμοποιουνται και στο ηχοσυστημα logic 7?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-01-10, 14:12
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
εγω παλι μπερδευτικα...τα pro logic ειναι της bmw?!και το retrofit kit alpine ειναι της alpine?!...η μιλαμε για το ιδιο πραγμα?!...παντως το pro logic εχει πολλα ηχεια που θα μπουν?!
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nickvas19 : 16-01-10 στις 14:23
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-01-10, 15:02
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
και εαν καταλαβα καλα λετε για το ηχοσυστημα της alpine που βαζει η bmw...εφοσον ειναι alpine δεν θα υπαρχουν ξεχωριστα?!γιατι εαν ειναι να τα παρω απο την bmw κλαυτα χαραλαμπε
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-01-10, 10:43
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
το κιτ αλλάζει μόνο τα ηχεία στην πόρτα οδηγού και συνοδηγού. και προσθέτει και 2 tweeter στις πόρτες.

τα υπόλοιπα ηχεία και sub παραμένουν τα εργοστασιακά.

το κιτ προορίζεται μόνο για το bussines ή το proffesional της ΒΜW
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-01-10, 13:38
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peter79 Εμφάνιση μηνυμάτων
το κιτ αλλάζει μόνο τα ηχεία στην πόρτα οδηγού και συνοδηγού. και προσθέτει και 2 tweeter στις πόρτες.

τα υπόλοιπα ηχεία και sub παραμένουν τα εργοστασιακά.

το κιτ προορίζεται μόνο για το bussines ή το proffesional της ΒΜW
εγω εχω μια πηγη της alpine...θα χω προβλημα?!και τα tweeter που θα μπουν?!μπορεις να μου βρεις και τον κωδικο του προιοντος?!
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-01-10, 14:49
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Τότε δεν θα σου παίξει το κιτάκι...

την καλωδίωση και τον ενισχυτή τα έχω αν θες αχρησιμοποίητα μιας κια ειχα παραγγείλει 2 σετ για να τοποθετηθούν σε 2 αμάξια.

ορίστε και οι κωδικοί

61 12 0 445 686 Wiring harness 1
65 13 0 445 687 Mid-range loudspeaker 2
65 13 0 445 688 Tweeter 2
65 13 0 445 689 Frequency-crossover netw. 2
65 13 2 149 054 Model lettering 1
65 41 0 445 683 Autdio-Amplifier 1
01 29 0 445 685 Installation instructions
__________________
Don't drive fast, just fly low!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη peter79 : 18-01-10 στις 14:52
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-01-10, 18:48
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
δεν θα παιζει?!
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-01-10, 15:42
Το avatar του χρήστη Andreas_E92_ilsvm41
Andreas_E92_ilsvm41 Ο χρήστης Andreas_E92_ilsvm41 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 158
Andreas_E92_ilsvm41 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ηχεια ειναι τα ιδια που χρησιμοποιουνται και στο ηχοσυστημα logic 7?
Από όσο ξέρω, όχι. Του Pro Logic είναι καλύτερα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παλι μπερδευτικα...τα pro logic ειναι της bmw?!και το retrofit kit alpine ειναι της alpine?!...η μιλαμε για το ιδιο πραγμα?!...παντως το pro logic εχει πολλα ηχεια που θα μπουν?!
Δεν υπάρχει εταιρεία αυτοκινήτου που να βγάζει "δικά της" ηχοσυστήματα. Κάνουν συμφωνία με κατασκευαστή ηχοσυστημάτων αυτοκινήτου και βάζουν τα προϊόντα του στο αμάξι και μάλιστα πολλές φορές χωρίς να φαίνεται πουθενά το λογότυπο του κατασκευαστή, παρά μόνο αυτό του αυτοκινήτου. Συνήθως θα τα δεις και τα δύο πάντως.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
και εαν καταλαβα καλα λετε για το ηχοσυστημα της alpine που βαζει η bmw...εφοσον ειναι alpine δεν θα υπαρχουν ξεχωριστα?!γιατι εαν ειναι να τα παρω απο την bmw κλαυτα χαραλαμπε
Είναι μοντέλα που βγαίνουν βάση προδιαγραφών της BMW και δεν πουλιούνται στο εμπόριο από την Alpine αλλά από την BMW σαν ανταλλακτικά ή retrofit εξαρτήματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω μια πηγη της alpine...θα χω προβλημα?!και τα tweeter που θα μπουν?!μπορεις να μου βρεις και τον κωδικο του προιοντος?!
Θα μπορούσες να το κάνεις να παίξει αλλά όχι κουμπώνοντας απλά φύσες... Θέλει κόψε ράψε στα καλώδια και μάλλον θα πρέπει να πας σε επαγγελματία του χώρου. Γνώμη μου πάντως, αφού ήδη έχεις φύγει από το factory look, να πας σε μία aftersales λύση για ενισχυτή και ηχεία και που θα είναι και φθηνότερη πιθανότατα αλλά και καλύτερη ποιοτικά.
__________________

Ε92 320 και τα μυαλά στο μίξερ...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-01-10, 16:25
Το avatar του χρήστη Andreas_E92_ilsvm41
Andreas_E92_ilsvm41 Ο χρήστης Andreas_E92_ilsvm41 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 158
Andreas_E92_ilsvm41 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peter79 Εμφάνιση μηνυμάτων
το κιτ αλλάζει μόνο τα ηχεία στην πόρτα οδηγού και συνοδηγού. και προσθέτει και 2 tweeter στις πόρτες.

τα υπόλοιπα ηχεία και sub παραμένουν τα εργοστασιακά.

το κιτ προορίζεται μόνο για το busines ή το professional της ΒΜW
Εργοστασιακό Sub? Κάτσε να τα βάλουμε κάτω γιατί κάπου μπερδευτήκαμε

Από μαμά το αυτοκίνητο (Ε92 συγκεκριμένα για να μην γενικεύω χωρίς να είμαι σίγουρος) έρχεται με 4 ηχεία μεσαίων, 2 στις μπροστινές πόρτες και 2 στα πίσω πλαϊνά. Το πακέτο Professional Hi-Fi (με τιμή τοποθετημένο από εργοστάσιο στα 850 ευρώ περίπου) έχει συνολικά 10 ηχεία. 4 ηχεία μεσαίων (από 2 μπρος - πίσω "πόρτες"), 4 ηχεία υψηλών (2 στα τρίγωνα καθρεπτών και 2 στα πίσω πλαϊνά) και 2 subwoofer 40W κάτω από μπροστινά καθίσματα. Ο ενισχυτής είναι 4κάναλος 4Χ25W. Το πακέτο Pro Logic 7 (με κόστος από εργοστάσιο περίπου 1800 ευρώ) έχει συνολικά 13 ηχεία αφού έχει επιπλέον 1 ηχείο μεσαίων στο κέντρο του μπροστινού ταμπλό και 2 στην πίσω εταζέρα. Όλα τα ηχεία μεσαίων είναι ισχύος 40W, ενώ και τα Sub είναι καλύτερα από τα προηγούμενα αφού είναι 70W. Για τον ενισχυτή αυτού του πακέτου δεν ξέρω περισσότερα.

Γνώμη μου είναι ότι τα πακέτα είναι πανάκριβα για αυτά που προσφέρουν. Ο ενισχυτής του πακέτου Hifi με απόδοση 4Χ25W μπορεί να χαρακτηριστεί απλά πολύ λίγος! Τα περισσότερα aftersales ράδιο-CD έρχονται με ενσωματωμένο ενισχυτή 4Χ45Watt... Δεν έχω ακούσει κανένα από τα δύο για να πω κάτι για την ποιότητα, η οποία δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω ότι θα είναι καλή (τουλάχιστον καλύτερη από τα "μαμά"), αλλά με αυτά τα λεφτά μπορείς να κάνεις θαύματα! Αν θες factory look, κρατάς την πηγή και μετά αλλάζεις σε πρώτη φάση τα ηχεία μπρος - πίσω, βάζεις τα twitter στα τρίγωνα των καθρεπτών και μετά αν θες συνεχίζεις ίσως με ενισχυτή, ίσως με twitter και πίσω (θα πρέπει να τρυπήσεις επένδυση όμως), με sub κ.λ.π. Αν δεν σε ενδιαφέρει και η εργοστασιακή εμφάνιση, αλλάζεις και την πηγή και βάζεις είτε μία απλή με 100-150 ευρώ (που κι αυτή ακόμα θα είναι καλύτερη από την εργοστασιακή) ή αν αντέχεις πας και σε λύση με οθόνη κ.λ.π. καλούδια που θα είναι... άλλο πράγμα!

Προσωπικά εγώ θα κρατήσω την πηγή και θα αλλάξω μόνο ηχεία μπρος πίσω βάζοντας και δύο twitter στο τρίγωνο των καθρεπτών με ένα παθητικό cross-over και τέλος... Έχοντας χαλάσει πάαααααααααααααααρα πολλά λεφτά σε προηγούμενα αυτοκίνητα για ηχητικές εγκαταστάσεις θα έλεγα απλά ότι δεν αξίζει...

Υ.Γ. Αυτό το retrofit kit πάντως που το δίνει σαν Hi-Fi Professional δεν έχει σχέση με το Hi-Fi Professional που θα αγόραζες αν το έπαιρνες από το εργοστάσιο! Με το retrofit αλλάζεις τα μπροστινά ηχεία και προσθέτεις 2 twitter. Τα πίσω δεν τα αλλάζεις! Και ούτε θα έχεις twitter πίσω, ούτε sub κάτω από τα καθίσματα. Καμία σχέση δλδ...

Υ.Γ.2 Ξέρει κανείς τιμή περίπου για τα πλαστικά που πρέπει να αλλαχτούν στα τρίγωνα των καθρεφτών για να μπουν τα twitter? Ελπίζω να μην είναι τίποτα τρελό γιατί θα πάρω αυτά που έχω και θα ανοίξω τρύπες μόνος μου!
__________________

Ε92 320 και τα μυαλά στο μίξερ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andreas_E92_ilsvm41 : 19-01-10 στις 16:29
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-01-10, 18:18
Το avatar του χρήστη sak1100
sak1100 Ο χρήστης sak1100 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 145
sak1100 is on a distinguished road
εγώ που έχω το business cd έχει ηχεία και κάτω από τα μπροστά καθίσματα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.