Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #161  
Παλιά 02-05-11, 12:45
MAKENZI E90 Ο χρήστης MAKENZI E90 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-02-2011
Μηνύματα: 27
MAKENZI E90 is on a distinguished road
φίλε μου αυτό ειναι μια μεγάλη συζήτηση τα runflat, από την στιγμή όμως που τα προτείνει ο κατασκευαστής θα πρέπει να συμορφωθούμε όλοι μας.Πάντως εγώ δεν θα ήθελα σε καμιά περίπτωση να πηγαίνω στο δρόμο με 130-140 και να μου σκάσει το ελαστικό.
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 02-05-11, 13:05
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Παίδες ποιά η γνώμη σας για τα continental ssr premium2 για 16άρες? Αυτά βρήκα σε καλή τιμή στην Θεσσαλονίκη 450€ τοποθετημένα.. Έψαχνα potenza αλλά δεν βγαίνει για την διάσταση μου, οπότε κατέληξα στα conti..
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 02-05-11, 13:55
mariosx Ο χρήστης mariosx δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 02-05-2011
Μηνύματα: 5
mariosx is on a distinguished road
Προφανωs και θελω να μεινω πιστοs στον κατασκευαστη,γι'αυτο αλλωστε προβληματιζομαι..Το ΠΑΡΑΔΟΞΟ ειναι οτι στην περιπτωση μαs για να κερδισω σε ασφαλεια,κρατημα και ο,τι αλλο πιθανον πρεπει να κανω συμβιβασμουs στην τεχνογνωσια!!Και γιατι να συμβιβαστω με κατι μετριο σε ενα ακριβο,premium μοντελο..?Γι'αυτο και ερωτω την τυχον εμπειρια σαs σε 225/45-17 γιατι σ'αυτη καο μονο τη διασταση λυνω ολα τα προβληματα μου!!Οσο για τα Continental θεωρω οτι ειναι κορυφαια μαρκα με τα εξηs χαρακτηριστικα..μαλακη γομα,σχεδον αθορυβα και εξαιρετικα αξιοπιστα.Ισωs εχουν πετυχει τη χρυση τομη μεταξυ σπορ κρατηματοs και ανεσηs,πραγμα ιδιατερα δυσκολο και αποδοτικο.Αλλα ειπαμε,αυτα ΔΕΝ ειναι τα κορυφαια Continental..,τα κορυφαια ειναι συμβατικα και οχι runflat!!
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 02-05-11, 17:10
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MAKENZI E90 Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μου αυτό ειναι μια μεγάλη συζήτηση τα runflat, από την στιγμή όμως που τα προτείνει ο κατασκευαστής θα πρέπει να συμορφωθούμε όλοι μας.Πάντως εγώ δεν θα ήθελα σε καμιά περίπτωση να πηγαίνω στο δρόμο με 130-140 και να μου σκάσει το ελαστικό.
Δηλαδή φίλε μου η Μ3 Ε9Χ που από το εργοστάσιο φοράει μη rft ελαστικά για καλύτερη απόδοση και πάτημα, είναι σκοτώστρα, ή μήπως τα 4κύλινδρα πιάνουμε πιο συχνά τα 130-140 χλμ από τις σπορ κατασκευές που όλες είναι με συμβατικά ελαστικά?

Ρε παιδιά, το 95%+ των αυτοκινήτων είναι χωρίς rft και πάνω από τις μισές bmw που φορούσαν rft εργοστασιακά, οι ιδιοκτήτες τους πήγανε σε μη rft (λαστιχάς μου είπε πως σε όσες bmw έχει αλλάξει ελαστικά, σχεδόν όλες πήγανε από rft σε απλά), όλοι αυτοί ρισκάρουν τη ζωή τους και μόνο εμείς με τα rft θα σωθούμε?

Καθαρά θέμα επιλογής είναι, αφού και τα rft αν χτυπήσουν πολύ σκίζονται, απλά αν πατήσουν πρόκα δεν θα χάσουν τόσο γρήγορα αέρα όσο τα συμβατικά.
Αλλά και με τα συμβατικά δεν έχουν σκοτωθεί και πολλοί επειδή πάτησαν πρόκα με 130 χλμ!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariosx Εμφάνιση μηνυμάτων
Aγαπητοι φιλοι,καλωs σαs βρηκα!Θα ηθελα παρακαλω μια εγκυρη γνωμη για τα ελαστικα τηs 120i coupe[facelift].Πιο συγκεκριμενα,το αυτοκινητο εχει παραγγελθει με τιs 17αρεs V256 και φοραει εργοστασιακα 205/50-17 runflat.To θεμα ειναι οτι σε αυτη τη διασταση καμμια επωνυμη εταιρεια δεν παραγει σε runflat παντα καποιο απο τα κορυφαια τηs μοντελα,συνεπωs εαν καποιοs εμμενει στην επιλογη runflat ειναι ουσιαστικα υποχρεωμενοs να 'φορεσει' υποδεεστερο λαστιχα[το λεω γιατι καποτε ειχα ασχοληθει μ'αυτο το εμποριο και γνωριζω αρκετα].Αντιθετωs,σε 225/45-17[που αποτελει και τη σωστη μετατροπη των εργοστασιακων 205/55-16]υπαρχει ΕΝΑ και μοναδικο ελαστικο που ειναι και ΚΟΡΥΦΑΙΟ και ΤΖΑΜΠΑ!Παραδοξωs ομωs η ΒΜW δεν δινει ποτε αυτη τη διασταση εμπροs,σε μια μονο επιλογη ζανταs τη δινει για πισω και σε ολεs τιs περιπτωσειs 'φοραει' μπροστα 205/50-17!!Γιατι συμβαινει αυτο?Μηπωs τα 225/45-17 βρισκουν καπου αναλογα με το ποσο φαρδυ ειναι το καλουπι του εκαστοτε ελαστικου??Μηπωs απλα γιατι ολεs οι εργοστασιακεs zαντεs εχουν φαρδοs 7 ιντσεs και το 225/45-17 μονταρεται ιδανικα σε ζαντα 7.5-17''???Μηπωs υπαρχει καποιοs τεχνικοs λογοs που προτιμουν τα ελαστικα στο τιμονι να μην ειναι τοσο φαρδια η' μηπωs απλα υπαρχει και θεμα κοστουs?????Ti απ'ολα αυτα..?Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σαs
Εμένα οι ζάντες μου (radial spoke 160 17'') είναι με 225/45 ελαστικά μπρος πίσω, όπως και οι περισσότερες 17άρες που φορούν ιδίων διαστάσεων ελαστικά μπρος πίσω
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 02-05-11, 19:40
mariosx Ο χρήστης mariosx δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 02-05-2011
Μηνύματα: 5
mariosx is on a distinguished road
Πραγματι φορουν ιδια λαστιχα μπροs-πισω στο 95% των περιπτωσεων αλλα η διασταση αυτη ειναι το 205/50-17!Αυτο τουλαχιστον αναφερουν ολα τα manual,εγω προσωπικα δεν εχω δει ποτε γραμμενο καπου-καποτε 225/45-17 εμπροs σε ασσο,hatchback η' coupe!!Eσενα δηλαδη φιλε το αμαξι ηρθε μ'αυτεs τιs ζαντεs[αληθεια ειναι 7 η' 7.5-17''?]και την συγκεκριμενη διασταση?Τι μαρκα ελαστικα αν επιτρεπεται??Και το κυριοτερο,φοραs αυτη τη διασταση χωριs κανενα προβλημα?Ευχαριστω..Οσο για τα runflat ελαστικα νομιζω οτι ο κυριοτεροs λογοs υπαρξηs τουs ειναι η αποφυγη τηs αποκλολλησηs τηs ζανταs απο το λαστιχο σε ενα ΒΙΑΙΟ κλαταρισμα[οσο πιθανο ειναι αυτο..].Συνεπωs,οι συμβιβασμοι στην ανεση ειναι αναγκαιο κακο θα ελεγα.Το τι πουλανε οι εμποροι δεν εχει και πολυ σημασια,κατα τη γνωμη μου!Λογικο μου φαινεται να προσπαθουν να πουλανε ενα πιο 'ανετο' προιον και μαλιστα σε πιο ανταγωνιστικη τιμη..Ο νοων νοειτω..Το ζητουμενο ειναι γιατι η εταιρεια εμμενει σε runflat στον ασσο κι οχι σε ολα τηs τα μοντελα,αυτο μαλιστα..χρηζει συζητησηs και ερευναs!!
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 02-05-11, 21:06
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
H BMW φοράει σε όλα της τα μοντέλα πλην των Μ ελαστικά run flat.
Είναι επιλογή της και την εφαρμόζει αρκετά χρόνια τώρα.
Πάντως το ερώτημα που έθεσες σχετικά με την διάσταση των ελαστικών είναι ενδιαφέρον.
στην σειρά 3 εφοδιάζει τις 17αρες ζάντες με ελαστικά μπρος - πίσω διαστασης 225/45/17 run flat.
Δεν ξέρω βέβαια αν η ζάντα είναι 7 ή 7,5.
Στον άσσο δεν δίνει καθόλου τα 225/45/17 για εμπρός ελαστικά παρά μόνο για τα πίσω.
Δηλάδη 205/50 μπροστά και 225/45 πίσω.
Πάντως αν κάποιος μπορεί να μας πει αν μπορούμε να φορέσουμε ελαστικα΄run flat 225/45/17 σε 7 17αρα ζάντα θα ήταν πολύ χρήσιμο, γιατί και περισσότερη ποικιλία ελαστικών έχεις και καλύτερες τιμές, και περισσότερη διαθεσιμότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 02-05-11, 22:36
mariosx Ο χρήστης mariosx δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 02-05-2011
Μηνύματα: 5
mariosx is on a distinguished road
Κατα τη γνωμη μου τα runflat ειναι εναs ουσιωδηs ΠΡΟΣΘΕΤΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.Το οτι αποδεκατιζουν την ανεση[στουs Eλληνικουs δρομουs]και το οτι προσδιδουν αριστη πλευρικη προσφυση και αμεση υπακοοη στis εντολεs του τιμονιου ειναι απλα 'παραπλευρα συμπτωματα'[που σε αλλουs αρεσουν και σε αλλουs οχι],δεν ειναι αυτοs καθ'αυτοs ο λογοs τηs τεχνολογικηs αυτηs εξελιξηs των ελαστικων.Στον ασσο τα θεωρω ενδεδειγμενη επιλογη[παρα τα οποια τυχον μειονεκτηματα] γιατι επιπλεον συνεργαζονται αψογα με τη σφικτη αναρτηση και τον εν γενει σπορτιβ χαρακτηρα του αυτοκινητου,οχι τοσο λογω του μοτερ οσο τηs ξυραφενιαs αισθησηs τηs κρεμαγιεραs..Οσο για τα ελαστικα,τα 225/45-17 μονταρονται αψογα σε 7.5'' ζαντα,η τοποθετηση σε 7-17'' ειναι παντωs επιτρεπτη και εξαρταται κυριωs απο το φαρδοs του εκαστοτε ελαστικου,αφου ωs γνωστον ολα τα 225 δεν ειναι εξισου φαρδια.Παντωs,οταν τα runflat λαστιχα διαθετουν προστατευτικο χειλοs[το λεγομενο 'νυχι']υπαρχει μια σχετικη δυσκολια στο μονταρισμα σε 7αρα ζαντα αλλα επειδη το πλαινο του ελαστικου ειναι τσιμεντο[λογω runflat και ανεξαρτητου μαρκαs]τελικα το λαστιχο καθεται καλα στη ζαντα.Θελω να πω οτι η στενη 7αρα δεν παραμορφωνει το πλαινο του ελαστικου,κατι που θα ηταν επιζημιο.Το ζητουμενο λοιπον ειναι μαλλον το εξηs:μηπωs ο τροχοs βρισκει καπου εσωτερικα κατα την πληρη περστροφη του τιμονιου και αυτοs ειναι ο λογοs που η bmw αποφευγει τη συγκεκριμενη διασταση.Επισηs να προσθεσω οτι ενα βιαιο κλαταρισμα με πολλα χιλιομετρα[προφανωs λογω αμεσηs υπερθερμανσηs του πληγωμενου ελαστικου]ειναι μεν εξαιρετικα σπανιο φαινομενο[δεδομενου και τηs τεχνολογικηs ωριμοτηταs των περισσοτερων συγχρονων ελαστικων]αλλα ταυτοχρονα και εξαιρετικα οδυνηρο εωs καταστροφικο.Για παραδειγμα,ενα αυτοκινητο 'τελειωνει' τη ζωη του χωριs ποτε να ανοιξει ο αεροσακοs αλλα..ο αεροσακοs ειναι παντα εκει 'ετοιμοπολεμοs',αν χρειαστει!Τελοs να πω οτι τα runflat ελαστικα συγκρινονται μεταξυ τουs για ολα τα υπολοιπα χαρακτηριστικα τουs[π.χ. συνθεση γομαs]aλλα οχι για την πλευρικη τουs προσφυση που ειναι κοινη σε ολα λογω παντα του σκληρου πλαινου τουs.Αυτα..
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 02-05-11, 22:53
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Το μεγιστο πλατος ελαστικου στον μπροστινο αξονα ειναι το 215....
Μερικοι χρηστες Ασσων εχουν ''φορεσει'' τις 17αρες V-157 απο Ε92 με 225/45-17 και
η 1η τους παρατηρηση ηταν οτι τα λαστιχα εβρισκαν στους θολους οταν το τιμονι τερματιζε την διαδρομη του ειτε αριστερα ειτε δεξια....
Και δεν μπορει να γινει κατι με τα οφσετ γιατι με των παραπανω συνδυσμο ζαντας-διαστασης ελαστικου οι τροχοι ειναι οριακα κατω απο το χειλη των μπροστινων φτερων....
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 02-05-11, 23:16
mariosx Ο χρήστης mariosx δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 02-05-2011
Μηνύματα: 5
mariosx is on a distinguished road
Εγω αναφερομαι στο Ε 82!Πιθανοτατα ο ασσοs με την τριαρα εχουν φυσικα το ιδιο καρε αλλα προφανωs διαφορετικο offset..Aυτο σημαινει οτι ο τροχοs συνολικα[αρα και τα ελαστικα]δεν 'καθονται' στο σωστο σημειο,εκει ακριβωs που εχει προβλεψει ο κατασκευαστηs.Kαι ισωs γι'αυτο βρισκουν..Το ερωτημα μου ειναι αν βρισκουν καπου τα 225/45-17 μονταρισμενα σε ζαντεs με το σωστο offset του αυτοκινητου,γνησιεs δηλαδη.Ευχαριστω..
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 17-05-11, 17:39
116sport Ο χρήστης 116sport δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-11-2007
Μηνύματα: 28
116sport is on a distinguished road
εμενα παντως μοντελο 2006(116) οκτωβριος γραφει μπρος στην πορτα την διασταση 225 45 17
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.