Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 03-07-10, 07:42
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Μιλάω για τα potenza που είχε το Ε92 μου απο μαμά. Είναι 2ης γενιάς, τα 3ης δεν έχουν βγει ακόμα στην αγορά.

Διάσταση μπρος πίσω 225/45/17 με δείκτη ταχύτητας V και φορτίο 91 ή 94 αν δεν κάνω λάθος
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 28-10-10, 03:06
xrictod Ο χρήστης xrictod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-03-2009
Μηνύματα: 28
xrictod is on a distinguished road
Άλλαξα τα Bridgestone RΕ300 Runflat 195/55/16
και έβαλα Continental ContiSport2 κανονικά 205/55/16
Από τα πιο σκληρά ελαστικά της αγοράς στα πιο μαλακά δηλαδή, μόνο και μόνο για να διαπιστώσω τη διαφορά.

Οι εντυπώσεις των πρώτων ημερών είναι...
.Το αυτοκίνητο έχει γίνει πιο ελαφρύ και παρά τη μεγαλύτερη διάσταση ρεπριζάρει πιο άνετα.
.Τέλος τα "γκτνούκ". Τέλος με το κοπάνημα στις ατέλειες των ελληνικών δρόμων. Πολύ πιο μαλακή η ανάρτηση.
.Το τιμόνι έχει αλλάξει ριζικά. Νιώθω οτι δεν "πατάω", ιδιαίτερα σε υψηλές ταχύτητες (>120 Κm/h). Εύχομαι να είναι από συνήθεια και το αυτοκίνητο να έχει κρατήματα ακόμη.
.350 αντί για 600+ είναι μια διαφορά που συνεκτιμάται!
.Με τον καιρό των τελευταίων ημερών εντυπωσιάστηκα από το ContiSport. Καμία υποψία υδρολίσθησης παρόλες τις φιλότιμες προσπάθειες, ακόμα και σε υψηλές ταχύτητες. Με τα Bridgestone ακόμα στο χαντάκι θα ήμουν.

Αυτά.
Ακόμα δεν ξέρω αν το μετάνιωσα. Ίσως να ξαναγυρίσω στα RF στο μέλλον.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 16-02-11, 14:15
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Παίδες μια μικρή βοήθεια

Πέρυσι τελικά δεν άλλαξα καλοκαιρινά λάστιχα παρόλο που έλιωσαν τελείως γιατί το καλοκαίρι δεν θα έκανα πολλά χιλιόμετρα με τον άσσο.. Οπότε σιγά σιγά πλησιάζει η ώρα να αγοράσω καλοκαιρινά λάστιχα..

Τι προτείνετε για αμάξι
1) που θα τα φοράει μόνο καλοκαίρι, μιας και χειμώνα υπάρχει άλλο σετ ζαντολάστιχα, οπότε δεν με ενδιαφέρει σε βροχές και κρύο να έχει καλή απόδοση
2) που κάνει ΜΟΝΟ ταξίδια και καθόλου πόλη
3) ανεβαίνει σε πεζοδρόμια όμως, οπότε δεν θέλω τελείως μαλακό γιατί θα σκιστεί κάποια φάση

Πέρυσι είχα καταλήξει σε κάποιο μοντέλο αλλά δεν θυμάμαι καθόλου ποιό αλλά θα προσπαθήσω να θυμηθώ!

Ευχαριστώ!

Και κάτι ακόμα: Η ζάντα μου είναι η bmw 139 στην οποία τώρα φοράω 195/55/16 και θέλω να βάλω 205/55/16.. Δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα που θα ανέβω μια διάσταση..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostastnt : 16-02-11 στις 14:17
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 17-02-11, 19:06
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Εγω σου προτεινω Continental SSR, Bridgestone rft, Dunlop rft, Goodyear rft. Διαλεξε και παρε.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 18-02-11, 13:07
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Γιάννη βρήκα τα παλιά post που λέγαμε πάλι για τα λάστιχα

Νομίζω είχα καταλήξει στα bridgestone potenza αλλά αυτά τα λάστιχα δεν τα βρίσκω πουθενά online.. Επίσης τα continental ssr τα πετυχαίνω και σε εκδοση νούμερο 2.. Τελικά τι αξίζει?

Επίσης σου είχα πει πέρυσι ότι βγήκαν και λάστιχα rft 4 εποχών.. Πάρε το λινκ να τα δεις:

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.p...=GAN&RunFlat=1

Αλλά η τιμή τους είναι λίγο βλακεία αν σκεφτείς ότι με 800€ παίρνεις 2 τετράδες, 1 καλοκαιρινά και 1 χειμερινά..
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 18-02-11, 13:48
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Στα sites elastikaonline και στο camskill δε τα βρισκεις τα Bridgestone?..
Αν ουτε εκει τα βρεις πες μου να σου στειλω πμ με δυο μαγαζια στην Αθηνα που σιγουρα θα βρεις. Τι ακριβως διασταση δεικτη ταχυτητας και φορτιου ζητας;..
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 19-02-11, 15:45
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Δεν τα έχει εκεί.. Δυστυχώς γιάννη είμαι θεσσαλονίκη και δεν με βολεύουν τα μαγαζιά στην αθήνα εκτός κι αν στέλνουν θεσσαλονίκη

Αλλά τώρα πάλι σε σκέψεις είμαι.. χθές μίλαγα με έναν φίλο πολύ έμπειρο σε λάστιχα κτλ και μου πρότεινε να αφήσω τα runflat και να βάλω απλά λάστιχα.. Και δεν είναι κακή ιδέα τελικά.. Οπότε περιμένω καμιά πρόταση για κανονικά

Τα 4 εποχών τα είδες? Τα έφερε και το ATU στην γερμανία..
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 20-02-11, 19:24
Το avatar του χρήστη mcecl1
mcecl1 Ο χρήστης mcecl1 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-12-2008
Μηνύματα: 47
mcecl1 is on a distinguished road
εγω παντως τα αλλαξα τα runflat. Πρωτον ηταν πολυ ακριβα να τα ξαναβάλω, δεν τα εβρισκα πουθενα και σε οσες κριτικες βρηκα εχουν χαλια επιδοσεις. Εβαλα continental sport contact 3 και το αμαξι ειναι τελειο. Δεν κοπαναει τοσο και δεν γλιστραει οπως πριν.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 20-02-11, 19:30
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
δεν το νιώθεις χαλαρό και ασαφές ειδικά στα πολλά χιλιόμετρα?
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 27-02-11, 15:35
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τα έχει εκεί.. Δυστυχώς γιάννη είμαι θεσσαλονίκη και δεν με βολεύουν τα μαγαζιά στην αθήνα εκτός κι αν στέλνουν θεσσαλονίκη

Αλλά τώρα πάλι σε σκέψεις είμαι.. χθές μίλαγα με έναν φίλο πολύ έμπειρο σε λάστιχα κτλ και μου πρότεινε να αφήσω τα runflat και να βάλω απλά λάστιχα.. Και δεν είναι κακή ιδέα τελικά.. Οπότε περιμένω καμιά πρόταση για κανονικά

Τα 4 εποχών τα είδες? Τα έφερε και το ATU στην γερμανία..
Τα 4 εποχων τα ειδα, προτιμω ομως να εχω λαστιχα για ολες τις εποχες πλην χειμωνα με χιονια παγους κλπ, νορμαλ, καλοκαιρινα. Για βαρεις χειμωνες η βορεια κλιματα η βουνα με κλειστα ματια μονο χειμερινα αλλα και αλυσιδες στ αμαξι.
Αν βαλεις συμβατικα παντως εχε μαζι σου παντα ενα κιτ επιδιορθωσης κομπρεσερ με αφρο αλλα κανε και μια καλη οδικη βοηθεια.
Το ΑΤU που λες, επειδη τα γνωριζω, δεν ειναι παντα και η καλυτερη σχεση χαμηλες τιμες με καλη ποιοτητα. Συνηθως οι προσφορες που βγαζει το ATU ειναι για λαστιχα οχι και τοσο καλα σε τιμες πολυ χαμηλες. Δε σημαινει βεβαια οτι δε μπορει να βρεις καποια καλη ευκαιρια σε αυτους ετσι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.