Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 25-04-14, 03:19
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
συμφωνώ
εχω τα ps3 μπροστά αλλα προτιμώ τα ps2
φαινεται ομως να κρατανε καλυτερα στην αντοχη απο τον χρονο τα ps3 αλλα
ειναι λιιιιιγο πιο τετραγωνα και τρακτεροτα και τα ps2 το αδυνατο τους σημείο ειναι στις άκριες
που ναι μεν εχουν φοβερό τιμόνι αλλα τελειώνουν/ φθείρονται πιο εύκολα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 25-04-14, 06:59
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Και τα conti sport contact ειναι λαστιχαρα. Δεν εχουν τοσο μεγαλη διαρκεια καθοτι μαλακα αλλα πραγματικα οταν ζεσταθουν κολλανε κατω. Απο την αλλη αν εχεις σκοπο να χρησιμοποιεις το μπλοκε του Μ5 συχνα θα προτεινα ενα καλο λαστιχο μπροστα και πισω ενα πιο φθηνο να το λιωνεις χωρις τυψεις!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 26-04-14, 00:07
Το avatar του χρήστη georgepap
georgepap Ο χρήστης georgepap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 405
georgepap is on a distinguished road
Ευκαιριας δοθεισης........

http://www.autoblog.gr/2014/04/25/bmw-m5-e39/
__________________
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται, διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία._Ισοκράτης.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-05-14, 07:36
Μ5V8 Ο χρήστης Μ5V8 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 127
Μ5V8 will become famous soon enoughΜ5V8 will become famous soon enough
Επανέρχομαι μιας και τις προηγούμενες ημέρες λόγω αλλαγής mail... δεν είχα καταφέρει να ποστάρω!

Στο αυτοκίνητο αλλάχτηκαν επίσης ένας μπιλιοφόρος, ένα κολάρο που δάκρυζε, και έγινε μία μικρή επισκευή στην εξάτμιση, γιατί χτυπούσε !
Λάστιχα δεν μπήκαν ακόμα....

Εντυπώσεις !!!!
Απλά..... ΤΕΛΕΙΟ!!!
Το καλύτερο αυτοκίνητο που είχα ποτέ , (και είχα την τύχη να έχω αρκετά μέχρι τώρα για την ηλικία μου).
Όπως είχαν γράψει κάποιοι, μετά από λίγες μόνο μέρες βόλτας, το Μ3 ξεχάστηκε.
Ειδικά μετά από ένα μίνι συγκριτικό , που αφορούσε την οδήγηση κ των δύο αυτοκινήτων με διαφορά μίας ώρας στην καθημερινή μου διαδρομή , που περιλαμβάνει λίγη αστική κίνηση, και μία ορεινή διαδρομή με λίγη κίνηση... αποφάσισα και πούλησα το Μ3 με μεγαλύτερη ευκολία από ότι περίμενα. Το Μ3 βρίσκεται πλέον στα χέρια του νέου ιδιοκτήτη.

Ας γράψω πρώτα για τη σύγκριση μεταξύ των δύο....

Δεν συγκρίνονται ! Είναι διαφορετικά αυτοκίνητα. Μπορεί να είναι και τα 2 μοντέλα του M division , και μάλιστα να πωλούνταν συγχρόνως από τις εκθέσεις Bmw , εκείνη την περίοδο, αλλά δε θα μπορούσαν να είναι περισσότερο διαφορετικά.

Το Μ3, είναι όμορφο, θελτικό, το σχήμα του κρατάει στο χρόνο, είναι γρήγορα, σχετικά άνετο, είναι όμως... κοφτερό να το πω, πιο άμεσο, πιο ομορφο, πιο απότομο , πιο σπορ , πιο αγωνιαρικο , εχει ήχο πριόνι, ανεβάζει στροφές στο Θεό, κ ειναι πολυ εθιστικο.

Το Μ5 ειναι πολύ άνετο , βολικό για καθημερινό, ροπατο , γυρνάει εύκολα λόγω δύναμης από χαμηλά , αρκετά σπορ για τα γούστα μου , πιο πλαδαρό , κρύβει τον όγκο του , δεν εχει ήχο στα ψηλά , γουργουριζει όμορφα χαμηλά ... αλλά γενικά ήσυχο .
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-05-14, 07:40
Μ5V8 Ο χρήστης Μ5V8 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 127
Μ5V8 will become famous soon enoughΜ5V8 will become famous soon enough
Τα παραπάνω λίγο πολύ τα περίμενα και εγώ... και εσείς, τα παρακάτω μου έκαναν εντύπωση!

Τιμόνι.... Υποτίθεται οτι το Μ5 εχει κακό τιμόνι κ το Μ3 καλο.... Οδήγησα πρώτα το Μ5 . Το θεώρω λιγο ασαφές , ή μαλλον λιγο περίεργο . Αμέσως μετα οδήγησα το Μ3 , το τιμόνι μου φάνηκε ελαφρύ στις στροφές , χωρίς αίσθηση, χωρίς πληροφόρηση .... Δεν μπορω να το εξηγήσω . Δεν μου ειχε φανεί κατι τέτοιο μέχρι τωρα . Μόνο τωρα που τα σύγκρινα άμεσα .

Διασκέδαση... Μιας κ για εμένα διασκέδαση δεν ειναι πλέον η οδήγηση με γραμμές , κ το γρηγορότερο δυνατό πέρασμα απο τις στροφές ,πράγμα στο οποίο το Μ3 ειναι μαλλον καλύτερο , χάρηκα περισσότερο το Μ5 αφού γυρνούσε πιο εύκολα κ πιο γλυκά .

Ευκολία... Ειχα την εντύπωση οτι το Μ5 δε θα χωράει εύκολα στους δρόμους μας για παιχνίδι , κ θα ειναι δύσκολο στη μετακίνηση κλπ. Με εξέπληξε αφάνταστα οτι μπορω πρώτον να μετακινούμε χωρίς να κατεβάζω συνέχεια ταχύτητα ( ορεινή διαδρομη ) , να το χαίρομαι ακομα κ με τριτη σχέση στο κιβώτιο, να γυρνάω εύκολα κ σε μέρη που με το Μ3 δε συνήθιζα γιατι έπρεπε να στροφαρω κλπ.

Το βράδυ αυτο αποφάσισα οτι το Μ3 δε θα το χρησιμοποιώ κ αν μια μέρα ενα άλλο 2πορτο πάρει τη θέση του στο γκαράζ , θα ειναι πιο σπορ κ απο το Μ3, πιο ειδικό , πιο special .

Την επόμενη με βροχή, κ χωρίς λάστιχα το Μ5 ηταν τόσο προβλέψιμο , έκανα μέχρι κ μεταφορά βάρους , ήρεμα, χαλαρά , σταθερά .... Κ έστειλα μήνυμα στον ενδιαφερόμενο οτι το Μ3 πωλειται τελικά .

Θα μου λείψει , το σχήμα του, η μυρωδιά του δέρματος μεσα , το στροφαρισμα , ισως το διαφορικο του, η αμεσότητα του, ο ήχος της καβουκας, η τέλεια κατασταση του...Τέλειο αυτοκινητο ... Ισως μεγάλωσα, γέρασα , επέλεξα ενα αυτοκινητο πολυ λιγοτερο περιποιημένο σε σχέση με το Μ3 μου, αλλα μαλλον μου ταιριάζει περισσότερο σημερα σα σύνολο .
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 15-05-14, 07:47
Μ5V8 Ο χρήστης Μ5V8 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 127
Μ5V8 will become famous soon enoughΜ5V8 will become famous soon enough
Σε εκδρομή που πήγαμε και γυρίσαμε χαλαρά είχα κατανάλωση 11.4 λίτρα/100χλμ!!!

Στην καθημερινότητά μου , είμαι ΄στα 15 λίτρα/100 χλμ!!!

Το μηδένισα κάποια στιγμή στο μποτιλιάρισμα της πόλης και άρχισε να σκαρφαλώνει... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 , 23,7... και κόντεψα να πάθω έμφραγμα. Λίγο αργότερα που άνοιξε ο δρόμος έπεσε στα 15 αν θυμάμαι καλά.

Προχθές το μηδένισε ο γιος μου, και ξεκίνησα την καθημερινή μου διαδρομή... 18, 20, 25, 32 , 35 !!!!! Το χάρηκα όμως σε όλη την ανηφορική στροφοδιαδρομή μου... το υπόλοιπο της διαδρομής ήταν κατηφόρα και ευθεία, όπου επανήλθε στο γνωστό 14,7-15 ....

Το παιδικό καθισματάκι πίσω! Ο μικρός όποτε τον ρωτάω να διαλέξει ανάμεσα σε αυτό και το Xtrail... διαλέγει αυτό... ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί, αλλά εγώ χαίρομαι! (Είναι 17 μηνών) .
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 15-05-14, 07:50
Μ5V8 Ο χρήστης Μ5V8 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 127
Μ5V8 will become famous soon enoughΜ5V8 will become famous soon enough
Το αυτοκίνητο είναι καλύτερο από ότι περίμενα! Αναρωτιέμαι πως είναι το Ε60 Μ5!!!

Άνετο παντού.
Γρήγορο χωρίς ξεσπάσματα, δεν αισθάνομαι την επιτάχυνση όπως με το Μ3, σα να αργεί να σκαρφαλώσει το στροφόμετρο, αλλά βλέπεις τους άλλους να απομακρύνονται στον καθρέφτη .
Όλα γίνονται σα να είσαι επάνω σε βούτυρο (για άλλους αυτό είναι κακό). Πέφτεις σε λακούβα, δε χτυπάει τίποτα ούτε στην ανάρτηση , αλλά ούτε και στο τιμόνι ! Αυτό σημαίνει ότι επάνω στην μπάντα και να πετύχεις λακούβες , απλά τις ισοπεδώνει και συνεχίζει !
Κάτω από 20 χιλιόμετρα/ώρα , κάτω από 500 στροφές και έχω μέσα 3η!!! Καταλαβαίνετε ότι από πολύ χαμηλές στροφές γυρνάει για πλάκα!
Παντού δίνει το αίσθημα της ποιότητας και του οδοστρωτήρα!

Η απόκριση μου φαίνεται χειρότερη από του Μ3, αλλά από την άλλη στο Μ3 είχα το evolve, που είχε το sport κουμπί , προεπιλεγμένο . Οπότε δοκιμάζω και εδώ το κουμπί πατημένο, το οποίο μου φαίνεται πιο στρωτό σε σχέση με το πόσο απότομο ήταν το Μ3.

Οδηγώ χαλαρά, και στην παραμικρή στροφή που θέλω το γλιστράω!

Το μόνο που τρίζει, είναι το παιδικό καθισματάκι που έβαλα!!!

Η κατανάλωση είναι στο 14,5 μέσο όρο. Αν ήταν πιο οικονομικό με αυτό θα πήγαινα και τουαλέτα !!!

Δεν ξέρω αν έπρεπε κάποια από τα παραπάνω να τα μεταφέρουμε στο τόπικ που έχει κάνει ο santo, μιας και αναφέρονται στη χρήση του Μ5 ως καθημερινό όχημα !
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 09-06-14, 08:19
Μ5V8 Ο χρήστης Μ5V8 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 127
Μ5V8 will become famous soon enoughΜ5V8 will become famous soon enough
Εχουμε και το πρώτο check engine...
Καποια βαλβίδα ανακύκλωσης λέει το ειδικό εργαλείο.
Επίσης χρειάζονται επιδιόρθωση τα ηλεκτρικά καθίσματα γιατι οταν πατάς τα πλήκτρα.... Στριφογύριζουν ...
Επίσης οι πιτσιλιθρες... Του οδηγού δε βγάζουν νερό.
Α και το φλοτερ το ενα του ρεζερβουάρ μαλλον υπολειτουργεί , και ο δείκτης μια δείχνει πολυ βενζίνη και μια λιγο .
Ολα καλα.... Αν συνεχίσουμε ετσι ...

Εντάξει δεν περιμένω να εχει κ εγγύηση χαχαχαχαχα

Λάστιχα ακομα δεν μπήκαν .... Οποτε συνεχίζει να ειναι παιδική χαρά .
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 09-06-14, 08:33
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Ελπιζω να μην σου φθασει οσο πουλαγανε το αντιστοιχο εδω στην Κηφισσια το οποιο ητανε σχεδον καινουργιο.Βεβαια και να σου φθασει θα εχεις ενα τελειο αμαξι στο τελος, η λογικη παντως λεει οτι μαλλον θα σου φθασει δυστυχως, το εχουμε διαπιστωσει με τα αμαξια μας ολοι μας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 09-06-14, 08:50
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Αρχικά μπράβο που δεν έχεις το κόμπλεξ του δεν μιλάω για τις βλάβες του αυτοκινήτου μου.

Υπάρχει η λογική αγοράζω φθηνά και το φτιάχνω σιγά σιγά και η λογική αγοράζω το καλύτερο δυνατό και ας είναι ακριβό, για να χρειαστεί λιγότερες επισκευές. Παλιό αυτοκίνητο και πόσο μάλλον ακινητοποιημένο, σίγουρα κάτι θα χρειαστεί.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.