Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Άλλες Σειρές > Άλλες Σειρές - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-07-08, 13:20
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και έχω το νέο Mini (S), έχω οδηγήσει και το προηγούμενο μοντέλο. Θα πώ επιγραμματικά την γνώμη/εμπειρία μου και το τι έχω ακούσει από φίλους που το έχουν.

- Τα πρό face lift είχαν κάποια θεματάκια με τριγμούς και τη συναρμογή του ταμπλό. Τίποα σοβαρό, αλλά είναι εκνευριστικό.
- Το προηγούμενο μοντέλο έβγαινε πέρα από την νορμάλ ανάρτηση και με 2 ακόμα επιλογές, Sport & Sport Plus. Η 2η είναι υπερβολικά σκληρή και χαμηλή για την Ελλάδα, ειδικά με τις 17αρες...καλό είναι ανα αποφύγεις τέτοια αυτοκίνηταα, γιατί είναι περισσότερο καταπονημένα.
- Το S δεν είχε ιδιαίτερο θέμα με τον Kompresor (163ps τα πρώτα, 170ps τα facelift), έχει μεγαλύτερη αντοχή από το Turbo, αρκεί να μην έχουν γίνει μετατροπές που σχετίζονται με την πίεση, χωρίς να έχουν αλλάξει και άλλα πράγματα.
- Τα πρώτα μοντέλα έπασχαν από προβλήματα στο κιβώτιο, οπότε να το ελέγξεις.
- Γενικά είναι πολύ ευχάριστο αυτοκίνητο, πολύ καλό κράτημα και παιχνιδιάρικο και λόγω μήκους και βολικό για την πόλη. Είναι ένα ακριβό παιχνίδι, αλλά τα αξίζει τα λεφτά του (άλλο αυτοκίνητο με ανεξάρτητα ανάρτηση πίσω δεν υπάρχει στην κατηγορία του).
- Τα φρένα κουράζονται σχετικά εύκολα και μια μετατροπή που έκανα αρκετοί ηταν να βάλουν μεγαλύτερους δίσκους από το JCW (το νέο Mini έχει στάνταρ δίσκους με διάμετρο ίδια με του προηγούμενου JCW).

Για ανταλλαγή μπορείς να ρωτήσεις σε BMW/Mini dealer....(αν θές περισσότερες info στείλε μου ΠΜ μην κάνω διαφήμιση).
- Όντως έχουν θεματάκια με τριγμούς του ταμπλό.
-Το R53 S δεν είχε καμιά επιλογή σαν έξτρα ανάρτηση, εκτός της Works. Τα απλά Cooper είχαν σαν extra την ανάρτηση Sport Plus, η οποία είναι η ανάρτηση του S αυτούσια. (ελατήρια αμορτισέρ αντιστρεπτικές)
-Προβλήματα στο κιβώτιο όντως είχαν, τα απλά Cooper. Τα S από όσο ξέρω δεν είχαν κάτι διαίτερο.
- +1000
-Βελτιώνεται κατά πάρα πολύ ένα σετ σωληνάκια και καλά υγρά.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-07-08, 13:27
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
Εαν το κανεις, να το κανεις για το S μονο. Το απλο δεν εχει ιδιαιτερο γκαζι, καλυτερα ο ασσος.
Επισης, καλυτερα σιγουρα το φειςλιφτ, εχει βελτιωμενη πεταλουδα γκαζιου με πολυ καλυτερη αποκριση. Ειναι σκληρο, εχει τριγμους, το δικο μου ειναι και ανοιχτο, βαρυς συμπλεκτης,βαρυ τιμονι (σε σχεση με 116)αλλα αξιζει. Δε μου εχει βγαλει τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-07-08, 13:45
Το avatar του χρήστη gian_nykt
gian_nykt Ο χρήστης gian_nykt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-12-2007
Μηνύματα: 407
gian_nykt is an unknown quantity at this point
THNX παίδες......για να δώ.....

βασικά εχω μπερδευτεί με τα μοντέλα.
πχ βλέπω όσα εχουν xenon που με ενδιαφέρουν και εχω παρατηρήσει......τα προ lifting και εχει τα xenon με τις διαγραμίσεις μέσα με το απλό τιμόνη με 2 πιασήματα στην στεφάνη, βλέπω το ίδιο αλλά με το τριάκτινο τιμόνι και βλέπω και τα καινούρια με τριάκτινο τιμόνι και projector φώτα.
ποιο ειναι τι αν γίνετε να βοηθήσετε!
__________________
ΓΙΑΝΝΗΣ from Calculator Island

www.nyktariselectronics.gr

κοίτα που πας για να μην πας εκει που κοιτάς
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-07-08, 14:29
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Τα pro facelift αυτοκίνητα, έχουν όλα δυάκτινα τιμόνια και δεν έχουν projector, είτε με ξένον ή χωρίς.
Τα facelift έχουν εντελώς διάφανα φανάρια, με χρωμιομένα πλαίσια σαν δαχτυλίδια μέσα, και τα facelift με Xenon είναι το μόνα με projector. Eπίσης τα facelift έχουν τριάκτινα τιμόνια, αλλά και πάλι όχι όλα. Υπάρχουν και FL με δυάκτινα. Επίσης τα FL έχουν 17άρες ζάντες.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-07-08, 14:37
Το avatar του χρήστη E36 M POWER
E36 M POWER Ο χρήστης E36 M POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 1.044
E36 M POWER will become famous soon enoughE36 M POWER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα pro facelift αυτοκίνητα, έχουν όλα δυάκτινα τιμόνια και δεν έχουν projector, είτε με ξένον ή χωρίς.
Τα facelift έχουν εντελώς διάφανα φανάρια, με χρωμιομένα πλαίσια σαν δαχτυλίδια μέσα, και τα facelift με Xenon είναι το μόνα με projector. Eπίσης τα facelift έχουν τριάκτινα τιμόνια, αλλά και πάλι όχι όλα. Υπάρχουν και FL με δυάκτινα. Επίσης τα FL έχουν 17άρες ζάντες.
να ρωτησω; ενας ξαδερφος εφερε ενα S απο γερμανια και ηταν φουλ εξτρα... ειχε μεχρι και navi στη μεση αντι για κοτερ (!!! αυτο το navi ομως δεν το εχω δει πουθενα αλλου... βγαινει σαν εξτρα και στη χωρα μας;
__________________

Heaven above you...
Heaven beneath you...
///M POWER
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-07-08, 15:28
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Ναι σαφώς και ναι, απλά κανείς δεν το έβαζε, γιατί μέχρι πριν λίγο καιρό το navi ήταν παντελώς άχρηστο στην χώρα μας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-07-08, 06:24
Το avatar του χρήστη gian_nykt
gian_nykt Ο χρήστης gian_nykt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-12-2007
Μηνύματα: 407
gian_nykt is an unknown quantity at this point
πάντως έχει πάρει το μάτι μου και παλιό με τριάκτινο....τώρα...το έβαλε αυτός....βγήκε κάτι τέτοιο στο ενδιάμεσο.....τι να πώ!
Γενικά πάντως το προlifting δεν ειχε τπτ σοβαρά προβλήματα ε??
Σίγουρα καλύτερα θα ηταν το lifting αλλά βρίσκεις δύσκολα S και μάλιστα για ανταλλαγή στην Κρήτη!
__________________
ΓΙΑΝΝΗΣ from Calculator Island

www.nyktariselectronics.gr

κοίτα που πας για να μην πας εκει που κοιτάς
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-07-08, 06:55
Το avatar του χρήστη gian_nykt
gian_nykt Ο χρήστης gian_nykt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-12-2007
Μηνύματα: 407
gian_nykt is an unknown quantity at this point
παίδες, έχω βρει ενα MINI COOPER lifting (οχι S) αλλά FULL EXTRA (δέρμα-navi-sunroof-xenon) σε άριστη κατάσταση (km δεν ξέρω συτυχώς) περί τα 18.000,00€. Πως σας φαίνεται η περίπτωση.....απλά COOPER βρίσκω απο 14.000-16.000 άντε με ηλιοροφή βαριά βαριά στα 16000 και οχι lifting.
Απλά κολλάω....αξίζει η 116 μου για το παραπάνω αμάξι? Μεταπώληση?
__________________
ΓΙΑΝΝΗΣ from Calculator Island

www.nyktariselectronics.gr

κοίτα που πας για να μην πας εκει που κοιτάς
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-07-08, 07:16
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Ξέρω αυτή τη στιγμή Cooper S 2005 Chili με Wilwood τετραπίστονες και εργοστασιακό μπλοκέ, 2005 μοντέλο facelift στα 18.000 ευρώ. 18 για απλό Cooper απλά ξέχασε το.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-07-08, 09:35
Το avatar του χρήστη gian_nykt
gian_nykt Ο χρήστης gian_nykt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-12-2007
Μηνύματα: 407
gian_nykt is an unknown quantity at this point
εε, πες του αν τον ενδιαφέρει ανταλλαγή
ηλιοροφή έχει? xenon? km?
__________________
ΓΙΑΝΝΗΣ from Calculator Island

www.nyktariselectronics.gr

κοίτα που πας για να μην πας εκει που κοιτάς
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.