Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 22-01-10, 10:42
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποιος είχε ζητήσει την επίσημη τοποθέτηση της BMW Hellas για το θέμα αυτό.
Εγώ φίλε Σταύρο...
Και εμμένω το λοιπόν στη θέση μου σε εκείνο το γράμμα, την οποία και ξαναπαραθέτω...
Δεν διατηρώ πλέον επιφυλάξεις, είμαι βέβαιος οτι τηλεφωνικά σου είπαν αυτά που μας μετέφερες...
"Άμα ζητήσεις να στο στείλει γραμμένο σε χαρτί, ότι η βενζίνη χαλάει τα μπέκ, και κατόπιν εξ'αυτού χαλάνε οι πολλαπλασιαστές, και στο στείλει, τότε, και μόνο τότε θα πάρω θέση.
Μέχρι τότε απλά διατηρώ επιφύλαξη οτι κατάλαβες σωστά αυτό που σου είπε...
Υ.Γ. επειδή ο φορητός μου υπολογιστής είναι πεντιουμ 4 και το ρευμα στην ελλάδα είναι 224 βόλτ αλλά όχι σταθερο, υπάρχει οδηγία να αλλάξω προληπτικά τον λουφτ επειδή μπορεί να παρουσιάζει η ηλιοροφή διαρροή, η τα παράθυρα τριγμους, με αποτέλεσμα να χάνουν τον αέρα τα ελαστικά του οχήματος.. Αυτά χοντρικά."
BMW Hellas= άσχετοι-ανεκπαίδευτοι--απαράδεκτοι
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 22-01-10, 10:46
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ φίλε Σταύρο...
Και εμμένω το λοιπόν στη θέση μου σε εκείνο το γράμμα, την οποία και ξαναπαραθέτω...
Δεν διατηρώ πλέον επιφυλάξεις, είμαι βέβαιος οτι τηλεφωνικά σου είπαν αυτά που μας μετέφερες...
"Άμα ζητήσεις να στο στείλει γραμμένο σε χαρτί, ότι η βενζίνη χαλάει τα μπέκ, και κατόπιν εξ'αυτού χαλάνε οι πολλαπλασιαστές, και στο στείλει, τότε, και μόνο τότε θα πάρω θέση.
Μέχρι τότε απλά διατηρώ επιφύλαξη οτι κατάλαβες σωστά αυτό που σου είπε...
Υ.Γ. επειδή ο φορητός μου υπολογιστής είναι πεντιουμ 4 και το ρευμα στην ελλάδα είναι 224 βόλτ αλλά όχι σταθερο, υπάρχει οδηγία να αλλάξω προληπτικά τον λουφτ επειδή μπορεί να παρουσιάζει η ηλιοροφή διαρροή, η τα παράθυρα τριγμους, με αποτέλεσμα να χάνουν τον αέρα τα ελαστικά του οχήματος.. Αυτά χοντρικά."
BMW Hellas= άσχετοι-ανεκπαίδευτοι--απαράδεκτοι
Όπως βλέπεις φίλε rapid στην επίσημη γράπτη απάντηση τους η τοποθέτηση είναι διπλωματική και δεν λέει επί της ουσίας τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 22-01-10, 11:33
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως βλέπεις φίλε rapid στην επίσημη γράπτη απάντηση τους η τοποθέτηση είναι διπλωματική και δεν λέει επί της ουσίας τίποτα.
φίλε Σταύρο να ρωτήσω αν το βάζεις το αυτοκίνητο συχνά σε χωματόδρομους?
δίοτι αν ναι, ίσως να έχουν επιδεινωθεί τα προβήματα του αυτοκινήτου λόγο αυτού. βρώμικος αέρας σε maf ή δεν ξέρω εγώ που αλλού.
όχι πως θα έπρεπε να δικαιολογείται αυτό, αλλά λέμε τώρα.....
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 22-01-10, 11:38
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε Σταύρο να ρωτήσω αν το βάζεις το αυτοκίνητο συχνά σε χωματόδρομους?
δίοτι αν ναι, ίσως να έχουν επιδεινωθεί τα προβήματα του αυτοκινήτου λόγο αυτού. βρώμικος αέρας σε maf ή δεν ξέρω εγώ που αλλού.
όχι πως θα έπρεπε να δικαιολογείται αυτό, αλλά λέμε τώρα.....
Η αλήθεια είναι πως ΝΑΙ το βάζω και το παραβάζω σε χωματόδρομους και βουνά.
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 22-01-10, 12:07
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε rapid, έχω μία απορία και αν μπορέις να μου την λύσεις θα ήμουν υπόχρεως.
το luft θα έχει αλλάξει έως την παρασκευή που έρχεται. θα φτάσει στον μηχανικό δευτέρα ή τρίτη.
αλλά τώρα έκανα την εξής σκέψη. όσο αφορά το αισθητήρα nox, και μία πιθανή δυσλειτουργεία αυτού.
αν κατάλαβα καλά την λειτουργεία του, κάθε περίπου ένα λεπτό και ανάλογα με το τι μαζεύει δίνει εντολή για κάποιο αβάνς( ας το πούμε έτσι)της τάξεως των 2-3 δευτερολέπτων προκειμένου να μετατρέψει τα μονοξείδια σε διοξείδια ή το αντίστροφο δε θυμάμαι, και να τα αποβάλλει με την εξάτμιση.
μήπως ένας ελλατωματικός nox, θα μπορούσε να προκαλεί αυτή τη δυσλειτουργεία, μέσω του εγκεφάλου στην πεταλούδα?
και τέλος, αυτή η πλακέτα-φύσα του nox, που ακριβώς στην εξάτμιση είναι. είδα το real oem αλλά δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα κιόλας.
ευχαριστώ.
Εδώ έψαξες??
Κάτω, αμέσως πρίν τον καταλύτη..
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg osensor.JPG (48,4 KB, 40 εμφανίσεις)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 22-01-10, 12:18
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ έψαξες??
Κάτω, αμέσως πρίν τον καταλύτη..
φίλε rapid είσαι και rapid, είσαι και άρχοντας....
ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 22-01-10, 12:27
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
να ενημερώσω την κοινίτητα του φόρουμ ότι εμφανίστηκε ένας άμοιρος ιδιοκτήτης ε-92 στην αγγλία και μέσω του παγκόσμιου φόρουμ για το ε-90 που όταν άλλαξε nox, αλλά και regenaration του καταλύτη νοιώθει ότι έχει λύσει το θέμα του.( αφού βέβαια έχει αλλάξει όλα τα συνηθισμένα)
αυτά έγιναν χτες, περιμένουμε νέα του μήπως και τελικά στράβωσε.
κουράγιο αδέρφια, κάποιος σε όλο το κόσμο θα το λύσει το θέμα έστω και στην τύχη, οπότε και εμέις θα βρούμε το δρόμο μας...... χα χα.
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 22-01-10, 12:42
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε rapid είσαι και rapid, είσαι και άρχοντας....
ευχαριστώ.
Λοιπόν, πάμε στις μετρήσεις. (ελπίζω να έχεις ECM της BOSCH και όχι της Siemens)
Αρχή του συστήματος. Ο αισθητήρας αέρα, παρέχει προς το ECM συνεχές ρευμα μεταξύ 0 και 1 βόλτ. Για να στείλει σήμα, πρέπει η θερμοκρασία του να ξεπεράσει τους 300 κελσίου. Διαφορετικά δεν διεγείρεται..
Πρώτη Μέτρηση Βγάζεις το λαστιχένιο προστατευτικό απο τη φίσα, και μετράς με το ψηφιακό σου πολύμετρο στις επαφές 1 και 2 (1=μαυρο=γείωση, 2- γκρί=σήμα)
Ξεκινάς τον κινητήρα. Πρέπει να σου δώσει παλόμενη τιμή βόλτ μετά απο λίγη ώρα. (0,2-0,8 βόλτ στο ρελαντί)
Για να δείς την ανταπόκριση σε πλούσιο και φτωχό μείγμα, βγάλε ένα κολάρο υποπίεσης απο το κύκλωμα αέρα. Δες αν υπάρχει μεταβολή. Μετά ξαναβάλε το κολάρο στη θέση του, και βγάλε το σωληνάκι υποπίεσης πάνω απο το ρυθμιστή πίεσης καυσίμου. Ξαναμέτρα να δείς τη διαφορά.
Επόμενο στάδιο. Βγάζεις την φίσα εντελώς. Μετράς να δείς αν στέλνει ρευμα το ρελέ. (τερματικά 3 και 4 3=πράσινο, 4=καφέ) αν δε βρείς ρευμα, κοιτάς το ρελέ.
Αν βρείς ρευμα, μετράς για συνέχει κυκλώματος επάνω στον αισθητήρα (Πολύμετρο στο Buzzer, τερματικά επάνω στον αισθητήρα 3-4)
Αν δε βρείς συνέχεια κυκλώματος, αλλάζεις αισθητήρα.
Αν βρείς συνέχεια κυκλώματος, αλλά το ρευμα που πήρες στην πρώτη μέτρηση δεν ήταν παλόμενο αλλάζεις αισθητήρα.
Αυτά καλύπτουν τις περιπτώσεις που έχουμε βλάβη στον αισθητήρα οξυγόνου αλλα ΔΕΝ ΤΙΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ECM σαν βλάβη για να σε βάλει σε limp home....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 25-01-10, 07:45
Το avatar του χρήστη roadgr
roadgr Ο χρήστης roadgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 10
roadgr is on a distinguished road
Σε Ε87 ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.. Δε βλέπανε τίποτα στον εγκέφαλο. Τελικά μου άλλαξαν καλωδίωση κινητήρα & πεταλούδα γκαζιού και εδώ και 1 χρόνο δε μου έχει εμφανίσει το παραμικρό. Το βρήκαν στον Παπαδόπουλο (Θεσσαλονίκη).
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 25-01-10, 10:53
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από roadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε Ε87 ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.. Δε βλέπανε τίποτα στον εγκέφαλο. Τελικά μου άλλαξαν καλωδίωση κινητήρα & πεταλούδα γκαζιού και εδώ και 1 χρόνο δε μου έχει εμφανίσει το παραμικρό. Το βρήκαν στον Παπαδόπουλο (Θεσσαλονίκη).
φίλε μου μακάρι να φταίει η πεταλούδα και όχι η καλωδίωση, δίοτι δεν τους βλέπω και τόσο πρόθυμους στις εδώ αντιπροσωπείες να αλλάζουν καλωδίωση.
είσαι σίγουρος ότι είχες το ίδιο πρόβλημα? είχες βγει από την εγγύηση όταν σου το εφτιαξάν?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.