Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 05-01-10, 15:27
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχεις άδικο στη σκέψη σου.. Ομως και η ρενώ έχει τρομερό προβλημα με τους πολλαπλασιαστές της σατζέμ, και όταν τους αλλάξεις με ιμιτασιονάρες μπερού, ή ντένσο και δεν χαλάνε με τίποτα.. Αθάνατοι.. 280 ευρώ και τέλος...
έχεις δίκιο σε αυτά που λες αλλά ξέρεις τι μου φέρνει η ιστορία μας στο μυαλό,
μου φέρνει κάποιον αθλητή που έχει κάποια φλεγμονή στο γόνατο πχ και αντί να χειρουργηθεί, ή να αποκατασταθεί το πρόβλημα του γονάτου, του δίνουμε γαστροπροστατευτικά για να μην τρυπήσει το στομάχι από τα πολλά αντιφλεγμονώδη....
άντε δηλαδή και βρήκαμε τους σούπερ πολλαπλασιαστές οι οποίοι αντέχουν την κακή διαχείριση ρεύματος χωρίς να λύνουμε την αιτία, είσαι σίγουρος ότι τα μπουζί θα αντέξουν? είσαι σίγουρος ότι τα μπεκ θα αντέξουν? και δεν ξέρω εγώ τι άλλο αν θα αντέξει.
δεν το θεωρώ λύση ρε παιδιά.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-01-10, 19:13
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Δεν υπάρχει θέμα κακής διαχείρισης ρευματος..
12-13,6 βόλτ πηγαίνουν μόνιμα απο την μπαταρία στο κυρίως κύκλωμα του πολλαπλασιαστη.
Ομοίως γείωση, πηγαίνει απο το ECM στο δευτερεύον κύκλωμα.
Ο πολλαπλασιαστής έχει ξεχωριστή γείωση για το πρωτευον κύκλωμα.
Το ECM ανοίγει το κύκλωμα (χάνεται η γείωση στο δευτερευον κυκλωμα), και αυτή είναι η εντολή απελευθέρωσης του ρεύματος στο σωστό χρόνο....
(μέχρι τότε τα 2 ηλεκτροπηνια αλληλοεξουδετερώνονται..)
Απλα δεν παίζει υπέρταση σε ρευμα, εκτός αν έχεις χαλασμένο εναλλάκτη που μπορεί να δίνει
περισσότερο ρευμα.. Αλλά τότε θα πάρεις μονομιάς όλους τους πολλαπλασιαστές στο χέρι...
Με τον ίδιο τρόπο πάνω κάτω, εργάζονται και τα μπέκ..
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-01-10, 19:49
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει θέμα κακής διαχείρισης ρευματος..
12-13,6 βόλτ πηγαίνουν μόνιμα απο την μπαταρία στο κυρίως κύκλωμα του πολλαπλασιαστη.
Ομοίως γείωση, πηγαίνει απο το ECM στο δευτερεύον κύκλωμα.
Ο πολλαπλασιαστής έχει ξεχωριστή γείωση για το πρωτευον κύκλωμα.
Το ECM ανοίγει το κύκλωμα (χάνεται η γείωση στο δευτερευον κυκλωμα), και αυτή είναι η εντολή απελευθέρωσης του ρεύματος στο σωστό χρόνο....
(μέχρι τότε τα 2 ηλεκτροπηνια αλληλοεξουδετερώνονται..)
Απλα δεν παίζει υπέρταση σε ρευμα, εκτός αν έχεις χαλασμένο εναλλάκτη που μπορεί να δίνει
περισσότερο ρευμα.. Αλλά τότε θα πάρεις μονομιάς όλους τους πολλαπλασιαστές στο χέρι...
Με τον ίδιο τρόπο πάνω κάτω, εργάζονται και τα μπέκ..
από ότι φαίνεται είσαι γνώστης του θέματος, και αρπάζω την ευκαιρία να σε ρωτήσω ποια θα μπορούσε να είναι η συμπεριφορά του εγκεφάλου, στην περίπτωση κατά την οποία η μία μέτρηση εισερχόμενου αέρα είναι τέτοια που να δικαιολογεί άνοιγμα του κυκλώματος και σε κλάσμα του δευτερολέπτου και λόγω ελατωματικής μέτρησης πρέπει να το κλείσει και να το ξανανοίξει στο αμέσως επόμενο κλάσμα.( μπορείς να φανταστείς ένα ελατωματικό ηλεκτρονικό εξάρτημα που δίνει ακανόνιστες εντολές)
Θα μπορούσες να μας πεις τι θα πρέπει να περιμένει κάποιος από τέτοιου τύπου μπερδέματα. Μπορέι να προκληθεί βραχυκύκλωμα?
ευχαριστώ προκαταβολικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanblan : 05-01-10 στις 19:52
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-01-10, 21:35
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Αν μπορώ να καταλάβω σωστά αυτό που ρωτάς...
Βασικά το πρώτο θύμα είναι ο οδηγός που καταλαβαίνει κόμπιασμα..
Αυτή η βλάβη που περιγράφεις θα ανοιγοκλείνει το Luft. Ούτε σε αρκετά μεταγενέστερο χρόνο θα επηρεάσει το γκάζι σου (ποσότητα καυσίμου)..
Βραχυκύκλωμα όχι, ο Γερμανός σχεδιάζει ανάποδα απο τον Ιάπωνα ή τον Αμερικάνο..
Δεν ανοιγοκλείνει ποτέ ρευματα, μόνο σώματα. Και στην επιστροφή τα ασφαλίζει με δίοδο.
Αν, λέω αν, υπάρχει πρόβλημα σε δίοδο, το πρώτο θύμα είναι ο εγκέφαλος, και όχι επι μέρους εξάρτημα.
Ομοίως με το αυτό σκεπτικό, αν κάπου δεν έχεις καλή γείωση, έχεις πτώση της διαφοράς δυναμικού, άρα μειωμένη απόδοση, αλλά όχι κάτι περισσότερο.
Τα ηλεκτρονικά είναι ευαίσθητα στα ταρακουνήματα. Και στην παρατεταμένη παραμονή σε υψηλές θερμοκρσίες..
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-01-10, 14:32
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορώ να καταλάβω σωστά αυτό που ρωτάς...
Βασικά το πρώτο θύμα είναι ο οδηγός που καταλαβαίνει κόμπιασμα..
Αυτή η βλάβη που περιγράφεις θα ανοιγοκλείνει το Luft. Ούτε σε αρκετά μεταγενέστερο χρόνο θα επηρεάσει το γκάζι σου (ποσότητα καυσίμου)..
Βραχυκύκλωμα όχι, ο Γερμανός σχεδιάζει ανάποδα απο τον Ιάπωνα ή τον Αμερικάνο..
Δεν ανοιγοκλείνει ποτέ ρευματα, μόνο σώματα. Και στην επιστροφή τα ασφαλίζει με δίοδο.
Αν, λέω αν, υπάρχει πρόβλημα σε δίοδο, το πρώτο θύμα είναι ο εγκέφαλος, και όχι επι μέρους εξάρτημα.
Ομοίως με το αυτό σκεπτικό, αν κάπου δεν έχεις καλή γείωση, έχεις πτώση της διαφοράς δυναμικού, άρα μειωμένη απόδοση, αλλά όχι κάτι περισσότερο.
Τα ηλεκτρονικά είναι ευαίσθητα στα ταρακουνήματα. Και στην παρατεταμένη παραμονή σε υψηλές θερμοκρσίες..
φίλε μου σε ευχαριστώ άλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιος μπορεί να δίνει εντολές στην πεταλούδα να ανοιγοκλεινει αλλοπρόσαλα σε κατάσταση ρελαντί και ως εκ τούτου να παίρνω και αλλοπρόσαλες μετρήσεις αέρα. ( μόνη της ή από τον εγκέφαλο?) διότι ο αισθητήρας του πεντάλ έδειχνε σταθερός(ρελαντί). και αν δίνει λάθος εντολή ο εγκέφαλος δεν θα πρεπε να καπου να ανιχνέυεται και να βγάζει σφάλμα?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 06-01-10, 14:51
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μου σε ευχαριστώ άλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιος μπορεί να δίνει εντολές στην πεταλούδα να ανοιγοκλεινει αλλοπρόσαλα σε κατάσταση ρελαντί και ως εκ τούτου να παίρνω και αλλοπρόσαλες μετρήσεις αέρα. ( μόνη της ή από τον εγκέφαλο?) διότι ο αισθητήρας του πεντάλ έδειχνε σταθερός(ρελαντί). και αν δίνει λάθος εντολή ο εγκέφαλος δεν θα πρεπε να καπου να ανιχνέυεται και να βγάζει σφάλμα?
Ο μετρητής αέρα μπορεί να το κάνει αυτό.. Εκτός αν ρουφάς αέρα κάπου μετά απο το λούφτ.
Κοίτα καλά τα κολλάρα για εισροή αέρα..
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-01-10, 15:04
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
[QUOTE=rapid_fast;357322]Ο μετρητής αέρα μπορεί να το κάνει αυτό.. Εκτός αν ρουφάς αέρα κάπου μετά απο το λούφτ.
Κοίτα καλά τα κολλάρα για εισροή αέρα..[/QUOTE

ευχαριστώ για την προτροπή αλλά αν εμπαινε από κολλάρο ο άερας τουλάχιστον μετά την πεταλούδα, δεν θα είχα αλλοπρόσαλες μετρήσεις αέρα.
Συγκεκριμένα:αν εμπαινε αέρας μετά την πεταλούδα θα ήταν αμέτρητος αρα οι μετρήσεις θα ήταν ομάλές, ενώ αν εμπαινε αέρας πριν την πεταλούδα θα έπρεπε τουλάχιστον οι μετρήσεις να ήταν ομαλές την στιγμή που το αυτοκίνητο είναι σε κλειστό χώρο και σε κατάσταση ρελαντί.
οι τιμές που παίρνω εγώ είναι βασικά γύρω στα 8kg/h και από εκει και μπρος χωρίς κανείς να πατάει γκάζι, αλλοπρόσαλα ανεβοκατεβαίνει στα 16 έως και 23kg/h.δυσκολευομαι να πιστέψω ότι είναι κατι που μπορέι να προκληθεί από παρεισφρηση αέρα.
τι γνώμη 'έχεις?

επίσης έχω παρατηρήσει πως το μοτεράκι εξαέρωσης από το ρεζερβουάρ της βενζίνης δουλέύει πολύ συχνά. που τον βρίσκει πια τόσες αναθυμιάσεις για εξαέρωση. υπάρχει περίπτωση αυτό να εμπλέκεται κάπως?
μην ξεχάσω να αναφέρω πως μιλαμε για καινούριο ε-90 με 170 άλογα που εμφανίζει μικροκομπιασματάκια από την πρώτη μέρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanblan : 06-01-10 στις 15:09
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 07-01-10, 16:10
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Επικοινωνία από BMW Hellas και επισκευή

Σήμερα επικοινώνησε μαζί μου εκπρόσωπος της BMW Hellas που διάβασε την επιστολή που τους είχα στείλει. Σύμφωνα με την BMW Hellas το πρόβλημα είναι γνωστό και εμφανίζεται στατιστικά σε κάποια από τα οχήματα που κυκλοφορούν. Έχουν οδηγία, στην περίπτωση που εμφανίζεται το πρόβλημα, τα αλλάζουν όλα τα beck με νεότερα βελτιωμένης σχεδίασης. Αντίστοιχα αλλάζουν και το σύνολο των πολλαπλασιαστών με νεότερους βελτιωμένης σχεδίασης.

Στην δική μου περίπτωση δόθηκε εντολή να αντικατασταθούν όλα τα beck, οι πολλαπλασιαστές και τα μπουζί.

Φυσικά τα beck και 2 πολλαπλασιαστές είχαν αντικατασταθεί ήδη μέσα στον Δεκέμβριο. Οπότε εκκρεμούσε η αντικατάσταση άλλων 2 πολλαπλασιαστών και 4 μπουζί.

Ο εκπρόσωπος της BMW άφησε να εννοηθεί πως το πρόβλημα ξεκινάει από την βενζίνη και τα beck και επηρεάζει στην συνέχεια τους πολλαπλασιαστές.

Το συνεργείο της BMW μου ανέφερε πως την 1η φορά που δημιουργήθηκε το πρόβλημα (με τα προηγούμενα beck) είχαν επηρεαστεί και οι πολλαπλασιαστές και ήταν θέμα χρόνου πλέον να αστοχήσουν. Αυτός είναι και ο λόγος που μετά την αντικατάσταση των beck με τα νεότερα ένας ένας αστόχησαν και 2 πολλαπλασιαστές. Για αυτό τον λόγο τώρα μου άλλαξαν και του 2 υπόλοιπους.

Τα beck βελτιωμένου σχεδιασμού δεν επιτρέπουν αυτή την συμπεριφορά πλέον οπότε δεν θα αντιμετωπίσω ξανά το ίδιο πρόβλημα.

Όλα τα παραπάνω σας τα παραθέτω όπως μου τα ανέφεραν.

Οι περισσότερο έμπειροι εδώ μέσα μπορούν να τα αξιολογήσουν και να μας αναφέρουν αν τα λεγόμενα αυτά έχουν βάση ή είναι απλά δικαιολογίες.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 07-01-10, 16:53
Το avatar του χρήστη Zer0cooL
Zer0cooL Ο χρήστης Zer0cooL δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-10-2007
Μηνύματα: 489
Zer0cooL will become famous soon enoughZer0cooL will become famous soon enough
Μια ανακληση μοντελων με τα "παλια" κατα τα λεγομενα τους μπεκ και πολλαπλασιαστες και αντικατασταση τους δε θα εβλαπτε...Κυριως οταν εχεις να κανεις με το κυρος μιας τετοιας εταιριας!
Ακομα και σε παραπονα του ιδιοκτητη θα επρεπε να τα αλλαζουν ολα αυτα ανεξαρτητως του διαγνωστικου τους και οχι να τα ριχνουν ολα στα "κακα" καυσιμα...Λες και μονο στο Ελλαντα εχουμε κακης ποιοτητας καυσιμο και πεσαμε ολοι σε τετοια! Απ τη στιγμη που αρκετα πλεον αυτοκινητα εχουν βγαλει το συγκεκριμενο προβλημα θα επρεπε να στα αλλαζουν ανεξαρτητως εγγυησης! Αυτη ειναι η γνωμη μου...
__________________
Εχω κι εγω ενα κλειδι....του παραδεισου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 07-01-10, 17:06
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zer0cooL Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ανακληση μοντελων με τα "παλια" κατα τα λεγομενα τους μπεκ και πολλαπλασιαστες και αντικατασταση τους δε θα εβλαπτε...Κυριως οταν εχεις να κανεις με το κυρος μιας τετοιας εταιριας!
Ακομα και σε παραπονα του ιδιοκτητη θα επρεπε να τα αλλαζουν ολα αυτα ανεξαρτητως του διαγνωστικου τους και οχι να τα ριχνουν ολα στα "κακα" καυσιμα...Λες και μονο στο Ελλαντα εχουμε κακης ποιοτητας καυσιμο και πεσαμε ολοι σε τετοια! Απ τη στιγμη που αρκετα πλεον αυτοκινητα εχουν βγαλει το συγκεκριμενο προβλημα θα επρεπε να στα αλλαζουν ανεξαρτητως εγγυησης! Αυτη ειναι η γνωμη μου...

Αυτό που περιγράφεις κάνουν αλλά όχι με την μορφή "γενικής ανάκλησης".

1. όταν παρουσιαστεί το πρόβλημα σου αλλάζουν όλα τα beck, αν ο αριθμός σειράς τους το απαιτεί (υπάρχει ήδη τέτοια οδηγία στα συνεργεία)
2. μετά από επιστολή στην BMW Hellas και χωρίς 2η κουβέντα μου αλλάξανε και όλους του πολλαπλασιαστές

Μόλις λάβω έγγραφη απάντηση από την BMW Hellas θα σας κοινοποιήσω την επιστολή που έστειλα καθώς και την απάντηση τους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.