Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-10, 16:02
kakwskeimena Ο χρήστης kakwskeimena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2008
Μηνύματα: 72
kakwskeimena is on a distinguished road
Αλλαγη MX5 με Ζ4?? Αξιζει, στους καιρους αυτους??

Καλησπερα σε ολους τους φιλους του φορουμ!

Εχω ενα ΜΧ5 1.8 NC του 2008, με 9.000χλμ, σχεδον καινουργιο δηλαδη, σε αριστη κατασταση. Ειμαι πολυ ικανοποιημενος, αλλα με τις τιμες που βλεπω τελευταια στις μεταχειρισμενες Ζ4, βλεπω οτι μπορω να το πουλησω (πουλιουνται κ ευκολα τα ΜΧ5), και βαζοντας κ μια μικρη χρηματικη διαφορα, να χτυπησω Ζ4 2005 2.0 ή ισως κ 2.2, με γυρω στις 60.000χλμ.

Θα ηθελα λοιπον τη γνωμη σας!

1) Αξιζει, οπως ειναι η αγορα, να παω απο ενα αμαξι 1.5 χρονου σχεδον καινουργιο, σε αμαξι 4ετιας με 60.000χλμ, δινωντας κ 1.5-2 χιλιαρικα ισως παραπανω?? Εχουν τοση διαφορα οδηγικα?

2) Τι συντηρηση θα εχει μια Ζ4 με 60.000χλμ? Να περιμενω μεγαλα ποσα? Ειναι πολυ πολυ πιο ακριβη απο το ΜΧ5? Βγαζει κανενα σοβαρο προβλημα ή ειναι αξιοπιστη? Τα μοτερ για ποσα χιλιομετρα αντεχουν?

3) Τι θα κρατησει καλυτερη αξια μεταπωλησης? μια 2.0 ή 2.2 Ζ4??? Θα μπορω να την πουλησω μετα απο 4-5 χρονια για ενα αξιοπρεπες ποσο, η θα χασει παρα παρα πολυ? Κραταει αξια μεταπωλησης οπως το ΜΧ5?

4) Κανενας με Ζ4 2005 που να ενδιαφερεται για ανταλλαγη+καποια διαφορα??

Αυτα! Ευχαριστω εκ των προτερων! Περιμενω απαντησεις απο κατοχους κ μη!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-10, 17:52
merbeind Ο χρήστης merbeind δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Μηνύματα: 131
merbeind is on a distinguished road
Eγω για καιρο σκεφτομουνα την αγορα mx-5 αλλα του 2.0sport εβγαινε καπου στα 30.000 καινουργιο.Τελικα βρηκα ενα z4 3.0i smg του 2005 με 55,000χλμ περιπου στην ιδια τιμη.Εννοειται απο γκαζι καμια σχεση τα δυο αμαξια και δεν μετανιωσα ουτε στιγμη.Τωρα για εσενα με το 1.8 αποψη μου κοιτα μονο σε 2,2 γενικα μονο 6-κυλινδρο.Οπως και να εχει καινουργιο αμαξι πηρες ειναι κριμα να το πουλησεις τοσο νωρις θα χασεις πολλα λεφτα.Αν ειχες τουλαχιστον το 2λιτρο θα ελεγα οτι δεν αξιζει εχει και το μπλοκε παει και καλα απλα το z4(2,2) θα ηταν λιγο πιο ομορφο(αποψη μου).Το 1,8 δυναμη δεν εχει,μπλοκε δεν εχει ελπιζω τουλαχιστον να μην ειναι η high εκδοση και εδωσες ενα σωρο λεφτα πεταμενα σε χαζομαρες.
Οσο για χλμ τα μοτερ της bmw δεν σπανε μην σε ανησυχει αυτο.Μονο λαδι θελουν και πανε πολλα πολλα χλμ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-10, 18:06
Το avatar του χρήστη nikos12
nikos12 Ο χρήστης nikos12 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Μηνύματα: 82
nikos12 is on a distinguished road
Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ το ΜΧ-5. Έχω δει 1600άρι με μπλοκέ να κάνει παπάδες! Με το Ζ μην ξεχνάς ότι θα έχεις, κατά πολύ, αυξημένα έξοδα σε τέλη και ασφάλειες. Για μένα, αφού έχεις καινούριο κ αξιόπιστο αμάξι δεν χρειάζεται να το δώσεις. Τώρα αν κάθε φορά που βλέπεις Ζ νιώθεις και ένα τσιμπηματάκι στην καρδούλα που δεν μπορείς να αγνοήσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-10, 18:26
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ το ΜΧ-5. Έχω δει 1600άρι με μπλοκέ να κάνει παπάδες! Με το Ζ μην ξεχνάς ότι θα έχεις, κατά πολύ, αυξημένα έξοδα σε τέλη και ασφάλειες. Για μένα, αφού έχεις καινούριο κ αξιόπιστο αμάξι δεν χρειάζεται να το δώσεις. Τώρα αν κάθε φορά που βλέπεις Ζ νιώθεις και ένα τσιμπηματάκι στην καρδούλα που δεν μπορείς να αγνοήσεις...
συμφωνω.

Ο μονος λογος να αλλαξεις σε Ζ4 ειναι λογω ομορφιας. Διοτι οι επιδοσεις ναι μεν στο Ζ4 ερχονται με λιγοτερα φραγκα εχεις ομως πολυ αυξημενα παγια εξοδα.

Επισης το ΜΧ5 παρολο που ειναι σχετικα αδυναμο μεταμορφωνεται με ενα μπλοκε.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-10, 01:45
manos---- Ο χρήστης manos---- δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-02-2009
Μηνύματα: 51
manos---- is on a distinguished road
hi κ απο εμενα μην σηνγρηνεις τα δυο αμαξεια το ζ με το μχ 5...κ ο λογος ειναι οπος λες. το ενα ειναι δυλιτρο κ το αλλο 3λιτρο με διαφορα ροπεις αλογον κ κυβικα δηλ καμια σχεσει το ενα με το αλλο το ενα 170 κ το αλλο 231. πρεπη ομος να ξερης για τη χρηση το 8ελεις κ σαφος το μχ5 βελτιονετε πολυ ποιο ευκολα απο το ζ4,εγω για το δικο μου εχω πσαξη τα ποντα ζ 2,5 ασε που ειμαι πολυ κσενερομενος απο τα γκαζια αυτα κι απο εμενα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-10, 11:05
kakwskeimena Ο χρήστης kakwskeimena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2008
Μηνύματα: 72
kakwskeimena is on a distinguished road
Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντησεις! Απλα να ενημερωσω οτι το ΜΧ5 δν το πηρα καινουργιο (26.000 δηλαδη), αλλα ελαχιστα μεταχειρισμενο, πριν 2 μηνες, σε τιμη πολυ χαμηλοτερη του καινουργιου. Οποτε ελπιζω να το πουλησω στα ιδια λεφτα, γιατι το αγορασα σε πολυ καλη τιμη, κ να παω για Ζ4.

Γιαυτο ελεγα να το πουλησω οσο το πηρα, να βαλω κ 1-2 χιλιαρικα κ να παρω μεταχειρισμενη 2.0.

Παιδια, η 2.0 τι 0-100 εχει? ειναι πιο αργη απο το ΜΧ5 το 1.8? Φευγει ευκολα οπως το ΜΧ5, ή μονο σε τραγικη ασφαλτο?

Επισης, εχει μεγαλη διαφορα στη συντηρηση το 2.0 με το 2.2 Ζ4?? Ποιο πουλιεται πιο ευκολα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kakwskeimena : 25-01-10 στις 11:14
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-01-10, 11:58
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Ένας φίλος μου είχε ΜΧ-5 1,8(δεν έχει λόγο τροχαίου) και όσο το είχα οδηγήσει μου είχε αφήσει άριστες εντυπώσεις για το στήσιμο και το παιχνίδι του. Επειδή είχα πάει και σε συναντήσεις με ΜΧ-5 αυτό που πιστεύω είναι ότι με βάση την αγορά όπως είναι τώρα αξίζει μόνο να πάρεις 2,0 ΜΧ-5 που έχει και γκάζι αλλά και μπλοκέ που δεν έχει καμία Ζ4 από μαμά πλην της Μ. Το 2,0 ΜΧ-5 φυσικά την 2,0 Ζ4 την ξεσκίζει και λόγω βάρους φυσικά!!!!!!!
Δεν ξέρω τι κάνει το 1,8 που ναι μεν είναι 25-30 άλογα λιγότερο αλλά και 200 κιλάκια πιο ελαφρύ....
Μετά για 2,2 ή παραπάνω θα άξιζε από άποψη γκαζιού αλλά και πάλι σε παιχνίδι το 2,0 ΜΧ σε σχέση με το 2,2 θα είναι καλύτερο μιας και δεν έχουν τόσο διαφορά σε ιπποδύναμη, είναι πιο ελαφρύ αισθητά καθώς και η ύπαρξη μπλοκέ διαφορικού κάνει θαύματα.

Αν δε σε ενδοιαφέρουν αυτά αλλά μόνο η ομορφιά τότε Ζ4 σίγουρα από το ΜΧ-5..... Αλλά για να τα ρωτάς αυτά δεν σε ενδοιαφέρει μόνο το εξωτερικό!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη djkostas20 : 25-01-10 στις 12:00
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-10, 12:32
kakwskeimena Ο χρήστης kakwskeimena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2008
Μηνύματα: 72
kakwskeimena is on a distinguished road
Συμφωνω σε αυτα που λες φιλε djcostas, απλα να θυμισω οτι εχω 1.8 ΜΧ5 και οχι 2.0!! Η αγορα του 2.0 ΜΧ5 δν με ενδιαφερει για διαφορους λογους, οποτε κοιταζω ΜΧ5 1.8 σε σχεση με Ζ4!!

Τι διαφορα στο κοστος συντηρησης εχει η Ζ4 η 2.2 σε σχεση με τη 2.0??
Να τη φοβηθω τη Ζ4 αν εχει 60.000 χλμ?? Ακολουθουν τιποτα μεγαλα σερβις??
Τι θα πουλιεται πιο ευκολα μετα? 2.2 ή 2.0??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-10, 12:35
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
η εντυπωση που ειχα απο το ονειρο που λεγεται ζ4,(2,5) ειναι οτι δεν φευγει.μονο οταν θες θα σου κανει τη χαρη και θα φυγει.οταν δε θες να φυγει το αμαξι ειναι βιδωμενο κατω.
οδηγικα σαφως και το ζ ειναι πανω απο το mx.οσο αφορα το κοστος συντηρησης σαφως το ζ ειναι πανω απο το mx.οσο αφορα ομορφια σαφως το z ειναι πανω απο το mx.
οσο αφορα την αξιοπιστια...ενταξει μαζντα ειναι αξιοπιστο πιστευω.για την αξιοπιστια της Bmw ....τι να πω..σε bmw φοροθμ ειμαστε....
μη ρωτας εμας για μια τετοια αποφαση...ρωτα τη τσεπη σου.αν μπορει να συντηρει το αυτοκινητο....βουρ...μην το σκεφτεσαι.......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-01-10, 14:00
Το avatar του χρήστη Ayrton
Ayrton Ο χρήστης Ayrton δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-01-2006
Μηνύματα: 39
Ayrton is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kakwskeimena Εμφάνιση μηνυμάτων

1) Αξιζει, οπως ειναι η αγορα, να παω απο ενα αμαξι 1.5 χρονου σχεδον καινουργιο, σε αμαξι 4ετιας με 60.000χλμ, δινωντας κ 1.5-2 χιλιαρικα ισως παραπανω??
Δεν ξέρω πόσο το αγόρασες το mx5, αλλά το σενάριο που περιγράφεις το θεωρώ αρκετά αισόδοξο.
Η αγορά πράγματι έχει τα χάλια της, αλλά αυτό ισχύει όχι μόνο όταν αγοράζεις, αλλά και όταν πουλάς.... Γενικά πάντως (οικονομικά και μόνο μιλώντας) με τις συχνές αγοραπωλησίες χάνεις....
Πρόταση μου...αφού σου περισεύουν 1,5-2 χιλιάρικα, πήγαινε το καλοκαιράκι άνετος μια εκδρομούλα στο εξωτερικό με το mx5 και θα το θυμάσαι για όλη σου τη ζωή!!!!!
__________________
Racing, competing, is in my blood, is part of me, is part of my life, I ve been doing it all my life. And it stands up, before anything else.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.