Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 26-01-10, 16:05
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Οντως το s2000 ειναι αρκετα ειδικο και ισως δεν κανει για καθημερινη χρηση. Ειναι ομως κατα τη γνωμη μου πολυ αλητικο και πλεον υπαρχει και ποικιλια ανταλλακτικων στην ελλαδα, και γενικα δεν εχει μεγαλο κοστος συντηρησης.


Στην περιπτωση του φιλου ομως που σκεφτεται την αλλαγη η καλυτερη λυση ειναι να οδηγησει ενα Ζ4, στην εκδοση την οποια επιθυμει και ας αποφασισει αν τον καλυπτει η οχι. Το 2,5 ναι μεν ειναι παιχνιδιαρικο αλλα μιλαμε για 700-1000 ευρω παραπανω παγια εξοδα το χρονο μονο σε σημα-ασφαλεια.

Εγω πιστευω οτι περισσοτερο εχει κολλησει με την εμφανιση της (ομολογουμενως πανεμορφης) Ζ4 και την αισθηση πολυτελειας, που το ΜΧ5 δεν εχει.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-01-10, 17:37
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kakwskeimena Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα... δεν εχω τρελαθει μαζι του σε συναισθηματικο επιπεδο πιο πολυ.. Δεν ειναι τοσο αγριο, τοσο αλιτικο οσο θα το ηθελα. Δεν θα κατεβω στο γκαραζ να το χαζεψω, δν νιωθω πως καθε βολτα μαζι του ειναι occasion, δν το παρκαρω κ μετα να γυρναω να το κοιταω, δν ανυπομονω να ερθει το ΣΚ να το βγαλω βολτα.

Αντιθετα, η Ζ4 ειναι αμαξι που παντα το κοιταγα κ μου αρεσε τρελα κ ακομα το κοιταω, πιο αλητηρια, πιο αγρια, πιο συναισθηματικη. Ειναι το αμαξι πιστευω, που αν το ειχα στο γκαραζ μου, θα κατεβαινα απλα κ μονο για να το δω, για να το πλυνω κ να το φροντιζω!
Δεν ξερω τι λετε, αλλα μου μυρίζει BMWδάκιας

Αυτα που λες είναι το Α και το Ω, αυτο θα πει έρωτας με το αμαξι! Αφου θέλεις τόσο πολυ μια Ζ4 ψάξε να βρεις μια που να καλύπτει και τις οδηγικες σου ανησυχείες και ορμα! Απλα κοιτα πριν το παρεις αν θα τα βγαλεις περα με τέλη κτλ...

Αυτο που έχω να σου πω ειναι να πας να βρεις μια Ζ4 στα κυβικα που θελεις να κανεις βολτα να δεις αν σε καλυπτει, για να μην το μετανιώσεις μετα!!! Οδηγησε την ΠΡΩΤΑ

Τα BMW το μονο σιγουρο οτι αντέχουν στα χλμ(αν βεβαια τα service ειναι σωστα).
Εσεις ρε παιδια που έχετε Ζ4 πειτε στο παιδι αν σας εχει βγάλει τίποτα προβλήματα.... Το παιδι αυτο ρωτάει να μαθει
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-01-10, 21:09
kakwskeimena Ο χρήστης kakwskeimena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2008
Μηνύματα: 72
kakwskeimena is on a distinguished road
Φιλε μου kloukaki, σε ευχαριστω για την απαντηση, οντως κ εγω αυτο μυριζομαι, BMWακιας γεννιεται:Ρ:Ρ

βρε παιδια, τοσοι εδω μεσα εχετε Ζ4, οντως, πειτε μου, τι προβληματα μπορει να βγαλουν ή τι να φοβαμαι με καμμια 60αρια χιλιαδες χλμ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-01-10, 01:12
Το avatar του χρήστη ThugAngeL
ThugAngeL Ο χρήστης ThugAngeL δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-07-2007
Μηνύματα: 99
ThugAngeL is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kakwskeimena Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου kloukaki, σε ευχαριστω για την απαντηση, οντως κ εγω αυτο μυριζομαι, BMWακιας γεννιεται:Ρ:Ρ

βρε παιδια, τοσοι εδω μεσα εχετε Ζ4, οντως, πειτε μου, τι προβληματα μπορει να βγαλουν ή τι να φοβαμαι με καμμια 60αρια χιλιαδες χλμ!!!!
Δε μπορω να σου δωσω εμπεριστατομενη αποψη γιατι εχω μονο 6000.
Τπτ απολυτως! Ολα ρολοι! Για το 2L...
__________________
Αρτα και τα μυαλα στα καγγελα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-01-10, 11:17
BMW-Racing Ο χρήστης BMW-Racing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 373
BMW-Racing is on a distinguished road
Οτι και να παρεις μεχρι τα 60χ.χλμ δεν βγαζουν προβλήματα.Μετα αρχιζουν λιγο λιγο κ ειδικα μετα τα 100χ. χλμ αναλογα βεβαια κ με τον τροπο λειτουργιας κ συντηρησης.Βεβαια υπαρχουν κ τα προβληματικα εκ γενετης που αυτα εχουν προβληματα απ τα 1000 χλμ.
__________________
Thomas BMW Racing Car
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-01-10, 13:18
merbeind Ο χρήστης merbeind δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Μηνύματα: 131
merbeind is on a distinguished road
Δεν μπορω να καταλαβω ποιοι λενε οτι αυτα τα μοτερ ειχαν προβληματα τα 6-κυλινδρα.Προσωπικα εφτασα τα 65.000χλμ και στα 10.000χλμ που εχω κανει απο το καλοκαιρι που το πηρα εχει καψει και μισο λιτρο λαδι.Ε και...Σιγα το πραγμα αν σκεφτεις οτι ειναι πολυστροφα μοτερ και το κυκλοφορω κυριως πολη.Πως να παθει κατι ενα μοτερ ατμοσφαιρα?Πως να παθει κατι μοτερ που σοβαροι βελτιωτες απο 231 το φτανουν 370 αλογα χωρις να ανοιξουν καν μοτερ(και αντιστοιχου μεγεθους βελτιωση στα αλλα).Δηλαδη ρε παιδια συγνωμη που το λεω αλλα που τις ακουτε αυτες τις ιστοριες απορω ειλικρινα.Ας βγει ΕΝΑΣ να πει μου εβγαλε αυτο το προβλημα το ταδε μοτερ της z4 αρκει να εχει κανει και καποια χλμ δεν μιλαω για εργοστασιακο λαθος που εκει υπαρχει η εγγυηση φυσικα.
Αποψη μου προχωρησε στην αγορα και μην φοβασαι τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-01-10, 23:42
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kakwskeimena Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα... δεν εχω τρελαθει μαζι του σε συναισθηματικο επιπεδο πιο πολυ.. Δεν ειναι τοσο αγριο, τοσο αλιτικο οσο θα το ηθελα. Δεν θα κατεβω στο γκαραζ να το χαζεψω, δν νιωθω πως καθε βολτα μαζι του ειναι occasion, δν το παρκαρω κ μετα να γυρναω να το κοιταω, δν ανυπομονω να ερθει το ΣΚ να το βγαλω βολτα.
Ηρθε η ώρα να αλλάξεις αυτοκίνητο.................
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-01-10, 07:02
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kakwskeimena Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου kloukaki, σε ευχαριστω για την απαντηση, οντως κ εγω αυτο μυριζομαι, BMWακιας γεννιεται:Ρ:Ρ

βρε παιδια, τοσοι εδω μεσα εχετε Ζ4, οντως, πειτε μου, τι προβληματα μπορει να βγαλουν ή τι να φοβαμαι με καμμια 60αρια χιλιαδες χλμ!!!!
Το ζ4 ειναι απλο αυτοκινητο σε γενικες γραμμες και τα μηχανικα του μερη ειναι δοκιμασμενα.

Ενταξει, βγαζει καποια θεματα, μικρα ομως κατι πολλαπλασιαστες στα 6 κυλινδρα, στο 2λιτρο δε θυμαμαι να εχω δει κατι. Εαν ψαξεις θα δεις οτι σαν αμαξι πλιν κινητηρα τα πρωτα χρονια υπηρχαν αρκετα συμβαντα με σπασμενα ελατηρια πισω για μοντελα 03/04 αλλα στην Ελλαδα δε θυμαμαι κανενα να ειχε αναφερει περιστατικο τετοιο. Επισης, παλι εξω που βρεχει πολυ, τυχαινε να βουλώσουν οι αποχετεύσεις του χωρου που αποθηκεύει η κουκούλα και να σκουριάσει/χαλάσει το μοτερ της κουκούλας. Και αυτο ομως στην Αγγλια, ή στην Αμερικη και εκει σε πολιτειες με μεγαλη βροχόπτωση.

Ειχα ΜΧ5 1ης και 2ης γενιας, και S2000 οποτε θα σου πω το εξης: Εαν παρεις 2λιτρο ζ4 και θες αμαξι παιχνιδιάρικο μπορει να το μετανοιώσεις, λαμβανοντας υπ'οψιν οτι πηρες αμαξι παλαιότερο. Μονο εαν πάρεις 6κίλυνδρο θα πεις ΣΙΓΟΥΡΑ χαλάλι και τα λεφτα, και το ψαξιμο, και η παλαιοτητα.

Αλλωστε την παλαιοτητα μην την βλεπεις μονο ως κακο. Ενα ζ4 3λιτρο του 04 η 05 για παραδειγμα εχει φαει το μεγαλυτερο μερος της απαξιωσης της. Αρα εισαι ευννοημένος σε περιπτωση μεταπωλησης σε σχεση με νεοτερο μοντέλο.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-02-10, 17:45
kakwskeimena Ο χρήστης kakwskeimena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2008
Μηνύματα: 72
kakwskeimena is on a distinguished road
Ευχαριστω τον φιλο Zed. Οποτε, δεδομενου οτι θελω αμαξι παιχνιδιαρικο, κοιταω αν ειναι για 2.2 2005. Κανενας που να ενδιαφερεται για ανταλλαγη με ΜΧ5 2008??

Το 2.2 ειναι αυτο με τα 170 αλογα? Φευγει ευκολα ή μονο σε ασφαλτο γλιτσα? Τι συντηρηση να περιμενω με 60κ χιλιομετρα? Ερχονται μεγαλα σερβις?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-02-10, 09:26
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Το 2.2 είναι 170 PS αλλά είναι λιγότερο "παιχνιδιάρικο" από το ΜΧ-5.
Πάρε τουλάχιστον 2.5. Όλα τα εξακύλινδρα έχουν περίπου το ίδιο κόστος συντήρησης αναφορικά με τα service. Το κόστος χρίσης διαφέρει λόγο τελών, ασφάλειας, βενζίνης....
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.