Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-07-11, 15:13
nikos78 Ο χρήστης nikos78 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 02-07-2011
Μηνύματα: 3
nikos78 is on a distinguished road
Αγορά Z3

Καλησπέρα σε όλους!!
Όπως και πολλοί άλλοι σε άυτο το forum είμαι ερωτευμένος με την Ζ3.
Είμαι 33 ετών, από δουλειά... μια χαρά, έχω άλλο ένα αυτοκίνητο για γενικη χρήση (ταξείδια κλπ), και αποφάσισα να ψαχτώ για να πάρω μία Ζ3 που τόσο πολύ γουστάρω, για να κάνω το κέφι μου. Να διευκρινήσω ότι δεν με νοιάζουν ούτε τα μπαντιλίκια, ούτε οι τρελές ταχύτητες. Το θέλω για να κάνω την βόλτα μου και επειδή μου αρέσε πάρα πολύ από πάντα.
Έχω βρεί ένα Ζ3 1900 facelift με 140 ίππους, μοντέλο 07/2001 με 140.000 χιλιόμετρα.
Διαβάζοντας λίγο στο forum, να σας πω την αλήθεια ψιλοτρόμαξα (και αναρωτήθηκα, είμαι σε site της bmw η σε site που δεν τις γουστάρουν). Τριξήματα, ανασφάλεια, αργό, κομμένα σασι κλπ κλπ.
Θα ήθελα, αν γίνεται, μία γνώμη από ήδη κάτοχους Ζ3, που θα μπορούσα να το πάω για έναν τεχνικό έλεγχο πριν προχωρήσω στην αγορά.
Επίσης, επειδή δεν έχω και μεγάλη σχέση με αυτοκίνητα, αν μπορείτε να πείτε ποιον κινητήρα πρεπει να έχει επάνω αυτο το μοντέλο (μπερδέυτικα με όλυς τους κινητήρες που διάβασα στο forum) , κάποια άλλα χαρακτιρηστικά που πρέπει να προσέξω για να μην με πιάσουν κορόιδο, και μία πιο γενική γνώμη για τα Ζ3 σε σχέση με την χρήση για την οποία το θέλω.

ΥΓ. Please μην αρχίσετε να προτείνετε πάρε mx5 όχι πάρε ΤΤ, κλπ γιατί το βίτσιο μου είναι η Ζ3. Απλά προσπαθώ να αποφασίσω αν αξίζει να την πάρω η θα πετάξω 9000-10000 χιλιάρικα τσάμπα!

Ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-07-11, 15:53
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Καταρχας καλωσηλθες.

Το Ζ3 ειναι πανεμορφο οχημα και σιγουρα καποια στιγμη αν οχι ηδη classic. Oποτε ο ερωτας σου δικαιολογημενος αφου τον ειχα και εγω για χρονια

Στο φορουμ αυτο τα πραγματα λεγονται οπως ειναι. Θα διαβασεις για προβληματα αφου γι αυτα εχει ο κοσμος να γραψει. Αν ολα ηταν καλα δεν θα εγραφε τιποτα. Αυτο ειναι το θετικο ομως αφου το knowledge base που υπαρχει μπορει να βοηθησει καποιον οπως πρεπει.

Οσον αφορα τα προβληματα. Το Ζ3 σαν roadster και με αρκετα χιλιομετρα πλεον σιγουρα θα τριζει. Και οντως μπορει να πεσεις σε περιπτωση να μπαζει νερα. Δεν ισχυει για ολα. Το θεμα με το κομμενο πατωμα ειναι για δυνατες εκδοσεις που εχουν φαει πολλα αποτομα ξεκινηματα. Απο εκει και περα για τα μοτερ δεν εχεις να φοβηθεις κατι γενικα. Το 1,9 (M43) στα facelift βγαζει 118 ιππους και ειναι 8βαλβιδο. Πολυ αξιοπιστο μοτερ απο οσα εχω ακουσει και μπορεις να κινηθεις μια χαρα αν δεν εισαι κ@υλογκαζος.

Βρες ενα καθαρο οχημα πηγαινε το σε ενα εξουσιοδοτημενο να στο ελεγξουν και καλες ξεσκεπαστες βολτες!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 02-07-11 στις 15:58
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-07-11, 19:57
nikos78 Ο χρήστης nikos78 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 02-07-2011
Μηνύματα: 3
nikos78 is on a distinguished road
Παιδιά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Θα ήθελα να κάνω και άλλη μία ερώτηση σχετικά με τους κινητήρες.
Είναι ένας 1.8 με 118 ίππους ο οποίος υπάρχει σε μοντέλα πριν το 2001, ένας 1.9 140 ίπποι ο΄οποίος υπάρχει και αυτός σε μοντέλα πριν το 2001 και ένας 1.9 118 ίπποι ο οποίος υπάρχει σε μοντέλα facelift μετά το 2001. Είμαι σίγουρος ότι κάνω κάπου λάθος. Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του.....
Επίσης θα ήθελα και μία γνώμη σχετικά με αυτούς τους κινητήρες. Υπάρχει μοντέλο facelift με 140 ίππους? Το 1.9 με 118 ίππους είναι πια τόσο αργό? (Για να έχετε μία ιδέα το άλλο αυτοκίνητο που έχω είναι ένα C5 1800 διετίας, το οποίο κάνει μια χαρά την δουλειά του).

Δεν ΄με ενδιαφέρουν οι κινητήρες πάνω από 1900 λόγω αυξημένου κόστους (τέλη, κατανάλωση κλπ κλπ)

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σας!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-07-11, 19:58
nikos78 Ο χρήστης nikos78 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 02-07-2011
Μηνύματα: 3
nikos78 is on a distinguished road
Α, και άλλο ένα ερώτημα. Υπάρχει facelift με πορτοκαλί φλας? Για να μου φύγει η περιέργια!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-07-11, 22:26
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
καλησπερα, ειμαι κατοχος μιας ζ3 1,9 facelift (αν θες δες και το γκαραζ μου), απο πιτσιρικας ημουν ερωτευμενος μαζι της και την απεκτησα πριν 2 χρονια! φεησλιφτ 1,9 με 140 ιππους δεν υπαρχει,,,μονο με τα 118! δεν βαζει φωτια στον δρομο , αλλα κινητε αξιοπρεπως, το μοτερ ειναι τερας αξιοπιστιας, απλο σε λειτουργια και συντηρηση, κατα συνεπεια φθηνο σε ανταλλακτικα και σερβις! τα πορτοκαλι φλας, ειναι για αυτα που ανηκαν στην απλη εκδοση και οχι την μ πακ! αν μπορεις βρες καποιο με λευκα φλας, μιας και η τοποθετηση νεων φαναριων κοστιζει! απο αξεσουαρ, θα πρεπει να εχει οπωσδηποτε ρολλ μπαρ, τιμονι μ πακ και ηλεκτρικη οροφη...προαιρετικα μ πακ σαλονι(παραπλησιο του ζ3μ) και προφυλακτηρα απο 2,2 και πανω με την μεγαλη εισαγωγη(πιο ομορφος) ! προτιμησε καποιο με 16 η 17αρες ζαντες...με 18αρες και αναρτηση ,θα τριζει σαν σουμιες! τσεκαρε αν εχει αλλαξει ψυγειο , θερμοστατη και μαφ...μιας και ειναι η πιο κοινες ζημιες σε αμαξι δεκαετιας! το ζ3 ειναι ενα πανεμορφο οχημα...ακομα και αν καποιος γνωριζει πως δεν κοστιζει πολλα, το εκτιμα και στα ματια του κοσμου ειναι ακομα ψηλα( ενα καλοδιατηρημενο ζ3 , τραβαει ακομα τα βλεμματα)! οποιαδηποτε βοηθεια θελεις μην ντραπεις...και αν εισαι απο αθηνα μπορω να σε βοηθησω απο κοντα και να σου λυσω οποιαδηποτε απορια!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-07-11, 22:53
Το avatar του χρήστη z3 2.2
z3 2.2 Ο χρήστης z3 2.2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2008
Μηνύματα: 935
z3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nice
παρε το δικο μου.
ειναι 2.200 βεβαια αλλα δυσκολα θα βρεις καλυτερο Ζ....
11.000 και ειναι δικο σου
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...182#post432182
__________________
Ειμαι εθισμενος με τον εξακυλινδρο........
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-07-11, 23:20
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
καλώς μας βρήκες κ καλά posts ψάξε για γνήσιο mpack με M44 μοτερ
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-07-11, 08:49
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Τα περισσότερα προβλήματα του Ζ3 έχουν να κάνουν με την ελλειπή συντήρηση.

Δεν υπάρχει κανένα σοβαρό πρόβλημα που δεν διορθώνεται με λογικές τιμές. Ακόμη και το θέμα με το πλαίσιο.

Όσο για το θέμα του γκαζιού, είναι συνάρτηση του για τη χρήση το θέλεις αλλά και το πως έχεις συνηθίσει.

Προσωπικά θα προτιμούσα 6κύλινδρο μοτέρ, έστω και το 2.0.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-07-11, 12:16
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
μην ψαξεις για τιποτα αλλο εκτος απο φεησλιφτ...ειναι μακραν πιο ομορφο...ειναι αλλο αμαξι με τα φουσκωμενα πισω φτερα! εχει διαφορετικη κονσολα, επενδυση στην κουκουλα( δεν φαινονται τα καγκελα, μειωση αεροδυναμικων θορυβων)! αλλα φαναρια..μπρος και πισω..και φυσικα μοτερ 1,9 με καλυτερη αποκριση απο το 1,8 μ43 8ν...(το μ44 16νειναι πολυ καλο, αλλα ειναι στα προ φεησλιφτ)! αν θελεις και μπορεις ..το ζ3 του ζ3 2,2...ειναι αψογο , απο ιδιοκτητη κυριολεκτικα αρρωστο με το συγκεκριμενο οχημα( εχει ολα τα αξεσουαρ που σου ανεφερα στο πανω ποστ...συν μπλοκε που ξεχασα να αναφερω)!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-09-11, 14:17
Το avatar του χρήστη street-runner
street-runner Ο χρήστης street-runner δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Μηνύματα: 52
street-runner is on a distinguished road
εγω εχω ενα z3 1.8 (πορτοκαλι φλας) του χω βαλει δυο τρια πραγματακια (φωτα εξατμιση και ηχοσυστημα α και εναν φωτιζομενο λεβιε ταχυτητων) +χαμηλωμενα ελατηρια που ειχε απο πριν
αλλα το μεγαλο παραπονο μου ειναι η κουκουλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ για τετοιο αυτοκινητο
θορυβος ειδικα με την εξατμιση τρελο βουιτο
εμπαζε νερα οταν εβρεχε αυτο βεβαια το φτιαξα με μια πατεντα
η ζελατινα πισω απατη σκετη το χειμωνα που εκανε πολυ κρυο μια μερα κοπηκε μολις την ακουμπησα για να την καθαρισω απο τους υδρατμους

κατα τα αλλα μου αρεσει πολυ το αυτοκινητο ,δν θα σου λεγα να παρεις to facelift ... εγω θα κοιταζα για ενα 2λιτρο ατρακαριστο αν ηταν να το αγοραζα και οχι να μου το δωσουν
και απο κει και περα θα το φτιαχνα οσο μου επετρεπαν τα οικονομικα μου

1) χαρντ-τοπ
2)εξατμιση απο μπροστα
3)ηχοσυστημα(πηγη και ηχεια)
4)angeleyes+xenon
5)καμια φιλτροχοανη αν και δν χωραει οποτε απλα φιλτρο-αερα ελευθερας

οχι καγκουριες ομως δεν ειναι civic oute punto

αυτα τουλαχιστον θα κανα εγω μερικα τα χω κανει ηδη
και μετα το αυτοκινητο απλα φαινεται μοντελο '11 χαλαρα

αν δεν σε νοιαζει η ταχυτητα εισαι μια χαρα ε αν σε παιρναει και κανενα mr-2 δν θα σε παιρνει και το παραπονο φατον στις στροφες χαχα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη street-runner : 02-09-11 στις 14:19
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.