Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-08-12, 09:23
Το avatar του χρήστη Nickolas_s2k
Nickolas_s2k Ο χρήστης Nickolas_s2k δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 254
Nickolas_s2k is on a distinguished road
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidaskal Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβαζω στα διαφορα θεματα κατα καιρους πολλα και διαφορα για τα z3
παλιωσε λεει το ζ3 και θελει αναβαθμισεις καλα παλιωνουν τα ζ3 σε στυλ εννοω
ενα ζ3 θα ειναι παντα ενα ζ3 οτι και να το κανεις
εχω λοιπον τις εξης αποριες
1.γιατι πρεπει να πεταξω ενα σορο χρηματα για ενα μπλοκε διαφορικο οταν δεν εχω το μοτερ για να το απολαυσω και λεω για μοτερ με αλογακια καλα
2.γιατι για τον ιδιο λογο θα πρεπει να δεσω θολους να αλλαξω συνεμπλοκ,,ακρομπαρα,σωληνακια και καθε ειδους π@π@ρι@ αφου δεν κατεχω 200 φοραδουλες γιατι και 150 να ειχα τετοια πραγματα δεν τα χρειαζομαι
3.γιατι πρεπει να δεσω το γαιδαρο μου με καραβισια αλυσιδα αφου μια χαρα δεμενος ειναι και με το σχοινι που εχω .
4.γιατι καθε φορα που σκεφτομαι τετοια πραγματα και μετατροπες αισθανομαι τον καγκουρα τον saxorallo να προσπαθει να παρει μια θεση στην ζωη μου που ποτε δεν ειχε
5.γιατι ο ελληναρας πρεπει να κανει ολα αυτα που δεν εκανε ο γερμανος κατασκευαστης του μηπως ξερει την δουλεια πιο καλα απο μια τεραστια εταιρεια σαν την bmw
6.γιατι δεν ξεκιναει σχεδον κανεις απο ενα ωραιο μοτερακι και μετα ολα τα αλλα.και ακομη και αν κανει τα παντα παλι εν ζ3 δεν θα εχει.
7.γιατι να κανω το ζετακι μου ενα ζετακι που δεν θα ειναι ζετακι με χρηματα που θα επερνα ενα πιο καλο καλο αοτοκινητο απο το ζετακι και να εχω το ζετακι ενα πραγματικο original ζετακι και να το απολαυμβανω για το λογο που φταχτηκε απο ανθρωπους που ξερουν την δουλεια τους καλητερα απο τον καθε ελληναρα
δεν θα βαλω μεσα στις αποριες μου αισθητικες επεμβασεις μεχρι ενα οριο φυσικα
Φιλικα παντα!

1.να μην πεταξεις χρηματα για μπλοκε..σκετη απατη ειναι δεν θα καταλαβεις διαφορα ισα ισα που στο ζετακι σου μπορει να αποβει επικινδυνο εκει που δεν θα το καταλαβεις..
2.να μη δεσεις θολους με μπαρες κλπ αλλωστε καμπριο ειναι δεν τις χρειαζεται και να μην αλλαξεις κανενα σινεμπλοκ,σωληνακια και τις αλλες π@π@ριες διοτι το πιο πιθανον ειναι το ζετακι σου να γινει χειροτερο ακομα και αν τα δικα του αυτα που φοραει τωρα εχουν καμια 150αρια χιλ.χλμ στην πλατη τους..
3.Η αλυσιδα οντως δεν εχει να προσφερει επισης τπτ..
4.Εχω συναντησει πααααρα πολλους καγκουρες με ζ3 με ηχοσυστηματα μεμβρανες φρυδακια νυχακια και πολλα αλλα και λυπηθηκα το αμαξι..Εκει λοιπον και εγω ειπα ΓΙΑΤΙ??? οπως αναρωτιεσαι και εσυ ομως για τελειως διαφορετικους λογους..
5.Ο Γερμανος κατασκευαστης για το καθετι που εκανε ειχε ενα λογο..ΠΑΝΤΑ! για τις αναγκες ομως που πιστευει αυτος οτι καλυπτουν τη μεγαλυτερη αγοραστικη μαζα του συγκεκριμενου μοντελου το οποιο το εφτιαξε κυριως για ''βολταδικο'' οχι για πισταδικο..
6.Ασοβαρα πραγματα..Οποιος ξεκιναει με ενα ''μοτερακι'' χωρις να βελτιωσει νωριτερα η ταυτοχρονα ολους τους υπολοιπους τομεις ειναι απλα εγκληματιας για μενα.. Το μοτερ μπορει να ειναι η καρδια ενος αυτοκινητου ομως μονη της δεν δουλευει..Ολα τα υπολοιπα δινουν νοημα στη λειτουργια της!
7.Γνωμη μου ειναι αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να παρεις ενα καλυτερο αυτοκινητο απο το ζετακι για να μη βασανιζεσαι κιολας ρε λεωνιδα..

Τελοσπαντων εγω προσωπικα διαφωνω με τα ερωτηματα που θετεις και τα θεωρω τελειως αστοχα..με τη λογικη τη δικια σου γιατι να αλλαζουμε λαστιχα αφου και αυτα που εχουμε κανουν τη δουλεια τους? γιατι αλλαζουμε λαδια καθε 5000χλμ και βαλβολινες καθε 45000χλμ?αφου ο γερμανος λεει lifetime.. Η απαντηση ειναι απλη.. Εξαρταται ΕΣΥ τι θελεις απο το αυτοκινητο σου και ποσο το αγαπας..Και μιας και μιλαμε για ζ3 ειναι ενα αυτοκινητο που μιλαει στον οδηγο του σχετικα με τις αναγκες του και οτι εχει το δειχνει, δεν το κρυβει.. Μετα everything it's up to you!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-08-12, 09:35
Το avatar του χρήστη Nickolas_s2k
Nickolas_s2k Ο χρήστης Nickolas_s2k δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 254
Nickolas_s2k is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidaskal Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι δε λεω μπορεις να αναβαθμησεις ενα αυτοκινητο αλλα μια αναβαθμιση πρεπει να εχει και ενα σκοπο.
τι εννοω........τι να τα κανω τα φρενα απο Μ οταν εχω ενα κινητηρα 1.8 και την σουπερ αναρτηση αφου λειπει η καρδια και ξαναρωτω
εγω τι κανω??????? απλες προτασεις γιατι μοτερ δεν αλλαζω
θελω να αναβαθμησω το ζετακι μου αλλα οχι και να κανω ασκοπες υπερβολες
μηπως να κλεισω το θεμα και να ανοιξω ενα αλλο με τιτλο ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ Ζ3 ΕΚΤΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ
Σου προσφερει σιγουρια το αυτοκινητο σου ? Παταει καλα στο δρομο ? το τιμονι σου ειναι κοφτερο ? Το πισω μερος ακολουθει τη μουρη η ψιλοχορευει ? Εισαι σιγουρος για τις απαντησεις που θα δωσεις ?

Αραγε πως θα συμπεριφεροταν με ενα μπλοκε, με καλυτερη αναρτηση, λιγο μεγαλυτερες ζαντες-λαστιχα κλπ κλπ ? Καλυτερα η χειροτερα ? Εχεις μπει σε καλο ζ3 γενικα αναβαθμισμενο εκτος κινητηρα ?

Ποιες ειναι οι ασκοπες υπερβολες για σενα ?? Κατονομασε τες ωστε να βοηθησουμε σε ολα τα αλλα εκτος απο αυτες..
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-08-12, 22:09
Το avatar του χρήστη leonidaskal
leonidaskal Ο χρήστης leonidaskal δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2012
Μηνύματα: 393
leonidaskal is on a distinguished road
αυτο ειναι απαντηση και θα ασπαντησω συντομα
νικολα ευχαριστω για το χρονο σου προκαταβολικα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-08-12, 00:47
Το avatar του χρήστη Nickolas_s2k
Nickolas_s2k Ο χρήστης Nickolas_s2k δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 254
Nickolas_s2k is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidaskal Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο ειναι απαντηση και θα ασπαντησω συντομα
νικολα ευχαριστω για το χρονο σου προκαταβολικα
χαχαχα βασικα μονο ερωτησεις εκανα..αυτο που ηθελα να σου πω πιο πανω εκει που απανταγα σε καθε μια απο τις ερωτησεις σου και επιτηδες φανηκα λιγο ειρωνικος ειναι πως ενα ζ3 με μπλοκε αναρτησεις ζαντες φρενα κλπ κλπ κλπ ΟΧΙ ομως σε σημειο υπερβολης και παντα με προσεγμενες και μελετημενες επιλογες θα ειναι σιγουρα ΠΟΛΥ καλυτερο απο ενα απλο σε συγκεκριμενους τομεις και για συγκεκριμενους σκοπους και λιγο χειροτερο σε καποιους αλλους τομεις.. Η υπερβολη απο την αλλη στα μπαξιματα ειναι αυτη που δημιουργει τα περισσοτερα προβληματα διοτι οταν επεμβαινουμε καπου μετα πρεπει να επεμβουμε και καπου αλλου και δημιουργειται ενας φαυλος κυκλος που τελειωμο δεν εχει και μονο προβληματα προξενει..Οσα λεφτα ομως και αν δωσεις παλι ενα ζ3 θα εχεις.. απλα λιγο καλυτερο για σενα.. για εμφανιση δεν μιλαω γιατι περι ορεξεως ..
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-08-12, 16:31
Το avatar του χρήστη leonidaskal
leonidaskal Ο χρήστης leonidaskal δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2012
Μηνύματα: 393
leonidaskal is on a distinguished road
ωραια φρενα εφτιαξα ,και θα φτιαξω λιγο ακομα στο προσεχες μελλον.αναρτηση δοξα το θεο το bilstein μια χαρα ειναι και με τα HR μια χαρα δεσανε .
εχει κανενας καμια προταση για το αμαξι που θα βελτιωση την κατασταση σε συναρτηση με το 1.8 μοτερ οιυ φοραω.
ναι για οποιον ρωτα το αυτοκινητο ειναι για βολτα και κανα ταξιδακι και σε ορεινες περιοχες αλλα και στην εθνικη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.