Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-07, 15:38
Το avatar του χρήστη ni19852003
ni19852003 Ο χρήστης ni19852003 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-07-2007
Μηνύματα: 413
ni19852003 is on a distinguished road
BMW 316 E36 VS Toyota Starlet 1.3

Έτυχε να ανοίξω με γνωστό φίλου μου που είχε το εν λόγω στάρλετ.(να σημειωθεί ότι επειδή θα πηγαίναμε υποτίθεται βόλτα, στα αυτοκινήτα είχαμε από ενα ατομο ακόμα).Κάναμε αρκετά ανοίγματα εν κινήση (ποτέ απο στάση) και ήμουν μπροστά 2-3 καρότσες εκτός από μια φορά... Σταματάμε σε φανάρι εγω πρώτος αυτός ακριβώς πίσω μου.δίπλα ήταν ένα audi νομίζω, αρκετά αλόγα παραπάνω από μας και του πάταγα ξερογκαζίδια για να ψαρώσει ο τύπος να γελάσουμε..το θέμα ήταν ότι κ@υλώνω και ανοίγω. καλα το audi εξαφανίστηκε και παιδιά το στάρλετ ήταν πίσω μου κολλημένο δεν ξεκόλλαγε με τπτ.λες και αναστήθηκε μέχρι τρίτες αρχές τετάρτης! Αν σε εκείνο το άνοιγμα ήμασταν δίπλα δίπλα είμαι σίγουρος ότι θα έφευγε μπροστά 100%.Τέσπα δεν ξέρω τι έκανε ο τυπος εκεί αλλα μετά όταν σταματησαμε είδα ενα μεταλικό κουτάκι δίπλα στο τιμόνι με ενα διακόπτη on/off......Επίσης φορούσε φίλτρο και εξάτμιση σίγουρα, για κάτι άλλο δε ξέρω και γιαυτό δε λέω. Αλλά μου έκανε εντύπωση ότι στα τόσα ανοίγματα ήμουνα πολύ εύκολα μπροστά εκτος από αυτό το τελευταίο που σκύλιασε στην κυριολεξία το στάρλετ.Περιμένω απόψεις γνώμες σας. Ευχαριστώ... ;pPp

ΥΓ1:Το στάρλετ ήταν 97-98 μοντέλο εκεί γύρω και επειδή είχα ένα 1300 corolla πιο παλιά νομίζω βγάζει 75 άλογα μαμά αν έιναι ο ίδιος κινητήρας.

ΥΓ2:Ρώτησα για το συγκεκριμένο στάρλετ στην γειτονιά και έμαθα ότι παίζει γύρω στα 100-105 άλογα με κάθε επιφύλαξη πάντα γιατί μου φαίνονται πολλά τα 30-35 άλογα παραπάνω ατμοσφαιρικά και μόνο από ένα μεταλικό κουτάκι με διακόπτη on/off ότι και αν ήταν αυτό...Βεβαια ποτέ δε ξέρεις τι έχει ο άλλος κρυμμένο στο καπό του..ΤΕΣΠΑ!
__________________
Θέλω....
Τιμόνι ....
Όταν Νυχτώνει....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-07, 18:00
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Χμμμ νιτράκι μήπως;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-07, 22:46
Το avatar του χρήστη ΚΥΡΙΛΛΑΣ
ΚΥΡΙΛΛΑΣ Ο χρήστης ΚΥΡΙΛΛΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2007
Μηνύματα: 224
ΚΥΡΙΛΛΑΣ is on a distinguished road
Αν στα πρώτα ανοίγματα η διαφορά που είχατε ήταν μικρή, τότε να λάβεις υπόψη σου ότι όταν ήταν πίσω σου, είχε και πολύ λιγότερες αεροδυναμικές αντιστάσεις.

Πάντως, επειδή πριν πάρω το 316 είχα και εγώ ένα starlet 1300cc πισωκίνητο μοντ.84, μπορώ να σου πω ότι δεν είμαι και απολύτως σίγουρος πως με το bmw που έχω τώρα θα το πέρναγα εύκολα εκείνο το αμαξάκι.Είχε και κοντό διαφορικό (από 1000άρι,) και ξεκίναγε πολύ καλά...
__________________

Αν δεν έκαιγε τόσο που καίει, θα ήταν τέλειο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-09-07, 04:33
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΥΡΙΛΛΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν στα πρώτα ανοίγματα η διαφορά που είχατε ήταν μικρή, τότε να λάβεις υπόψη σου ότι όταν ήταν πίσω σου, είχε και πολύ λιγότερες αεροδυναμικές αντιστάσεις.

Πάντως, επειδή πριν πάρω το 316 είχα και εγώ ένα starlet 1300cc πισωκίνητο μοντ.84, μπορώ να σου πω ότι δεν είμαι και απολύτως σίγουρος πως με το bmw που έχω τώρα θα το πέρναγα εύκολα εκείνο το αμαξάκι.Είχε και κοντό διαφορικό (από 1000άρι,) και ξεκίναγε πολύ καλά...
Bρε τι μου θυμιζει αυτη κατασταση, τι μου θυμιζει...
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-09-07, 05:06
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Εμένα πάντως κάτι δεν μου αρέσει στο πάτημα, ακόμα με και το starlet χωρίς κουμπάκια κλπ. Χλωμό το βλέπω το 316 (και το λέω πολύ συγκρατημένα και ευγενικά) να είνι μπροστά μέχρι τα 150 ακόμα και από μαμά starlet. Τώρα τι παίζει με το συγκεκριμένο δεν μπορούμε να ξέρουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-09-07, 14:47
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Εγω παντως με 316 Ε46 Μ43 (με φιλτρο ελευθερο, καταλυτη μεταλλικο και τελικο καζανακι) που κυνηγουσα μια φορα ενα starlet μαμα με 3 ατομα μεσα, τον περασα γυρω στα 120-130(μολις κουμπωσε η τεταρτη τον περασα)....
Το αμαξακι ειναι πουπουλο και εχει και αρκετα νευρικο μοτερ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-07, 16:24
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Τα σταρλετ εχουν 86 αλογα.......και οχι 77...εχουν αλλη εισαγωγη.....απο αυτη που φορουσαν τα corrola.....
Ενα βραδυ με τον Melodic...που εκτος του δυνατου και ομορφου 318is E36...ειναι κατοχος και ενος σταρλετ με τα 86 το κλασικο....
Οπως ψανχαμε καντινα για να παμε να φαμε...
Εγω με το 5αρι 520 Ε39....και αυτος με το σταρλετ......
Μας επιασε ενα φαναρι διπλα διπλα...και για πλακα δωσαμε.....
Η πλακα μου βγηκε σε κακο....μιας και μεχρι το κουμπωμα τριτης και βαλε...ηταν μπροστα καπου στα 2,5 αυτοκινητα το σταρλετ......
Μακρυα απο τα σταρλετ δαγκωνουν......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη saikoE39 : 02-09-07 στις 16:33
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-09-07, 16:31
Το avatar του χρήστη melodic
melodic Ο χρήστης melodic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-11-2004
Μηνύματα: 630
melodic is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πες.......
Για πες......?????????
τα σταρλετ αυτα εχουν καλη πρωτη δευτερα και μιση τριτη......
να σημειωσω σε σχεση με 520!!!

τα 1999 ειναι 86ps με μοτερ σαν του κορολα αλλα με αλλη εισαγωγη....

του 1984 ειναι 76,2ps αλλα με 4αρι σασμαν και κοντο διαφορικο κανουν θαυματα....

αν ηταν 105ps θα σε περνουσε απο πανο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-09-07, 16:43
Το avatar του χρήστη ΚΥΡΙΛΛΑΣ
ΚΥΡΙΛΛΑΣ Ο χρήστης ΚΥΡΙΛΛΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2007
Μηνύματα: 224
ΚΥΡΙΛΛΑΣ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Bρε τι μου θυμιζει αυτη κατασταση, τι μου θυμιζει...

Tι σου θυμίζει;
__________________

Αν δεν έκαιγε τόσο που καίει, θα ήταν τέλειο...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-09-07, 16:49
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΥΡΙΛΛΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Tι σου θυμίζει;
Αυτο που εγραψα εγω.......μαζι ηταν......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.