Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γεωγραφικές Κοινότητες > Βόρεια Ελλάδα > Γενικές συζητήσεις - Τοπικά Νέα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-06-06, 12:32
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Θεσσαλονίκη Αθήνα σε πόσο χρόνο ??????

Τα τελευταία τριάντα χρόνια έχουν αναλωθεί τόνοι σάλιου σε ατέρμονες συζητήσεις σχετικά με το πόσο χρόνο έκανε κάποιος για τη διαδρομή Αθήνα - Θεσσαλονίκη / Θεσσαλονίκη - Αθήνα. Βέβαια, τα τελευταία 30 χρόνια η διαδρομή αυτή έχει περάσει απο πολλές φάσεις.

Το 1978 που πρωτόβγαλα δίπλωμα οδήγησης, μιλούσαμε για ένα τυπικά επαρχιακό δρόμο, με μια λουρίδα ανα ρεύμα.

Λίγο αργότερα, έγινε ο "αυτοκινητόδρομος" μέχρι τη Θήβα.

Μετά έγινε ο αυτοκινητόδρομος από την Κατερίνη μέχρι τη Θεσσαλονίκη.

Και πάει λεγοντας. Προσωπικά ανήκα στους πιο δύπιστους σχετικά με επιδόσεις της τάξης των 3 ωρών για τη διαδρομή αυτή. Χθες βράδυ όμως, ξεκίνησα από τα Διαβατά της Θεσσαλονίκης στις 21.40 με προορισμό το σπίτι μου στα Δυτικά προάστεια (ναι, είμαι ο Κόμης των Δυτικών προαστίων).

Σε διάστημα 3 ωρών και 20 λεπτών παρκάριζα το αυτοκίνητό μου στο γκαράζ.

Σημειωτέον, ότι οι καρδιακοί μου παλμοί ήταν αρκετά ψηλά, η υπερένταση στο ταβάνι, και η κατανάαλωση καυσίμου στα 17 λίτρα / 100 χιλιόμετρα.

Στο διάστημα των 28 χρόνων που οδηγώ, μετά από 1.500.000 χιλιόμετρα που έχω βάλει με αυτοκίνητο και μοτοσυκλέτα, και οδηγώντας μια Μ3 κατάφερα να πετύχω 3 ώρες και 20 λεπτά.

Με ενδιαφέρει να διαβάσω τι χρόνο έχετε πετύχει στην ίδια διαδρομή, με τι συνθήκες, με τι αυτοκίνητο και προπάντων με τι περιθώρια ασφάλειας κατά την οδήγηση.
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-06-06, 23:09
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
δημητρη αθηνα-λιτοχωρο 412χλμ με το προηγουμενο Μ3 βραδυ τετάρτης εγω και ο δρόμος βασικά με καμία ένδειξη ασφάλειας φυσικά 2 ωρες και 45 λεπτα στην κεντρικη πλατεία του λιτοχωρου.αν υπολογίσουμε την απόσταση απο εκει για θεσσαλονίκη τον δρόμο που έχει και τον τροπο που πηγαινα είμαστε πανω κάτω στα ιδια χάλια και οι δυο...
φαντάσου οτι στην πρωτη στροφη του κάστρου του πλαταμώνα το αυτοκίνητο παραλίγο να μην στριψει γιατι δεν προλάβαιναν τα φρενάκια τότε...μετά τα άλλαξα φυσικα!
αυτά
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-06-06, 08:43
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Εγώ όταν ανεβληκαμε για το track day στις Σέρρες την Πρωτομαγιά έκανα 3:45 με στάση περίπου 15 λεπτών για καφέ και σαντουιτσάκι. Δηλαδή περίπου 3:30. Ο δρόμος δεν είχε καθόλου κίνηση και γενικά πήγαινα με 170-200 χλμ. Τον Μαλιακό τον πέρασα πολύ γρήγορα χωρίς καμμιά ιδιαίτερη καθυστέρηση με 100-130 χλμ, λίγο λιγότερο 70-90 χλμ τα Τέμπη και πάλι γύρω στα 100 τον Πλαταμώνα. Με το που μπήκα πάλι αυτοκινητόδρομο πήγα μέχρι Θεσ/νίκη με cruise control στα 190-200 χλμ. Πάνω από 200 πήγα μόνο 2 φορές στιγμιαία. Δεν αισθάνθηκα να πιέζομαι πουθενά, παρά μόνο την άτυχη στιγμή της επαφής μου με πετούμενο στα 270 με αποτέλεσμα την γνωστή βούλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-06, 02:07
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo
....
Σημειωτέον, ότι οι καρδιακοί μου παλμοί ήταν αρκετά ψηλά, η υπερένταση στο ταβάνι, και η κατανάαλωση καυσίμου στα 17 λίτρα / 100 χιλιόμετρα...
ρε γιατρε, μας δουλευεις? Εγω με διλιτρο Mondeo εχω καταναλωση 14λτ/100χλμ σταθερα εντος πολεως (αλλα ΧΩΡΙΣ να ειμαι καθε πρωι/απογευμα κολλημενος στην κινηση απο και προς δουλεια).

Μηπως κατι δεν παει καλα?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-06-06, 08:27
Το avatar του χρήστη millionairesteam
millionairesteam Ο χρήστης millionairesteam δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2006
Μηνύματα: 142
millionairesteam is on a distinguished road
2η μερα της πρωτοχρονιας,επιστρεφω απο επανωμη-αθηνα,περιπου 554χλμ,καθοτιν η γυναικα θεσσ/κια,με τη 530 Ε39 μου. ξεκινησα στις 23.45 το βραδυ,καθοτι υπολογισα καθολου κινηση,με 4 στασεις για .....αναγκη απο το πολυ τσιπουρο,εφτασα αθηνα 3.13 το πρωι!υποψιν το αμαξι εχει μαμισιο κινητηρα,αλλα χαμηλωμα 3 ποντους με ελατηρια και αμορτισερ bilstein κιτρινα,λαστιχα michelin pilot race.το ταξιδι ηταν ευχαριστο,αλλα με πολυ προσοχη!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-06, 10:10
Το avatar του χρήστη VIC
VIC Ο χρήστης VIC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-10-2004
Μηνύματα: 313
VIC is on a distinguished road
εγώ έχω κάνει περίπου 4 ώρες και 20 λεπτά από σπίτι σε σπίτι δηλαδή από Εξάρχεια στην Πυλαία Θεσσαλονίκης. δεν είχα καθόλου κίνηση στον δρόμο και τα μόνα κομμάτια που έκοψα ταχύτητα ήταν ο Μαλιακος και τα Τέμπη. κατά τα άλλα ήμουν σταθερά στα 180-200+ . η πλάκα είναι ότι μετά την Κατερίνη μπλόκαρα το cruise control στην τελική μου 215-217 περίπου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-06, 10:25
Το avatar του χρήστη STR
STR Ο χρήστης STR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Μηνύματα: 1.171
STR has a spectacular aura aboutSTR has a spectacular aura about
Εχω φυγει 5,00 το πρωι απο το σπιτι μου και για να ακριβολογω 5,00 ακριβως βγηκα εθνικη στο υψος της Αχαρνων.Στις 9,00 ανοιξα το μαγαζι στις Σερρες.Στις 8,20-8,30 περιπου ημουνα στην εξοδο για Εγνατια λιγο πριν μπεις Θεσ/νικη.Στον Μαλιακο ημουν με 100-120.Απο στασεις μονο μια 5λεπτη το πολυ για βενζινη και κατουρημα.
Μπορω να πω οτι δεν θελω να το ξανακανω με το συγκεκριμενο αυτοκινητο καθως κατα την διαρκεια του ταξιδιου καμια απολυτως ασφαλεια δεν ενιωθα με τα χλμ που επιανα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-06-06, 10:41
Το avatar του χρήστη e39_528
e39_528 Ο χρήστης e39_528 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Μηνύματα: 225
e39_528 is on a distinguished road
Εγω Πετρουπολη-Ωραιοκαστρο εχω κανει 3:40 με μια σταση για κατουριμα,αλλα απο κατερινη και μετα υπερένταση στα κοκκινα και ειχα πεσει στα 140 χλμ.
__________________
DEN EXO ELLINIKOUS XARAKTIRES STON H.Y
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-06-06, 10:52
Το avatar του χρήστη Mitsos
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 103
Mitsos is on a distinguished road
Τον περασμενο Νοεμβριο απο το Macro στον Κηφισο μεχρι το σιδηροδρομικο σταθμο στο λιμανι της Θεσσαλονικης 3 ωρες και 50 λεπτα.Καθημερινη στις 23.00 ξεκινησα με συνεχη βροχη μεχρι την Κατερινη και καθολου κινηση πουθενα.Το καραβι ειναι Ε39 520 και ταξιδευε αψογα. .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-06-06, 12:46
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey
ρε γιατρε, μας δουλευεις? Εγω με διλιτρο Mondeo εχω καταναλωση 14λτ/100χλμ σταθερα εντος πολεως (αλλα ΧΩΡΙΣ να ειμαι καθε πρωι/απογευμα κολλημενος στην κινηση απο και προς δουλεια).

Μηπως κατι δεν παει καλα?
Και από που σου πρέκυψε ότι σε δουλεύω φίλε Kacey ?
Θεώρησες την κατανάλωση κανονική ? Υψηλή ? Χαμηλή ?
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.