Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-04-08, 18:22
^_Dark_Phoenix_^ Ο χρήστης ^_Dark_Phoenix_^ δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 56
^_Dark_Phoenix_^ is on a distinguished road
Βοηθεια με φαναρι

Εχω ενα E30 μοντελο 84 και θελω να ανοιξω τα φαναρια.

Αυτα εχουν κολλα/σιλικονη για στεγανοποιηση και δεν μπορω να την βγαλω, γνωρίζει κανεις

κανενα τροπο για να με βοηθησει να τα ανοιξω? Δοκιμασα με ενα μαχαιρι να την βγαλω αλλα

δεν μπορω να την βγαλω απο την κατω πλευρα που παταει το γυαλι στη σιδερενια βαση.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-04-08, 19:33
paris320ci Ο χρήστης paris320ci δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 701
paris320ci is a jewel in the roughparis320ci is a jewel in the roughparis320ci is a jewel in the rough
Η κόλλα μετά από 24 χρόνια θα έχει γίνει πλαστικό, το πιο πιθανό θα ραγίσει το γυαλί πριν καταφέρεις να το αποχωρίσεις.

θα μπορούσες να βάλεις το φανάρι στο φούρνο για λίγη ώρα μήπως και υγροποιηθεί αν και το αμφιβάλλω. (Δεν αναλαμβάνω ευθύνη αν οτιδήποτε πάει στραβά)

Yπαρχουν ebay φανάρια που τα παίρνεις με ψίχουλα αν θες να πειραματιστείς.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-04-08, 19:50
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Και εγω προσπαθησα να ανοιξω τα δικα μου,σε e-36,αλλα δεν καταφερα τιποτα.Εβγαλα τη σιλικονη αλλα δεν καταφερα να ανοιξω το φαναρι.Και επειδη δεν ξαναεβαλα σιλικονη,οταν βρεχει κυκλοφορω παρεα με τα χρυσοψαρα στο αριστερο φαναρι.Οποτε μαλλον τα αφηνεις οπως ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-04-08, 20:07
Το avatar του χρήστη B(3)M(1)W(8)is
B(3)M(1)W(8)is Ο χρήστης B(3)M(1)W(8)is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Μηνύματα: 345
B(3)M(1)W(8)is is on a distinguished road
μην επιχειρησεις να τα ανοιξεις γιατι και εγω τα ειχα ανοιξει να καθαρισω τη θολουρα και οταν βρεχει γινονται ατμομαγειρες......
__________________
"ο ανθρωπος που δεν ισιωσε.....ποτε!!"
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-04-08, 23:27
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strofimios Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω προσπαθησα να ανοιξω τα δικα μου,σε e-36,αλλα δεν καταφερα τιποτα.Εβγαλα τη σιλικονη αλλα δεν καταφερα να ανοιξω το φαναρι.Και επειδη δεν ξαναεβαλα σιλικονη,οταν βρεχει κυκλοφορω παρεα με τα χρυσοψαρα στο αριστερο φαναρι.Οποτε μαλλον τα αφηνεις οπως ειναι.
Αδερφε το φαναρακι ανοιγει αλλα θελει προσοχη.

Εγω το ανοιξα για να βαλω angel...Τα εσωτερικα στρογγυλα γυαλια ειναι κολλημενα σε 4 σημεια περιμετρικα με μια ειδικη μαυρη σιλικονη.Αφου κανουμε τη δουλεια μας κολλαμε με την ιδια ακριβως σιλικονη(υπαρχει σε σωληναριο απο την wurth νομιζω) και αφου το αφησουμε 2 ωριτσες να στεγνωσει η σιλικονη το ξαναβαζουμε. Ετσι δε θα εχει κανενα απολυτως προβλημα. Κοιτα και φωτο...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-04-08, 23:30
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Α, και κατι αλλο...
Αν το ανοιξεις παλι καθαρισε εσωτερικα το φαναρι με χαρτακι και Αζαξ.Θα χεις καινουριο φαναρι. Μονο γι αυτο αξιζει να τ ανοιξεις...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.