Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 06-05-12, 09:59
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidaskal Εμφάνιση μηνυμάτων
λοι9πον φιλε zografia στο ebay υπαρχουν διαφανες ταινιες -δεστρες για τους γιαλυνους ανεμοθραυστες .ψαξε ει9ναι γεματος ο τοπος δυστηχως δεν ξερω ενα link να σου δωσω.
αυτο που θες ειναι ενα διαφανο πλεξιγλας 5 χιλλιοστα οχι λεπτοτερο
ενα τζαμα να στο κοψει στο σχημα αναμεσα απο τις καμπηλες .
βαρια ολα αυτα να σου βγουν 100 ευρω
το πλεξιγκλας να εχει το πολυ κανα 20 αρικο
οι ταινιες το ιδιο και αυτες μαζι με τα εξοδα αποστολης
και μετα οτι σου π-αρει αυτος που θα κανει την κατασκευη
εγω προσωπικα το εφτιαξα μονος μου ολο
Έχω τον εργοστασιακό, που περνιέται πάνω από τα roll bar, είναι υφασμάτινος΄και έχει ένα φερμουάρ στη μέση ώστε να 'κατεβαίνει' το μεσαίο κομμάτι, όταν δεν έχω ανοικτή τη Ζ. Σαν υπενθύμιση είναι αυτός:

http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Z3-win...item2a1cd1680e

Έχοντας δει τη χρήση του στην πράξη, έχω να προτείνω ότι αν ειδικά η τιμή των 300 ευρώ είναι κομπλέ (με τοποθέτηση δηλαδή των roll bars), είναι ελκυστική (να λέμε πάντως ότι με 100-120 ευρώ max, βρίσκεις μεταχειρισμένο ανεμοθραύστη από ebay εύκολα - εγώ τον είχα πάρει με μεταφορικά 110).

Οι μπάρες αναβαθμίζουν αισθητά το αμάξι ενώ ο υφασμάτινος ανεμοθράστης είναι πιο εργονομική λύση σε σχέση με το πλέξιγκλάς (δεν χρειάζεται να βάζεις/βγάζεις αφού μόνιμα τοποθετημένος ο πλέξιγκλας σου εμποδίζει λίγο την ορατότητα, ενώ σου αχρηστεύει σε πορεία κίνησης τον μικρό αποθηκευτικό χώρο κάτω από το πίσω πλαστικό τζάμι που είναι εξαιρετικά χρήσιμος το καλοκαίρι όταν στο αμάξι είναι 2 άτομα). Επίσης (αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό), ο πλέξιγκλάς μου δίνει την αίσθηση του φθηνού (και μιλάω για τούς έτοιμους, προσεγμένους του εμπορίου και όχι για ιδιοκατασκευή). Δεν είναι τυχαίο οι η 'μαμά έβγαλε υφασμάτινο και όχι πλέξιγκλάς.

Τα 300 ευρώ είναι προφανώς ένα σοβαρό ποσό. Αλλά στο θέμα του ανεμοθραύστη, που δεν επείγει κιόλας, δεν θα έκανα συμβιβασμό.
Καλύτερα να περιμένεις και να κάνεις (σωστή) δουλειά το επόμενο καλοκαίρι, ή διαφορετικά ζήτα μία καλύτερη ελαφρώς τιμή ή δόσεις (αν το ξέρεις το παιδί). Σε κάθε περίπτωση αν τα χέρια σου δεν 'πιάνουν' πολύ καλά, θα άφηνα τις ιδιοκατασκευές και θα πήγαινα σε μία λύση απλού ανεμοθραύστη από ebay, με λογικά χρήματα (αλλά και φυσικά χωρίς τα roll bar).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 06-05-12 στις 10:12
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-05-12, 11:04
Jordan Ο χρήστης Jordan δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Μηνύματα: 2
Jordan is on a distinguished road
Φιλε Paganis, ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά για το σετάκι. Πως επικοινωνούμε;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-05-12, 14:16
Το avatar του χρήστη leonidaskal
leonidaskal Ο χρήστης leonidaskal δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2012
Μηνύματα: 393
leonidaskal is on a distinguished road
ο φιλος gupakos εχει δικιο
απλα οτι δινεις περνεις η αληθεια ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-05-12, 23:27
Το avatar του χρήστη zografias
zografias Ο χρήστης zografias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-03-2012
Μηνύματα: 173
zografias is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidaskal Εμφάνιση μηνυμάτων
λοι9πον φιλε zografia στο ebay υπαρχουν διαφανες ταινιες -δεστρες για τους γιαλυνους ανεμοθραυστες .ψαξε ει9ναι γεματος ο τοπος δυστηχως δεν ξερω ενα link να σου δωσω.
Είναι γνωστό πως ό,τι πληρώσεις παίρνεις... Αλλά επειδή δεν έχω να πληρώσω τώρα κι επειδή είναι καιρός για cabrio και μ' ενοχλεί ο αέρας (και περισσότερο τις γυναίκες που μπαινοβγαίνουν με το μαλλί τούρλα!) λέω να βολευτώ με κάτι προσωρινό τώρα και πιο μετά μπορεί να βάλω κάτι σε γνήσιο από κάποιο φίλο εδώ μέσα που θα με βοηθήσει όπως τώρα!

Πώς τις ψάχνω τις διάφανες ταινίες, γτ δεν βρήκα τίποτα...?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-05-12, 14:09
Το avatar του χρήστη zografias
zografias Ο χρήστης zografias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-03-2012
Μηνύματα: 173
zografias is on a distinguished road
Καμία ιδέα για τη διάφανη ταινία πως να την ψάξω στο ebay?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-05-12, 14:29
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
βρε φιλε...θα στο πω ακομψα,,,! μαζι με την παραγγελια απο ebay...φερε και ενα φαρμακειο , να το εχεις προχειρο για αυτον που θα φαει τον χειροποιητο ανεμοφρακτη στο κεφαλι....! ρισκαρεις να σου φυγει στο δρομο και να σκοτωσεις καναν ανθρωπο??? εχεις ιδεα τι αντισταση τρωει στα 100χλμ ενα επιπεδο αντικειμενο , 0,3-0,4 τετραγωνικων μετρων???? αν το εχεις φτιαξει ο ιδιος και γινει η μαλακια...δεν θελεις να φανταστεις τι θα γινει...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-05-12, 14:33
Το avatar του χρήστη Nickolas_s2k
Nickolas_s2k Ο χρήστης Nickolas_s2k δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 254
Nickolas_s2k is on a distinguished road
Αν δεν εχει μπαρες το αμαξι για να πιασει το plex glass απο τη μεσα μερια ωστε να μην υπαρχει ο κινδυνος να φυγει προς τα πισω οπως λεει ο λευτερης και να σκοτωσεις ΣΙΓΟΥΡΑ καποιον ατυχο ΞΕΧΝΑ ΤΟ απλα....

Edit: τωρα ειδα οτι εχεις μπαρες αλλα οχι τις εργοστασιακες οποτε χρειαζεσαι ιδιοκατασκευη στο plex glass μιας και δεν υπαρχει ετοιμο..απο την αλλη ομως δεν σου κανει ουτε εργοστασιακος ανεμοθωρακας οποτε δεν ξερω αν υπαρχει καποια αλλη λυση ..οπως σου ειπα το πλεξ γκλας απο τη μεσα μερια του ρολ μπαρ ΠΡΕΠΕΙ να μπει και η στηριξη του να ειναι απολυτως σωστη και οι ταινιες να το συγκρατουν σιγουρα και σε αρκετα σημεια διοτι τυχον fail = ........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nickolas_s2k : 21-05-12 στις 14:38
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-05-12, 15:16
Το avatar του χρήστη zografias
zografias Ο χρήστης zografias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-03-2012
Μηνύματα: 173
zografias is on a distinguished road
Είδατε τι τραβάω??? Και να θέλω να βάλω εργοστασιακό δεν μπορώ!!! Να αλλάξω όλο το σύστημα μου πέφτει βαρύ προσωρινά..
Θα φροντίσω να στηρίζεται σωστά, γιατί πάνω απ' όλα βάζω την ασφάλεια!!!
Αν κάποιος ξέρει πως να βρω αυτές τις ταινίες-ιμάντες ας δώσει τα φώτα του!
Υ.Γ. 1 Υπάρχει και έτοιμο από εταιρίες αυτό που σκέφτομαι, άρα κάποια ασφάλεια θα έχει!
Υ.Γ. 2 Έχουν κλίση οι μπάρες άρα και το "γυαλί", δεν είναι κάθετο εντελώς..
Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-05-12, 16:32
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Πάντως βρε παιδί μου, μην το ρισκάρεις έτσι εύκολα και έχεις παρατράγουδα.
Αν βγαίνει το πακέτο κομπλέ από εταιρίες όπως λες, κάνε τότε την αγορά του κανονικά, έστω και με κάποιος κόστος...αλλιώς υπομονή μέχρι του χρόνου (όχι το ιδανικό, αλλά και πάλι τι να κάνεις).

Πάντως από προσωπική πείρα, εργόστασιακά roll bars και υφασμάτινος, 'περαστός', ανεμοθραύστης είναι ο καλύτερος συνδυασμός.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zografias Εμφάνιση μηνυμάτων
Είδατε τι τραβάω??? Και να θέλω να βάλω εργοστασιακό δεν μπορώ!!! Να αλλάξω όλο το σύστημα μου πέφτει βαρύ προσωρινά..
Θα φροντίσω να στηρίζεται σωστά, γιατί πάνω απ' όλα βάζω την ασφάλεια!!!
Αν κάποιος ξέρει πως να βρω αυτές τις ταινίες-ιμάντες ας δώσει τα φώτα του!
Υ.Γ. 1 Υπάρχει και έτοιμο από εταιρίες αυτό που σκέφτομαι, άρα κάποια ασφάλεια θα έχει!
Υ.Γ. 2 Έχουν κλίση οι μπάρες άρα και το "γυαλί", δεν είναι κάθετο εντελώς..
Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.