Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-03-08, 13:38
^_Dark_Phoenix_^ Ο χρήστης ^_Dark_Phoenix_^ δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 56
^_Dark_Phoenix_^ is on a distinguished road
Ηλεκτρικα παραθυρα

Θελω να κανω μια ερωτηση, αν μπορει καποιος να βοηθησει.

Εχω βαλει το μοτερ απο τα ηλεκτρικα παραθυρα κλπ, αυτο που δεν ξερω ειναι το πως να συνδεσω το μοτερ με τους διακοπτες.

Το καθε μοτερ βγαζει 2 καλωδια και ο καθε διακοπτης εχει 5 επαφες. (Οι διακοπτες ειναι φωτιζομενοι)
Δοκιμασα να τους συνδεσω και ολα οκ, το μονο προβλημα ειναι οτι αναβουν και τα λαμπακια στους διακοπτες.

Θελω να τους κανω να αναβουν οταν αναβω τα φωτα (μικρη σκαλα).

Καμια ιδεα κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-03-08, 13:46
^_Dark_Phoenix_^ Ο χρήστης ^_Dark_Phoenix_^ δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 56
^_Dark_Phoenix_^ is on a distinguished road
Αυτος ειναι ο τροπος που τα εχω συνδεσει και δουλευουν τα παραθυρα αλλα αναβουν και τα λαμπακια



Εχω αλλαξει το + και - της μπαταριας και παλι το ιδιο κανει...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-03-08, 14:09
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Θες να δοκιμάσεις στο online WDS (Wiring Diagram System) της Χ5, μήπως έχει παραπλήσια συνδεσμολογία?
http://www.x5world.com/e53wd.php

Ψάξε για power window motor ισως....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-03-08, 14:11
Το avatar του χρήστη Johnyb
Johnyb Ο χρήστης Johnyb δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 355
Johnyb is on a distinguished road
Είναι απλό έτσι όπως το βλέπω...κάποιος ακροδέκτης απο τους 3 που δίνεις ρεύμα απο την μπαταρία είναι το (+) του φωτισμού,έχεις μια γείωση(-) και άλλο ενα (+) που τροφοδοτεί το μοτέρ των παραθύρων.Πρέπει να αποσυνδέσεις το (+) του φωτισμού απο τη μπαταρία και να πάρεις ρεύμα απο κάποιο κοντινό λαμπάκι π.χ.(απο τον αναπτήρα...αν ειναι φωτιζόμενος)...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-03-08, 14:26
^_Dark_Phoenix_^ Ο χρήστης ^_Dark_Phoenix_^ δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 56
^_Dark_Phoenix_^ is on a distinguished road
asot, αν μπορεις κανε ενα copy paste γιατι πρεπει να γινω μελος κλπ.

Johnyb, και ομως δεν ειναι τοσο απλο.

Να σου πω τι δοκιμασα :

Εστω οτι στον διακοπτη απο αριστερα προς τα δεξια βαζουμε αριθμους 1-5

1 2 3 4 5

Στο 1 και στο 5 βαζω το ενα καλωδιο απο τον μηχανισμο.
Στο 2 και στο 4 το ρευμα
Στο 3 την γειωση

Αν βγαλω το 2 ή το 4 (ρευμα) το λαμπακι αναβει κανονικα αλλα δεν λειτουργει το πληρως το παραθυρο... δηλαδη ή θα ανεβαινει ή θα κατεβαινει....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-03-08, 15:55
Το avatar του χρήστη BMW5S
BMW5S Ο χρήστης BMW5S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 242
BMW5S is on a distinguished road
Θα σου πω και εγώ ότι μου είχε πει ο ηλεκτρολόγος όταν είχα κάνει την εγκατάσταση των ηλεκτρικών παραθύρων. Επειδή οι διακόπτες έχουν 5 επαφές αναγκαστικά για να λειτουργού τα παράθυρα κανονικά φωτίζονται συνέχεια. Συγκεκριμένα μου είπε ότι εάν συνδέσουμε τα πρόθυρα με τον συναγερμό για να κλείνουν αυτόματα με το οπλισμό του συναγερμού τότε στους διακόπτες θα πρέπει να μένουν τα φωτάκια μόνιμα ανοιχτά. Αλλιώς σε κάθε άλλη περίπτωση τα φωτάκια θα ανάβουν στην σκάλα της μηχανής όπου λειτουργούν και τα παράθυρα.
Αυτά είχαν συμβεί κατά την τοποθέτηση.
Αργότερα όταν επισκέφτηκα ένα άλλο ηλεκτρολόγο για να μου βάλει τις πλακέτες που κάνουν τα παράθυρα να ανεβαίνουν η να κατεβαίνουν αυτόματα και του είπα για το θέμα του φωτισμού μου απάντηση και αυτός το ίδιο και μάλιστα μου είπε ότι οι πιο καινούριοι διακόπτες που έχουν την δυνατότητα να λειτουργούν με τα φώτα του αυτοκινήτου έχουν 6 επαφές.
Ενημερωτικά να σου πω ότι εγώ είχα τα παράθυρα να λειτουργούν από την πρώτη σκάλα της μηχανής δηλαδή στην θέση 1 του κλειδιού. Ο πρώτος δε ηλεκτρολόγος είχε κάνει και μια μαγκιά κατά την οποία εάν είχα το αυτοκίνητο τελείως κλειστό (κλειδί στην θέση Ο) τότε πατώντας το διακόπτη των αλαρμ στάθμευσης ενεργοποιούνταν και οι διακόπτες των παραθύρων και μπορούσες να ανοίξεις ή να κλείσεις τα παράθυρα. Με την τοποθέτηση όμως των πλακετών για την αυτόματη λειτουργία αυτό καταργήθηκε

Όλα τα παραπάνω είναι από δίκια μου εμπειρία και δεν ξέρω κατά πόσο είναι όλα σωστά αφού δεν είμαι και τόσο καλός γνώστης των ηλεκτρολογικών.
__________________
ALWAYS TRUE ALWAYS BMW!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-03-08, 16:04
Το avatar του χρήστη Johnyb
Johnyb Ο χρήστης Johnyb δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 355
Johnyb is on a distinguished road
Σου βάζω ενα διάγραμμα απο Ε36 να δεις τι γίνεται στο περίπου...Κάπου κάνεις λάθος στη σύνδεση...Άσε τον διακόπτη ασύνδετο και δώσε του ρεύμα με διαφορετικους συνδιασμους για να δεις ποιο είναι το pin του φωτισμου...μετά ασε αυτό ασυνδετο και ψάξε να βρεις ποια pin δινουν ρευμα στο μοτέρ...Σταδιακά πιστευω θα την βρεις τη λύση...δεν πρέπει να ειναι δυσκολο...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg ELECTRIC WINDOWS.JPG (89,8 KB, 23 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-03-08, 16:44
Το avatar του χρήστη EddyMerfy
EddyMerfy Ο χρήστης EddyMerfy δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 80
EddyMerfy is on a distinguished road
εκεί που συνδές το + πρέπει να δόσης εντολή που έχει το αμάξι σου (πάνω στην κλειδαριά είναι )





__________________
BMW by Dream !!!!!!!!!! http://www.louis.de//shop/hersteller/17.gif
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-03-08, 17:45
^_Dark_Phoenix_^ Ο χρήστης ^_Dark_Phoenix_^ δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 56
^_Dark_Phoenix_^ is on a distinguished road
Φιλε BMW5S και εγω ετσι πιστευα στην αρχη
Αλλα επειδη ειχε ενας φιλος μου ακριβως τον ιδιο διακτοπτη, μου ειπε (και το εχω δει) οτι δουλευει.
Αλλα επειδη δεν το εχει πλεον και δεν το ειχε βαλει αυτος δεν μπορει να μου πει πως θα το συνδεσω...

Φιλε Johnyb
στο διαγραμα ενα διχνει Hinged window relay, τι ακριβως ειναι αυτο?
Δεν το καταλαβα καλα....

Φιλε EddyMerfy εγω εχω αλλο διακοπτη, ειναι σε σειρα και τα 5 pins...
Με τον τροπο που λες ομως, οταν δεν θα εχω κλειδια στο αμαξι δεν θα λειτουργουν τα παραθυρα...
+ οτι δεν εχεις καποιο καλωδιο που να ειναι απο τα φωτα ωστε να αναβει οταν ανοιγεις τα φωτα.. ισως επειδη ειναι αλλοι διακοπτες.

Και κατι αλλο, σιγουρα θελει 2 γειωσεις και οχι 2 ρευματα? Γιατι εγω το δοκιμασα και παιζει και με τα 2... Αλλα δεν ξερω πιο ειναι το σωστο...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-03-08, 17:51
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Για κοιτα εδω μηπως βοηθηθείς

http://wds.west.lv/

Ειναι λιγο αργος ο server τους. Υπομονη....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.