Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 03-02-12, 22:02
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
λοιπον οσον αφορα την εξατμιση σκεφτομαι να κανω το εξης στο 328.
επειδη δεν βρισκω ss μεταχειρο χταποδι και αυτα τα φτηνα χταποδια τα φοβαμαι (οσον αφορα την αποδοση) σκεφτομαι να κανω το εξης:
να βαλω γνησιο χταποδι απο μ3 (εχω βρει απο 3,0 200ε) και τα μεσαια καζανακια μαζι με γνησιους καταλυτες 200αρηδες απο μ3 που ειναι πιο ελευθεροι απο του 328 (εχω βρει απο μ3 321 ολο το μεσαιο τμημα 200ε) και να τα συνδιασω με το ελευθερο χειροποιοητο τελικο που φοραω ηδη.πως σας φαινεται σαν θεμα?
θα συνδιαστουν καλα τα παραπανω που ανεφερα?
το χταποδι μ3 θα κανει την ιδια δουλεια με ενα αφτερμαρκετ η΄ ειναι πιο αξιοπιστο?
υ.γ. παιρνω πολλες γνωμες για να κανω κατι σωστο για το αμαξι.δεν θελω να κρεμασει κ.λ.π. γιαυτο ρωταω συνεχεια.ευχαριστω για την υπομονη σας.χεχε
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 04-02-12, 04:41
Το avatar του χρήστη Bassakos
Bassakos Ο χρήστης Bassakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 554
Bassakos has a spectacular aura aboutBassakos has a spectacular aura about
απο οσο εχω διαβασει σε ξενα φορουμ με εφαρμογες σε Ε30 βεβαια αλλα ειανι το ιδιο μοτερ, οι περισσοτεροι λοιπον βαζουν απο Μ3 ειτε 3λιτρο ειτε 3,2
εαν βαλεις εικονες στο γοογλη S50B30 exhaust manifold θα δεις οτι τα after market αυτα αντιγραφουν

οχι οτι με το after market θα εχεις θεμα, απλα αφου βρηκες απο Μ3 , θα ελεγα να βαλεις αυτο , εγω αυτο θα εκανα
απλα το after λογικα θα ειναι και ποιο ελαφρυ σε βαρος
__________________
E30 325 M50 SOLD
E30 318 M40 R.I.P

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bassakos : 04-02-12 στις 04:46
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 04-02-12, 12:17
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bassakos Εμφάνιση μηνυμάτων
απο οσο εχω διαβασει σε ξενα φορουμ με εφαρμογες σε Ε30 βεβαια αλλα ειανι το ιδιο μοτερ, οι περισσοτεροι λοιπον βαζουν απο Μ3 ειτε 3λιτρο ειτε 3,2
εαν βαλεις εικονες στο γοογλη S50B30 exhaust manifold θα δεις οτι τα after market αυτα αντιγραφουν

οχι οτι με το after market θα εχεις θεμα, απλα αφου βρηκες απο Μ3 , θα ελεγα να βαλεις αυτο , εγω αυτο θα εκανα
απλα το after λογικα θα ειναι και ποιο ελαφρυ σε βαρος
δεν υπάρχει κανένα aftermarket χταπόδι που να αντιγράφει τα ορίτζιναλ Μ3...το κόστος θα ήταν πολύ μεγάλο
σχεδόν όλα τα aftermarket είναι αντιγραφές των supersprint που ξαναλέω δεν έχουν εξαγωγές ίσου μήκους
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 04-02-12, 12:36
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον οσον αφορα την εξατμιση σκεφτομαι να κανω το εξης στο 328.
επειδη δεν βρισκω ss μεταχειρο χταποδι και αυτα τα φτηνα χταποδια τα φοβαμαι (οσον αφορα την αποδοση) σκεφτομαι να κανω το εξης:
να βαλω γνησιο χταποδι απο μ3 (εχω βρει απο 3,0 200ε) και τα μεσαια καζανακια μαζι με γνησιους καταλυτες 200αρηδες απο μ3 που ειναι πιο ελευθεροι απο του 328 (εχω βρει απο μ3 321 ολο το μεσαιο τμημα 200ε) και να τα συνδιασω με το ελευθερο χειροποιοητο τελικο που φοραω ηδη.πως σας φαινεται σαν θεμα?
θα συνδιαστουν καλα τα παραπανω που ανεφερα?
το χταποδι μ3 θα κανει την ιδια δουλεια με ενα αφτερμαρκετ η΄ ειναι πιο αξιοπιστο?
υ.γ. παιρνω πολλες γνωμες για να κανω κατι σωστο για το αμαξι.δεν θελω να κρεμασει κ.λ.π. γιαυτο ρωταω συνεχεια.ευχαριστω για την υπομονη σας.χεχε
τα ss με τα φτηνά έχουν την ίδια απόδοση
τα φτηνά ίσως να μην έχουν την ίδια διάρκεια ζωής
τα χταπόδια από το Μ3 έχουν αρκετά μεγαλύτερη διάμετρο σωλήνας και ίσως να χρειαστείς καλύτερη αναπνοή από την εισαγωγή και πρόγραμμα για να μην κρεμάσεις χαμηλά..
το μοτέρ σου είναι Μ52Β28tu?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 04-02-12, 12:52
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
δεν τα παω καλα με τους κωδικους αδερφε μου..ειναι μονοβανο του 97 το μοτερ(328).
φοραω ηδη πολλαπλη εισαγωγης μ50 (απο 325 που εχει πιο μεγαλους αυλους με αποτελεσμα να ρουφαει πιο πολυ αερα τωρα σε σχεση με την μαμα) και διαφορικο μπλοκε απο μ3 3.0 3,15 βημα(σε σχεδη με το μαμα που ηταν 2,93.ασχετο αυτο βεβαια απλα το αναφερω για να παρεις μια τωρινη εικονα του αυτοκινητου).με την εισαγωγη μ50 δεν ειμαι καλυμενος?(η να βαλω λες και ενα ελευθερο φιλτρακι κν στο μαμα φιλτροκουτι?).ενοειται πως αμα βαλω χταποδια και μεσαιο με καταλυτες (απο μ3 321 μαλλον θα ναι και τα χταποδια που θα βαλω) θα μπει και προγραμμα καπακι να στρωσει.....
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 04-02-12, 14:04
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν τα παω καλα με τους κωδικους αδερφε μου..ειναι μονοβανο του 97 το μοτερ(328).
φοραω ηδη πολλαπλη εισαγωγης μ50 (απο 325 που εχει πιο μεγαλους αυλους με αποτελεσμα να ρουφαει πιο πολυ αερα τωρα σε σχεση με την μαμα) και διαφορικο μπλοκε απο μ3 3.0 3,15 βημα(σε σχεδη με το μαμα που ηταν 2,93.ασχετο αυτο βεβαια απλα το αναφερω για να παρεις μια τωρινη εικονα του αυτοκινητου).με την εισαγωγη μ50 δεν ειμαι καλυμενος?(η να βαλω λες και ενα ελευθερο φιλτρακι κν στο μαμα φιλτροκουτι?).ενοειται πως αμα βαλω χταποδια και μεσαιο με καταλυτες (απο μ3 321 μαλλον θα ναι και τα χταποδια που θα βαλω) θα μπει και προγραμμα καπακι να στρωσει.....
tu σημαίνει δίβανο με καταλύτες πάνω στις εξαγωγές...
για το μοτέρ σου θα προτιμούσα χταπόδια με μικρότερη διάμετρο
διάβασε αυτό

The diameter of the primary pipes directly affects the speed (or flow velocity) of the exhaust mixture traveling through them. Simply put, gas moves faster through a small tube than a large one. Change the pipe diameter and you change that speed. You also change the rpm where the torque peak occurs. The lower resistance of a large-diameter header moves the torque peak into higher rpm; a smaller-diameter pipe moves the torque peak to a lower rpm. Bolt on a set of headers that are just too big and your torque peak will move so far up the rpm range, you'll never see it again--and you'll wonder why your new headers screwed up your motor.

Read more: http://www.superchevy.com/technical/...#ixzz1lPy4hhmW
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 04-02-12, 16:19
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Πολύ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο post παιδιά....
Αναμένουμε εξελίξεις!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 04-02-12, 20:08
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M535 E28 Εμφάνιση μηνυμάτων
tu σημαίνει δίβανο με καταλύτες πάνω στις εξαγωγές...
για το μοτέρ σου θα προτιμούσα χταπόδια με μικρότερη διάμετρο
διάβασε αυτό

The diameter of the primary pipes directly affects the speed (or flow velocity) of the exhaust mixture traveling through them. Simply put, gas moves faster through a small tube than a large one. Change the pipe diameter and you change that speed. You also change the rpm where the torque peak occurs. The lower resistance of a large-diameter header moves the torque peak into higher rpm; a smaller-diameter pipe moves the torque peak to a lower rpm. Bolt on a set of headers that are just too big and your torque peak will move so far up the rpm range, you'll never see it again--and you'll wonder why your new headers screwed up your motor.

Read more: http://www.superchevy.com/technical/...#ixzz1lPy4hhmW
κατι καταλαβα .....
κοιτα τι φοραω τωρα:http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E36-32...item4ab37b823f
και κοιτα του μ3 321:http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-e36-M3...item4cfd9ccbc3
καμια σχεση σε σχεδιαση.....
τωρα που τα βλεπω του μ3 δεν εχουν πιο μικρους σωληνες σε παχος?
παντως και ο μηχανικος μου (οπως και πολλα αλλα παιδια απο δω μεσα) μου ειπε πως του 321 τα χταποδια κανουν δουλεια σε σχεση με κατι αλλα.....
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 04-02-12, 20:31
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Tα χταπόδια του Μ3 είναι φοβερά.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 04-02-12, 20:46
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
μην κοιτάς την εξωτερική διάμετρο
σημασία έχει η εσωτερική...προσπάθησε να κάνεις μετρήσεις
τα χταπόδια του Μ3 είναι έργο τέχνης φυσικά
από την έρευνα που έχω κάνει για το θέμα έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα: για αυτοκίνητο καθημερινής χρήσης που χρειάζεται αρκετή ροπή χαμηλά, τα επιθυμητά χταπόδια πρέπει να έχουν μικρή διάμετρο και να έχουν όσο πιο μακριές εξαγωγές γίνεται...
του Μ3 έχουν το επιθυμητό μήκος αλλά και αρκετά μεγάλη διάμετρο γιατί οι αυλοί εξαγωγής της κεφαλής είναι πολύ μεγαλύτεροι από του Μ52, αφού διαχειρίζεται μεγαλύτερους όγκους αέρα...
φοβάμαι ότι ίσως μεταφέρεις την ωφέλιμη ροπή πολύ ψηλά..
κι εγώ σκέφτομαι να βάλω τα χταπόδια του Μ3 αλλά σε τρίλιτρο μοτέρ συν κομπρέσσορα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.