Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-11-17, 02:30
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Συμβουλές για αγορά 316 1.6 Ε90 facelift και προβλήματα

Καλημέρα σας,
ήρθε επιτέλους το πλήρωμα του χρόνου να αποκτήσω την 1η μου bmw μετά από 10 σχεδόν χρόνια με τη μια αναποδιά να διαδέχεται την άλλη και διαρκώς να αναβάλλεται η αγορά.
Αυτή τη φορά αποφασισμένος να κάνω την αγορά πάση θυσία ξεκίνησα κοιτώντας σειρά 1 2012-2016, απογοητεύτηκα όμως από τους χώρους καθώς το αμάξι θα είναι μεν το οικογενειακό μικρής (3μελούς) οικογένειας αλλά πολύ συχνά θα φιλοξενεί άλλους 4 συνεπιβάτες-συναδέλφους στη δουλειά.

Κατέληξα λοιπόν χωρίς 2η σκέψη σε 3άρα από το 2010 και μετά και εκεί άρχισε το "μαρτύριο". Ο μάστοράς μου πρώτος έτριβε τα χέρια όταν του είπα για Ε90. "Καλή παρέα είσαι, θα πίνουμε συχνά καφέ", μου είπε. Έκανα μια αναζήτηση στο internet και εδώ στο forum και είδα κάποια παράπονα σε λογικά πιστεύω πλαίσια δεδομένου ότι οι άνθρωποι περισσότερο μιλάνε ή απευθύνονται στα forum για τα προβλήματα παρά για να πουν πόσο ικανοποιημένοι είναι.
Η χαριστική βολή όμως μου ήρθε χθες που συνάντησα έναν παλιό μου συμμαθητή ο οποίος έχει γράψει πολλά χιλιόμετρα με Ε90 του 2007 (προ facelift δηλαδή). Ούτε λίγο ούτε πολύ ο άνθρωπος έβγαλε τα εσώψυχά του εξιστορώντας μου επί 1 ολόκληρη ώρα πόσα προβλήματα είχε και πόσες φορές έμεινε στο δρόμο μέχρι που χρειάστηκε να αλλάξει κινητήρα γιατί περπάτησε το αμάξι περίπου 5km με χαλασμένο μπεκ. Τα προβλήματά του ξεκίνησαν από τις 30.000 km και πριν την πρόσφατη αλλαγή κινητήρα είχε κάνει 4-5 αλλαγές όλων των πολλαπλασιαστών και 3 ή 4 σειρές μπεκ. Επίσης διάφορα άλλα με φλάντζες λόγω απώλειας πίεσης λαδιού και κάποια λιγότερο σημαντικά αλλά εκνευριστικά θέματα.
Από αυτά που διάβασα άλλοι λένε ότι από το facelift που έγινε τέλη του 2009 και μετά δεν υπάρχουν προβλήματα, κάπου αλλού είδα ότι τα προβλήματα είναι στον κινητήρα με τα 115 άλογα, άλλοι λένε ότι και τα facelift βγάλανε πρόβλημα και τα αυτοκίνητα τα οποία βλέπω κατά έναν μαγικό τρόπο έχουν λίγα χιλιόμετρα και είναι ήδη σε δεύτερα χέρια. Έχει γίνει καζάνι το κεφάλι μου με όλα αυτά και χρειάζομαι μια καθοδήγηση.
Είναι όντως τόσο ζημιάρικα ή να μην σου τύχει? Επίσης αύριο θα δω το 1ο υποψήφιο αμάξι για αγορά. Τι με συμβουλεύετε να κοιτάξω-προσέξω-ρωτήσω?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-17, 08:23
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Γεια σου Πανάγο, τα 4ύλινδρα μοτέρ εχουν διάφορα προβλήματα με μπεκ και πολλαπλασιαστες. Αλλα θα έχουν ήδη αλλαχθεί απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

Η σωστή συντήρηση είναι το πιο σημαντικό όταν ψάχνεις για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο.

Η κακή βενζίνη είναι εχθρός των μπεκ.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-17, 14:31
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Το θέμα των πολλαπλασιαστών δηλαδή είναι κάτι που εμφανίζεται συνήθως μόνο μία φορά, τοποθετείται καλύτερο ανταλλακτικό και τελειώνει εκεί?
Αυτό για την καλή βενζίνη μου το επεσήμανε ένας πωλητής. Όσο για τα service, κάθε πόσα km είναι καλό να γίνεται? (όχι το προβλεπόμενο από τη bmw)
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-17, 15:40
Το avatar του χρήστη dimimav
dimimav Ο χρήστης dimimav δεν είναι συνδεδεμένος
bmw supertronic
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Μηνύματα: 178
dimimav is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagos_77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα των πολλαπλασιαστών δηλαδή είναι κάτι που εμφανίζεται συνήθως μόνο μία φορά, τοποθετείται καλύτερο ανταλλακτικό και τελειώνει εκεί?
Αυτό για την καλή βενζίνη μου το επεσήμανε ένας πωλητής. Όσο για τα service, κάθε πόσα km είναι καλό να γίνεται? (όχι το προβλεπόμενο από τη bmw)
Ότι λέει η bmw κάντο στην μέση και είσαι καλυμμένος!
__________________
Το να ρωτας τις μηχανες αν μπορουν να σκεφτουν είναι σα να ρωτας τα υποβρυχια αν μπορουν να κολυμπουν
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-11-17, 15:05
Το avatar του χρήστη -E36IS-
-E36IS- Ο χρήστης -E36IS- δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2006
Μηνύματα: 314
-E36IS- will become famous soon enough-E36IS- will become famous soon enough
Ε90 316 ειναι μισο αυτοκινητο, παρε καλυτερα 320. Η ακομα καλυτερα κανε ενα testdrive να δεις αν σε καλυπτει...
__________________
[SIGPIC]ΜΠΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΛΟΚΕ, ΣΕΙΡΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΤΟ 6ΑΡΙ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-11-17, 21:35
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Τα 122 άλογα ειναι πολυ λιγα για αυτο το εκπληκτικό πλαίσιο αλλά δεν χρειάζονται όλοι οι οδηγοί παραπάνω.

Πάντως να ξερεις οτι κανένα απο αυτα τα μοτερ δεν κανουν για βελτιώσεις.

Εννοείτε να κανεις test drive πριν αγοράσεις!

Τα πιο αξιόπιστα μοτερ ειναι τα 6κύλινδρα μακράν
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-11-17, 21:21
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Έχουμε Ε90 316 στην οικογένεια και είναι άριστο! Αγοράσθηκε το 2008 και πλέον έχει πάνω απο 120 χιλ χιλιόμετρα χωρίς κάποιο πρόβλημα. Το θέμα είναι σε τι θα πέσεις γιαυτο κ θέλει αρκετό ψάξιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-11-17, 23:24
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Σας ευχαριστώ πολύ, το οδήγησα το αυτοκίνητο και ενώ είναι όντως ένα καλοστημένο αμάξι και αυτό που είδα ήταν εξαιρετικά καλοσυντηρημένο, δεν μου έκανε το "κλικ" που μου έκανε το 116 με το τιμόνι-αίσθηση από άλλο πλανήτη. Είναι αναιμικός ο κινητήρας του 316 αλλά αντικειμενικά δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω. Παρ' όλα αυτά ενώ μένω στην 316 δεν θα προχωρήσω στην αγορά του συγκεκριμένου γιατί δεν είχα δει φωτογραφίες του εσωτερικού του και προς δυσάρεστή μου έκπληξη ήταν τα πάντα μπεζ μέσα :/
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-11-17, 07:17
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Το τιμονι της πρωτης σειρας ενα δεν θα το βρεις. φαντασου οτι τα νεοτερα BMW εχουν πολυ χειροτερο.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.