Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > BMW Links

BMW Links Εδώ δημοσιεύουμε links (συνδέσμους) από ιστοσελίδες που αφορούν αποκλειστικά BMW!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1061  
Παλιά 31-03-17, 15:28
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alpaneras Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ νομίζω ότι για τον ίδιο λόγο που έχεις το αυτοκίνητο εξωτερικά καθαρό, άλλο τόσο καθαρό πρέπει να είναι και το μηχανοστάσιο. Άλλωστε γιατί πλένουμε τα αυτοκίνητα, αφού και βρώμικα μια χαρά τσουλάνε!!
Αυτό

Ποσο μάλλον όταν κάποιος πάει να πουλήσει αμάξι και στις φωτό είναι σαν κοτσετσι.
Απάντηση με παράθεση
  #1062  
Παλιά 31-03-17, 20:14
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Για στεγνό καθάρισμα στο μοτέρ είμαι μέσα.Αλλά δεν ξαναπλένω μοτέρ ότι και να γίνει.Μια φορά το έπλυνα σε ''γνώστη'' το 2011 και μέχρι το 2013 άλλαξα Maf,cam sensor,βαλβίδα αναθυμιάσεων,ψυγείο νερού που ήταν σουρωτήρι από τη μέση και κάτω κλπ.Ετυχε???Μπορεί.Προσωπική εκτίμηση μου ήταν πως κάποιες από τις βλάβες προκλήθηκαν από το πλύσιμο κια η ευθύνη είναι αποκλειστικά δική μου.Το μοτέρ το πλένεις είτε μόνος σου υπομονετικά ή καθόλου.Γνώμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #1063  
Παλιά 31-03-17, 21:05
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για στεγνό καθάρισμα στο μοτέρ είμαι μέσα.Αλλά δεν ξαναπλένω μοτέρ ότι και να γίνει.Μια φορά το έπλυνα σε ''γνώστη'' το 2011 και μέχρι το 2013 άλλαξα Maf,cam sensor,βαλβίδα αναθυμιάσεων,ψυγείο νερού που ήταν σουρωτήρι από τη μέση και κάτω κλπ.Ετυχε???Μπορεί.Προσωπική εκτίμηση μου ήταν πως κάποιες από τις βλάβες προκλήθηκαν από το πλύσιμο κια η ευθύνη είναι αποκλειστικά δική μου.Το μοτέρ το πλένεις είτε μόνος σου υπομονετικά ή καθόλου.Γνώμη μου.
Πολλοι βάζουν πιεστικό. Έκει γίνεται χαμος. Είτε στεγνό καθάρισμα είτε νερό χωρίς πίεση από το λάστιχο απλά για ξέπλυμα.
Απάντηση με παράθεση
  #1064  
Παλιά 31-03-17, 21:09
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω, ίσως ένα πιο ειδικό μοτέρ σαν το S54 σε προδιέθετε να το καθαρίζεις έτσι για το χάζεμα. Δεν ξέρω και τι αμάξι έχεις/ειχες.
Α οκ. Οχι, δεν εχω τετοια θεματα, και προς απαντηση και των υπολοιπων:

τα αυτοκινητα μου, ακομα και ενα Lada 2105 που οδηγουσα πριν 19 χρονια (στα 18), ηταν σε κατασταση βιτρινας ή σχεδον βιτρινας, μεσα-εξω. Σε οτι εχει να κανει με καθαριοτητα τουλαχιστον, δηλαδη πλυσιματα γυαλισματα κλπ. Ενταξει, δεν θα κατσω να βαψω πχ ολοκληρη πορτα λογω μιας γρατζουνιας, να γινει και καμμια μλκια με το χρωμα και να φαινεται σαν μπαλωμα.

Για το μοτερ που συζηταμε, και επειδη:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alpaneras Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ νομίζω ότι για τον ίδιο λόγο που έχεις το αυτοκίνητο εξωτερικά καθαρό, άλλο τόσο καθαρό πρέπει να είναι και το μηχανοστάσιο. Άλλωστε γιατί πλένουμε τα αυτοκίνητα, αφού και βρώμικα μια χαρά τσουλάνε!!
εμενα η αποψη μου ειναι οτι το θελω πεντακαθαρο και σωστο εξωτερικα γιατι το βλεπω και εσωτερικα γιατι ειναι ο χωρος που καθομαι/υπαρχω οταν το χρησιμοποιω. Ο χωρος του μοτερ δεν συμμετεχει στα παραπανω οποτε = αδιαφορο.

Απο εκει ομως, μεχρι να φτανουμε στο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgepap Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω με το FANATIC.
Ενα περιποιημενο οχημα σε προδιαθετει αλλιως.

Αλλα δυστυχως αυτο εχει να κανει με τον ανθρωπο...οπως εχει μαθει..!!
ειναι λιγο υπερβολικο...
Απάντηση με παράθεση
  #1065  
Παλιά 31-03-17, 22:29
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Α οκ. Οχι, δεν εχω τετοια θεματα, και προς απαντηση και των υπολοιπων:

τα αυτοκινητα μου, ακομα και ενα Lada 2105 που οδηγουσα πριν 19 χρονια (στα 18), ηταν σε κατασταση βιτρινας ή σχεδον βιτρινας, μεσα-εξω.
Το θυμάμαι αυτό το LADA στην "πίστα" στην Βαρκιζα πριν καμία 15ετια
Απάντηση με παράθεση
  #1066  
Παλιά 01-04-17, 08:47
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μιλάμε για πλύσιμο με πιεστικό. Με ένα πανί και λίγο νερό σε κουβά γίνεται δουλειά. Ακόμα και με ένα ξεσκονόπανο. Ας μην λάμπει, δεν θα κατέβουμε σε διαγωνισμό detailing. Η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά.
Και σε detailing καταστάσεις Στέλιο δεν χρείαζεται καν πιεστικό.
Καθαρίζω μοτέρ με λιγότερο από μισό λίτρο νερό και μάλιστα σε spray όχι με πιεστικό....
Το παν είναι να ξέρεις και φυσικά να αγαπάς την διαδικασία!
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #1067  
Παλιά 02-04-17, 12:00
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλοι βάζουν πιεστικό. Έκει γίνεται χαμος. Είτε στεγνό καθάρισμα είτε νερό χωρίς πίεση από το λάστιχο απλά για ξέπλυμα.
Μάλλον πιεστικό έβαλε και στη δική μου περίπτωση.Σάμπως ήταν δικό του να τον νοιάζει?Εχω δει στο νετ ένα καθαριστικό της meguiars που στα βίντεο τουλάχιστον κάνει καλή δουλειά και με ελάχιστο νερό όπως αναφέρει ο stef παρακάτω...
Απάντηση με παράθεση
  #1068  
Παλιά 02-04-17, 14:40
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
https://www.car.gr/9575222-bmw-m3-coupe

Aυτό το αυτοκίνητο το γνωρίζει κανείς?Τα smg έχουν όντως προβλήματα?
Απάντηση με παράθεση
  #1069  
Παλιά 04-04-17, 18:10
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Εχουνε προβληματα τα SMG ειναι γνωστο εδω και χρονια και πλεον το κοστος αντικαταστασης της αντλιας φθανει οσο ενα μικρο αυτοκινητο πολης.

Παρε χειροκινητο,μην ασχοληθεις κατα την χιλιο-ειπωμενη γνωμη μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #1070  
Παλιά 05-04-17, 00:12
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/9733415/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.