Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 11-03-08, 15:50
Το avatar του χρήστη sakkunen
sakkunen Ο χρήστης sakkunen δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2005
Μηνύματα: 1.638
sakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of light
Οκ ευχαριστώ.Ε46 με Ν45 μοτέρ.
Είναι ξεκάθαρο θα έλεγα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 12-03-08, 12:05
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
bmw316turbo αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου και την άποψή σου αλλά έχει πολλά κενά.
Σαφώς και το καλύτερο δεν κάνει κακό, αλλά αν δεν χρειάζεται δεν κάνει καλό οπότε είναι άχρηστο (και ακριβό αν το πληρώνεις χωρίς να το χρειάζεσαι). Άρα δεν χρειάζεσαι αυτό που αντέχει η τσέπη σου. Αν είσαι 8 χρονών δεν θέλεις αντιρυτιδική κρέμα όσα λεφτά και νά έχεις.... Αν βάλεις πανάκριβο αεροπορικό καύσιμο λάθος προδιαγραφών θα διαλύσεις τον κινητήρα σου όσα πολλά κι αν έδωσες... Το ίδιο ισχύει στα περισσότερα πράματα. Πάρε ρούχο του τάδε διάσημου μόδιστρου σε λάθος νούμερο...άχρηστο. Πάρτο στο σωστό νούμερο αλλά από ουσία στην οποία είσαι αλλεργικός... πάλι άχρηστο!
Δεν είσαι σε θέση εσύ ή εγώ να αντιληφθούμε αν το τάδε λάδι και το τάδε προϊόν κάνει ή όχι αυτό που υπόσχεται. Το αυτί και η αφή μας δεν φτάνουν για τίποτα, οι συνθήκες παρατήρησης είναι πρακτικά τυχαίες και σίγουρα μη επαναλήψιμες ενώ όλες οι παρατηρήσεις μας είναι υποκειμενικές. Ειδικά αυτοί που σε κάθε αλλαγή δοκιμάζουν κι άλλο λάδι και εκφέρουν απόλυτη άποψη είναι απλά μη σοβαροί.
Οπότε αναγκαστικά πρέπει να στραφούμε σε επίσημα όργανα μέτρησης και σύγκρισης πράγμα που σημαίνει προδιαγραφές.

Το ότι μπορεί κάποιος να λέει ότι η συσκευή του δουλεύει με τη θεωρία του τάδε και η συσκευή να μην κάνει όσα υπόσχεται δεν ακυρώνει την επιστημονική θεωρία. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι είτε η συσκευή δεν πετυχαίνει να δουλέψει όπως υπόσχεται άρα ψιλοαπάτη είτε η επιστημονική θεωρία δεν έχει εφαρμογή εκεί που αναφέρεται (πχ αν τα μόρια της βενζίνης δεν είναι πολωμένα όσα μαγνητάκια και να βάλεις....) οπότε πάλι ψιλοαπάτη....
Επίσης φαίνεται ότι μερικά από τα πρόσθετα δεν είναι βελτιωτικά του λαδιού αλλά των μετάλλων. Αυτά φαίνεται ότι μάλλον έχουν κάποιο νόημα ύπαρξης σε κάποιες περιπτώσεις. Τέτοιο είναι και το motorkote αν δεν κάνω λάθος. Το οποίο όμως κυκλοφορεί σε διάφορες εκδόσεις εκ των οποίων η μία είναι η αυθεντική και οι άλλες είναι ελληνική ή αλαμπουρνέζικη απομίμηση...προσοχή λοιπόν. Έτσι κι αλλιώς για την τυπική εφαρμογή του κοινού αυτοκινήτου μας που ξεκινάει κάθε μέρα μας πάει παντού για 100-300 χιλιάδες χλμ αυτά τα προϊόντα ανήκουν στην κατηγορία που λέω πιο πριν.... αντιρυτιδική κρέμα για μωρά....
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 12-03-08, 13:05
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από onyx Εμφάνιση μηνυμάτων
bmw316turbo αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου και την άποψή σου αλλά έχει πολλά κενά.
Σαφώς και το καλύτερο δεν κάνει κακό, αλλά αν δεν χρειάζεται δεν κάνει καλό οπότε είναι άχρηστο (και ακριβό αν το πληρώνεις χωρίς να το χρειάζεσαι). Άρα δεν χρειάζεσαι αυτό που αντέχει η τσέπη σου. Αν είσαι 8 χρονών δεν θέλεις αντιρυτιδική κρέμα όσα λεφτά και νά έχεις.... Αν βάλεις πανάκριβο αεροπορικό καύσιμο λάθος προδιαγραφών θα διαλύσεις τον κινητήρα σου όσα πολλά κι αν έδωσες... Το ίδιο ισχύει στα περισσότερα πράματα. Πάρε ρούχο του τάδε διάσημου μόδιστρου σε λάθος νούμερο...άχρηστο. Πάρτο στο σωστό νούμερο αλλά από ουσία στην οποία είσαι αλλεργικός... πάλι άχρηστο!
Δεν είσαι σε θέση εσύ ή εγώ να αντιληφθούμε αν το τάδε λάδι και το τάδε προϊόν κάνει ή όχι αυτό που υπόσχεται. Το αυτί και η αφή μας δεν φτάνουν για τίποτα, οι συνθήκες παρατήρησης είναι πρακτικά τυχαίες και σίγουρα μη επαναλήψιμες ενώ όλες οι παρατηρήσεις μας είναι υποκειμενικές. Ειδικά αυτοί που σε κάθε αλλαγή δοκιμάζουν κι άλλο λάδι και εκφέρουν απόλυτη άποψη είναι απλά μη σοβαροί.
Οπότε αναγκαστικά πρέπει να στραφούμε σε επίσημα όργανα μέτρησης και σύγκρισης πράγμα που σημαίνει προδιαγραφές.

Το ότι μπορεί κάποιος να λέει ότι η συσκευή του δουλεύει με τη θεωρία του τάδε και η συσκευή να μην κάνει όσα υπόσχεται δεν ακυρώνει την επιστημονική θεωρία. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι είτε η συσκευή δεν πετυχαίνει να δουλέψει όπως υπόσχεται άρα ψιλοαπάτη είτε η επιστημονική θεωρία δεν έχει εφαρμογή εκεί που αναφέρεται (πχ αν τα μόρια της βενζίνης δεν είναι πολωμένα όσα μαγνητάκια και να βάλεις....) οπότε πάλι ψιλοαπάτη....
Επίσης φαίνεται ότι μερικά από τα πρόσθετα δεν είναι βελτιωτικά του λαδιού αλλά των μετάλλων. Αυτά φαίνεται ότι μάλλον έχουν κάποιο νόημα ύπαρξης σε κάποιες περιπτώσεις. Τέτοιο είναι και το motorkote αν δεν κάνω λάθος. Το οποίο όμως κυκλοφορεί σε διάφορες εκδόσεις εκ των οποίων η μία είναι η αυθεντική και οι άλλες είναι ελληνική ή αλαμπουρνέζικη απομίμηση...προσοχή λοιπόν. Έτσι κι αλλιώς για την τυπική εφαρμογή του κοινού αυτοκινήτου μας που ξεκινάει κάθε μέρα μας πάει παντού για 100-300 χιλιάδες χλμ αυτά τα προϊόντα ανήκουν στην κατηγορία που λέω πιο πριν.... αντιρυτιδική κρέμα για μωρά....
Οχιιιιι!Ωπα!Ασε κάτω τα μέταλα δεν βελτιώνονται έτσι....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-03-08, 18:50
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chalyps Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχιιιιι!Ωπα!Ασε κάτω τα μέταλα δεν βελτιώνονται έτσι....
Μα γιατί το λες αυτό? Χαρίζει απλόχερα ιπποδύναμη, εκμηδενίζει τις τριβές, κάνετε οικονομία στα καύσιμα και βελτιώνει τα μέταλα. Το λενε οι ίδιοι που το πουλάνε στο προσπέκτ τους (motorkote100). Επίσης καταπολεμά φαλάκρα-τριχόπτωση-μπυροκοιλιά, κάνει τα παιδιά καλύτερους μαθητές και πηγαίνει μόνο του για ψώνια-πληρωμές λογαριασμών. Άμα λάχει κάνει και μια βαφή-επαναφορά μεταλων!
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagos_77 : 14-03-08 στις 18:54
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-03-08, 14:23
Το avatar του χρήστη E46 POWER
E46 POWER Ο χρήστης E46 POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-04-2006
Μηνύματα: 910
E46 POWER is on a distinguished road
+1 και ψηνει και πατατες χωρις να χαλαει το τηγανι!
__________________
.all-in-stock.com
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 17-03-08, 01:10
Το avatar του χρήστη Marioz
Marioz Ο χρήστης Marioz δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-10-2006
Μηνύματα: 284
Marioz is on a distinguished road
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα διαβάζοτας το πρώτο ποστ.
Δηλαδή όσο πιο χαμηλό το ιξώδες τόσο καλύτερη η συμπεριφορά του λαδιού?
Παραθέτω την πρποταση που διάβασα και μου έκανε εντύπωση

(Η συμβατικη τιμη του ιξωδους την παιρνουμε στους 40 κελσιου και μπορει να ειναι παρομοια για πολλα λαδια διαφορετικων τιμων ιξωδους, πχ ενα 5W40, 10W30 και 10W40 μπορει στους 40 βαθμους να εχουν παρομοιο ιξωδες, αλλα πχ το πρωτο στους 10 βαθμους θα εχει σοβαρη υπεροχη ως προς τα αλλα δυο).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-03-08, 07:07
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Marioz Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα διαβάζοτας το πρώτο ποστ.
Δηλαδή όσο πιο χαμηλό το ιξώδες τόσο καλύτερη η συμπεριφορά του λαδιού?
Παραθέτω την πρποταση που διάβασα και μου έκανε εντύπωση

(Η συμβατικη τιμη του ιξωδους την παιρνουμε στους 40 κελσιου και μπορει να ειναι παρομοια για πολλα λαδια διαφορετικων τιμων ιξωδους, πχ ενα 5W40, 10W30 και 10W40 μπορει στους 40 βαθμους να εχουν παρομοιο ιξωδες, αλλα πχ το πρωτο στους 10 βαθμους θα εχει σοβαρη υπεροχη ως προς τα αλλα δυο).

Αυτο ειναι σχετικο. Συνηθως οσο πιο χαμηλη ειναι η πρωτη τιμη του ιξωδους, τοσο καλυτερο ειναι το λαδι γιατι ειναι πιο λεπτο και ευκινητο οταν ειναι κρυο και παγωνει πιο δυσκολα. Αλλα δεν ισχυει το ιδιο για την δευτερη τιμη που εκει θελουμε να ειναι το ιξωδες οσο πιο κοντα το ζητα ο κατασκευαστης στην θερμοκρασια λειτουργιας του κινητηρα. Ενα μεγαλυτερο ιξωδες θα κανει το λαδι πιο παχυρευστο και θα αυξησει την πιεση του λαδιου ενω ενα μικροτερο ιξωδες πιθανον θα το κανει υπερβολικα λεπτο και ευαισθητο, προκαλωντας καταναλωση λαδιου και πιθανον πτωση της πιεσης του κατω απο το ασφαλες οριο του κατασκευαστη.

Εν ολιγης, δεν υπαρχει καποιος γενικος κανονας περι καλυτερης συμπεριφορας αναλογα το ιξωδες. Την καλυτερη συμπεριφορα την εχει παντα το λαδι που εχει κινηματικο ιξωδες οσο το δυνατον πιο κοντα στην επιθυμητη τιμη απο τον κατασκευαστη. Τωρα τα λοιπα χαρακτηριστηκα του λαδιου (αντοχη, ποιοτητα, λιπανση, θερμοαπαγωγιμοτητα κτλ) ειναι που κανουν την διαφορα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 17-03-08, 09:32
Το avatar του χρήστη bmw316turbo
bmw316turbo Ο χρήστης bmw316turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Μηνύματα: 430
bmw316turbo has a spectacular aura aboutbmw316turbo has a spectacular aura about
Καλημερα σας και παλι.
Εχω να παραθεσω και εγω για αλλη μια φορα την γνωμη μου γιατι ισως να μην εγινα κατανοητος στο προηγουμενο post και επειδη θελω να κλεισω τα κενα που ισως ? δημιουργησα.Ουδεποτε ισχυριστικα οτι βελτιωνονται τα μεταλλα.
Αυτο που ειπα , φερνοντας ως παραδειγμα τη φτηνη μαρκα hundai,ειναι οτι εφοσον ανηκουν λογω τιμολογιακης πολιτικης στην φτηνη κατηγορια αυτοκινητων, αυτο εχει σαν αποτελεσμα φτηνα ειναι και τα υγρα φρενων ,και τα ΛΑΔΙΑ και τα ξυδια κλπ.Τοσο φτηνα ομως, ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΣΧΟΜΕΝΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΣΥΝΤΗΡΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ.Τωρα αν καποιος θελει αντι για λαδι HUNDAI OIL 10W-40 των 6 ευρω βαλει motul 10w-40 αντιστοιχων προδιαγραφων ,πολυ καλυτερης ποιοτητας και ΔΙΠΛΑΣΙΑΣ τιμης ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΩΝΕΙ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ με μονο αρνητικο το κοστος γιατι στην ουσια ειναι αχρειαστο .Το ιδιο ισχυει και για καθε τι βελτιωτικο ειτε ειναι ΜΟΤΟRKOTE ή MPZ ή X1R ή SLICK ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. Στα ακριβοτερα αυτοκινητα απαιτησεων ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ -ΟΥΤΕ ΕΓΩ- αν οντως η παρουσια αυτων των αντιτριβικων ειναι απαραιτητη και τα εργοστασια ΚΑΝΟΥΝ ΧΡΗΣΗ τους ΜΕ ΑΛΛΗ -ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ για αυτους ΜΟΡΦΗ- οπως αντιτριβικη επιστρωση στους κυλινδρους.Φιλε panago δεν απαξιωνω τα εργοστασια ουτε τους προφεσορες αλλα κραταω μια ιση αποσταση και απο τις δυο πλευρες με το επιχειρημα
" θα ηθελα να τα δοκιμασω πρωτα για να εχω προσωπικη αποψη για μενα!!!!! " ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΕΙΡΩΝΕΥΤΙΚΑ ή εβγαλα ασχετο.ΚΑΙ στην τελικη και τα βελτιωτικα προιοντα τα ανακαλυψαν μηχανικοι και πτυχιουχοι με δικες τους μελετες και δημοσιευσεις και οχι κομμωτριες ή ποιητες τωρα αν εσυ υποστηριζεις μονο τη μια πλευρα (εργοστασια, πιστοποιηση) με ειρωνικα επιχειρηματα εχω σπουδασει και ξερω , αυτοι ξερουν καλυτερα , με τα βελτιωτικα τηγανιζουν πατατες , βοηθουν την καραφλα ή παω στη σερρες και κανω 100 γυρους μετα ανοιγω το μοτερ και βλεπω φθορες, ή αφηνω την γκομενα με το στριγκακι εγω προσωπικα δεν τις ασπαζομαι γιατι και ανθρωποι απο τουτο εδω το φορουμ μπορει να εχουν τα διπλασια χρονια στη πλατη τους με σενα ,με διπλασια εμπειρια απο σενα και 5 πλασιες σπουδες για αυτο μιλα λιγοτερο ειρωνικα και μην εκτειθεσαι χωρις λογο μιας και συζητηση κανουμε.Το fuelmax το πηρα το δοκιμασα, εκανε δουλεια το ανεφερα στο φορουμ.Αν αυτο δεν το δεχονται οι διεθνεις πιστοποιησεις, ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ε! συγνωμη που το ανεφερα....
Λιγοτερη ειρωνια ρε παιδες και εγωισμος γιατι βλεπω οτι το φορουμ σιρικνωνεται απο παλαια μελη χωρις λογο.......
Συγνωμη για το μεγαλο ποστ....
Καλημερα σας
__________________
A TO Z DEVELOPMENTS
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-03-08, 08:36
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Κατ' αρχήν σε συλλυπούμαι άλλη μια φορά για την κλοπη που υπέστεις.
Πρόσεχε πως εκφράζεσαι, δεν ειρωνεύομαι κανένα μέλος γιατί όπως έχω ξαναπεί κανένας δε είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει τόσα πράγματα. Αυτούς που με βαρύγδουπες ρεκλάμες προωθούν αυτά τα προϊόντα ειρωνεύομαι. Όσο αυτοί παίζουν με τη νοημοσύνη μας, τόσο θα τους ειρωνεύομαι!
Η διαφορά μεταξύ λειτουργίας και βελτιωμένης λειτουργίας που αναφέρεις, δεν είναι τίποτα παραπάνω από την "καλή λίπανση ή κακή λίπανση"! Αυτό είναι το ζητούμενο και η θέση μου εξακολουθεί να είναι ότι ένα επώνυμο κατάλληλο για τον κινητήρα μας λιπαντικό δεν χρειάζεται τετοια πρόσθετα. Αν τώρα βλέπεις "εγωιστική" αυτή τη θέση και σε στεναχωρεί που δεν την πρόβαλε κάποιο παλιό μέλος του φόρουμ, τότε προφανώς το πρόβλημά σου είμαι εγώ, ή είσαι έμπορος και σου δυσφημώ το εμπόρευμα.
Κι αν πιστεύεις ότι με το να με μειώνεις ή να με προσβάλλεις κερδιζεις τις εντυπώσεις, τότε πες μου εσύ με ποια ιδιότητα υποστηρίζεις αυτά που λες και κράτα την εμπάθειά σου μέχρι κάποιο από τα μέλη με "τα διπλάσια χρόνια και εμπειρίες από εμένα" συμφωνήσει μ' αυτά που λες..
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagos_77 : 19-03-08 στις 08:48
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-03-08, 08:42
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
παιδιά χαλάμε ένα thread θυσαυρό.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
λαδι, λαδια, λιπανση, λιπαντικο, ιξωδες

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.