Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 20-02-09, 21:02
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ..Αρκετα εως πολύ χρήσιμα...[Και για κλάματα για την τσέπη μου]... Θα δείξει...Αν βγάλω άκρη, θα σας πω....

Τουλάχιστον μπεκ δεν είναι. Τα έχω καθαρίσει και είναι μια χαρά. Αρα εχουμε κατι μειον...Ευτυχως...
Θα συμπλήρωνα επίσης πως το #1 δεν το παθαίνεις εύκολα χωρίς να το έχεις ψυλιαστεί, μια και θα το 'χες προκαλέσει ο ίδιος... Επίσης τα #3 και 4 δεν είναι τίποτα σοβαρό και η αποκατάστασή τους είναι πάμφθηνη. Άρα...
...σου εύχομαι τουλάχιστον να μην είναι το #2!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-02-09, 22:39
billparas Ο χρήστης billparas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 505
billparas will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης Ε36Μ42 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την προσωπική μου εμπειρία, βλάβες ή φθορές που μου παρουσιάστηκαν κατά καιρούς και που εμφάνιζαν - μεταξύ και άλλων, κατά περίπτωση, συμπτωμάτων - ρετάρισμα και ακατάστατο ραλαντί.

Τα γράφω όλα μαζί, τσουβαλιασμένα, χωρίς να εξετάζω λεπτομέρειες:
1.- Χτυπημένες (στραβωμένες) βαλβίδες. Η πρώτη μέτρηση συμπίεσης έδειξε εντάξει. Επαναλήφθηκε δεύτερη φορά, λίγο καιρό μετά και έδειξε το πρόβλημα!
2.- Αντικατάσταση ωστηρίων βαλβίδων.
3.- Αντικατάσταση βαλβίδας αναθυμιάσεων λαδιού.
4.- Καθαρισμός ή αντικατάσταση βαλβίδας ραλαντί.

Έχω διαβάσει επίσης εδώ 'μέσα θέματα συναδέλφων που έχουν να κάνουν με την δυσλειτουργία του AFM (Air Flow Meter) ή άλλως Luft και με βουλωμένα / φθαρμένα μπεκ ψεκασμού.
Αντώνη , μου κάνει και μένα κανα μικροτρέμουλο στο ρελαντί.
Το 3 πως το καταλαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-02-09, 08:17
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Καλημέρες και καλή βδομάδα
Λοιπόν, άλλαξα μπουζι και αφησα το τουτου χωρις μπαταρία όλο το βράδυ.
Το αποτέλεσμα είναι ναι μεν να δουλεύει αρκετα πιο στρωτά ειδικά όταν είναι παγωμένο, αλλά ενα τρέμουλο το έχει ακόμα. Ισως επειδή πλέον είναι πιο στρωτό το ρελαντί παγωμένο, μου φαίνεται οτι το κάνει κ ζεστο. Οπότε πρέπει να ξαναμπεί μέσα να δούμε τι και πως. Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. Αν μάθω τελικά τι είναι θα ενημερώσω.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-02-09, 14:55
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billparas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντώνη , μου κάνει και μένα κανα μικροτρέμουλο στο ρελαντί.
Το 3 πως το καταλαβαίνεις;
Βασίλη, απ' όσο θυμάμαι, ο μηχανικός στο συνεργείο που το πήγα, μόλις του περιέγραψα (και είδε / άκουσε και ο ίδιος) τα συμπτώματα, έκανε μια και τράβηξε έξω τον δείκτη στάθμης λαδιού (βέργα). Η διαφορά στον ήχο ακούστηκε αμέσως, αλλά δεν είναι κάτι που περιγράφεται εύκολα... Επίσης, αμέσως μετά, θυμάμαι πως άνοιξε και την τάπα συμπλήρωσης λαδιού, στο καπάκι του κινητήρα, με κάποιο ανάλογο ηχητικό αποτέλεσμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-02-09, 09:31
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Καλημέρες
Σήμερα πήγα το τουτού στο συνεργείο. Εχουμε και λέμε
Ωστήρια μου είπε δεν μπορεί να είναι γιατί δεν ακούγονται.
Το θέμα είναι οτι ενώ το αυτοκίνητο δούλευε στο ρελαντί, βγάλαμε τον λάμδα.Και δεν υπήρξε καμία διαφορά στο τρόπο λειτουργίας του.
Τελικά ξεκινάμε να ελέγχουμε εισαγωγή, λάμδα και ρελαντί. Το έχω αφήσει εκεί, λόγω δουλειάς δεν μπορώ να είμαι και εγώ εκεί, και θα μάθουμε στην πορεία τι μπορεί να είναι.
Αν δεν είναι κατι από αυτά, τότε πάμε για βαλβίδες. Δυστυχως....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-02-09, 17:43
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Μολις το πήρα. Αλλάξαμε λάμδα, αισθητήρα ρελαντί με ενα μεταχειρισμένο καθώς και στην εισαγωγή μία φλαντζα [δεν μου είπε ακριβως που] και κατι μποσικα που ειχε. Το αυτοκίνητο απλά δεν έχει καμία σχέση. Το ρελαντί του έγινε πολύ πιο σταθερό [ένα ανεπαίσθητο τρέμουλο που προφανώς καμία σχέση δεν είχε με οτι ήταν προηγουμένως] και που ίσως διορθωθεί στην πορεία διαβάζοντας νέες ρυθμίσεις.
Ευχαριστώ όσους βοήθησαν
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-02-09, 19:04
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Χαίρομαι που η... περιπέτεια έληξε ανώδυνα. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση σχετικά με την κατάληξη της υπόθεσης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-02-09, 21:56
billparas Ο χρήστης billparas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 505
billparas will become famous soon enough
Ευτυχώς που δεν ήταν τίποτα σπουδαίο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-03-09, 14:05
Το avatar του χρήστη thanos_1
thanos_1 Ο χρήστης thanos_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 119
thanos_1 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης Ε36Μ42 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη, απ' όσο θυμάμαι, ο μηχανικός στο συνεργείο που το πήγα, μόλις του περιέγραψα (και είδε / άκουσε και ο ίδιος) τα συμπτώματα, έκανε μια και τράβηξε έξω τον δείκτη στάθμης λαδιού (βέργα). Η διαφορά στον ήχο ακούστηκε αμέσως, αλλά δεν είναι κάτι που περιγράφεται εύκολα... Επίσης, αμέσως μετά, θυμάμαι πως άνοιξε και την τάπα συμπλήρωσης λαδιού, στο καπάκι του κινητήρα, με κάποιο ανάλογο ηχητικό αποτέλεσμα.

Με αναμένη τη μηχανή, ξεβιδώνεις τη τάπα του λαδιού και τη τραβάς προς τα έξω. Η τάπα παρουσιάζει μια μικρή αντίσταση(σα να τη ρουφάει προς τα μέσα) και όταν βγει αλλάζει ο ήχος της μηχανής αφού ανεβαίνουν οι στροφές!! όταν υπάρχει αυτή η αντίσταση στο βγάλσιμο της τάπας, σημαίνει πως η βαλβίδα λειτουργεί μια χαρά!! αν όχι, θέλει αντικατάσταση!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-03-09, 00:30
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Ναι, μπράβο thanos_1, αυτό είναι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.