Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 04-03-09, 22:13
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Αν σου σβήνει, ψάξε το θέμα με την βαλβίδα αναθυμιάσεων λαδιού. Πήγαινε στο συνεργείο σου και να επιμείνεις να την ελέγξουν! Είναι εύκολος και ο έλεγχος και η αντικατάσταση.
Αν δεν είναι από 'κει, μήπως ωστήρια βαλβίδων; Δεν πρόκειται για βλάβη, είναι φυσιολογική φθορά. Εγώ άλλαξα στα 200.000 χλμ. περίπου.
Αν δεν είναι ούτε αυτό, ζήτα, καλού - κακού, να σου κάνουν μια μέτρηση συμπίεσης. Αν κάτι δεν δουλεύει καλά στο εσωτερικό του κινητήρα, θα φανεί...
Από 'κει και πέρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 04-03-09, 22:51
Το avatar του χρήστη Α8hnaios
Α8hnaios Ο χρήστης Α8hnaios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-11-2005
Μηνύματα: 637
Α8hnaios will become famous soon enough
εχω αλλαξει κ ωστηρια ξεχασα να στο πω!! το προβλημα ξεκινησε αφ οτου εβαλα ενα τσιπακι στον εγκεφαλο στο συνεργειο....Μια φορα απ τις τοσες που πηγενα κ παραπονιομουν πετυχα ενα παιδι με 1 36αρι is και μου ειπε ..Ρε φιλε εχω το ιδιο προβλημα κ γω,αφ οτου εβαλα το τσιπακι.!!!!!!!μια κ 2 παω σπιτι ανοιγω το εγκεφαλο και το βγαζω κ βαζω το παλιο το μαμισιο ...ψιλοησυχασε αλλα παλι μου τα εκανε οχι οπως πριν.....π.χ οπως σου ειπα κ ποιο πανω δεν εσβηνε οταν ηταν κρυο.εντο μεταξυ ξεχασα να πω οτι το καντραν με τα οργανα τα παιξε μονο η θερμ κ το στροφ δουλευουν η βενζινη που κ που με κανα χτυπηματακι....απο πανω!οι δε στροφες αντι να δειχνουν νομιζω 800 ρελαντι δειχνουν 400! αυτα!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 04-03-09, 22:56
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Πως κατάφερες και έβαλες τσιπακι σε Μ44; Αυτά δεν παίρνουν τσιπακι, ο εγκέφαλος κλειδώνει αν το κάνεις αυτό, λόγω immobiliser αν θυμάμαι, αυτά πρόγραμμα παίρνουν μόνο με προγραμματισμό. Τουλάχιστον έτσι ξέρω, μπορεί και να κάνω λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-03-09, 23:02
Το avatar του χρήστη Α8hnaios
Α8hnaios Ο χρήστης Α8hnaios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-11-2005
Μηνύματα: 637
Α8hnaios will become famous soon enough
Μ40 εχω αν διαβασεις ποιο πισω.... ενα παιδι ειχε το ιδιο προβλημα σε μ44 κ το αναφερα /στο service που πηγαινω.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-03-09, 08:01
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Επειδή το παλιό μου μοτερ ήταν το Μ40, σου κάνει ενα χτπύπημα όπως των ωστηρίων αλλά πιο χαμηλό σε ένταση? Και δεν στο κάνει πάντα?

Λοιπόν. επειδή αυτό μου θυμίζει τα τελευταία μου km με εκείνο το μοτέρ, για τσέκαρε μία τον στρόφαλο... Εμένα κατά τύχη το βρήκε μηχανικός [ασχετα που για άλλους λόγους δεν πηγαίνω σε εκείνον πλέον] και μάλιστα στην προέκταση του στροφάλου βρίσκεται ένας στρογγυλός που πάνω του πάνε οι ιμάντες δυναμό κτλπ, ε σε μένα εκανε βόλτες μπρος πίσω....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-03-09, 09:06
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Επίσης, έλεγξε για τυχόν διαρροή αέρα. Μπορεί να έχεις κάνα τρύπιο λαστιχάκι/κολάρο και να διαφεύγει αέρας, αφού έχει μετρηθεί από τον εγκέφαλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-03-09, 09:55
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Το προβλημα ρεταρισματος σε αυτα τα μοτερ επειδη ειναι παλια,συνηθως -αν η εισαγωγη ειναι ειδη στεγανη - παρουσιαζεται στην πιεση του καυσιμου.
Η αντλια βενζινης πρεπει να εχει την σωστη πιεση για να τροφοδοτησει τον κινητηρα και με την σειρα του ο ρυθμιστης πιεσης(ενα βαρελακι με μεμβρανη που βρισκεται στην αρχη της φλογερας των μπεκ) να δουλευει σωστα.Μετα την τροφοδοσια καυσιμου ακολουθει η επιστροφη του καυσιμου που δεν χρησιμοποιηθηκε απο το σωληνακι της επιστροφης(υποπιεση).
Τα διαφορα (φτηνιαρικα)τσιπακια αυτο που κανουν ειναι να προσπαθουν να δωσουν περισσοτερο καυσιμο στον κινητηρα για καλυτερη αποδοση αγνοοντας ομως τις προδιαγραφες του κατασκευαστη με αποτελεσμα να ταλαιπωρουν την τροφοδοσια καυσιμου τοσο ωστε αυτη να αρχισει να υπολειτουργει και συνεπως ο κινητηρας να ρεταρει!!
Συμπερασμα..........
Η πολυ ταλαιπωρημενη αντλια βενζινης η κατεστραμενος ρυθμιστης πιεσης η βουλομενο φιλτρο.
Οποτε γενικος επανελεγχος της τροφοδοσιας απο την αρχη του εως το τελος του!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-03-09, 14:54
Το avatar του χρήστη Α8hnaios
Α8hnaios Ο χρήστης Α8hnaios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-11-2005
Μηνύματα: 637
Α8hnaios will become famous soon enough
Aυτο που λες(race535) με την αντλια βενζινης δε το σκεφτηκα ισως (μακαρι)να εχεις δικιο! θα το ψαξω.!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 26-09-09, 18:44
Το avatar του χρήστη Α8hnaios
Α8hnaios Ο χρήστης Α8hnaios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-11-2005
Μηνύματα: 637
Α8hnaios will become famous soon enough
τελικα το προβλημα μου εξακολουθει .......

τωρα και 2 μερες παρουσιασε και κατι αλλο.!!

πεταει ακαυτη βενζινα απο την εξατμιση...οταν αναψω τα φωτα τρεμει ολο το αμαξωμα και πολλη ακαυτη βενζινα (ηλεκτρικο το προβλημα τωρα!)το ιδιο ισχυει και για αλλες πηγες π.χ οπισθεν στοπ,ανεμιστηρας καλοριφερ, αλλαξα το σενσορα που ειναι κατω απο τη πολλαπλη τπτ...ανεβασα τις στροφες απο τη πεταλουδα διοτι δε παει αλλο....Δευτερα σε Ηλεκτρολογο... Ιδωμεν... καπου σε ολη τη καλωδιωση παιζει κατι αλλα Που??
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 26-09-09, 19:05
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Το δυναμό δουλεύει καλά;

Με ένα βολτόμετρο μέτρα τη μπαταρία όσο το μοτέρ δουλεύει.

Κανονικά πρέπει να σου δείξει περίπου 14v.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.