Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #291  
Παλιά 21-01-17, 11:18
Το avatar του χρήστη Raptor
Raptor Ο χρήστης Raptor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Μηνύματα: 211
Raptor will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το συγκεκριμένο θέμα θα μου επιτρέψεις να πώ το εξής..
Μετα τα 80.000 χλμ, δεν χρειάζεται να αλλάξεις λάδια ποτέ στο Ε46...
Η ποσότητα που συμπληρώνεις είναι υπερδιπλάσια αυτού που θα χρειαζόσουν στην αλλαγή..
μετά την επισκευή δοκίμασε τα 0w-30 ή 5w-30 ή το πολύ 5w-40.
Απάντηση με παράθεση
  #292  
Παλιά 21-01-17, 13:48
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το συγκεκριμένο θέμα θα μου επιτρέψεις να πώ το εξής..
Μετα τα 80.000 χλμ, δεν χρειάζεται να αλλάξεις λάδια ποτέ στο Ε46...
Η ποσότητα που συμπληρώνεις είναι υπερδιπλάσια αυτού που θα χρειαζόσουν στην αλλαγή..
Στο Μ43 τουλάχιστον που έχω εγώ,από αλλαγή σε αλλαγή (7500χλμ) δεν συμπληρώνω ποτέ(για την ώρα)...
Αν ακολουθούσα το πρόγραμμα συντήρησης της BMW και άλλαζα λάδια σύμφωνα με το bc,ναι,έχεις απόλυτο δίκιο.
Απάντηση με παράθεση
  #293  
Παλιά 21-01-17, 14:16
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peris Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα και αν είχαμε την οικονομική άνεση ότι "σκουπίδι" και να παίρναμε πάλι "νερό στο όνομα του... " λέγοντας θα λέγαμε. Ε36 μοναδικό σε εφνανιση διαχρονικότητα και σχετικά δεν πέφτει σύγκριση με Ε46.
επειδή βλέπω ότι ενοχλήθηκες από τον χαρακτηρισμό μου,(που για το ε46 δεν απέχει και πολύ από την πραγματικότητα),όταν αγοράζεις ένα καινούριο οικογενειακό,10.311.000 δραχμές το 1999(διπλάσια αξία από τον ανταγωνισμό της εποχής) και μετά το πέρας της δεκαετίας πληρώνεις κάθε χρόνο σε επισκευές 2-3000 ευρώ και παρόλα αυτά το αυτοκίνητο δεν είναι ποτέ σωστό,την ίδια γνώμη θα είχες...
Το 46άρι είναι όμορφο σκάφος,καλύτερο στο δρόμο σε στάνταρ μορφή από το 36άρι αλλά σίγουρα πιο αναξιόπιστο...
Και δεν είναι μόνο η BMW...Και οι κάτοχοι VAG το ίδιο σιχτίρι ρίχνουν και σε μικρότερο βαθμό οι κάτοχοι merc.Το έχουν χάσει το παιχνίδι οι Γερμανοί τα τελευταία 10-15 χρόνια.Η ποιότητά τους φθίνει συνεχώς,η ανωτερότητα των μοντέλων τους σε σχέση με μη premium φίρμες είναι ανύπαρκτη και φυσικά δε δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή...
Απάντηση με παράθεση
  #294  
Παλιά 21-01-17, 14:52
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Συμφωνω με τον απανω..το εχουν χασει το παιχνιδι πλεον οι γερμανοι..ερχοντε οι υπολοιπες μαρκες ευρωπαικων κ οχι μονο αυτοκινητων να μας δειξουν οτι οι φθηνες σειρες bmw ειναι απολυτος αναξιοπιστες για τα λεφτα στα οποια πωλουντε..κριμα..
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #295  
Παλιά 21-01-17, 18:48
Το avatar του χρήστη Raptor
Raptor Ο χρήστης Raptor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Μηνύματα: 211
Raptor will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raptor Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήρα σήμερα θερμοστάτη,αντιψυκτικό και τάπες εξαέρωσης από την αντιπροσωπεία 105€. Αύριο μαστορεύω!
λοιπόν.
σήμερα μ'έπιασε η όρεξη να αλλάξω θερμοστάτη και αντιψυκτικό. φτάνοντας λοιπόν στο σημείο της αφαίρεσης του χαλασμένου θερμοστάτη διαπιστώνω πως είναι απλός κι όχι χαρτογραφημένος.τον καινούριο τον πήρα από την αντιπροσωπεία και υποτίθεται ότι ξέρουν τι δίνουν αλλά είναι χαρτογραφημένος,άρα αλλαγή από βδομάδα.

ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο μήπως και τον έβαζα μιας και φαίνεται να ταιριάζει,διαπίστωσα πως όλοι οι χαρτογραφημένοι ανοίγουν στους 105c ενώ οι απλοί στους 95c. οπότε δε θα ρισκάρω και θα βάλω και πάλι θερμοστάτη 95c.

να θυμίσω πως το δοχείο διαστολής δεν το έχω αλλάξει ποτέ μα ούτε και οποιοδήποτε άλλο εξάρτημα ψύξης του κινητήρα ούτε και υπάρχει απώλεια ψυκτικού. ίσως τελικά αυτοί οι 10c παραπάνω βαθμοί κάνουν τη ζημιά.
Απάντηση με παράθεση
  #296  
Παλιά 21-01-17, 19:02
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα μήνα; Γιατί τόσο πολύ;
Επίσης γιατί τόσες αλλαγές;
Εχω 400.000 χιλιόμετρα Πέτρο..
Θέλει μια καλή ανακατασκευή..
Ενα μήνα γιατί θα λείπω ένα μήνα στο εξωτερικό!!
χα χα χα χα...
(νομίζω μια εβδομάδα χρειάζεται όλο το κουστουμάκι...)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #297  
Παλιά 21-01-17, 19:10
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raptor Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπόν.
σήμερα μ'έπιασε η όρεξη να αλλάξω θερμοστάτη και αντιψυκτικό. φτάνοντας λοιπόν στο σημείο της αφαίρεσης του χαλασμένου θερμοστάτη διαπιστώνω πως είναι απλός κι όχι χαρτογραφημένος.τον καινούριο τον πήρα από την αντιπροσωπεία και υποτίθεται ότι ξέρουν τι δίνουν αλλά είναι χαρτογραφημένος,άρα αλλαγή από βδομάδα.

ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο μήπως και τον έβαζα μιας και φαίνεται να ταιριάζει,διαπίστωσα πως όλοι οι χαρτογραφημένοι ανοίγουν στους 105c ενώ οι απλοί στους 95c. οπότε δε θα ρισκάρω και θα βάλω και πάλι θερμοστάτη 95c.

να θυμίσω πως το δοχείο διαστολής δεν το έχω αλλάξει ποτέ μα ούτε και οποιοδήποτε άλλο εξάρτημα ψύξης του κινητήρα ούτε και υπάρχει απώλεια ψυκτικού. ίσως τελικά αυτοί οι 10c παραπάνω βαθμοί κάνουν τη ζημιά.
Αντε ρε!!! Σοβαρά το λές? και σου έδωσαν θερμοστάτη με αριθμό πλαισίου και είναι
λάθος? Είναι πρωτοφανές αυτό ξέρεις..
Εχω και μια ακόμα παρατήρηση για τα παγούρια.
Το καπάκι απο μαμα ήταν 113 πίεση..
Πρίν 2 χρόνια άλλαξε σε 125 πίεση..
Αρα το κύκλωμα είναι πάντα σε μεγαλύτερη πέση πρίν σκάσει η βαλβίδα απο το καπάκι..
αλλά όπως είπα και στο συνεργείο..
Αλλάξτε παγούρι, όποτε το πάω σε θερμοκρασίες - πάντα, μα πάντα σπάει..
Πάντα..
Και να φανταστείς το πολυαμίδιο που είναι κατασκευασμένο το παγούρι είναι
υπερανθεκτικό στο κρύο..
Κάτι πρέπει να πέζει με τις ραφές του...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #298  
Παλιά 21-01-17, 19:19
Το avatar του χρήστη Raptor
Raptor Ο χρήστης Raptor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Μηνύματα: 211
Raptor will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντε ρε!!! Σοβαρά το λές? και σου έδωσαν θερμοστάτη με αριθμό πλαισίου και είναι
λάθος? Είναι πρωτοφανές αυτό ξέρεις..
δεν είναι η πρώτη "wtf moment" όσον αφορά την αντιπροσωπεία. πιάστηκα "μπόσικος" και το άνοιξα Σαββάτο απόγευμα έχοντας τη σιγουριά ότι έχω τα σωστά ανταλλακτικά στα χέρια μου.από επίσημη αντιπροσωπεία με αριθμό πλαισίου... wtf!
Απάντηση με παράθεση
  #299  
Παλιά 21-01-17, 19:25
Το avatar του χρήστη Raptor
Raptor Ο χρήστης Raptor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Μηνύματα: 211
Raptor will become famous soon enough
α,και κάτι άλλο Παναγιώτη.
ανάμεσα στα πολλά που ανέφερες ότι πιθανόν αντικαταστήσεις στον κινητήρα σου είναι και η γλυσιέρα της καδένας αλλά όχι η καδένα. μετά από σχεδόν 400.000χλμ δε θα ήταν σοφό να αλλαχτεί.τί κόστος μπορεί να έχει!αφού η εργασία θα γίνει,δλδ το μοτέρ θα ανοιχτεί. εγώ προς το παρόν θα αλλάξω τεντωτήρα καδένας αλλά έχω και στα υπόψιν και την πιθανή αντικατάστασή της μετά τις 300.000
Απάντηση με παράθεση
  #300  
Παλιά 21-01-17, 20:41
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Ρε παιδες?τι διαφορα εχει ο χαρτογραφημενος θερμοστατης απο τον απλο?κ πως καταλαβαινω τι εχει το δικο μ οχημα?
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.