Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-06-11, 23:58
Το avatar του χρήστη -E36IS-
-E36IS- Ο χρήστης -E36IS- δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2006
Μηνύματα: 314
-E36IS- will become famous soon enough-E36IS- will become famous soon enough
Ενα θεμα ειναι με την σειριακη, μονο κατι πολυ παλια λαπτοπ ειχαν, οποτε σε περιοριζει αρκετα..Τωρα για τα προγραμματα δεν εκπλησομαι που ειναι επι πληρωμη,(και καλα κανουν) απλως οι περισσοτεροι απο εμας το περνουμε για πρωσοπικη χρηση οποτε δεν συμφερει και πολυ. Ομως πραγματικα πολυ χρησιμα εργαλεια..Πολυ καλο φαινεται και το navCoder αν και ασχοληται μονο με θεματα navi tv cd lcm και τηλεφωνο
__________________
[SIGPIC]ΜΠΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΛΟΚΕ, ΣΕΙΡΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΤΟ 6ΑΡΙ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-06-11, 02:01
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από -E36IS- Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα θεμα ειναι με την σειριακη, μονο κατι πολυ παλια λαπτοπ ειχαν, οποτε σε περιοριζει αρκετα..Τωρα για τα προγραμματα δεν εκπλησομαι που ειναι επι πληρωμη,(και καλα κανουν) απλως οι περισσοτεροι απο εμας το περνουμε για πρωσοπικη χρηση οποτε δεν συμφερει και πολυ. Ομως πραγματικα πολυ χρησιμα εργαλεια..Πολυ καλο φαινεται και το navCoder αν και ασχοληται μονο με θεματα navi tv cd lcm και τηλεφωνο
Αυτή τη στιγμή από αυτοκίνητο έχεις ότι λέει το nick σου ή ότι δείχνει το γκαράζ σου;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-06-11, 01:50
Το avatar του χρήστη -E36IS-
-E36IS- Ο χρήστης -E36IS- δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2006
Μηνύματα: 314
-E36IS- will become famous soon enough-E36IS- will become famous soon enough
E46 εχω....
__________________
[SIGPIC]ΜΠΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΛΟΚΕ, ΣΕΙΡΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΤΟ 6ΑΡΙ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-06-11, 23:53
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Έπειτα από αρκετό ψάξιμο, δοκιμές, προσωπική επικοινωνία με κάποιους "παλαβούς" από το bimmerforums και ρυθμίσεις κατάφερα να εγκαταστήσω επιτυχώς το DIS της BMW (official πρόγραμμα των εξουσιοδοτημένων συνεργείων) στο laptop μου και μάλιστα να το κάνω να επικοινωνεί επιτυχώς με το interface σειριακής θύρας OBD/ADS και όχι το πανάκριβο εργοστασιακό OPS/OPPS.

Η εγκατάσταση πραγματοποιείται σε οποιοδήποτε υπολογιστή και μπορεί να καλύψει όλα τα αυτοκίνητα bmw μέχρι το 2005 (v44) και από 2005- (v57).

H όλη διαδικασία θέλει άφθονη υπομονή, επιμονή αλλά και αρκετές γνώσεις γύρω από τους υπολογιστές. Το αποτέλεσμα βέβαια σε ανταμοίβει σε τεράστιο βαθμό μιας και έχεις πλέον όχι μόνο το πληρέστερο διαγνωστικό για αυτοκίνητα Bmw αλλά και μία σειρά από βοηθήματα και σχεδιαγράμματα για την επίλυση προβλημάτων.

Aν βρεθεί χρόνος, διάθεση αλλά και ενδιαφερόμενοι θα μπορούσαμε να κανονίζαμε ίσως και ένα workshop με τους υπολογιστές όλων σε μία συνάντηση, καθότι ένα DIY από μέρους μου όσο αναλυτικό και να είναι δε θα δώσει λύσεις σε όλους.

Σε κάθε περίπτωση, όποιος θέλει μία διάγνωση ή σβήσιμο σφαλμάτων και δεν θέλει να δώσει το 30άρι στο συνεργείο μπορεί να περάσει να τον βοηθήσω εγώ. Σύντομα θα ασχοληθώ και με το coding/programming του DIY. Κρύβει πολλά καλούδια.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: png 3.PNG (111,1 KB, 43 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: png 2.PNG (99,4 KB, 36 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: png 1.PNG (91,0 KB, 32 εμφανίσεις)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-06-11, 00:02
Το avatar του χρήστη -E36IS-
-E36IS- Ο χρήστης -E36IS- δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2006
Μηνύματα: 314
-E36IS- will become famous soon enough-E36IS- will become famous soon enough
good job
__________________
[SIGPIC]ΜΠΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΛΟΚΕ, ΣΕΙΡΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΤΟ 6ΑΡΙ
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-06-11, 03:25
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Έπειτα από αρκετό ψάξιμο, δοκιμές, προσωπική επικοινωνία με κάποιους "παλαβούς" από το bimmerforums και ρυθμίσεις κατάφερα να εγκαταστήσω επιτυχώς το DIS της BMW (official πρόγραμμα των εξουσιοδοτημένων συνεργείων) στο laptop μου και μάλιστα να το κάνω να επικοινωνεί επιτυχώς με το interface σειριακής θύρας OBD/ADS και όχι το πανάκριβο εργοστασιακό OPS/OPPS.

Η εγκατάσταση πραγματοποιείται σε οποιοδήποτε υπολογιστή και μπορεί να καλύψει όλα τα αυτοκίνητα bmw μέχρι το 2005 (v44) και από 2005- (v57).

H όλη διαδικασία θέλει άφθονη υπομονή, επιμονή αλλά και αρκετές γνώσεις γύρω από τους υπολογιστές. Το αποτέλεσμα βέβαια σε ανταμοίβει σε τεράστιο βαθμό μιας και έχεις πλέον όχι μόνο το πληρέστερο διαγνωστικό για αυτοκίνητα Bmw αλλά και μία σειρά από βοηθήματα και σχεδιαγράμματα για την επίλυση προβλημάτων.

Aν βρεθεί χρόνος, διάθεση αλλά και ενδιαφερόμενοι θα μπορούσαμε να κανονίζαμε ίσως και ένα workshop με τους υπολογιστές όλων σε μία συνάντηση, καθότι ένα DIY από μέρους μου όσο αναλυτικό και να είναι δε θα δώσει λύσεις σε όλους.

Σε κάθε περίπτωση, όποιος θέλει μία διάγνωση ή σβήσιμο σφαλμάτων και δεν θέλει να δώσει το 30άρι στο συνεργείο μπορεί να περάσει να τον βοηθήσω εγώ. Σύντομα θα ασχοληθώ και με το coding/programming του DIY. Κρύβει πολλά καλούδια.

εχεις κανει ολες της ρυθμησεις?
κανονικα δεν πρεπει να εχεις τις μπαρες απανω δεξια και πρεπει να αλαξεις το προτοκολο σε φιστερ και το mv not run
θα φιγουνε οι μπαρες και δεν θα χρειαζεσαι και το εικονικο diaghead

οπως και να εχει ειναι ζορικο πολη εμενα μου πειρε καμποσω να το φτιαξω
αλλα περισοτερο μου πειρε να το παρω αποφαση
σειρα εχει το progman!

υ.γ προσεχε μην αδειασεις την μπαταρια του αμαξιου!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-06-11, 08:42
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
ωραίος... καλά ψαξίματα και καλό κουράγιο από εδώ και πέρα....
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-06-11, 10:04
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις κανει ολες της ρυθμησεις?
κανονικα δεν πρεπει να εχεις τις μπαρες απανω δεξια και πρεπει να αλαξεις το προτοκολο σε φιστερ και το mv not run
θα φιγουνε οι μπαρες και δεν θα χρειαζεσαι και το εικονικο diaghead

οπως και να εχει ειναι ζορικο πολη εμενα μου πειρε καμποσω να το φτιαξω
αλλα περισοτερο μου πειρε να το παρω αποφαση
σειρα εχει το progman!

υ.γ προσεχε μην αδειασεις την μπαταρια του αμαξιου!!
Με ADS που δουλεύω εγώ στο 36άρι ήταν απαραίτητο το FISTER και το vm not run.
Zόρικο ναι, αλλά αξίζει. Όπως και το ΙΝΡΑ κι ας μην έχει φιλικό περιβάλλον
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-06-11, 11:19
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ADS που δουλεύω εγώ στο 36άρι ήταν απαραίτητο το FISTER και το vm not run.
Zόρικο ναι, αλλά αξίζει. Όπως και το ΙΝΡΑ κι ας μην έχει φιλικό περιβάλλον
το ινπα ειναι κορυφη απλα αλανθαστο BMW διαγνωστικο γιατι απλα ειναι του εργοστασιου

με το ncs expert κανεις πραγματα που δεν μπορεσαν να μου τα κανουν στην αντιπροσοποια και ειχα 3 χρονια προβλημα
τα υπολοιπα προγραματα progman kai dis ειναι απλα για το εφε σε σχεση με την μοναδικοτιτα που εχουν το nsc expert
διαβασε οπια μοναδα θελεις και δινεις οτι παραμετροποιηση θελεις και κοδικοποιης οπια μοναδα θελεις ασχετα αν υπαρχει στο αμαξη η οχι
αυτα με το dis kai progman απλα δεν γινονται,, απλα ειναι πιο φιλικα γιατι ειναι προοριοσμενα για μηχανικους
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-06-11, 01:07
dtpal Ο χρήστης dtpal δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-01-2010
Μηνύματα: 4
dtpal is on a distinguished road
Παιδιά καλησπέρα, επειδή βλέπω οτι κάποιοι είναι αρκετα ψαγμένοι θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει αντίστοιχο καλώδιο αλλά και software για Ε92. Με έχουν πεθάνει με τα 30-50 ΕΥΡΩ για να σβήνω βλάβες που δεν υπάρχουν ή να αλλάζω πολλαπλασιαστές και επανεκκίνηση μετά το misfiring! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.