Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 20-07-11, 14:09
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Αυτο δεν καταλαβαινω,γιατι να μπεις με μεγαλη ταχυτητα οταν εχεις νεκρα;Εγω ειπα το αντιθετο,μπειτε με τα μισα χλμ. με νεκρα σε μια στροφη και πειτε μας τι εγινε!
__________________
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-07-11, 14:23
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strofimios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει να καιει καποια ποσοτητα καυσιμου,ομως εαν το αφηνεις να φρεναρει με ταχυτητα θα χρειαστει να ξανα επιταχυνεις για να ακολουθησεις την κινηση,οποτε καις παραπανω.Επισης ειπαμε,δεν μιλαμε για καταστασεις πιστας αλλα για κινηση σε δημοσιο δρομο και μαλιστα με χαμηλες ταχυτητες.Εαν θες κανε και εσυ το τεστ,μπες σε μια στροφη που ειναι για 200χλμ,με 110 και νεκρα ή τελος παντων μπες σε μια στροφη με νεκρα,με τα μισα απο οτι θα εμπαινες τεζα με ταχυτητα στο κιβωτιο και πες μας εαν εγινε τιποτα τραγικο.
ακριβως αυτο........εδω μιλαμε για μια απλη κατηφορα στην οποια δεν προβλεπουμε να συμβει κατι,εχει νορμαλ κινηση ,δεν ειναι γκρεμος,και βολταρουμε με το αυτοκινητο μας.....εδω μπορουμε ανετα να βαλουμε νεκρα(προσωπικα σβηνω και τον κινητηρα)....ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΦΡΕΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟ ΣΥΣΤΗΜΑ πανω στο οχημα μας......τα τακακια αλλα και οι δισκοι ειναι αναλωσιμα...τι θα πει ''να μην τρως τα φρενα''???και ειναι καλυτερο να τρως τον κινητηρα???με φορτηγα και εξτρα βαρος τα πραγματα διαφοροποιουντε.......
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-07-11, 14:39
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stauros772000 Εμφάνιση μηνυμάτων
ακριβως αυτο........εδω μιλαμε για μια απλη κατηφορα στην οποια δεν προβλεπουμε να συμβει κατι,εχει νορμαλ κινηση ,δεν ειναι γκρεμος,και βολταρουμε με το αυτοκινητο μας.....εδω μπορουμε ανετα να βαλουμε νεκρα(προσωπικα σβηνω και τον κινητηρα)....ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΦΡΕΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟ ΣΥΣΤΗΜΑ πανω στο οχημα μας......τα τακακια αλλα και οι δισκοι ειναι αναλωσιμα...τι θα πει ''να μην τρως τα φρενα''???και ειναι καλυτερο να τρως τον κινητηρα???με φορτηγα και εξτρα βαρος τα πραγματα διαφοροποιουντε.......
Βασικά είσαι offside σε πολλά πράγματα.

1) Όταν σβήνεις τον κινητήρα, ο Θεός μαζί σου, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΦΡΕΝΑ ΒΡΕ ΑΘΕΟΦΟΒΕ! Τα φρένα λειτουργούν όταν λειτουργεί ο κινητήρας, δεν έχεις πίεση όταν δεν λειτουργεί.

2) Ο κινητήρας κατά 95% φθείρεται κατά την εκκίνηση, το αν θα τον δουλεύεις με ταχύτητα μέσα ή όχι πολύ διαφορά που κάνει...

3) Όταν θεωρείς τα (ακριβούτσικα) φρένα αναλώσιμα και το πας με νεκρά για να γλυτώσεις 0,1 λίτρα καυσίμου στα 100χλμ, έχουμε μαθηματικό πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-07-11, 14:40
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Επειδή γράφτηκαν πολλά,

σε μια φυσιολογική κατηφόρα (όχι 5 χλμ κατηφορικής ΕΟ), με ένα φυσιολογικό αυτοκίνητο (ας αφήσουμε τις νταλίκες και τα αεροπλάνα) και με φυσιολογική ταχύτητα (όχι με τα λάστιχα να στριγγλίζουν μέσα στη στροφή) ο μόνος λόγος που ΔΕΝ πάμε με νεκρά είναι για την ΑΣΦΑΛΕΙΑ τόσο τη δική μας όσο και των άλλων.
Αν χρειαστεί να φρενάρουμε, θα το κάνουμε ευκολότερα έχοντας τη μικρότερη λογική ταχύτητα μέσα.
Αν χρειαστεί να επιταγχύνουμε, το ίδιο.

Τα περί οικονομίας με νεκρά κλπ κέρδη τα θεωρώ τουλάχιστον αστεία, συγχωρέστε με. Παίζει να κάνεις και περισσότερη οικονομία από το σύστημα πέδησης πχ παρά από το κέρδος σε βενζίνη.

Το σβησίμο κινητήρα εν κινήσει δεν είναι για γέλια. Είναι επικίνδυνο, ανεύθυνο και εύχομαι να μην χρειαστεί σε κανέναν αυτή η γρήγορη τιμονιά ή εκείνα τα 1-2-3 μέτρα που θα σταμάταγε νωρίτερα αν είχε ταχύτητα μέσα και τη μηχανή αναμένη.

Οτιδήποτε άλλο εμπίπτει σε ειδικές καταστάσεις. Αν κατάλαβα καλά δεν συζητάμε πως θα πάρουμε μια στροφή με περισσότερα χλμ στο όριο ή πως σταματάνε οι νταλίκες, εκεί όπως συμφωνήσαμε όλοι είναι άλλη ιστορία.

(Edit: Απίστευτο, με πρόλαβε ο Θεός για τα ίδια πράγματα.. Όχι, δεν είμασταν συννενοημένοι!)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-07-11, 14:48
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Εγω στα σημεια που κινουμαι με νεκρα δεν φρεναρω,με φρεναρει η ανηφορα στο τελος,ασε που εαν δω οτι θα πρεπει να σταματησω τελειως βαζω ταχυτητα και κανω κατεβασματα για να επιβραδυνω σιγα-σιγα και να φτασω στο φαναρι οταν εχουν ξεκινησει οι αλλοι.Το σβησιμο του μοτερ ειναι οντως επικινδυνο αφου δεν εχεις φρενα,τιμονι κλπ.Επισης απο μια ψιλομετρηση που εχω κανει το 10-15% τη καθημερινης διαδρομης που κανω,το κανω με νεκρα και με φρεναρισμα με ταχυτητα,οποτε ολο και κατι γλυτωνω.Εαν υπολογισω αυτο το κερδος Χ300 μερες το χρονο,τοτε ακομα και 1€ να γλυτωνω την ημερα εχω κερδισει ενα 6μηνο δωρεαν ασφαλισης.
__________________
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη strofimios : 20-07-11 στις 14:51
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-07-11, 15:36
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Να ξεκαθαρίσω κάτι ΕΞΑΡΧΗΣ, γιατί πολλοί φαίνεται ότι έχετε μπερδευτεί.

Ίσως φταίω και εγώ και η διατύπωσή μου.

Μιλάω για ΑΝΟΙΧΤΕΣ καμπές Εθνικής Οδου, που στις περισσότερες σπάνια στρίβεις το τιμόνι πάνω από 5 - 10 μοίρες.

ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μπορεί να χαρακτηριστεί ως ελιγμός, ή καταστάσεις πανικού σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Πράγματι ισχύει ότι όταν το αυτοκίνητο κινείται χωρίς ταχύτητα (ανηφόρα, κατηφόρα, ίσιωμα δεν έχει σημασία) μειώνεται η απόδοση της ανάρτησης, αλλά πολύ περισσότερο των φρένων. Το πρώτο όμως ισχύει πολύ λιγότερο στα νέα αυτοκίνητα όμως λόγω ηλεκτρονικών της ανάρτησης.

Το γιατί για να εξηγηθεί είναι αρκετά πολύπλοκη και πολύπτυχη υπόθεση. Το πιο "απλό" που μπορεί να πει κάποιος είναι ότι με ταχύτητα μέσα αν μη τι άλλο έχεις πολύ πιο άμεσο και γρήγορο έλεγχο του αυτοκινήτου εάν συμβεί το παραμικρό, είτε προς επιτάχυνση είτε προς επιβράνδυση. Αν κάποιος θέλει να μπερδέψει το μυαλό του μπορεί να καθίσει να σκεφτεί το τι συμβαίνει από μεριάς δυνάμεων όταν ένα όχημα με 4 τροχούς έχει κίνηση στους 2 (οποιουσδήποτε 2) και όταν το κινεί μόνο το βάρος του.

Λευτέρη, το μόνο που μπορώ να σου προτείνω να δοκιμάσεις είναι να πάρεις ένα Ε30, να μπεις σε μία ελεγχόμενη στροφή με περίπου 50χλμ/ω και 3η ταχύτητα κινούμενος φυσιολογικά και μετά να δοκιμάσεις την ίδια στροφή με νεκρά. Η διαφορά που θα νιώσεις είναι σαν να σου έδωσαν Μ3 την πρώτη φορά και μαμά 316 την δεύτερη, οι δυνάμεις είναι αλλού για αλλού. Και όσο χειρότερο το αυτοκίνητο, τόσο περισσότερο θα νιώσεις την διαφορά.

Επίσης, όλα τα αυτοκίνητα ακόμα και όταν δεν πατάς γκάζι ψεκάζουν λίγη βενζίνη. Ο λόγος είναι προφανής - αν δεν ψέκαζαν τίποτα εκτός του ότι θα πέταγαν σκαστό αέρα από την εξάτμιση (το γνωστό "μπαφ-μπαφ") όταν θα έκαναν σπινθήρα τα μπουζί θα γινόταν πανικός στον θάλαμο. Μόνο λίγα αυτοκίνητα που έχουν σύστημα cut-off (κλείνουν τις βαλβίδες και δεν κάνουν σπινθήρα) ψεκάζουν απειροελάχιστα, ίσα να λιπαίνουν τον κινητήρα. Ίσως να ψεκάζουν λιγότερο από όταν το αυτοκίνητο είναι στο ρελαντί (το δικό μου πάντως όχι, το έχω τσεκάρει, 4.5ms ψεκασμό με ρολαριστή ταχύτητα και 5.1ms στο ρελαντί έχω) αλλά η διαφορά είναι απειροελάχιστη.
Το Ε30 φίλε Μάνο είναι κατηγορία από μόνο του είσαι offtopic ΧΑΧΑ.

Το έχω κάνει αλλά με την αεροδυναμική τούβλου που έχει για να κρατήσει σταθερά ταχύτητα με νεκρά πάνω από 80km/h πρέπει να είναι γκρεμός.

Και (ίσως να φταίω εγώ) αλλά δεν έχω παρατηρήσει τραγική αλλαγή στην συμπεριφορά του (για το Ε30 πάντα).

Άσχετο αλλά εγώ ήξερα ότι με ταχύτητα και ΚΛΕΙΣΤΟ γκάζι κανένα injection (εκτός ίσως από αυτά με μηχανικό και πάλι λόγω απωλειών) δεν ψεκάζει ΚΑΘΟΛΟΥ καύσιμο. Αλλά και πάλι δεν είναι αυτό το θέμα μας.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strofimios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα ειναι να ξερεις το δρομο.Εγω για λογους οικονομιας "δουλευω" συνεχεια τη νεκρα αλλα και το φρεναρισμα με ταχυτητα.Στη Βαρης-Κορωπιου ξερω τα φαναρια και την κινηση.Βαζω νεκρα στο κεταβα πριν το τουνελ,φτανω στο φαναρι πριν την ευελπιδων με 110χλμ.
Εκει ψιλοανηφοριζει,πεφτω στα 70-60χλμ.Το αφηνω να συνεχισει μονο του γιατι εαν επιταχυνω θα βρω το επομενο φαναρι κοκκινο.Οταν φτανω σε αυτο ειναι πρασινο και εχουν ξεκινησει και οι σταματημενοι.Τελικα φτανω στην αρχη της ανηφορας πριν τα βλαχικα με 80 χλμ.,βαζω 5η και συνεχιζω.Μετα φρενο με ταχυτητα,3η,γιατι το 1ο φαναρι το προλαβαινω πρασινο αλλα το επομενο ειναι κοκκινο και σε λιγο αναβει.Προσπαθω να μην σταματαω.
Για ασταθεια κλπ. δεν εχω καταλαβει τιποτα,αφου οι ανοιχτες στροφες ειναι για 200χλμ. για να πεις οτι πιεζεις καλα.Οποτε με τα 100-110 που περναω εγω δεν υπαρχει θεμα.Δεν ειπαμε να κανουμε "μπασιματα" με νεκρα,απλα το παλευουμε για λιγο παραπανω οικονομια,ασε που για λιγο ησυχαζει το κεφαλι σου απο το θορυβο.
Για ΤΕΤΟΙΕΣ ακριβώς καταστάσεις μιλάω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Λευτερης μαλλον βαριεται σημερα ή εχει ορεξη να μας σπασει τα νευρα και μας κανει το χαζο...
Ρε συ εσυ θα μας ντυσεις τσολιαδες να χορευουμε σε λιγο...ωραιες αποριες εχεις και ξερεις και φυσικη τρομαρα σου...!!

1. Στην κατηφορα με μικρη σχεση το οχημα επιβραδυνει ενω με νεκρα επιταχυνει αφου παρασυρεται απ'το βαρος του. Επομενως χρειαζεται απειρως περισσοτερη ενεργεια αλλα και αποσταση για να ακινητοποιηθει ητοι σε κατασταση πανικου θα τα κανεις ΣΚΑΤΑ.....
2. Οπως ειπε και ενας φιλος-επειδη οδηγησα φορτηγα- παρε ενα απλο φορτηγο ακομα και με 2 αξονες και δοκιμασε να κατεβεις απλη κατηφοριτσα με νεκρα...Καλυτερα χρησιμοποιησε πιστολι,θα βασανιστεις λιγοτερο....
Αν δεν ικανοποιηθηκες ουτε τωρα, παρε τηλ. να συναντηθουμε να στα...εξηγησω εκ του συνεγγυς...
Ναι ρε συ δεν μιλάω για φορτηγά πρώτον και δεύτερον δε μιλάω για καταστάσεις που όντως θα χρειαστείς την ΜΕΓΙΣΤΗ δύναμη πέδησης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά είσαι offside σε πολλά πράγματα.

1) Όταν σβήνεις τον κινητήρα, ο Θεός μαζί σου, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΦΡΕΝΑ ΒΡΕ ΑΘΕΟΦΟΒΕ! Τα φρένα λειτουργούν όταν λειτουργεί ο κινητήρας, δεν έχεις πίεση όταν δεν λειτουργεί.

2) Ο κινητήρας κατά 95% φθείρεται κατά την εκκίνηση, το αν θα τον δουλεύεις με ταχύτητα μέσα ή όχι πολύ διαφορά που κάνει...

3) Όταν θεωρείς τα (ακριβούτσικα) φρένα αναλώσιμα και το πας με νεκρά για να γλυτώσεις 0,1 λίτρα καυσίμου στα 100χλμ, έχουμε μαθηματικό πρόβλημα.
Κοίταξε στη διαδρομή από Κοζάνη για Θεσσαλονίκη, ΜΕΤΑ τα διόδια Πολυμύλου για όσους ξέρουν, από τη στιγμή που αρχίσεις να κατεβαίνεις ΕΚΤΟΣ από 2 κομμάτια μπορείς να φτάσεις στην μεγάλη ευθεία έξω από την Βέροια με νεκρά και ταχύτητες μέσα στο όριο ΧΩΡΙΣ να κάνεις ΣΧΕΔΟΝ καθόλου χρήση φρένων (μιλάω για 100 με 120 χλμ) παρά μόνο για μικρορυθμίσεις λόγω της κίνησης.

Και το έχω κάνει τόσες πολλές φορές και με τον ένα και με τον άλλο τρόπο και με τα 2 μου αυτοκίνητα που ΟΝΤΩΣ έχει αρκετή επίπτωση στην κατανάλωση (στη διαδρομή Κοζάνη Θεσσαλονίκη)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή γράφτηκαν πολλά,

σε μια φυσιολογική κατηφόρα (όχι 5 χλμ κατηφορικής ΕΟ), με ένα φυσιολογικό αυτοκίνητο (ας αφήσουμε τις νταλίκες και τα αεροπλάνα) και με φυσιολογική ταχύτητα (όχι με τα λάστιχα να στριγγλίζουν μέσα στη στροφή) ο μόνος λόγος που ΔΕΝ πάμε με νεκρά είναι για την ΑΣΦΑΛΕΙΑ τόσο τη δική μας όσο και των άλλων.
Αν χρειαστεί να φρενάρουμε, θα το κάνουμε ευκολότερα έχοντας τη μικρότερη λογική ταχύτητα μέσα.
Αν χρειαστεί να επιταγχύνουμε, το ίδιο.

Τα περί οικονομίας με νεκρά κλπ κέρδη τα θεωρώ τουλάχιστον αστεία, συγχωρέστε με. Παίζει να κάνεις και περισσότερη οικονομία από το σύστημα πέδησης πχ παρά από το κέρδος σε βενζίνη.

Το σβησίμο κινητήρα εν κινήσει δεν είναι για γέλια. Είναι επικίνδυνο, ανεύθυνο και εύχομαι να μην χρειαστεί σε κανέναν αυτή η γρήγορη τιμονιά ή εκείνα τα 1-2-3 μέτρα που θα σταμάταγε νωρίτερα αν είχε ταχύτητα μέσα και τη μηχανή αναμένη.

Οτιδήποτε άλλο εμπίπτει σε ειδικές καταστάσεις. Αν κατάλαβα καλά δεν συζητάμε πως θα πάρουμε μια στροφή με περισσότερα χλμ στο όριο ή πως σταματάνε οι νταλίκες, εκεί όπως συμφωνήσαμε όλοι είναι άλλη ιστορία.

(Edit: Απίστευτο, με πρόλαβε ο Θεός για τα ίδια πράγματα.. Όχι, δεν είμασταν συννενοημένοι!)
Δεν μιλάω για σβήσιμο κινητήρα σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση.

Απλά κοιτάξτε την λογική αναζήτησής μου.

Στην περίπτωση που έχεις ταχύτητα μέσα και κλειστό γκάζι (σε τραβάει η κατηφόρα) φορτώνεις τους κινητήριους τροχούς ΠΑΡΑΠΑΝΩ από το να είχες νεκρά και είναι κάτι που έχει πολύ ζέστη για να το αναλύσω και πιστεύω να το καταλαβαίνετε όλοι το γιατί γίνεται αυτό.

Δλδ τους εξαναγκάζεις να μεταφέρουν ενέργεια μέσω της πρόσφυσής τους με το οδόστρωμα στον κινητήρα. Οκ μέχρι εδώ;

Όταν είσαι με νεκρά και κινείσαι οι κινητήριοι τροχοί πλέον ΔΕΝ είναι επιφορτισμένοι να στέλνουν ενέργεια για την κίνηση σασμάν και κινητήρα και επηρεάζονται ΜΟΝΟ από το διαφορικό και την απειροελάχιστη δύναμη που αυτό απαιτεί με νεκρά για να κινηθούν τα σωθικά του. Σωστά μέχρι εδώ;

ΓΙΑΤΙ λοιπόν όταν έχεις ταχύτητα είναι το όχημα πιο ελέγξιμο σε κατάσταση ελιγμού (ΚΑΙ ΜΟΝΟ ελιγμού και ΟΧΙ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑΤΟΣ); Αφού σε αυτή την περίπτωση (και αν θεωρήσεις ότι έχεις 50 - 50 ζύγισμα) οι 4 τροχοί είναι ΑΝΟΜΟΙΟΜΟΡΦΑ φορτισμένοι. Οι κινητήριοι εκτός από την απαιτούμενη πρόσφυση που πρέπει να παράγουν μέσω της τριβής πρέπει να καλύψουν και την ενέργεια που απαιτείται για την περιστροφή σασμάν και κινητήρα.
Αν θεωρήσουμε ότι η ενέργεια που μπορούν οι τροχοί να διώξουν στο οδόστρωμα είναι Χ, και για το ελιγμό απαιτούνται Α και για την κίνηση όλου του συστήματος Β τότε για να είσαι ασφαλής ΠΡΕΠΕΙ Α+Β<Χ.

Στην περίπτωση που ΔΕΝ έχεις ταχύτητα μέσα έχεις μόνο το Β.

Οπότε;

ΥΓ: ΠΡΟΣΟΧΗ δεν προτείνω κάτι ούτε προσπαθώ να αποδείξω κάτι. Απλά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αναρωτιέμαι γιατί να είναι το ένα και γιατί όχι το άλλο. Και σε καμία περίπτωση δεν προτείνω σε κανένα να οδηγεί ΧΩΡΙΣ να νοιώθει ο ίδιος ασφάλεια.

Μην πάει και σκοτωθεί κανένας! (αν και αν πάει να γίνει αυτό, οι τεχνικοί με ενημερώνουν ότι θα σκάσει ειδικό κλιμάκιο της κυβέρνησης για να τακτοποιήσει τις οφειλές του πρώτα, οπότε θα πρέπει ο χάρος να περιμένει λίγο)
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-07-11, 10:55
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά είσαι offside σε πολλά πράγματα.

1) Όταν σβήνεις τον κινητήρα, ο Θεός μαζί σου, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΦΡΕΝΑ ΒΡΕ ΑΘΕΟΦΟΒΕ! Τα φρένα λειτουργούν όταν λειτουργεί ο κινητήρας, δεν έχεις πίεση όταν δεν λειτουργεί.

2) Ο κινητήρας κατά 95% φθείρεται κατά την εκκίνηση, το αν θα τον δουλεύεις με ταχύτητα μέσα ή όχι πολύ διαφορά που κάνει...

3) Όταν θεωρείς τα (ακριβούτσικα) φρένα αναλώσιμα και το πας με νεκρά για να γλυτώσεις 0,1 λίτρα καυσίμου στα 100χλμ, έχουμε μαθηματικό πρόβλημα.
1)εννοειτε οτι εχεις φρενα και με τον κινητηρα εκτος.δεν εχεις την υποβοηθηση.
2)ο κινητηρας φθειρεται κατα την πρωινη εκκινηση,οταν εχουν καυσει τα λαδια στο καρτερ,και αργει να τα ανεβασει ψηλα
3)δεν το κανω για οικονομια,αλλα για ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ( )
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-07-11, 11:29
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stauros772000 Εμφάνιση μηνυμάτων
1)εννοειτε οτι εχεις φρενα και με τον κινητηρα εκτος.δεν εχεις την υποβοηθηση.
2)ο κινητηρας φθειρεται κατα την πρωινη εκκινηση,οταν εχουν καυσει τα λαδια στο καρτερ,και αργει να τα ανεβασει ψηλα
3)δεν το κανω για οικονομια,αλλα για ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ( )
1) Θεωρώ ότι μου κάνεις πλάκα ή δεν καταλαβαίνεις τι λες.
2) Θεωρώ ότι δεν γνωρίζεις, δεν είναι κακό, αλλά δεν απέχει και πάρα πολύ από αυτό που είπα εγώ. Και έτσι που το λες να είναι, το να σβήνεις τον κινητήρα εν κινήσει δεν μειώνει τις φθορές αλλά και είναι απίστευτα επικίνδυνο.
3) Εγώ είμαι ακόμα καπνιστής.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-07-11, 11:46
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Συγγνώμη αλλά από όσο γνωρίζω αν σταματήσει να λειτουργει το αυτοκίνητο δεν λειτουργεί οποιοδήποτε υδραυλικό κύκλωμα του αυτοκινήτου και ένα τέτοιο είναι και τα φρένα...
Για αυτό και να είναι σβηστό το αυτοκίνητο και πατήσεις 2-3 φορές το φρένο γίνεται κούτσουρο και δεν πατιέται μετά!!!! Οπότε το να σβήσεις τον κινητήρα είναι άκρως άκρως επικίνδυνο. Ούτε το τιμόνι υπακούει σε μία τέτοια περίπτωση!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-07-11, 12:34
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Οικονομία ΥΠΑΡΧΕΙ όταν πας με ταχύτητα χωρίς γκάζι αντί για νεκρά.
Το κάνω από την πρώτη στιγμή που πήρα το δίπλωμα ύστερα από παρότρυνση μηχανικού και αν και δεν το πολυπίστευα στην αρχή πως θα υπάρχει διαφορά, κοιτώντας το οικονομόμετρο ή την ηλεκτρονική στιγμιαία κατανάλωση (ανάλογα το αυτοκίνητο) διαπίστωσα πως στην 320 μου φερειπείν το οικονομόμετρο δείχνει 0 όταν τσουλάω (ιδίως σε κατηφόρα) με ταχύτητα και γύρω στο 2-2,5 όταν έχω νεκρά!
2+ λίτρα λοιπόν είναι διαφορά.
Αντίστοιχα πράγματα είδα και στο 207 μου, ενώ σ'ενα agila b που χρησιμοποιώ επίσης είναι γύρω στο 1-1,5 λίτρο η διαφορά (μιας και με ταχύτητα γράφει γύρω στο 1).

Αλλά έτσι κι αλλιώς, εννοείται πως το αμάξι είναι πολύ καλύτερα ελεγχόμενο όταν έχει μέσα ταχύτητα για τους λόγους που ακούστηκαν προηγουμένως.
Οπότε ασχέτως οικονομίας, πάντα έχω ταχύτητα μέσα και βγάζω μόνο λίγα μέτρα πριν σταματήσω για φανάρι, κίνηση κλπ.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.