Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-07-11, 18:27
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Πρώτες Βοήθειες

Καλησπέρα.

Κάτι η ζέστη, κάτι σκόρπιες σκέψεις με σκόρπια ναρκωτικά και σήκωσα το νήμα.

Λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο σχολείο ή οτιδήποτε στο οποίο να διδάσκονται πρώτες βοήθειες. Δε μιλάω να πάρει κάποιος πτυχίο και να ασκήσει κάποιο επάγγελμα, αλλά να μάθει να δίνει τις πρώτες βοήθειες σε κάποιον συνάνθρωπό του μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο πχ.

Δλδ πως να περιθάλψουμε - σταθεροποιήσουμε - χειριστούμε μια κατάσταση στην οποία ένας συνάνθρωπός μας βρίσκεται σε μια δύσκολη θέση.

Μιλάω κυρίως για περιπτώσεις τροχαίων και τέτοιες φάσεις ξέρω γω.

Στο εξωτερικό υπάρχει κάτι αντίστοιχο για παράδειγμα;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-07-11, 18:40
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.

Κάτι η ζέστη, κάτι σκόρπιες σκέψεις με σκόρπια ναρκωτικά και σήκωσα το νήμα.

Λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο σχολείο ή οτιδήποτε στο οποίο να διδάσκονται πρώτες βοήθειες. Δε μιλάω να πάρει κάποιος πτυχίο και να ασκήσει κάποιο επάγγελμα, αλλά να μάθει να δίνει τις πρώτες βοήθειες σε κάποιον συνάνθρωπό του μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο πχ.

Δλδ πως να περιθάλψουμε - σταθεροποιήσουμε - χειριστούμε μια κατάσταση στην οποία ένας συνάνθρωπός μας βρίσκεται σε μια δύσκολη θέση.

Μιλάω κυρίως για περιπτώσεις τροχαίων και τέτοιες φάσεις ξέρω γω.

Στο εξωτερικό υπάρχει κάτι αντίστοιχο για παράδειγμα;
Και στην Ελλάδα υπάρχει και στο εξωτερικό υπάρχει..
Οσο σκληρό και αν ειναι, ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑΣ..
Απλά καλείς σε βοήθεια.. Κάθε κίνηση, μπορεί και να προκαλέσει το θάνατο...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-07-11, 18:40
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Αυτό είναι από τον ερυθρο σταυρό http://www.samarites.gr/

Υπάρχουν και σχολές ναυαγοσωστικής που κάνουν πρώτες βοήθειες.
Δε θυμάμαι κάπου νομίζω έκανε και το πανεπιστήμιο (ιατρικής) κάτι σεμινάρια.

Θα το ψάξω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-07-11, 18:41
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Και στην Ελλάδα υπάρχει και στο εξωτερικό υπάρχει..
Οσο σκληρό και αν ειναι, ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑΣ..
Απλά καλείς σε βοήθεια.. Κάθε κίνηση, μπορεί και να προκαλέσει το θάνατο...
Ακριβώς...... Καλείς σε βοήθεια...

Δεν ξέρεις που είναι το χτύπημα και τι μπορεί να προκαλέσει έστω ένα άγγιγμα!
Υπάρχει τέτοια υπηρεσία το χω ακούσει αλλά δεν ξέρω που βρήσκεται.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-07-11, 18:45
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Και στην Ελλάδα υπάρχει και στο εξωτερικό υπάρχει..
Οσο σκληρό και αν ειναι, ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑΣ..
Απλά καλείς σε βοήθεια.. Κάθε κίνηση, μπορεί και να προκαλέσει το θάνατο...

ναι ρε συ, ξέρω γω έχει πάρει φωτιά το αμάξι, τι κάνεις πως το προσεγγίζεις, πως απεγκλωβίζεις ξέρω γω.

Γιατί καλά τα λέμε αλλά ακόμα καλύτερα αν έχεις μια γνώση πρώτα ξέρω γω.

Ή ακόμα και τι πρέπει να έχουμε στο φαρμακείο (πέρα από αυτά που λέει ο ΚΟΚ), μια πρόταση από ένα γιατρό ξέρω γω ρε παιδί μου.

Ή ξέρεις τι πως σβήνουμε μια φωτιά σε ένα φλεγόμενο όχημα ξέρω γω.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι από τον ερυθρο σταυρό http://www.samarites.gr/

Υπάρχουν και σχολές ναυαγοσωστικής που κάνουν πρώτες βοήθειες.
Δε θυμάμαι κάπου νομίζω έκανε και το πανεπιστήμιο (ιατρικής) κάτι σεμινάρια.

Θα το ψάξω.

Για δες ρε συ Δημήτρη.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-07-11, 19:03
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι ρε συ, ξέρω γω έχει πάρει φωτιά το αμάξι, τι κάνεις πως το προσεγγίζεις, πως απεγκλωβίζεις ξέρω γω.
Γιατί καλά τα λέμε αλλά ακόμα καλύτερα αν έχεις μια γνώση πρώτα ξέρω γω.
Ή ακόμα και τι πρέπει να έχουμε στο φαρμακείο (πέρα από αυτά που λέει ο ΚΟΚ), μια πρόταση από ένα γιατρό ξέρω γω ρε παιδί μου.
Ή ξέρεις τι πως σβήνουμε μια φωτιά σε ένα φλεγόμενο όχημα ξέρω γω.
Για δες ρε συ Δημήτρη.
Να σε ξενερώσω??
Φλεγόμενο αυτοκίνητο, με εγκλωβισμένο κόσμο μέσα..
Πας και βαράς με τον πυροσβεστήρα σου.. Παθαίνουν οι μέσα ασφυξία απο τον
πυροσβεστήρα σου..
Σβήνεις τη φωτιά, νομίζεις είσαι ήρωας και τους έχεις δολοφονήσει..
Γουστάρεις??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-07-11, 19:08
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Να σε ξενερώσω εγώ τώρα;

Who do you think set the fire in the first place???

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧ
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-07-11, 19:13
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εντάξει σε περίπτωση ατυχήματος, κανονικά συμβαίνουν 2 πράγματα.

1) η κατάσταση δεν έχει όριο για να περιμένεις...οπότε κάνεις κάτι (τραβάς από το φλεγόμενο αυτοκίνητο πχ. τους ανθρώπους- άσχετα που πρέπει να κρατάς ακίνητο το κεφάλι τους βάζοντας τα 2 σου χέρια στον αυχένα σταθεροποιώντας το αλλά είπαμε αν έχει πιάσει φωτιά...)

2) Δεν κάνεις τίποτα. Δεν κουνάς κανέναν. Δεν δίνεις νερό σε ΚΑΝΕΝΑΝ χτυπημένο, ούτε γουλιά (αν έχει εσωτερική αιμορραγία που δεν το ξέρεις). Περιμένεις να έρθει το ΕΚΑΒ και ας κάνουν 1 ώρα.

Γενικά αυτά τα πράγματα έχουν κανόνες.
Ο κανόνας είναι να κάνεις ότι είναι καλύτερο και να έχει μηδεν πιθανότητες να χειροτερέψεις την κατάσταση.

Είχα κάνει πρώτες βοήθειες...Εκεί θυμάμαι...μας έλεγαν : Αν δεν τα θυμάστε ΣΩΣΤΑ αφήστε να έρθει βοήθεια. Θυμάμαι κυρίως αυτά που ανέφερα πιο πάνω.

Όχι νερό, όχι μετακίνηση εκτός ιδιαίτερης ανάγκης που τότε πρέπει ΠΡΩΤΑ να ακινητοποιηθεί ο αυχένας.

Για ΚΑΡΠΑ κλπ (Καρδιοπνευμονική ανάνηψη) έχει κανόνες, και δεν την μαθαίνεις από το Baywatch όσα επεισόδια και να έχεις δει.


Για αυτό η πραγματική βοήθεια σε ένα ατύχημα είναι να καλέσουμε 166.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-07-11, 19:22
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Φιλε Λευτερη εχω παρακολουθησει σεμιναρια πρωτων βοηθειων με διαπιστευση(οχι,παιζουμε!!). Τα χρηματοδοτησε η εταιρια που δουλευω.
Με λυπη σε ενημερωνω οτι στο κωλοχανειο(ελλαδα) οχι μονο δεν υπαρχει καποια σχολη πρωτων βοηθειων για ολους αλλα ακομα και σε υποψηφιους νοσηλευετες η παρακολουθηση τετοιων μαθηματων ειναι προαιρετικη.!!!!! Ταδε εφη ο γιατρος που μας εκανε τα μαθηματα. Στη γερμανια ας πουμε ολοι οι μαθητευομενοι οδηγοι εξεταζονται κανονικα και στις πρωτες βοηθειες αν θελουν να παρουν διπλωμα....

Εγω το μονο που μπορω να κανω ειναι να σου δωσω το cd με (συνοπτικα) ΟΛΑ τα σκελη των πρωτων βοηθειων να το κανεις μια κοπια...

Ακομα περιμενω τηλεφωνο ρε μλκ....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-07-11, 19:31
k.kakos Ο χρήστης k.kakos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-06-2009
Μηνύματα: 64
k.kakos is on a distinguished road
Ο ερυθρος σταυρος πρεπει να παρεχει τετοιου ειδους εκπαιδευση. Σε ορισμενες χωρες του εξωτερικου ειναι απαραιτητη προυποθεση να εχεις περασει τετοια εκπαιδευση για να παρεις αδεια οδηγησης. Εγω επρεπε να περασω τετοια παροτι γιατρος.

Παντα υπαρχει κινδυνος οταν αποφασισεις να παρεχεις πρωτες βοηθειες και για σενα αλλα και για τον πασχωντα. Η δυνατοτητα ομως να μπορει καποιος (γνωριζει) να ελεγξει ζωτικα σημεια, αναπνοη και να παρεχει απλα τεχνικη αναπνοη αν ειναι απαραιτητο κρατωντας καθαρες τις ανωτερες αναπνευστικες οδους εως οτου ερθει εξιδεικευμενη βοηθεια, μπορει να σημαινει τη ζωη του συνανθρωπου του.

Μην ξεχνατε οτι δεν ειναι μονο τα τροχαια οι περιστασεις στις οποιες ειναι απαραιτητο να παρασχθουν πρωτες βοηθειες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.