Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #201  
Παλιά 01-02-11, 13:57
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Driver M μου είπες ότι για γυάλισμα της Meguiars είναι πολύ καλό το προιόν σωστά?
Πότε γυαλίζουμε?
Αφού είπαμε ότι μια φορά το χρόνο περνάμε clay (πηλό) και μετά SRP & collinite
Παρένθεση το 915 της Collinire μυρίζει και πολύ ωραία!
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 07-02-11, 17:01
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Driver M μου είπες ότι για γυάλισμα της Meguiars είναι πολύ καλό το προιόν σωστά?
Πότε γυαλίζουμε?
Αφού είπαμε ότι μια φορά το χρόνο περνάμε clay (πηλό) και μετά SRP & collinite
Παρένθεση το 915 της Collinire μυρίζει και πολύ ωραία!
Στέφανα, η meguiars δεν έχει μια μόνο αλοιφή για γυάλισμα αλλά πολλές, ανάλογα την κοπτικότητα που θέλουμε. Είναι καλές, αλλά οι καλύτερες γυαλιστικές αλοιφές είναι της menzerna. Άριστα αποτελέσματα και αρκετά ευκολοδούλευτες (με αλοιφαδόρο).

Τώρα, το γυάλισμα δεν έχει συγκεκριμένο χρόνο. Γυαλίζουμε όποτε το χρώμα έχει αρχίσει να χάνει τη λάμψη του και να θαμπώνει απ'τις αράχνες κλπ κάτι που εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το πόσο προσεκτικά πλένουμε και περιποιούμαστε το αυτοκίνητό μας.
Έχω δει αυτοκίνητα 5-6 μηνών να είναι γεμάτα αράχνη και αυτοκίνητα 3 ετών να έχουν ελάχιστη. Οπότε, ανάλογα με την κατάσταση του χρώματος γυαλίζουμε ή όχι.

Πάντως, επειδή το γυάλισμα αφαιρεί μέρος του βερνικιού, καλό είναι να μη γίνεται πολύ συχνά καθώς το πάχος του βερνικιού θα μειωθεί αισθητά και μετά από κάποια χρόνια θα χρειάζεται βάψιμο.
Αν πάντως το αυτοκίνητο πλένεται σωστά, γυάλισμα θα χρειάζεται το λιγότερο κάθε 1,5 χρόνο και όχι με χοντρές αλοιφές, αλλά με ψιλές ή μέτριες.
Έτσι, το βερνίκι, ιδίως των bmw μας που είναι και σκληρό, θα αντέξει για μια ζωή.

Και κάτι ακόμα. Ποιος είπε πως πηλό και κέρωμα κάνουμε μια φορά το χρόνο?
Κι αυτό έχει να κάνει με τη χρήση του αυτοκινήτου και τις επικαθήσεις που έχει πάνω στο χρώμα, γιατί άλλο ένα αυτοκίνητο να κινείται ελάχιστα και να βρίσκεται σε κλειστό πάρκινγκ και άλλο να κινείται συνέχεια και να παρκάρει έξω.
Συνεπώς, πηλό ένα αυτοκίνητο θέλει κατά κανόνα 2 φορές το χρόνο ή και παραπάνω αν ανήκει στη δεύτερη κατηγορία που περιέγραψα.
Κέρωμα πάλι, με ένα ανθεκτικό κερί όπως το 915 θέλει γύρω στις 3 φορές το χρόνο, αν και λίγο παραπάνω δε βλάπτει. Άλλα κεριά πάλι έχουν πολύ μικρότερη διάρκεια, ενώ κάποια sealants αντέχουν και πάνω από 5 μήνες.
Ανάλογα λοιπόν το προϊόν αλλά και τη χρήση που κάνουμε στο αυτοκίνητό μας, επιλέγουμε και το πότε θα κερώσουμε.

Στάνταρ περίοδοι στο detailing δεν υπάρχουν. Όλα εξαρτώντόνται από ποικίλους παράγοντες.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 07-02-11, 17:28
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Μιλάω πάντα για περίπτωση που το αυτοκίνητο κινείται σχεδόν ΣΚ (και όχι πάντα) & είναι σε κλειστό πάρκινγκ.
Νομίζω μια φορά είναι υπεραρκετή για πηλό ή χρειάζεται 2 φορές?
Και 2-3 φορές κέρωμα όπως είπες!!
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 15-02-11, 10:26
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
λοιποοοοον επειτα απο 3 μερες σκληρης δουλειας τελειωσα το γυαλισμα του αυτοκινητου μου το οποιο ηταν μαυρο χαλι απο καποια μλκια που εκανα εγω μαλλον και εκανα ολο το αμαξι λες και το εβαλα σε συρματοβουρτσα!!!τελος καλο ολα καλα λοιπον αλλα εχω ενα ερωτημα!! δεν θυμαμαι καλα αμπορει να κανω και λαθος,αλλα νομιζω οτι το ειχα διαβασει οτι καλο ειναι να περναμε 2-3 χερια κερι το αμαξι!! και ερχομαι και ρωταω εγω τωρα!!!! εφοσων το αυτοκινητο ειναι κερωμενο αν περασω και αλλο χερι κερι αλλαζι κατι?βοηθαει στην διαρκεια του?η τζαμπα κοπος χρονος και χρημα?
__________________
Το πάθος
Το λάθος
Και οι γυναίκες
Πληρώνονται!!!
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 15-02-11, 10:29
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάω πάντα για περίπτωση που το αυτοκίνητο κινείται σχεδόν ΣΚ (και όχι πάντα) & είναι σε κλειστό πάρκινγκ.
Νομίζω μια φορά είναι υπεραρκετή για πηλό ή χρειάζεται 2 φορές?
Και 2-3 φορές κέρωμα όπως είπες!!
στεφανε αν καθαρισει μια φορα το χρωμα δεν χρειαζεται καθε φορα πηλο εξαρταται παντα απ το ποσο καθαρο ειναι το χρωμα σου απο ρυπους κλπ!ειδικα οπως λες οτι το εχεις συνεχεια μεσα τοτε ειναι ακομα λιγοτερες οι πιθανοτητες να χρειαζεσαι πηλο
__________________
Το πάθος
Το λάθος
Και οι γυναίκες
Πληρώνονται!!!
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 15-02-11, 10:36
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Mα δεν είπα κάθε φορά που το κερώνουμε να το περνάμε και με πηλό!
Απλά νομίζω ότι 1 φορά το χρόνο είναι καλά για αμάξι που δεν πολυκυκλοφορεί.
Αν πάλι το αμάξι κυκλοφορεί συνέχεια κέντρο κλπ 2-3 φορές είναι απαραίτητες!
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.