Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-08-13, 14:30
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Μικρά ή μεγάλα προβλήματα της σειράς 1 (ΙΙ)

Καλησπερες!

Εχω ενα θεμα στο 116 ε87 11/2004.. Το aircondition εχει ψοφησει... Παλιοτερα παταγες το max και κρυωνε σε 10 δευτερα το αμαξι και τωρα αργει παρα πολυ να κρυωσει το αμαξι.. Λογικα εχασε φρεον και θα παω να το γεμισω μολις γυρισω απο διακοπες.. Αλλα το ac ξερω οτι ειναι κλειστο κυκλωμα και δεν πρεπει να χανει υγρο.. Τι μπορει να παιζει απο την στογμη που οπτικα δεν βλεπω διαρροες;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-08-13, 16:53
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερες!

Εχω ενα θεμα στο 116 ε87 11/2004.. Το aircondition εχει ψοφησει... Παλιοτερα παταγες το max και κρυωνε σε 10 δευτερα το αμαξι και τωρα αργει παρα πολυ να κρυωσει το αμαξι.. Λογικα εχασε φρεον και θα παω να το γεμισω μολις γυρισω απο διακοπες.. Αλλα το ac ξερω οτι ειναι κλειστο κυκλωμα και δεν πρεπει να χανει υγρο.. Τι μπορει να παιζει απο την στογμη που οπτικα δεν βλεπω διαρροες;
Απο καπου εχει χασει το φρεον στανταρ. Δε φαινεται καθαρα διαρροη φρεον, δεν ειναι υγρο οπως πχ λαδι η νερο για να φανει, απαξ κι εχει διαρροη λογω της πιεσης στο κυκλωμα αυτο χανεται στην ατμοσφαιρα. Καπου ειχα γραψει γι αντιστοιχο προβλημα που ειχα κι εγω αλλα δε το βρισκω τωρα, αν το ψαξεις λιγο ισως και να βρεις το ποστ μου. Εμενα μ χε τρυπησει σωληνακι φρεον επειδη τριβοταν με τη μονωση μιας αλλης σωληνας νερου του καλοριφερ. Για να δεις αν ειναι φρεον κι οχι κατι αλλο μπορεις απλα να βγαλεις την ταπα συμπληρωσης απο το ενα σωληνακι, θα το δεις οπως κοιτας τη μηχανη με ανοιχτο καπω στο αριστερο σου χερι. Αν μ ενα κατσαβιδακι πατησεις τη 'μπιλια' που χει μεσα (ανεπιστροφη βαλβιδα) και σου ψεκασει με πιεση φρεον τοτε εχει, αν απλα ξεφυσηξει ξεθυμασμενα ή και δε κανει τιποτα τοτε εχει χασει απο αρκετο εως ολο το φρεον. Ο συμπιεστης οταν βαζεις το κλιμα συμπλεκει τον καταλαβαινεις, απ το ανεβασμα στροφων στο μοτερ σου οταν εισαι ρελαντι πχ...

http://bmwfans.info/parts/catalog/E8...coolant_lines/

Στο παραπανω σχεδιο φαινεται καθαρα η βαλβιδα που σου ειπα, Νο9 με το καπακι της Νο10. Εμενα ειχε τρυπησει ο σωληνας Νο1, αν ειναι επανω στο αλουμινιο κολλιεται και δε χρειαζεται αλλαγη με νεο αρκετα ακριβο. Εγω επειδη ειμαι ψυρας και λιγο...αρρωστος, ενω μου ειπαν στο συνεργειο να το κολλησουν δε δεχτηκα και τα σκασα και τον αλλαξα με καινουριο. Αν εισαι αρκετα παρατηρητικος και τυχερος ισως και να δεις το σημειο της διαρροης απο λαδιά που ισως και να χει σχηματιστει γιατι μαζι με το φρεον στο κυκλωμα υπαρχει και ψυκτελαιο για τη λιπανση του συμπιεστη. Παντως τον ελεγχο διαρροων τον κανουν με ειδικο υγρο και γυαλια κι υπεριωδες φως ή παλιοτερα με λυχνια που αλλαζε το χρωμα της. Σου ευχομαι μονο να μην ειναι σε σημειο μεσα στο ταμπλω, εξατμιστης (εβαπορετα) ή καπου εκει γιατι τοτε εχει σοβαρο ξηλωμα για να γινει δουλεια εκει. Ισως απλα να εχασε το φρεον με τα χρονια και να μη σου βγαζει ψυξη τωρα γιατι λογω μειωμενης ή καθολου ποσοτητας δεν κομπλαρει ο συμπιεστης. Αυτο γινεται ως ασφαλιστικη διαταξη για να μην καει αυτος. Ειπαμε πριν οτι στο κυκλωμα υπαρχει φρεον και λαδακι, αν χαθει αυτο, πεφτει η πιεση του κυκλωματος και αυτοματα δεν συμπλεκει ο συμπιεστης για να μη δουλεψει χωρις φρεον και χαλασει. Οσο το εχεις σερβις ή εστω εναν ελεγχο στον κλιματισμο για πιεσεις φρεον κλπ εχεις κανει ποτε; Απ οτι εχω δει στα bmw δεν υπαρχουν και σοβαρες διαρροες σε σχεση με αλλα αμαξια οπως τα Opel πιο πολυ αλλα και τα VW και αλλα, που θελουν 1 φορα το χρονο συμπληρωμα ολη την ποσοτητα του φρεον απο διαρροες! Στο δικο μου που ειναι και συνομηλικο με το δικο σου αν εξαιρεσεις 2 σοβαρες βλαβες που ειχα 1 σπασιμο συμπιεστη και η τρυπα στο σωληνακι του φρεον, δε χρειαστηκε να συμπληρωσω παρα λιγα γραμμαρια σε αρκετα χρονια, παντως κι εγω το ελεγχα 1 φορα καθε χρονο η καθε 2 χρονια προληπτικα καθε ανοιξη πριν καλοκαιριασει.

Κρατα μας ενημερους για το θεμα σου παντως, ελπιζω να βοηθησα λιγακι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-08-13, 19:46
atfast Ο χρήστης atfast δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-12-2011
Μηνύματα: 9
atfast is on a distinguished road
Ρε μεγαλε Giannis 116 επειδη παρατηρω οτι για ολα τα προβληματα αυτηs τηs φανταστικοκαταπληκτικής σειραs "1" εχειs αποψη , θα ηθελα να ξερω...
Εισαι παθων ολων αυτων των ζημιων ,τιs εχειs λουστει και μαs παραθετειs επισημα λυσειs αντιμετωπισηs αυτων...η..
εισαι καποιοs πεπειραμενοs μηχανικοs στα BMW που τα δουλευει χρονια και εχει εμπειρια σε ολεs τιs βλαβεs???
Bλεπω ξερειs και απο υδραυλικα συστηματα τιμονιων και απο κλιματιστικα αλλα και απο θορυβουs που προερχονται απο μοτερ!!!!
Μπραβο μπραβο , ζηλευω τιs γνωσειs σου...

Κι το ελαφάκι πηδά χαρούμενο στο λουλουδένιο δάσος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 08-08-13 στις 00:59 Αιτία: Πιπέρι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-08-13, 00:32
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atfast Εμφάνιση μηνυμάτων
...και τα λοιπά.
χμμμ...Ειναι Αυγουστος, κανει και λιγο ζεστη...Βλεπω καποιοι...να πηγαινουν για ban-ιο...

Ναι ειμαι (πολυ)παθων, παραθετω λυσεις που εφαρμοστηκαν για αυτες τις βλαβες, τωρα, επισημα, ανεπισημα, κρυφα, φανερα... δεν τα ξερω εγω αυτα...

Πεπειραμενος μηχανικος μπορεις να πεις οτι ειμαι, οχι ομως της bmw, ναι ξερω κι απο υδραυλικα κι απο κλιματισμο και απο μοτερ και τους θορυβους τους καθως εχω εκπαιδευτει για τετοια και για αλλα πολλα, ειπαμε, πεπειραμενος μηχανικος, εκτος απο παθων με εφαρμοσμενες λυσεις ομως...

Να σαι καλα για τα καλα σου λογια...

Συγγνωμη κιολας, αλλα δε θυμαμαι, εχουμε κανει πουθενα μαζι, φανταροι, σχολειο ή κατι τετοιο;..


Δε συνεχιζω αλλο, το κοβω εδω, εχουν ηδη δρομολογηθει αυτα που πρεπει μετα απο τετοια ποστ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 08-08-13 στις 01:01
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-08-13, 01:06
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Atfast, δεκτό και θεμιτό να έχεις οποιαδήποτε γνώμη θέλεις. Αλλά όταν πρόκειται να εκφραστείς έτσι ξανά, κράτα την για τον εαυτό σου.

Περιττό να πω πως αν υπάρξουν παρόμοιες συμπεριφορές και εκφράσεις θα γίνω κακός και θα έχω και δικαιολογία πως κάνει ζέστη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-08-13, 02:13
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Μη μασάτε από περίεργους τύπους. Σε περίεργους καιρούς βγαίνουν κάτι τέτοιοι σα τα σαλιγκάρια.

Παιδιά σα το Γιάννη με τη συμπεριφορά τους και τις εμπειρίες τους είναι κόσμημα για το φόρουμ.

Συγνώμη για το οφ-τοπικ.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-08-13, 13:09
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Ο γιάννης οτι εχει πει ως τωρα ειναι 100% μεσα.. Δεν τιθεται θεμα αξιοπιστιας του! Εγω νιωθω πολυ τυχερος που ασχολειται και βοηθαει και τον ευχαριστω πολυ!!

Οσο για τον κλιματισμο δεν ελεγχτηκε ποτε.. Ως φετος το καλοκαιρι απλα δουλευε τελεια και ειμαι της γνωμης αφου δουλευει δεν σχολουμαι

Τωρα που μου ειπες συγκεκριμενα ποιο σωληνακι φταιει θα το ελεγξω πιο σχολαστικα και βλεπουμε..

Θα ενημερωνω!!

Γιαννη ευχαριστω και παλι!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-08-13, 14:42
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Κωστα, μια πρωτη ενδειξη αν εχει ή δεν εχει φρεον ειναι απ τη βαλβιδα που ειπαμε. Αν εχει και δε σου ψυχει τοτε ισως πας σε πιο σοβαρα, οπως πχ εγκεφαλος κλιμα, καποια ηλεκτρομαγνητικη, κατι τετοιο τελος παντων, ηλεκτρικης φυσης που ειναι σαφως πιο σοβαρο και ακριβο απο ενα τρυπιο σωληνωμα ή μια μικρη διαρροη. Τελευταιο αφηνω βλαβη του συμπιεστη του ιδιου που στο απευχομαι, ειναι ισως η ακριβοτερη βλαβη που μπορει να συμβει στον κλιματισμο. Αν και εκτιμηση δικη μου ειναι οτι λογω των χρονων, απο καπου εστω και λιγο θα υπηρχε μια απειροελαχιστη διαρροη που ηρθε η ωρα και η πιεση στο κυκλωμα δεν ειναι αρκετη ωστε να ψυχει κι ισως ουτε καν κομπλαρει ο συμπιεστης λογω αυτης της χαμηλης πιεσης. Πηγαινε το συνεργειο βεβαια να στο δουν και κρατα μας ενημερους για το θεμα αυτο.
Επανω στο ιδιο ηθελα να συμπληρωσω οτι αν και δεν προβλεπεται ετησιος ελεγχος κλιματισμου, καλο θα ηταν απο μονοι μας να το τσεκαρουμε, αν οχι καθε χρονο, καθε 2 χρονια, ανοιξη, εκει κατα το Μαιο, πριν σφιξουν οι ζεστες κι αρχισουμε να το δουλευουμε, ενα τσεκαρισμα, πιεσεις στο κυκλωμα, φιλτρο κλιματισμου αν απαιτειται αλλαγη και απολυμανση στη σερπαντινα της εβαπορετας για να μη μυριζει κι ασχημα η καμπινα. Εγω αυτο κανω κι ειμαι κομπλε απο συνηθη χρηση, εξαιρουνται οι βλαβες ετσι! Και το δουλευω και πολυ απο Μαιο ως και Σεπτεμβρη!

Για τα 'παρατραγουδα' που προηγηθηκαν, δε θελω να πω κατι αλλο παρα ευχαριστω τη διαχειριση του φορουμ γαι τις αμεσες ενεργειες και τους συμφορουμιτες, αν κι εντελως αγνωστοι μεταξυ μας για τα καλα λογια. Αυτια δε χαιδευω, ουτε εχω αναγκη να γλυψω κανεναν αλλα ουτε και να επιτεθω, δεν υπαρχουν και λογοι αλλωστε, τι ειμαστε, το αποδεικνυουν περιτρανα τα γραπτα μας που μενουν...Εδω ειμαστε και για να βοηθαει ο ενας τον αλλον οσο μπορει, εκτος αλλων.

Αυτα, καλη κι απροβληματιστη συνεχεια σε ολους τους bmw-δακηδες, ειτε εχουν ασσους ειτε...Μ6! Και καλο καλοκαιρι σε ολους!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-08-13, 17:43
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Φιλτρο κλιματισμου αλλαζω καθε χρονο μονος μου ετσι κι αλλιως.. Μεσα στο Σκ θα δοκιμασω την μπιλια να δω αν εχει υγρο οπως ειπες και μετα βλεπουμε..

Η σερπαντινα που ειναι; Ειναι προσβασιμη ευκολα για να την ριχνω κανα καθαριστικο κλιματιστικου μια στο τοσο;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-08-13, 18:38
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλτρο κλιματισμου αλλαζω καθε χρονο μονος μου ετσι κι αλλιως.. Μεσα στο Σκ θα δοκιμασω την μπιλια να δω αν εχει υγρο οπως ειπες και μετα βλεπουμε..

Η σερπαντινα που ειναι; Ειναι προσβασιμη ευκολα για να την ριχνω κανα καθαριστικο κλιματιστικου μια στο τοσο;
Δεν ειναι καθολου ευκολα προσβασιμο, ειναι φαντασου μεσα απ το ταμπλω, για απολυμανση υπαρχουν ειδικα σπρευ ή υγρα που τα αναμιγνυουν με νερο σε ψεκαστηρες ή ακομα κι 'αμπουλες' που τις ριχνουν απ την κατω πλευρα των αεραγωγων στα ποδια τοθυ συνοδηγου σκεψου, βαζουν φουλ κλιμα σε κλειστη ανακυκλωση για καποια ωρα με κλειστα παραθυρα, αυτο αναρροφαται απ τον ανεμιστηρα και παει παντου σε σερπαντινα και αεραγωγους και η βρωμικη υγρασια στο τελος αποβαλλεται απ τις υδροροες του κλιματισμου. Στο περιπου περιεγραψα τη διαδικασια, ισως αλλοι φιλοι εδω μεσα την εχουν κανει και ξερουν καλυτερα, εγω επειδη...βαριεμαι πραγματικα το παω συνεργειο, μου τσεκαρουν και την πιεση φρεον ουτως η αλλως και κανουν και την απολυμανση.

Σε συνεργειο αν το πας θα στα κανουν ολα κομπλε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.