Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 07-05-10, 16:10
Το avatar του χρήστη pilot_1000RR
pilot_1000RR Ο χρήστης pilot_1000RR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-02-2010
Μηνύματα: 137
pilot_1000RR is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είπα:



Όλα τα 10W40 συνθετικά είναι για αγωνιστική χρήση (π.χ. Motul 300V), δεν τα βάζουν σε κινητήρες καθημερινών αυτοκινήτων όσοι δεν θέλουν να βρουν τον μπελά τους. Μπορεί να κάνω και λάθος και να υπάρχει φουλ συνθετικό λιπαντικό 10W40 για κινητήρες δρόμου, αλλά εγώ προσωπικά δεν το έχω δει ποτέ στην ζωή μου και έχω δει και μελετήσει ουκ ολίγα λιπαντικά.
βασικά στην μηχανή βάζω τέτοια!

ΑΛΛΑ υπάρχουν και για αυτοκίνητα όπως για παράδειγμα τα AMSOil http://www.amsoil.com/storefront/xlo.aspx
__________________
''we keep them up and safe!''
Association of Licensed Aircraft Engineers.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-05-10, 16:46
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είπα:



Όλα τα 10W40 συνθετικά είναι για αγωνιστική χρήση (π.χ. Motul 300V), δεν τα βάζουν σε κινητήρες καθημερινών αυτοκινήτων όσοι δεν θέλουν να βρουν τον μπελά τους. Μπορεί να κάνω και λάθος και να υπάρχει φουλ συνθετικό λιπαντικό 10W40 για κινητήρες δρόμου, αλλά εγώ προσωπικά δεν το έχω δει ποτέ στην ζωή μου και έχω δει και μελετήσει ουκ ολίγα λιπαντικά.
και εγώ βάζω τέτοιο λάδι και δεν είναι race,συγκεκριμένα είναι της AMS,αυτό που δείχνει και ο φίλος πρίν απο εμένα,και το παίρνω απο το λαμπριανίδη,τέτοιο έβαζε και η αντιπρωσοποία αλλα ημί,εγώ του έβαλα το φουλ,σε ένα nissan,όχι στο bmw,σε αυτο βάζω 10-60.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mike21 : 07-05-10 στις 16:48
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-05-10, 16:59
teza Ο χρήστης teza δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 14-11-2008
Μηνύματα: 6
teza is on a distinguished road
Μαρκα λαδιου που βαζο.cyclon f1 10-40 full synthetic.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-05-10, 18:48
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
teza αμα θες να σε βοηθησω να βρεις μηχανικο μπορω να σου προτεινω ενα καλο συνεργειο που κανει καλες τιμες στα εργατικα και σωστη δουλεια, δεν ειναι εξουσιοδοτημενο. Μπορω να σου στειλω πμ αν θες. Ειναι δυσκολοι καιροι και πρεπει ειδικα εδω στο φορουμ να βοηθαει ο ενας τον αλλον με τετοια θεματα.
Μπραβο στον God που ασχοληθηκε και βοηθησε κι αυτος τον φιλο μας τον teza με τις απαντησεις του.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-05-10, 19:36
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pilot_1000RR Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΛΛΑ υπάρχουν και για αυτοκίνητα όπως για παράδειγμα τα AMSOil http://www.amsoil.com/storefront/xlo.aspx
Κρατώ μία "πισινή" γιατί φουλ συνθετικό που να το δίνει ο οποιοσδήποτε κατασκευαστής με μόνο 6 μήνες διάρκεια ζωής δεν είναι κάτι που συναντώ συχνά. Τα συνθετικής βάσης (ημισυνθετικά) έχουν 6 μήνες διάρκεια ζωής, τα φουλ συνθετικά 1+ έτος. Αλλά για να το μαρκετάρουν για φουλ συνθετικό, έτσι θα είναι, απλώς θα είναι της πλάκας!

Πέρα την πλάκα το συγκεκριμένο AMS έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά, αν και δεν έχει έγκριση.

Τα Cyclon δεν τα γνωρίζω καθόλου. Πάντως 0W40 ή 5W40 λιπαντικό παίρνει το M40 μοτέρ (όχι όλα, τα εγκεκριμένα μόνο με προδιαγραφή BMW LL98 ή νεότερη για ασφάλεια). Το συγκεκριμένο δεν έχει καμία έγκριση της BMW.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.