Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-10-10, 09:56
christopherzaha Ο χρήστης christopherzaha δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 25-09-2010
Μηνύματα: 26
christopherzaha is on a distinguished road
''προβλημα'' συμπλέκτη.

Hallo!! τι κάνουμε??

μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως πιάνει το χειρόφρενο της bmw??
(πριν πέσετε να με φάτε μαθετε ότι δεν έχω πάρει διπλωμα ακόμα.σε 1 μήνα. αλλά οδηγάω 3 χρόνια.(μόνος μ :P))

το χειρόφρενο εκτος του να το ανεβοκατεβάσεις 2 φορές δεν πιάνει αλλιώς??

έχω ενα Ε46 3.16i του 2000.

ααα! ακόμα και με απενεργοποιημένο το ACS πάλι δεν πιάνει με το που το σηκώνω!!

και κάτι ακόμα!! τα ηλεκτρονικά μ δεν απενεργοποιούνται ολοκληρωτικά ε? (ξέρετε, να ανάψει κ το φωτάκι του χειρόφρενου)

ευχαριστω!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-10-10, 12:37
Το avatar του χρήστη promitheas81
promitheas81 Ο χρήστης promitheas81 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2009
Μηνύματα: 146
promitheas81 is on a distinguished road
Γειά σου φιλαράκι,
Το όχημα που καβαλάς έχει ASC και όχι DSC, το οποίο απενεργοποιήται με μονό πάτημα του διακόπτη asc.
Στο dsc πρέπει να το πατήσεις 2 φορές για να απενεργοποιηθούν όλα τα ηλεκτρονικά.
Όταν λοιπόν ανάβει η κίτρινη ένδειξη στο καντράν έχεις μόνο abs,
Όσο για το χειρόφρενο μάλλον πρέπει να πάς να το καθαρίσεις & να τρίψεις τους σιαγόνες & να ρεγουλάρεις.
__________________
Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα να έφτιαχνα κατευθείαν το Μ3 να ξεμπέρδευα.........
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-10-10, 14:08
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Εγώ το κρατάω πατημένο 5 δευτερα για να βγούν τα ηλεκτρονικά..
Το χειρόφρενο δουλευει όπως στα περισσότερα αυτοκίνητα..
Το τραβάς στην τέταρτη σκάλα και πιάνει..
Εσύ όμως το τραβάς όταν κινείσαι, γιατί προσπαθείς να φέρεις χειροφρενική σβούρα,
οπότε, πρέπει την ώρα που το τραβάς, να τσιμπήσεις λίγο φρένο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-10-10, 15:06
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ το κρατάω πατημένο 5 δευτερα για να βγούν τα ηλεκτρονικά..
Το χειρόφρενο δουλευει όπως στα περισσότερα αυτοκίνητα..
Το τραβάς στην τέταρτη σκάλα και πιάνει..
Εσύ όμως το τραβάς όταν κινείσαι, γιατί προσπαθείς να φέρεις χειροφρενική σβούρα,
οπότε, πρέπει την ώρα που το τραβάς, να τσιμπήσεις λίγο φρένο..
αστον ρε παναγιώτη..αφου σου λέει οτι δέν έχει δίπλωμα...τι του βάζεις φυτιλιές?χαχαχα!!!!!!!ασε που θα φάει εντελώς τις σιαγώνες κ μετά δέν θα πιάνει το χειρόφρενο παντελώς!!!!
Υ.Γ φιλαράκο τα bmw τραβώντας το χειρόφρενο δέν πιάνει η δαγκάνα απάνω στο δίσκο όπως σε άλλα αυτοκίνητα...έχει ξεχωριστες μικρες σιαγώνες .!!!!!!!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-10-10, 15:32
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Thanos E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
αστον ρε παναγιώτη..αφου σου λέει οτι δέν έχει δίπλωμα...τι του βάζεις φυτιλιές?χαχαχα!!!!!!!ασε που θα φάει εντελώς τις σιαγώνες κ μετά δέν θα πιάνει το χειρόφρενο παντελώς!!!!
Υ.Γ φιλαράκο τα bmw τραβώντας το χειρόφρενο δέν πιάνει η δαγκάνα απάνω στο δίσκο όπως σε άλλα αυτοκίνητα...έχει ξεχωριστες μικρες σιαγώνες .!!!!!!!!!
Ρε, σοβαρα σου λέω,
χειρόφρενο εν κινήσει τραβάει, για αυτό θέλει 2 φορές για να πιάσει καλά, την πρώτη
ζεσταίνει τα φερμουί, και την δεύτερη με αυξημένη τριβή μπλοκάρει..
Μάλλον δοκίμασε με μονό τράβηγμα και τσίμπημα φρένου, αλλά τον κόβει το ABS, για αυτό θέλει να βγάλει τελείως εκτός τα ηλεκτρονικά..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-10-10, 15:45
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
πάντως στο δικό μου πιάνει αμέσως...άν κ δέν το τραβάω ποτέ εν κινήσει...μιά φορά το δοκίμασα έτσι να δώ άν πιάνει...έχω ακουσει οτι παθαίνει ζημιά το διαφορικό με το αποτομα μπλοκάρισμα κ ξεμπλοκάρισμα,,
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-10-10, 17:23
Aladdin Ο χρήστης Aladdin δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Μηνύματα: 58
Aladdin is on a distinguished road
Ο συμπλέκτης εν πάση περίπτωσή τι "πρόβλημα" έχει?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-10-10, 22:14
christopherzaha Ο χρήστης christopherzaha δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 25-09-2010
Μηνύματα: 26
christopherzaha is on a distinguished road
Παράθεση:
Το όχημα που καβαλάς έχει ASC και όχι DSC, το οποίο απενεργοποιήται με μονό πάτημα του διακόπτη asc.
Στο dsc πρέπει να το πατήσεις 2 φορές για να απενεργοποιηθούν όλα τα ηλεκτρονικά.
αυτό το ξέρω. αυτό π δεν ξέρω είναι γιατί υπάρχει σε 316 του 2003 κ όχι στο δικο μ? γιατί ένας γνωστός μ π έχει ενα μ λέει οτι όταν το πατάει συνεχόμενα γύρω στ 5-7 δευτερόλεπτα ανάβει κ το κιτρινο στην μέση και το λαμπάκι του χειρόφρενου!! αυτός έχει DSC?


Παράθεση:
Εσύ όμως το τραβάς όταν κινείσαι, γιατί προσπαθείς να φέρεις χειροφρενική σβούρα,
οπότε, πρέπει την ώρα που το τραβάς, να τσιμπήσεις λίγο φρένο..
φίλε rapid αυτό με το φρένο το έχω δοκιμάσει και πιάνει!! απλά αναρωτιόμουν γιατι δεν πιάνει με την πρώτη!! την ώρα που κεινούμε όπως είπες κ συ!!



Παράθεση:
αστον ρε παναγιώτη..αφου σου λέει οτι δέν έχει δίπλωμα...τι του βάζεις φυτιλιές?χαχαχα!!!!!!!ασε που θα φάει εντελώς τις σιαγώνες κ μετά δέν θα πιάνει το χειρόφρενο παντελώς!!!!
θάνο δεν χρειάζομαι κάποιον να μου βαλει και άλλες ζουζουνιές!! έχω ήδη αρκετές στο κεφάαλι μ!!
να φανταστείς τόσο χρόνια (10) που το χουμε δεν είχαμε αλλάξει τπτ!! φέτος που έμαθα κάπως το αμάξι και προσπάθουσα να πάει λίγο πλάγια για καποιο λόγο αλλάξαμε πλατό.....

Aladdin το πρόβλημα είναι οτι κ καλα δεν πιάνει με την πρώτη το χειρόφρενο!

ευχαριστώω!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christopherzaha : 06-10-10 στις 22:18
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-10-10, 22:56
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Εμένα στο 36αρι πιάνει με τ πρώτη και ενκίνηση σηκώνωντας μόνο το χεροφρένο παρόλα που έχω φρένα πίσω απο 46αρι για ψάξ'το δεν είναι δουλειά αυτή να περιμένεις 5 δευτέρα η να πρέπει να το πατάς 2 φορές μέχρι να ζεστάθεί για να πιάσει η οτιδήποτε τέτοιο
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-10-10, 23:01
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ρε,
τον "διάβασα" τον μάγκα !!!!!!!
+1000 μου ρίχνω!!!
Φίλε christopherzaha να προσέχεις πολύ..
Δεν απέχει πολύ η χαρά στο τιμόνι απο τη μεγάλη, μα πολύ μεγάλη ζημιά...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.