Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-03-09, 11:33
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Εαν το φιλτρο μπαινει μεσα στο μαμα φιλτροκουτι, δηλαδη στην ουσια γινεται αντικατασταση του χαρτινου εργοστασιακου, δεν υπαρχει προβλημα με το θορυβο...
Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι το λαδωμα του φιλτρου (το οποιο γινεται απαραιτητα μετα απο καθε καθαρισμα)... Δεν θελει υπερβολικο λαδωμα γιατι αυτο ειναι που αχρηστευει το maf...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-03-09, 14:19
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Christos 330i ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΝ σε 46 ; ; ;

Για ποιον λογο ρε φιλε ; ; ;

Δεν ειναι saxorallo . . .

Οχι δεν ειμαι κομπλεξικος απλα μου κανει εντυπωση . . .

Περα του οτι δεν προσφερει τπτ περα του οτι ειναι αντιαισθητικο σε ολα (ματι ηχο κτλ) . . .

Θα προτημουσα μια εξατμηση 2χ76 κοντο μακρυ με ενα χαλαρο μπασο και ολα θα ηταν μια

χαρα (βλεπε Geoμπουζουκατακτητς). . .

Ετσι κ αλλιως απο ενα 316 δν μπορουμε να παρουμε την δυναμη που θελουμε . . .

Στο 36αρι που ειχα 316 κοντεψα μεχρι και μοτερ να ανοιξω για να γινει 120 αλογα αλλα

ευτηχως . . .

Μην παρεις τιποτα στραβα συζητηση κανουμε . . .
θα συμφωνησω με το Χρηστο
σε saxo και rallie παιζει μια μικρη αυξηση ιποδυναμης.
ΚΝ δοκιμασα στο almera της γυναικας μου πεταμενα λεφτα
Μονο ηχο.
Για BMW το δοκιμασε γειτονας και ξαναεβαλε το εργστασιακο.
Συμπερασμα μακρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-03-09, 14:22
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Τα saxoραλλα παιρνουν αρκετα αλογα λογω κακοσχεδιασμενης εισαγωγής απο τη μαμά τους... Γι'αυτο μολις την απελευθερωσεις λιγο παιρνουν μπολικα αλογακια
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-03-09, 14:55
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Βασίλη εγώ απ'την πλευρά μου έχω δοκιμάσει -μέσα στο εργοστασιακό φιλτροκούτι- αντίστοιχο panel filter K&N αλλά και BMC.
Θα΄λεγα οτι το BMC το ένιωθα λίγο καλύτερο σε απόδοση και αυτό ίσως να οφειλόταν στο ήταν λιγότερο "λιπαρό" (εκ προδιαγραφής) απο το αντίστοιχο K&N.

Κάποια στιγμή και την λύση με το γνωστό carbon "βαρελάκι" της BMC για το οπο΄΄ιο πολύς κόσμος (ακόμα και μηχανικοί) λένε τα καλύτερα αλλά με "συμάζεψε" ο shido που το είχε δοκιμάσει και το επέστρεψε επειδή όχι μόνο δεν "βοηθούσε" αλλά τον "μπέρδευε" κιόλας.
Περίεργο πράμα το vanos...

Eπίσης μεγάλη φήμη έχει και η gruppeM αλλά οι υλοποιήγσεις της είναι πολύ ακριβές για αυτό που "πρεσβέυουν" οτι προσφέρουν.

Η επιλογή δική σου...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-03-09, 16:35
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Παίδες, να πω και εγώ την εμπειρία μου από φίλτρο K&N μέσα στο μαμά φιλτροκούτι. Με το που έγινε η τοποθέτηση, είχα την εντύπωση ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Το αυτοκίνητο δεν ξεκινούσε με πρώτη, είχε χάσει την σπιρτάδα του, και γενικά φαινόταν "νεκρό", ιδιαίτερα χαμηλά. Μιλάω για Ε36 318is M44. Επίσης οι ρεπρίζ ήταν για κλάματα, συν το ότι είδα και λίγο "τσιμπημένη" κατανάλωση. Σε "μπακάλικη" μέτρηση (με ρολόι χεριού) στα 80-120 ή 140 (δεν θυμάμαι καλά), είχα 3-4" διαφορά!!!! (πιο αργός με το φίλτρο). Σε ανοίγματα δε που έκανα με τον Bilparas που έχει και αυτός 318is (Μ42), επιβεβαιώθηκε η υποψία μου.
Εν ολίγοις, το φίλτρο στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ αυτοκίνητο, δεν δουλεύει. Ίσως να θέλω πρόγραμμα, ίσως η εισαγωγή του Μ44 (που είναι εντελώς διαφορετική από το Μ42, καθώς ο σωλήνας που τραβάει αέρα από το περιβάλλον, κάνει μια αρκετά μεγάλη διαδρομή, καθώς περνάει πάνω από το βεντιλατέρ και καταλήγει από την άλλη μεριά) να μην είναι καλοσχεδιασμένη. Το συμπέρασμα είναι πως σε κάθε αυτοκίνητο συμπεριφέρεται διαφορετικά.
Η κατάληξη είναι το φιλτράκι να "αναπαύεται" στο γκαράζ.

Σημείωση: Εάν κάποιος ενδιαφέρεται για K&N φίλτρο για Μ44, τότε ΠΡΙΝ αγοράσει, ας περάσει μία βόλτα να δοκιμάσει το δικό μου, ώστε να βγάλει τα συμπεράσματά του. Κρίμα να δώσει το κατοσταρικάκι και στην συνέχεια να το "ξεκουράζει" στην αποθήκη του ...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-03-09, 18:14
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη εγώ απ'την πλευρά μου έχω δοκιμάσει -μέσα στο εργοστασιακό φιλτροκούτι- αντίστοιχο panel filter K&N αλλά και BMC.
Θα΄λεγα οτι το BMC το ένιωθα λίγο καλύτερο σε απόδοση και αυτό ίσως να οφειλόταν στο ήταν λιγότερο "λιπαρό" (εκ προδιαγραφής) απο το αντίστοιχο K&N.

Κάποια στιγμή και την λύση με το γνωστό carbon "βαρελάκι" της BMC για το οπο΄΄ιο πολύς κόσμος (ακόμα και μηχανικοί) λένε τα καλύτερα αλλά με "συμάζεψε" ο shido που το είχε δοκιμάσει και το επέστρεψε επειδή όχι μόνο δεν "βοηθούσε" αλλά τον "μπέρδευε" κιόλας.
Περίεργο πράμα το vanos...
Eπίσης μεγάλη φήμη έχει και η gruppeM αλλά οι υλοποιήγσεις της είναι πολύ ακριβές για αυτό που "πρεσβέυουν" οτι προσφέρουν.

Η επιλογή δική σου...
O Maf
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-03-09, 18:22
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
α ρε σιντο......τι κανουμε τωρα....τι λες εσυ για ITG??στο μαμα φιλτροκουτι?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-03-09, 18:38
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Aφου δεν θα δουλεψουν και τσαμπα λευτα θα ειναι, ασ'το μαμα επανω... bmw ειναι, δν ειναι psa να παρεις αλογα απο ενα φιλτρο....
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-03-09, 18:54
Το avatar του χρήστη bill987
bill987 Ο χρήστης bill987 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.573
bill987 will become famous soon enoughbill987 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
Aφου δεν θα δουλεψουν και τσαμπα λευτα θα ειναι, ασ'το μαμα επανω... bmw ειναι, δν ειναι psa να παρεις αλογα απο ενα φιλτρο....
Έτσι ακριβώς Βασίλη, πεταμένα λεφτά!!

Κάνε κράτει για ESS!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-03-09, 19:04
Το avatar του χρήστη YAziDis
YAziDis Ο χρήστης YAziDis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 14-12-2007
Μηνύματα: 1.197
YAziDis has a spectacular aura aboutYAziDis has a spectacular aura about
Προσωπικά και εγώ έχω ακούσει πως για Bmw είναι καλύτερα να κρατήσεις το μαμά φίλτρο... Δεν κάνουν τα αλλα καλή δουλειά..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.