Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 22-05-13, 00:09
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από trabakoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου εχεις βαλει σκοπο να μπλεξεις.
Αφου θες δυναμη κλπ και σκεφτεσαι και μεγαλυτερο μοτερ, τοτε παρε ενα ετοιμο με 330 πανω ή ακομα και Μ3 μοτερ. Υπαρχουν πολλα και αδηλωτα κιολας αφου θες να εισαι και παρανομος. Μετα βεβαια ο θεος βοηθος και καλη σου τυχη γιατι παιρνεις ρισκα τα οποια εχουν αναλυθει πολλακις.

Επειδη ειχα αμαξι μετατροπη απο ατμοσφαιρικο σε turbo 11 χρονια, αν δεν εχεις πολυ μερακι και χρημα, αποφυγε το οπως ο διαολος το λιβανι.

Όλα αυτά που αναφέρω δεν είναι του παρόντος,καθώς όπως ανέφερα το BMW που θα πάρω θα είναι για τουλάχιστον 2 χρόνια από τη μάνα του,απείραχτο δηλαδή πλην αναρτήσεων. Απλά αυτό που ψάχνω τώρα είναι ένα 1,8 έως και 1,9 για αρχή και όταν έρθει ο καιρός για μετατροπές θα το συζητήσω εδώ μαζί με τα υπόλοιπα μέλη που έχουν πολύ περισσότερη εμπειρία από εμένα. Αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 24-05-13, 23:24
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Update: Πήγα σήμερα στον Αλέκο τον Καρά στο Άργος και έκατσα μαζί του και τα συζητήσαμε για αυτό ακριβώς που θέλω. Μου είπε λοιπόν ότι μοντέλο του 2001 ή και του 2002 δεν αξίζει να πάρω γιατί αυτά σε 2 χρόνια δεν θα βλέπονται καν. Αφού λοιπόν του είπα όλα αυτά που είχα στο μυαλό μου για αναβαθμίσεις,μου είπε επειδή είδε και αυτός ότι ζητάω γκάζι(!) να περιμένω και να ανέβω μέχρι την Ε92 320(Coupe πάντα). Τώρα που το σκέφτομαι πιο λογικά(γιατί η ηλικία μου δυστυχώς γνωρίζει αυτό που λέμε "γκάζι" και "συμπλέκτη" δίχως "φρένα") λέω να περιμένω ακόμα λίγο και να ψάξω για κάτι καλό. Μου είπε επίσης ότι δεν αξίζει να πάρω ένα αμάξι 5,000 € και να του ρίξω 7,000 € για μερικά άλογα και ροπή.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 25-05-13, 04:04
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Δε συμφωνώ με τη γνώμη του ανθρώπου . Καταρχήν το αν βλέπεται σε 2 χρόνια είναι υποκειμενικό . Έχει άτομα που έχουν 25 χρονών αμάξια και στα μάτια τους δε βλέπονται τα καινούργια . Άκυρο επιχείρημα.
Και γενικά όταν έρχεται ο πελάτης και ρωτάει για βελτίωση πάει να πει ότι τα χει σκεφτεί από μόνος του αυτά , δε περιμένει να ακούσει τη γνώμη του βελτιωτή πάνω σε αυτό το θέμα ...
Αυτό το κρίνεις εσύ .

Να ανέβεις ως την 320 ε92 ? Αυτό και αν ειναι ακυρο επιχείρημα . Σκοπός είναι να αποφύγουμε το 2λιτρο και να πάρουμε γκάζι . Αυτος προτείνει δηλαδή διπλή τιμή αγοράς και 2λιτρο . Χοντρο φάουλ . Πέσαμε εκτός μπάτζετ , απορρίπτεται .
Με τα μισά λευτά του ε92 παίρνεις 46άρι 2.5 , και με τη διαφορά τιμής αγοράς πληρώνεις τη διαφορά στα τέλη και εφορία (2.5 σε σχέση με 2λιτρο) για τα επόμενα 4 χρόνια ... Και είσαι και σε άλλη κατηγορία. Αλλά είπαμε ότι ούτε τα τέλη εφορίες του διλίτρου μας κάνουν , πόσο μάλλον του 2.5 . Από 2 πλευρεύς εκτός θέματος !

Επίσης μας λέει δεν αξίζει να ρίξεις 7 χιλιάρικα σε αμάξι που κάνει 5 . Μα προφανώς καιδε συζητάμε για μετατροπή 7 χιλιάδων ευρώ ( ας κουνήσει το κεφαλάκι του ) ... Με 7 μπάτζετ δε τρέχεις στους βελτιωτές . Πετάς το 3λιτρο επάνω ( με τα γνωστά δηλώματα ) και είσαι μανίσιος , εργοστάσιο και αξιόπιστος και περισσεύουν και ψιλολόγια για τα επιπλέον τέλη εφορίες .
Αυτά πρέπει να τα σκέφτεται ένας βελτιωτής . Δε μπορείς να δίνεις τέτοιες τιμές .

Εμένα αυτά αν μου τα έλεγαν θα καταλάβαινα ότι δε θέλει - για τον οποιον λόγο - να ασχοληθεί και δε θέλει να στο πει οπότε το αποφεύγει πλαγίως με προφάσεις . Προσωπική άποψη πάντα .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kefalismos : 25-05-13 στις 04:11
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 25-05-13, 11:27
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kefalismos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε συμφωνώ με τη γνώμη του ανθρώπου . Καταρχήν το αν βλέπεται σε 2 χρόνια είναι υποκειμενικό . Έχει άτομα που έχουν 25 χρονών αμάξια και στα μάτια τους δε βλέπονται τα καινούργια . Άκυρο επιχείρημα.
Και γενικά όταν έρχεται ο πελάτης και ρωτάει για βελτίωση πάει να πει ότι τα χει σκεφτεί από μόνος του αυτά , δε περιμένει να ακούσει τη γνώμη του βελτιωτή πάνω σε αυτό το θέμα ...
Αυτό το κρίνεις εσύ .

Να ανέβεις ως την 320 ε92 ? Αυτό και αν ειναι ακυρο επιχείρημα . Σκοπός είναι να αποφύγουμε το 2λιτρο και να πάρουμε γκάζι . Αυτος προτείνει δηλαδή διπλή τιμή αγοράς και 2λιτρο . Χοντρο φάουλ . Πέσαμε εκτός μπάτζετ , απορρίπτεται .
Με τα μισά λευτά του ε92 παίρνεις 46άρι 2.5 , και με τη διαφορά τιμής αγοράς πληρώνεις τη διαφορά στα τέλη και εφορία (2.5 σε σχέση με 2λιτρο) για τα επόμενα 4 χρόνια ... Και είσαι και σε άλλη κατηγορία. Αλλά είπαμε ότι ούτε τα τέλη εφορίες του διλίτρου μας κάνουν , πόσο μάλλον του 2.5 . Από 2 πλευρεύς εκτός θέματος !

Επίσης μας λέει δεν αξίζει να ρίξεις 7 χιλιάρικα σε αμάξι που κάνει 5 . Μα προφανώς καιδε συζητάμε για μετατροπή 7 χιλιάδων ευρώ ( ας κουνήσει το κεφαλάκι του ) ... Με 7 μπάτζετ δε τρέχεις στους βελτιωτές . Πετάς το 3λιτρο επάνω ( με τα γνωστά δηλώματα ) και είσαι μανίσιος , εργοστάσιο και αξιόπιστος και περισσεύουν και ψιλολόγια για τα επιπλέον τέλη εφορίες .
Αυτά πρέπει να τα σκέφτεται ένας βελτιωτής . Δε μπορείς να δίνεις τέτοιες τιμές .

Εμένα αυτά αν μου τα έλεγαν θα καταλάβαινα ότι δε θέλει - για τον οποιον λόγο - να ασχοληθεί και δε θέλει να στο πει οπότε το αποφεύγει πλαγίως με προφάσεις . Προσωπική άποψη πάντα .

Ίσως και να είναι έτσι. Αλλά και πάλι δεν μπορώ να ξέρω τίποτα,για το αν θέλει να ασχοληθεί ή όχι,και αν δε θέλει στη τελική τόσοι μηχανικοί υπάρχουν στην Ελλάδα που κάνουν βελτιώσεις. Σε ρωτώ εγώ λοιπόν,αξίζει να πάρω μια Ε46 1900cc και να τη βελτιώσω ή να πάρω μια Ε92 στα 1600cc έως και 1800cc και να της αλλάξω μοτερ με ένα 330 η Μ3 στο ίδιο χρονικό διάστημα; γιατί αν όντως φτάσει εκεί το μπατζετ,δεν χρειάζεται να τρέχω για βελτιώσεις όπως πολύ σωστά είπες.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 25-05-13, 11:33
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Εν τέλει, τι φράγκα διαθέτεις για το τετράτροχο;

Αντέχεις 2λιτρο οικονομικά (τέλη, τεκμήρια κλπ);
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 25-05-13, 12:44
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Εν τέλει, τι φράγκα διαθέτεις για το τετράτροχο;

Αντέχεις 2λιτρο οικονομικά (τέλη, τεκμήρια κλπ);

Είπαμε έως και 1900cc. Το 2λιτρο με 660 € σήμα δεν το αντέχω ακόμα για κανένα λόγο. Απλά επειδή είδα εκεί ένα Ε92 1600cc του 2009 και μου άρεσε πάρα πολύ. Φράγκα,ανάλογα και πόσο πουλήσω το BMW που έχω ήδη και τι τιμή πιάσει.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 25-05-13, 15:46
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Death007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είπαμε έως και 1900cc. Το 2λιτρο με 660 € σήμα δεν το αντέχω ακόμα για κανένα λόγο. Απλά επειδή είδα εκεί ένα Ε92 1600cc του 2009 και μου άρεσε πάρα πολύ. Φράγκα,ανάλογα και πόσο πουλήσω το BMW που έχω ήδη και τι τιμή πιάσει.
Το να κάνεις μετατροπή μια Ε9Χ κοστίζει πολύ ακριβότερα απ'ότι μια Ε46.
Άσε που τόσο που έχουν ξεφτυλιστεί οι τιμές στα μεγάλου κυβισμού, αξίζει σίγουρα καλύτερα να πάρεις μια 330 Ε92 παρά μια 316 και μετά να την κάνεις 330.

Επειδή πάντως βλέπω ότι το budget σου δεν είναι για Ε9Χ και μάλιστα δίλιτρο, το καλύτερο που'χεις να κάνεις είναι να πάρεις μια 325 Ε46 πριν το 2003, ώστε να έχεις και γκάζι και να γλιτώσεις έκτακτες εισφορές κλπ. Σίγουρα θα δίνεις παραπάνω χρήματα για τέλη, αλλά απ'το να κάνεις μετατροπές κλπ που θα σου κοστίσουν κανα 3χιλιαρο στην ξεφτύλα, αξίζει περισσότερο να δίνεις 3-4 εκατοστάρικα το χρόνο παραπάνω και να το πάρεις απευθείας 6κυλινδρο.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 25-05-13, 17:46
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να κάνεις μετατροπή μια Ε9Χ κοστίζει πολύ ακριβότερα απ'ότι μια Ε46.
Άσε που τόσο που έχουν ξεφτυλιστεί οι τιμές στα μεγάλου κυβισμού, αξίζει σίγουρα καλύτερα να πάρεις μια 330 Ε92 παρά μια 316 και μετά να την κάνεις 330.

Επειδή πάντως βλέπω ότι το budget σου δεν είναι για Ε9Χ και μάλιστα δίλιτρο, το καλύτερο που'χεις να κάνεις είναι να πάρεις μια 325 Ε46 πριν το 2003, ώστε να έχεις και γκάζι και να γλιτώσεις έκτακτες εισφορές κλπ. Σίγουρα θα δίνεις παραπάνω χρήματα για τέλη, αλλά απ'το να κάνεις μετατροπές κλπ που θα σου κοστίσουν κανα 3χιλιαρο στην ξεφτύλα, αξίζει περισσότερο να δίνεις 3-4 εκατοστάρικα το χρόνο παραπάνω και να το πάρεις απευθείας 6κυλινδρο.

Καλό το σκεπτικό σου,απλά όπως τόνισα σε αρχικά ποστ μου οι μετατροπές που είχα στο μυαλό μου,και μάλλον ήταν λάθος δεν είναι του παρόντος. Τώρα απλά θέλω ένα καλό αμάξι όπως το Ε92 316 που το σήμα του είναι 265 € το χρόνο. Ακόμα ψάχνω βέβαια,και έχω βρει μερικά σε τιμές 12 έως 15 χιλιάρικα. Απλά οι τιμές στην αγορά αυτοκινήτων είναι πια ξεφτύλα και ειδικά στα 2λιτρα...δηλαδή προτιμώ να πάρω μια Ε92 316 και να φτιάξω αργότερα τι θέλω εγώ,παρά να πάρω ένα έτοιμο...αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 25-05-13, 17:51
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Death007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό το σκεπτικό σου,απλά όπως τόνισα σε αρχικά ποστ μου οι μετατροπές που είχα στο μυαλό μου,και μάλλον ήταν λάθος δεν είναι του παρόντος. Τώρα απλά θέλω ένα καλό αμάξι όπως το Ε92 316 που το σήμα του είναι 265 € το χρόνο. Ακόμα ψάχνω βέβαια,και έχω βρει μερικά σε τιμές 12 έως 15 χιλιάρικα. Απλά οι τιμές στην αγορά αυτοκινήτων είναι πια ξεφτύλα και ειδικά στα 2λιτρα...δηλαδή προτιμώ να πάρω μια Ε92 316 και να φτιάξω αργότερα τι θέλω εγώ,παρά να πάρω ένα έτοιμο...αυτά
Καλύτερα να πάρεις μια 330 Ε46 παρα μια 316 Ε92.
Η διαφορά τιμής τους αρκεί για να πληρώνεις τα τέλη κυκλοφορίας για καμια 10ετία.
Το να αγοράσεις 316 Ε92 είναι πεταμένα χρήματα κατα την άποψή μου γιατί εκτός από αργή, έχει και τα κλασικά θέματα των e.d. οπότε μπορεί να αποδειχτεί μεγάλο ρίσκο η αγορά της.

Και μη σκέφτεσαι φτιαξίματα κλπ σε Ε92.
Χρειάζεται πολύ δουλειά πλέον για να δουλέψει σωστά το αμάξι, δεν είναι σαν τις παλαιότερες bmw και κυρίως, χρειάζεται πολύ χρήμα οπότε στο μέλλον θα χρειαστεί να πληρώσεις πολύ περισσότερο απ'ότι να έπαιρνες έτοιμη 320 (μην πω και 6κυλινδρη).

Γενικά είναι τεράστιο λάθος με το μπάτζετ που διαθέτεις να πας σε 316 Ε92.
Στο μέλλον είμαι 100% σίγουρος ότι θα το μετανιώσεις εκτός κι αν πεις ότι δεν ασχολείσαι ποτέ με μετατροπές και δε σε νοιάζει το γκάζι. Τότε μόνο ίσως αξίζει η αγορά της, σε καμια άλλη περίπτωση.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 25-05-13, 19:44
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Eίσαι πολύ μπερδεμένος φίλε death.Διαλέγεις τον δύσκολο δρόμο και δεν καταλαβαίνω το γιατί.
Από ε46,πήγαμε ξαφνικά σε ε92.Και από τα 6000-7000€ μπάτζετ στα 12000-15000€.Σε αυτά τα χρήματα παίρνεις ένα ωραιότατο 46άρι 330 και σου μένουν και ρέστα για τα τέλη.και θα είναι και γνήσιο...
Αν θες γκάζι θα πας σε εξακύλινδρο.Aλλιώς παίρνεις τετρακύλινδρο και κάνεις απλά τη βόλτα σου,ειδικά στα νέα μοτέρ ξέχνα τις μετατροπές αν φυσικά θέλεις να έχεις αυτοκίνητο και να μην κυκλοφοράς με ...ΤΑΞΙ.
Για μετατροπές μόνο Μ43 και με αρκετούτσικο κόστος και φυσικά χρόνο μέχρι να τελειοποιηθεί το project και να είναι άκρως οδηγήσιμο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.