Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-07-05, 04:06
Το avatar του χρήστη TheCondor
TheCondor Ο χρήστης TheCondor δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2005
Μηνύματα: 404
TheCondor is an unknown quantity at this point
320 E30 VS Starlet φτιαγμενο

Καλησπερα, η μαλλον καλημερα

Μετα απο καμποσες ωρες δουλεια ( ειχαμε και μια κληση να πληρωσουμε ) συνανταω εναν φιλο μου που εχει ενα σταρλετ πισωκινητο με δυο διπλα καρμπυρατερ πανω και υπερκυσβισμενο στα 1500 απο 1300. ( εχει και σφυρηλατα πιστονια και κατι αλλα - ετσι το πηρε )

Μολις εχει βαλει δισκο γιατι ο αλλος παρεδωσε πνευμα και μου ελεγε να παμε να ανοιξουμε να δουμε πως παμε μαζι. Με τα πολλα φτανουμε στην Μαρκοπουλου και ξεκιναμε. ( εγω ειμαι με του Ε30 τον κινητηρα τον motronic με τα 129 αλογα - το πηρα πριν δυο βδομαδες απο μετατροπη, αναρτησεις και φρενα μηδεν προς το παρων )

Eγω γενικα δεν εχω πειρα απο εκκινησεις και τετοια, με αποτελεσμα την πρωτη φορα να κανουμε μια ψιλοακυρη εκκινηση, αλλα μετα ανοιξαμε απο δευτερες ρολαριστες και στην αρχη εγω ημουν μπροστα και μετα απο την τριτη περασε αυτος αλλα σταδιακα εγω μετα την 4η αρχιζα και μαζευα αρκετα γρηγορα με αποτελεσμα στο τελος της διαδρομης, στην γεφυρα δηλαδη ( δεν ξερω ακριβως ποσα μετρα ειναι, μου φαινεται 1300? ) να ειμαστε ψιλομαζι, αντε εγω να ημουν μπροστα για ουτε μισο αμαξι. Ο φιλος με το σταρλετ ανεβαζει μεχρι 7200 στροφες ( δεν εχει κοφτη ) και εγω κανονικα, δηλαδη 6500. ( μου φαινεται αυτο ψιλοεπαιζε ρολο γιατι ενω ημουν μπροστα αυτος με επαιρνε σταδιακα, αυτο ειχε γινει και σε κατι αλλα ανοιγματα με αλλα ατομα μεσα )

Τα ξαναπαμε ομως αυτη τη φορα κανονικα, απο κοκκινο φαναρι και πρωτες. Εγω κραταω τις στροφες μεχρι 4000-4300 και ειμαι ετοιμος. Και αυτος το ιδιο. Ξεκιναμε λοιπον, εγω σπινιαρω ψιλοαρκετα ( εκεινη τη στιγμη οταν σπινιαρε, επειδη μαλλον το αμαξι ειναι κατσικι και η αναρτηση για τον π....ο οι πισω τροχοι καπως 'συντονισαν' οταν σπινιαρα, πηγαιναν πανω κατω για λιγο δηλαδη και ψιλοχτυπαγαν ελαχιστα - το εχω ξαναπαθει - απλα το αναφερω ) με την πρωτη, αυτος ειναι ηδη μπροστα αλλα ειχε σπινιαρει και αυτος, κουμπωνω σε καλη στιγμη δευτερα, ξανασπινιαρει το αμαξι, οχι παρα πολυ αλλα ψιλοαρκετα παλι, αυτος φευγει ειναι ηδη μπροστα και αρχιζει και φευγει σταδιακα, αλλαγη τριτης, παλι ψιλοσπινιαρει αλλα γραπωνει αυτη τη φορα, και πλεον ο σταρλετακιας ειναι γυρω στα 2-3 αμαξια μπροστα και το μονο που εγινε με αλλαγη τεταρτης ειναι να ειναι αυτος σταθερα μπροστα και εγω να μαζευω μεν αλλα αρκετα αργα δε.

Απλα ηθελα να αναφερω το παραπανω φιλικο ανοιγμα για να ακουσω εντυπωσεις/γνωμες. Παντως με το που εβαλα τεταρτη, ειχα ενα χαμογελο αρκετα μεγαλο, αν και ημουν πισω, συνειδητοποιωντας οτι το αμαξι μου παει αρκετα καλα, παρα πολυ καλα για αυτο που ζηταω εγω, με αποτελεσμα να ειμαι υπερ ευχαριστημενος, ασχετα αν εχασα στην ουσια.

Τι εχετε να πειτε?? Εγω πιστευω οτι το σταρλετ θα ειναι καμια 110+ αλογα παντως, βαλε και το οτι ειναι πουπουλο σχετικα με την μπεμπα.

Και μια απορια τωρα. Αυτο το παλικαρι ειχει ανοιξει με ενα civic esi sedan 125-130 αλογα ( οσα ειναι τελος παντων ), το civic ειχε ερθει σχετικα με φορα ενω το σταρλετ πηγαινε ψιλοχαλαρα, μετα το σταρλετ κατεβαζει δευτερα και ανοιγει ( τοτε ο δισκος του δεν ηταν στις καλυτερες του ) και ηταν ψιλομαζι, με το civic Μου φαινεται να ειναι λιγο μπροστα, αν οχι αισθητα μπροστα. Εγω αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι ποια θα ηταν η διαφορα μου με το civic, ( και αυτος φιλος ειναι ) απο τη στιγμη που εχω δει σε κατι σελιδες στο ιντερνετ οτι το δικο μου και το civic εχει παραπλησια 0-100 και εχουν και τα ιδια περιπου αλογα, και απο κιλα επισης ιδια. Λετε να ειμαι πισω και απο civic? ( θα ανοιξω και με αυτον να δω βεβαια αλλα ετσι ρωταω μπας και ειμαι εντελως ασχετος )

Αυτα λοιπον.

Αυτο που σκεφτομαι παντως ειναι οτι στο τελος της μερας, καθε φορα που παρκαρω το κουκλι μου και βγαινω απο το αμαξι, ειμαι υπερευχαριστημενος απο οσα μου δινει το αμαξι μου, ειτε αυτο ειναι ανεση, ειτε ταχυτητα, ειτε ο ηχος, ειτε οτιδηποτε θελετε. Και αυτο πιστευω μετραει. Δεν το λεω επειδη το αλλο ειναι σταρλετ, μιλαω εντελως προσωπικα.

Αντε την κανω για νανι τωρα γιατι 10 το πρωι αυριο δουλευω. ( μεχρι τωρα βγαλαμε την κληση τωρα παμε να βγαλουμε και κανα αμορτισερ - ελατηριο )
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-07-05, 04:24
Το avatar του χρήστη DRIFTER
DRIFTER Ο χρήστης DRIFTER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-05-2004
Μηνύματα: 423
DRIFTER is on a distinguished road
E30 FOR EVER μόνο αυτό θα πώ
__________________
ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΙ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΠΑΕΙ

ΣΩΤΗΡΗΣ H DRIFTER

Κάθε πλατεία και χαρά κάθε στροφή και τρέλα δώσε κλώτσο να γυρίσει το Ε30 να σβουρίσει ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-07-05, 09:04
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
starlet

Τα φταγμένα starlet πάνε πολύ καλά.
Είχε ένας φίλος και ''εγραφε''

Πιστεύω ότι όσο πιο πολλά τα χιλιόμετρα και ειδικά κοντά στη τελική τόσο καλύτερα για σένα.

Για το ''συντονισμό'' που είπες το έχω πάθει και γω σε Ε36 και νομίζω ότι το αμάξι φεύγει καλύτερα έτσι παρά με σπινάρισμα χωρίς συντονισμό
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-07-05, 11:04
Το avatar του χρήστη sheriff
sheriff Ο χρήστης sheriff δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-03-2005
Μηνύματα: 452
sheriff is on a distinguished road
καλημερα condor!να σε ρωτησω μηπως ησουν απο την δεξια μερια του δρομου?στο λεω γιατι ειναι αρκετα πιο γλιστερη.αν καθησεις απο αριστερα το αποτελεσμα θα ηταν διαφορετικο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-07-05, 15:49
Το avatar του χρήστη TheCondor
TheCondor Ο χρήστης TheCondor δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2005
Μηνύματα: 404
TheCondor is an unknown quantity at this point
Στην αριστερη ημουν!! ( ειμαι νεος βλεπεις :P ) Το σταρλετακι παντως ξεκολλαγε τρελα σε αντιθεση με το δικο μου!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-08-05, 00:26
Το avatar του χρήστη Fad3In
Fad3In Ο χρήστης Fad3In δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-10-2004
Μηνύματα: 720
Fad3In is an unknown quantity at this point
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TheCondor
Τι εχετε να πειτε?? Εγω πιστευω οτι το σταρλετ θα ειναι καμια 110+ αλογα παντως, βαλε και το οτι ειναι πουπουλο σχετικα με την μπεμπα.
Σιγα ρε!!! 1000κατι κιλα ειναι και το δικο σου!!! Ν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-08-05, 01:58
Το avatar του χρήστη TheCondor
TheCondor Ο χρήστης TheCondor δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2005
Μηνύματα: 404
TheCondor is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fad3In
Σιγα ρε!!! 1000κατι κιλα ειναι και το δικο σου!!! Ν.
Το 316 ηταν 1130 και τωρα ειναι αρκετα περισσοτερα, αφου να φανταστεις οτι το αμαξι 'εκατσε'!! Καναδυο ποντους εχει χαμηλωσει παντως στανταρ με τον καινουριο κινητηρα. Οχι και σιγα, το σταρλετακι με τιποτα δεν ξεπερνα τα 800-850 κιλα παντως.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-08-05, 13:54
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Να προσθεσω απλα οτι με Citroen Zx volcane 2.0 ημουν μπροστα απο 325e30 στην αγγλια.
Επιπλεον, δοκιμασα 525 E34 την ιδια περιοδο και μου φανηκε υπερβολικα αργη σε σχεση με το διλιτρο γαλλο.

Σημειωνω οτι 525 μοντ1993 με δερματα, οροφη, abs, antispin, ζαντολαστιχα 17 στην αγγλια εκανε γυρω στα 1500ευρω το 2002.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.