Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-09, 13:08
ale46coupe Ο χρήστης ale46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-10-2008
Μηνύματα: 114
ale46coupe is on a distinguished road
Αλλαγη ιμαντα δυναμο-κλιμα Ε46

Παιδες ,μια βοηθεια.Στην μπεμπα μου ε46 1600cc fl με 125000 χλμ δεν εχω αλλαξει ιμαντες δυναμο και αιρ κοντισιον,παρολο που ολα τα σερβις τα εχω κανει σε αντιπροσωπεια και αυτοι οι αχρηστοι οταν τουσ πηρα τηλ και τους ειπα οτι βρε παιδια εχω κανει τοσα χλμ και δεν εχω αλλαξει ιμαντες ,ειναι φυσιολογικο?αυτοι απαντησαν οτι αποκλειεται να μην εχει γινει αλλαγη.βεβαια κοιτωντας τα χαρτια του οντως ειδε οτι οντως δεν εχει γινει και την τεταρτη εχω ραντεβου να τουσ αλλαξω αφου πρωτα τους απογειωσω λιγο απο κοντα.ηθελα να ρωτησω στα ποσα χλμ αλλαζουμε ιμανες δυναμο και αιρ κοντισιον?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-09, 13:23
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Περιπου στις 60-70.000χμ ειναι καλο να αλλαζονται. Μια που θα αλλαξεις ιμαντα, οταν βγει ο παλιος ζητα να σου τσεκαρουν και ολα τα ραουλα και τις τροχαλιες. Δεν ειναι τιποτα, οπως ειναι χωρις ιμαντα πανω, ενας οπτικος ελεγχος πρωτα και μετα στριψιμο με το χερι μια μια οι τροχαλιες μηπως και θελει αλλαγη καποιο ρουλεμαν. Ειναι συνηθισμενο ειδικα με τοσα χιλιομετρα καποιο ρουλεμαν να θελει αλλαγη. Αν στρεφει η τροχαλια και ακουγεται σα ροδα απο πατινι οι μπιλιες του ρουλεμαν απο μεσα τοτε θελει αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-09, 13:33
ale46coupe Ο χρήστης ale46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-10-2008
Μηνύματα: 114
ale46coupe is on a distinguished road
Ποσο περιπου κοστιζει η αλλαγη?και αν χρειαστει και ρουλεμαν?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-12-09, 13:38
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Νομιζω ειναι γυρω στα 70 ο ιμαντας αντε και κανα 30€ το ρουλεμαν, τραβηγμενες οι τιμες προς τα πανω, ισως να ναι και φτηνοτερα. Με καθε επιφυλαξη οι τιμες που σου λεω ομως γτ δε θυμαμαι ακριβως. Αν ρωτησεις στο συνεργειο θα σου πουν με ακριβεια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-12-09, 15:41
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
φιλε επειδη πουλαω το αυτοκινητο και για να μην τα αφησω στον επομενο αλλαχτηκαν οι ιμαντες και μια τροχαλια με κοστος 100 ευρω τα ανταλακτικα με το φπα μαζι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-12-09, 21:54
kostis47 Ο χρήστης kostis47 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 83
kostis47 is on a distinguished road
Φίλε άμα πιάνουν τα χέρια σου
http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=522832
δέκα λεπτά δουλειά είναι, πανεύκολη και είναι και τσάμπα.
Τους άλλαξα πριν 10 μέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-12-09, 12:24
Το avatar του χρήστη gp35
gp35 Ο χρήστης gp35 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Μηνύματα: 121
gp35 is on a distinguished road
καλημερα επι ευκαιριας σε καποιο τετοιο σερβις/ελενχο ...επιμεινετε να ελενξουν/τσεκαρουν και την τροχαλια(καστανια) του δυναμο...αυτη μου προκαλεσε αλλον θορυβο στο ακουσμα της μηχανης(σφηριγμα) και σε καποιο σερβις στην μαμα τον αλλαξα...εχω το τιμολογιο αλλα αν θυμαμαι καλα πληρωσα καπου στα 105 ευρω με τα τεχνικα.
οποιος μπει σε διαδικασια αλλαγης ιμαντα και ελενχο στα (τρελα ) τροχαλιες..
Επισης ...ακρος επικινδυνο ελενξτε και τον τεντωτηρα της καδενας ειναι μηχανικος (εμβολακι) και βοηθαει στην τανιση της καδενας...περι τα 80 ευρω αν δεν κανω λαθος ...πανω/κατω εκει παιζει.
σορυ εαν ξεφυγα απο το πρωτο post...μα ειμαι υποχρεως να τα τονισω ,εαν παλι επελεξα λαθος post
και παλι ζυταω συγνωμη!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-12-09, 12:28
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Μια χαρα στο θεμα εισαι, κι εγω το ιδιο προτεινα μερικα ποστς πιο πριν! Γιατι κι εγω εχω αλλαξει σχεδον το συνολο των ρουλεμαν στις τροχαλιες, την τροχαλια του δυναμο που λες, την τροχαλια του στροφαλου, τον συμπιεστη κλιματισμου γιατι ειναι πακετο με την τροχαλια του. Και αλλου εχει συζητηθει το θεμα με τις τροχαλιες, υπαρχει προβλημα σε πολλες σειρες και σε διαφορα μοτερ BMW, δε ξερω το λογο, αλλα πονανε...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-12-09, 13:54
leyteris Ο χρήστης leyteris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Μηνύματα: 366
leyteris is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ale46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδες ,μια βοηθεια.Στην μπεμπα μου ε46 1600cc fl με 125000 χλμ δεν εχω αλλαξει ιμαντες δυναμο και αιρ κοντισιον,παρολο που ολα τα σερβις τα εχω κανει σε αντιπροσωπεια και αυτοι οι αχρηστοι οταν τουσ πηρα τηλ και τους ειπα οτι βρε παιδια εχω κανει τοσα χλμ και δεν εχω αλλαξει ιμαντες ,ειναι φυσιολογικο?αυτοι απαντησαν οτι αποκλειεται να μην εχει γινει αλλαγη.βεβαια κοιτωντας τα χαρτια του οντως ειδε οτι οντως δεν εχει γινει και την τεταρτη εχω ραντεβου να τουσ αλλαξω αφου πρωτα τους απογειωσω λιγο απο κοντα.ηθελα να ρωτησω στα ποσα χλμ αλλαζουμε ιμανες δυναμο και αιρ κοντισιον?
να τσεκαρεις και την αντλια νερου γιατι συνηθως οταν αλλαζεις ιμαντα μετα απο λιγο καιρο
χαλαει η αντλια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-12-09, 14:28
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Σε 46αρια συμβαινει αυτο;! Εχω αλλαξει 2 φορες ιμαντα και η αντλια στον ασσο ειναι οκ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.