Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-07-10, 10:36
m3e36 Ο χρήστης m3e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 44
m3e36 is on a distinguished road
ερώτηση για έλεγχο πραγματικών χιλιομέτρων

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
είμαι στη διαδικασία που ψάχνω να αγοράσω ένα μ3 ε36.
τα περισσότερα που βρίσκω έχουνε πολύ λίγα χιλιόμετρα για τα χρόνια τους. 130000km με 150000km.
το ξέρω βέβαια ότι είναι αδύνατο ένα τέτοιο αυτοκίνητο τέτοιας χρονολογίας να έχει τόσα λίγα χιλιόμετρα.
ρώτησα στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της bmw από την πόλη που είμαι αν πατήσουμε το πλαίσιο του αυτοκινήτου στον υπολογιστή υπάρχει περίπτωση να μας βγάλει το ιστορικό του αυτοκινήτου και πόσα χιλιόμετρα έχει? η απάντηση τους ήταν ότι σε αυτό το μοντέλο είναι αδύνατον να δεις τα πραγματικά του χιλιόμετρα.
Τους ρώτησα επίσης αν μπορούμε να δούμε όταν έκανε το τελευταίο servis η τοποθέτηση κάποιου ανταλλακτικού στην bmw πόσα χιλιόμετρα είχε τότε και
η απάντηση τους ήταν πάλι όχι.
Είναι όντως έτσι τα πράγματα όπως μου τα λένε η δεν θέλουν να μου δώσουνε πληροφορίες?
Εγώ ξέρω από το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα bmw 316 ε36 όταν πήγαινα στο συνεργείο της bmw και άλλαζα το παραμικρό περνούσαν στον υπολογιστή κάθε φορά τα χιλιόμετρα του αυτοκινήτου και την ημερομηνία που έγινε η τοποθέτηση οποιουδήποτε ανταλλακτικού.(αυτό χρησιμεύει στην εγγύηση που δίνει η bmw για κάθε ανταλλακτικό).
Επίσης ένας γνωστός μου πέρυσι που έψαχνε για ένα μ3 ε46 είχε δώσει το πλαίσιο σε μια αντιπροσωπεία της bmw στην Αθήνα και του είχαν πει ότι τελευταία φορά που ‘άλλαξε λάδια το αυτοκίνητο ήταν στα τόσα χιλιόμετρα….
Στο ε36 δεν γίνεται αυτό? Η δεν έχουν όρεξη εδώ στην δική μας bmw να ασχοληθούν μαζί μου?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-07-10, 11:00
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
ακομα και στα 36ρια,υπαρχει υπολογιστης που σου λεει ποτε πρεπει να κανεις σερβις.
καποια στιγμη οταν κανεις σερβις,τα κουτακια που λενε τα σβηνουν..κανουν reset δηλαδη.ειτε αντιπροσωπεια ειτε μαστοραντζα..
απο εκει δε γινεται να βρεθει κατι?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-07-10, 12:41
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m3e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
είμαι στη διαδικασία που ψάχνω να αγοράσω ένα μ3 ε36.
τα περισσότερα που βρίσκω έχουνε πολύ λίγα χιλιόμετρα για τα χρόνια τους. 130000km με 150000km.
το ξέρω βέβαια ότι είναι αδύνατο ένα τέτοιο αυτοκίνητο τέτοιας χρονολογίας να έχει τόσα λίγα χιλιόμετρα.
ρώτησα στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της bmw από την πόλη που είμαι αν πατήσουμε το πλαίσιο του αυτοκινήτου στον υπολογιστή υπάρχει περίπτωση να μας βγάλει το ιστορικό του αυτοκινήτου και πόσα χιλιόμετρα έχει? η απάντηση τους ήταν ότι σε αυτό το μοντέλο είναι αδύνατον να δεις τα πραγματικά του χιλιόμετρα.
Τους ρώτησα επίσης αν μπορούμε να δούμε όταν έκανε το τελευταίο servis η τοποθέτηση κάποιου ανταλλακτικού στην bmw πόσα χιλιόμετρα είχε τότε και
η απάντηση τους ήταν πάλι όχι.
Είναι όντως έτσι τα πράγματα όπως μου τα λένε η δεν θέλουν να μου δώσουνε πληροφορίες?
Εγώ ξέρω από το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα bmw 316 ε36 όταν πήγαινα στο συνεργείο της bmw και άλλαζα το παραμικρό περνούσαν στον υπολογιστή κάθε φορά τα χιλιόμετρα του αυτοκινήτου και την ημερομηνία που έγινε η τοποθέτηση οποιουδήποτε ανταλλακτικού.(αυτό χρησιμεύει στην εγγύηση που δίνει η bmw για κάθε ανταλλακτικό).
Επίσης ένας γνωστός μου πέρυσι που έψαχνε για ένα μ3 ε46 είχε δώσει το πλαίσιο σε μια αντιπροσωπεία της bmw στην Αθήνα και του είχαν πει ότι τελευταία φορά που ‘άλλαξε λάδια το αυτοκίνητο ήταν στα τόσα χιλιόμετρα….
Στο ε36 δεν γίνεται αυτό? Η δεν έχουν όρεξη εδώ στην δική μας bmw να ασχοληθούν μαζί μου?
Που είναι το αυτοκίνητο φίλε???
Ελλάδα ή Γερμανία??
Να θυμάσαι, ότι τα ακριβή χιλιόμετρα, αν θέλει ο ιδιοκτήτης στα δίνει..
Αλλιώς, προστατεύονται, σαν προσωπικά δεδομένα, και έχει επιπτώσεις άσχημες.
Συνεπώς, ακόμα και στην αντιπροσωπία να πηγαίνει κάποιος, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να σου πουν χιλιόμετρα, πέραν των εμφανών.
Μπορείς όμως να τα βρείς σε 2 λεπτά, μέσω Κ.Τ.Ε.Ο. αμέσως μόλις αγοράσεις το όχημα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-07-10, 10:19
m3e36 Ο χρήστης m3e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 44
m3e36 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Που είναι το αυτοκίνητο φίλε???
Ελλάδα ή Γερμανία??
απο ελλάδα είναι το αυτοκίνητο.
Αυτό που αναφέρω πιο πάνω, οτι κάθε συνεργείο bmw κρατάει στο αρχείο του υπολογιστή της τα χιλιόμετρα του αυτοκινήτου όταν κάνει servis η οποιαδήποτε αντικατάσταση ανταλλακτικού δεν ισχύει?
Εαν κρατάει αρχείο δεν μπορεί να δεί πότε π.χ το αυτοκίνητο που τους ζητάω επισκέφτηκε τελευταία φορά συνεργείο bmw ,τι άλλαξε και ποσα χιλιόμετρα είχε τότε?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-07-10, 14:26
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Cool ????????

Επειδη βλεπω μπλεχτηκες λιγο να τα ξεκαθαρισουμε.......ειναι γνησιο το Μ3 Ε36 που βρηκες???Μαλλον οχι......αν ομως ειναι γνησιο και συντηρουνταν μονο σε ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ BMW τοτε μπορεις να δεις τι εχει αλλαξει και σε τι χλμ αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα ειναι αληθινα τα χλμ του.....πρεπει να συγκρινεις ημερομηνιες στο βιβλιο σερβις και στον υπολογιστη κτλ.Αν τωρα το Μ3 Ε36 που εχεις βρει ειναι μετατροπη τοτε ξεχασε απο το μυαλο σου οτι θα βρεις πραγματικα χλμ σε καροτσα η μοτερ.....ξεχασε το απλα,οποιος σου πει το αντιθετο σε κοροιδευει η δεν ξερει τι του γινεται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-07-10, 15:18
dimis_gr Ο χρήστης dimis_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 280
dimis_gr is on a distinguished road
επειδή ασχπλήθηκα με το θέμα. Υπάρχει τρόπος να τα δεις πηγαίνοντας σε ''κοντερτζη'' συνήθως είναι αυτοί οι οποίοι ασχολούνται με ταχογράφους, immobilizer και τέτοια. Μπορείς να ρωτήσεις ένα ταξιτζή...στανταρ θα ξέρει να σε στείλει σε κάποιον. Απο κει και πέρα θα σου πάρει κανα 20άρικο. Τα bmw τα χλμ τους τα βλέπεις από το κοντερ, από το immobilizer, από τα φώτα και από την ECU. Αν αυτός που θα στο πουλήσει έχει έχει αλλάξει τo immobilizer και έχει γυρίσει όλα τα υπόλοιπα δεν θα μπορέσεις να το καταλάβεις πέραν από το μάτι ή από το βιβλίο service ή από το ιστορικό στην bmw(p.x an σου πουν ότι το 2007 είχε 145000χλμ και το 2010 150000χλμ την ψυλιάζεσαι) αλλιώς θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις και το χαρτί του κτεο που λέει τα χλμ ή αν έχεις κανα γνωστό στο τελωνείο να τον ρωτήσεις με πόσα χλμ εισήχθηκε. Αν βέβαια είναι τόσο κάτσαλος και τα έχει γυρίσει πριν το φέρει από γερμανία.....άστο δεν θα το μάθεις ποτέ. δυστηχώς
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-07-10, 15:24
m3e36 Ο χρήστης m3e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 44
m3e36 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη βλεπω μπλεχτηκες λιγο να τα ξεκαθαρισουμε.......ειναι γνησιο το Μ3 Ε36 που βρηκες???Μαλλον οχι......αν ομως ειναι γνησιο και συντηρουνταν μονο σε ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ BMW τοτε μπορεις να δεις τι εχει αλλαξει και σε τι χλμ αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα ειναι αληθινα τα χλμ του.....πρεπει να συγκρινεις ημερομηνιες στο βιβλιο σερβις και στον υπολογιστη κτλ.Αν τωρα το Μ3 Ε36 που εχεις βρει ειναι μετατροπη τοτε ξεχασε απο το μυαλο σου οτι θα βρεις πραγματικα χλμ σε καροτσα η μοτερ.....ξεχασε το απλα,οποιος σου πει το αντιθετο σε κοροιδευει η δεν ξερει τι του γινεται.
οχι δεν ειναι γνησιο.μετατροπη ειναι.
το ξερω οτι αποκλειεται να ειναι τα πραγματικα χιλιομετρα αυτα και οτι ειναι σιγουρα γυρισμενο το κοντερ.
αυτο που θελω να τσεκαρω ειναι το εξης:πες οτι το αυτοκινητο αυτο ειχε πριν 1 μηνα (υποθετικα μιλαω παντα) 200000km και ειχε παει ο ιδιοκτητης του να το αλλαξει π.χ εναν ιμαντα σε συνεργειο της bmw.
η bmw λογικα κατεγραψε στο αρχειο του υπολογιστη της οτι το αυτοκινητο ειχε τοτε 200000km.
ο ιδιοκτητης περνει αποφαση να το πουλησει και κατεβαζει τα χιλιομετρα στις 120000km.
ερχομαι εγω τωρα και ενδιαφερομαι να το αγορασω.
αν παω και χτυπησω τον αριθμο πλαισιου σε ενα συνεργειο της bmw δεν θα μου πουνε οτι την τελευταια φορα που το αυτοκινητο αυτο επισκεφτηκε συνεργειο της bmw ειχε 200000km και αλλαξε το ταδε ανταλλακτικο?
αυτο θελω να μαθω εγω μηπως προσφατως εχει γινει απο τον πρωην ιδιοκτητη αλλαγη στα χιλιομετρα.
*ο γνωστος μου που αναφερω οτι πριν ενα χρονο εψαχνε για μ3 ε46 ειχε βρει ενα στην αθηνα με 80000km περιπου.
περνει τον αριθμο πλαισιου και πηγενει σε συνεργειο της bmw και του ειπανε οτι το αυτοκινητο αυτο επισκεφτηκε τελευταια φορα συνεργειο της bmw στην ταδε του μηνος (ηταν περιπου 6 μηνες πριν) και ειχε αλλαξει λαδια και τοτε ειχε 104000km!!!
καταλαβαινετε οτι ο ιδιοκτητης ειχε κατεβασει τα χιλιομετρα.
αυτο θελω να διαπιστωσω κι εγω.αν τυχον εγινε προσφατα αλλαγη στα χιλιομετρα και ποσα.
στην bmw που ρωτησα στην πολη μου,μου ειπανε οτι δεν γινεται να δουμε τιποτα.ισχυει αυτο η δεν θελουνε να με βοηθησουνε?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-07-10, 20:19
Το avatar του χρήστη jim_pas
jim_pas Ο χρήστης jim_pas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-05-2009
Μηνύματα: 380
jim_pas is on a distinguished road
στα ε36 πολύ δύσκολα και απο την στιγμή που είναι μετατροπή σχεδόν απίθανο.....πηγαινε και σε κάποια άλλη bmw να δεις αλλα δεν νομίζω να βγάλεις άκρη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-03-11, 23:50
filipcon76 Ο χρήστης filipcon76 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Μηνύματα: 34
filipcon76 is on a distinguished road
Κατι πιθανον που να μην γνωριζετε...
ειδικα στα Μ3,δεν ειμαι σιγουρος για τα υπολοιπα ε36,υπαρχει μια μικρη κουκιδα κατω ακριβως απο τη λεξη miles η kilometres στο κατραν.Η κουκιδα αυτη ενεργοποιειται,και κανεις δεν μπορει να τη σβυσει,σε περιπτωση που αλλακτει κατραν,η γινει οποιαδηποτε παρεμβαση στα χλμ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-03-11, 14:36
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filipcon76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι πιθανον που να μην γνωριζετε...
ειδικα στα Μ3,δεν ειμαι σιγουρος για τα υπολοιπα ε36,υπαρχει μια μικρη κουκιδα κατω ακριβως απο τη λεξη miles η kilometres στο κατραν.Η κουκιδα αυτη ενεργοποιειται,και κανεις δεν μπορει να τη σβυσει,σε περιπτωση που αλλακτει κατραν,η γινει οποιαδηποτε παρεμβαση στα χλμ.
είναι πάρα πολύ έυκολο να τη σβήσεις...πίστεψέ με....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.