Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > GPS και Car PC

GPS και Car PC Συζητήσεις γύρω από το θέμα του GPS και των Car PCs. Σχόλια, τεχνική υποστήριξη, εφαρμογές, λειτουργικά προγράμματα κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-13, 23:24
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
BMW E46 & Tablet 7 inch

Καλησπερα και Καλη Χρονια σε ολους !
Αυτον τον καιρο παλευα να με την ιδεα να βαλω ενα tablet στην μπεμπα .......... το εψαξα το συζητησα και το παλεψα αλλα καπου κολησα οπως θα διτε και παρακατω αλλα τελικα πετυχα!
Αρχικα ειχα σκοπο να παρει την μορφη Diy thread αλλα λογω του οτι κατα την εγκατασταση ειχα αρκετες αναποδιες και τα παρατησα κλπ κλπ δεν εχω συλεξει αρκετο φωτογραφικο υλικο.........ΟΠΟΤΕ ας αρχισω!
Εχωντας στα χερια μου μια κινεζια ταβλετ 7αρι αποφασισα να το βαλω στην μπουμπου ηθελα να δειχνει οσο πιο εργοστασιακο γινεται αλλα να ειναι και εργονομικο. Η πρωτη μου παραδοχη ηταν οτι και αν γινει να μην "πληγωσω" το αμαξι ή τα αξεσουαρ του στην περιπτωση που δεν βγει ωραιο αποτελεσμα ετσι ωστε να μπορω να το εχω οπως πριν! Αποφασισα να το βαλω στην θεση οπου ειναι το τασακι γτ δεν μπορουσα να καταργησω το ΟΕΜ αφου λειτουργει ως ενισχυτης για το ταβλετ αλλα εχει και ενα πολυ καλης πιοτητας ραδιοφωνο!
Πηρα μετρα απο την συρταριερα με ενα χαρτι πηρα και τα μετρα του ταβλετ και ξεκινησα την κατασκευη μιας χειροποιητης βασης.........
Χρησιμοποιησα αρχικα ξυλο μπαλσα που ειναι ευκολα επεξεργασιμο επειδη ειναι μαλακο και δεν χρειαζεται εργαλια ( πριονια κλπ κλπ)! Αφου το εφτιαξα ειδα πως δεν ειχε την αναμενομενη αντοχη παρολου που ειχα κολησει μαζι 3 φυλλα του 1,5 χιλιωστων........Ετσι πηγα στον ξυλουργο απεναντι και του ζητησα να μου αντιγραψει το δικο μου σε θαλασσοξυλο 3 χιλιωστων.....του εκανε τα φινιρισματα του το εκανε τελειο.....
Επειτα πηγα σε ενα ταπετσερη αυτοκινητων με την φουσκα του λεβιε στο χερι και ζητησα το ιδιο δερμα .........πηρα και βενζικολα καλη και το εντυσα .... ενω τελος απο πισω το καρφωσα το δερμα για να μην εχω ξεφτισματα!
Η βαση ετοιμη και ολα ταιριαζαν ωραια .........
Ξυλωσα τα απαραιτητα απο το ταμπλο ( κονσολα χειροφρενου τασακι ραφακια τα παντα απο εκει και αρχισα δουλεια ! Απο την πηγη κρατησα την εισοδο AUX που ειχα φτιαξει ωστε απο εκει να παιρνει ηχο το ταβλετ! Μετα τραβηξα μια παροχη ρευματο απο την ασφαλειοθηκη με ασφαλεια 10Α ωστε να κοβει την παροχη του ρευματος με κινητηρα σβηστο, σε αντιθεση με τον αναπτηρα! Εβαλα τις μονωτικες μου ταινιες αγορασα και την ταινια οπου ειναι περασμενα απο το εργοστασιο τα καλωδια ( αυτην την μαλιαρη) και ολα οκ!
Τσιμπησα ενα μετασχηματιστη απο τα 12ν του αμαξιου στα 9ν του ταβλετ στα 2Α ωστε να φοερτιζει το ταβλετ..........
ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΠΑΩ ΜΕ ΧΑΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΟΚΙΜΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΣΙΤΑ ΠΑΝΤΟΥ την ιστορια οσοι παρακολουθουσατε το θεμα την ξερετε ........ελεγξα τα παντα και παλι τιποτα παω σε ηλεκτρολογους και μου λενε ενα φιλτροι ρευματος .........λεω τη ψυχη εχουν 3 ευρω μπροστα στην ιστορια που εχω κανει το βαζω και παλι τιποτα παρασιτα ακομα και απο τα φλας........( να σημειωσω οτι αυτο γινοταν μονο οταν το ταβλετ φορτιζε)
Ειμουν ετοιμος να τα παρατησω αλλα λεω οχι και αγορασα και ενα φιλτρο ηχου για RCA (πολυ φιλτραρισμα λεμε!!!!!!)και ξαφνικα ολα ΟΚ τελειο αποτελεσμα και ηχος κρυσταλινος......
τα εβαλα μεσα και ολα μια χαρα
__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-13, 23:26
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
..........συνεχιζω βαζοντας μερικες φωτογραφιες απο την διαδικασια!




__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-13, 23:26
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
Τελικα το αποτελεσμα ηταν γενικα καλο και εργονομικο αφου το ατιμο το android προσφερει αρκετα πραματα.......!
Σκοπος μου τωρα ειναι να χτυπησω με το καλο ενα Google Nexus 7 ή καποιο παρομοιο ωστε να εχω τελειο αποτελεσμα!

__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-01-13, 23:29
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
Τελος θα ηθελα να πω πως οποιος θελει να επιχειρησει κατι τετοιο καλο θα ηταν να ρωτησει εμενα ή καποιον αλλον οσον αφορα την συνδεσμολογια γιατι τα παρασσιτα ειναι πολυ ατιμα .........
:
Ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια σας και Χρονια Πολλα!
Οτι θελετε ρωτατε...... και βεβαια προτεινετε βελτιωσεις!
__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-01-13, 00:03
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Πολύ καλό το έκανες..
Εγώ το δικό μου το έβαλα στο ντουλαπάκι του οδηγού..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-01-13, 09:37
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
Eυχαριστω! Αμα εχεις χρονο ανεβασε και μια φωτο απο το δικο σου!
__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-01-13, 11:07
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
πολύ ωραίο! μπράβο για τον κόπο και το μεράκι σου. Τα tablets πλέον αποτελούν την ιδανική λύση για DIY καταστάσεις και custom-ιές αφού το βάθος τους είναι μερικά εκατοστά και εύκολα προσαρμόζονται στα ταμπλό. Επίσης και οι απαιτήσεις τους σε ρεύμα παλεύονται ευκολότερα. Αλί σε εμάς που παλεύαμε 10 χρόνια πριν με laptops, desktops στο πόρτ-μπαγκάζ με ειδικά τροφοδοτικά και καλωδιομάνι με το κιλό. Άσε τα ταμπλό που κόβαμε για να χωρέσουν όλα τα συμπαραμαρτούντα. Πάντως το θόρυβο χωρίς φίλτρα δεν τον γλυτώνεις τελικά ότι κι αν βάλεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.