Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-05-13, 19:07
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Αγορά BMW 318ci E46 Ναι ή όχι;

Καταρχάς καλησπέρα σε όλους και Χριστός Ανέστη!! Είμαι καινούριος εδώ στο forum και επειδή είχα δει πολλές φορές την σελίδα σας και σαν "τρελός" bmwδακιας είπα ας γίνω μέλος,καθώς μ'αρέσουν οι συζητήσεις για αυτοκίνητα BMW. Το όνομα μου είναι Παναγιώτης επί την ευκαιρία.
Πάμε λοιπόν στον ψητό !!

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα BMW 318ci E46 μοντέλο του 03 ή του 04. Γενικά τα δίπορτα(coupe) μ'άρεσαν πάντα διότι όσο να ναι έχουν αγωνιστικό χαρακτήρα από τα sedan(τετράπορτα). Μετά από καιρό θα ήθελα να του κάνω μερικές αναβαθμίσεις σε εγκέφαλο,κινητήρα,αναρτήσεις,κ.τ.λ. αλλά για ένα διάστημα θα το αφήσω μαμίσιο χωρίς να του πειράξω τίποτα,εκτός από το να το χαμηλώσω λίγο και να του αλλάξω καμιά ζάντα. Έχω ψάξει και έχω βρει μερικούς που δίνουν μεταχειρισμένα 318ci από 6.500 € μέχρι και 8.000 €. Οι γνώμες σας ποιες είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-13, 04:25
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Γεια σου Παναγιώτη και καλωσήρθες . Θα πω μόνο 2 πράγματα για αρχή , που έχουν βάση , απαντάς και συζητάμε .
1)Το 318 που ψάχνεις είναι 2λιτρο . Μιλάμε για 2λιτρο 4κύλινδρο λοιπόν . Το γνωρίζεις ? Αν ναι έχει καλώς !
2)Το μοτέρ αυτό δε βελτιώνεται . Δηλαδή μόνο πρώτο στάδιο . Δίνεις 2000 ευρώ και παίρνεις τα 10 άλογα , που αν τα πάρεις κ όλας . Με λίγα λόγια δε συμφέρει το πρώτο στάδιο, άρα επί του πρακταίου ο κινιτήρας κατατάσεται στους ΜΗ βελτιώσημους .

Αν είμαστε όλα καλά μέχρι εδώ , συνεχίζουμε και στα υπόλλοιπα .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kefalismos : 08-05-13 στις 04:27
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-13, 11:36
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Death007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς καλησπέρα σε όλους και Χριστός Ανέστη!! Είμαι καινούριος εδώ στο forum και επειδή είχα δει πολλές φορές την σελίδα σας και σαν "τρελός" bmwδακιας είπα ας γίνω μέλος,καθώς μ'αρέσουν οι συζητήσεις για αυτοκίνητα BMW. Το όνομα μου είναι Παναγιώτης επί την ευκαιρία.
Πάμε λοιπόν στον ψητό !!

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα BMW 318ci E46 μοντέλο του 03 ή του 04. Γενικά τα δίπορτα(coupe) μ'άρεσαν πάντα διότι όσο να ναι έχουν αγωνιστικό χαρακτήρα από τα sedan(τετράπορτα). Μετά από καιρό θα ήθελα να του κάνω μερικές αναβαθμίσεις σε εγκέφαλο,κινητήρα,αναρτήσεις,κ.τ.λ. αλλά για ένα διάστημα θα το αφήσω μαμίσιο χωρίς να του πειράξω τίποτα,εκτός από το να το χαμηλώσω λίγο και να του αλλάξω καμιά ζάντα. Έχω ψάξει και έχω βρει μερικούς που δίνουν μεταχειρισμένα 318ci από 6.500 € μέχρι και 8.000 €. Οι γνώμες σας ποιες είναι;
Καλό είναι πάντως να κανεις και κανενα search στα forums καθώς έχει αναλυθεί πολύ το θέμα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-13, 12:49
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Το Ε46 Ci (Coupe), είναι από τα πιο όμορφα BMW που έχουν βγεί (και εσωτερική και εξωτερική εμφάνιση).

Έχει τα καλά του, και έχει και τις ευαισθησίες του.

Τώρα επειδή μιλάς για αυτοκίνητα 10 ετών περίπου, θα έχουν φθορά και ανάλογα με τη συντήρηση και τον εξοπλισμό που μπορεί να διαθέτουν, μια τιμή μπορεί να είναι φθηνή ή ακριβή.

Για τη βελτίωση, να σου πώ, ότι επειδή κοιτάς για 1995cc (143ps), δεν γίνονται πολλά πράγματα.

Δεν υπάρχει τίποτα που να δουλεύει και να προσφέρεται από κάποια εταιρεία πλην προγράμματος...

Φίλτρο τσάμπα θα το βάλεις (και μόνο το KN ταιριάζει σωστά). Δεν υπάρχει διαφορά στην απόδοση (μηδεν και επιβεβαιωμένο στο δυναμόμετρο).
Εξάτμιση, τελικό σιλανσιέ για τον ήχο και μόνο. Μεσαίο ή χταπόδι, δεν υπάρχει κάτι που να υπάρχει αποτέλεσμα τουλάχιστον.

Με τα 145-150 θα μείνεις.
Αν σε ικανοποιεί ψυχολογικά (γιατί το αυτοκίνητο μια χαρά κινείται), αλλιώς θα ψάχνεις για μετατροπές.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 08-05-13 στις 12:51
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-13, 15:43
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kefalismos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Παναγιώτη και καλωσήρθες . Θα πω μόνο 2 πράγματα για αρχή , που έχουν βάση , απαντάς και συζητάμε .
1)Το 318 που ψάχνεις είναι 2λιτρο . Μιλάμε για 2λιτρο 4κύλινδρο λοιπόν . Το γνωρίζεις ? Αν ναι έχει καλώς !
2)Το μοτέρ αυτό δε βελτιώνεται . Δηλαδή μόνο πρώτο στάδιο . Δίνεις 2000 ευρώ και παίρνεις τα 10 άλογα , που αν τα πάρεις κ όλας . Με λίγα λόγια δε συμφέρει το πρώτο στάδιο, άρα επί του πρακταίου ο κινιτήρας κατατάσεται στους ΜΗ βελτιώσημους .

Αν είμαστε όλα καλά μέχρι εδώ , συνεχίζουμε και στα υπόλλοιπα .
Καλησπέρα kefalismos. Ψάχνω για 1,8 και όχι 2λιτρο με τα 2000cc(1995) για λόγους φορολογίας και για το 4κύλινδρο γνωρίζω. Άρα δηλαδή θεωρείς πρακτικά ότι ο κινητήρας του δεν μπορεί να βελτιωθεί με υπερτροφοδότηση(turbo),εγκέφαλο κ.τ.λ. όλα καλά μέχρι εδώ. Οπότε τι προτείνεις;

Υ.Γ. είχα στο μυαλό μου όταν με το καλό βγάλω κάποιο εισόδημα να του άλλαζα το μοτερ από 4κύλινδρο σε 6κύλινδρο και ύστερα να του έβαζα υπερτροφοδότηση...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-05-13, 15:46
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Ε46 Ci (Coupe), είναι από τα πιο όμορφα BMW που έχουν βγεί (και εσωτερική και εξωτερική εμφάνιση).

Έχει τα καλά του, και έχει και τις ευαισθησίες του.

Τώρα επειδή μιλάς για αυτοκίνητα 10 ετών περίπου, θα έχουν φθορά και ανάλογα με τη συντήρηση και τον εξοπλισμό που μπορεί να διαθέτουν, μια τιμή μπορεί να είναι φθηνή ή ακριβή.

Για τη βελτίωση, να σου πώ, ότι επειδή κοιτάς για 1995cc (143ps), δεν γίνονται πολλά πράγματα.

Δεν υπάρχει τίποτα που να δουλεύει και να προσφέρεται από κάποια εταιρεία πλην προγράμματος...

Φίλτρο τσάμπα θα το βάλεις (και μόνο το KN ταιριάζει σωστά). Δεν υπάρχει διαφορά στην απόδοση (μηδεν και επιβεβαιωμένο στο δυναμόμετρο).
Εξάτμιση, τελικό σιλανσιέ για τον ήχο και μόνο. Μεσαίο ή χταπόδι, δεν υπάρχει κάτι που να υπάρχει αποτέλεσμα τουλάχιστον.

Με τα 145-150 θα μείνεις.
Αν σε ικανοποιεί ψυχολογικά (γιατί το αυτοκίνητο μια χαρά κινείται), αλλιώς θα ψάχνεις για μετατροπές.
Να σου πω την αλήθεια,για 1-2 χρόνια αν έμενα με τα 118-120 γιατί ψάχνω για 1,8 4κύλινδρο όχι 2λιτρο όπως είπα για λόγους φορολογίας,δεν θα με χάλαγε καθόλου,αλλά μετά από 2 χρόνια θα ήθελα να αρχίσω να ασχολούμαι και να το πειράξω. Όπως έγραψα σε προηγούμενο μου σχόλιο,είχα στο μυαλό μου να του αλλάξω το 4κύλινδρο μοτερ με ένα 6κύλινδρο(όταν υπάρξει η οικονομική δυνατότητα). Ποια είναι η γνώμη σου;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-05-13, 15:48
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό είναι πάντως να κανεις και κανενα search στα forums καθώς έχει αναλυθεί πολύ το θέμα
Καλησπέρα! επειδή δεν γνωρίζω τις ενότητες στο forum με τέτοιες συζητήσεις και όσο να ναι είμαι καινούριος,σε ποιο μέρος του forum είναι αυτό που μου λες;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-05-13, 16:16
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
για την αναζήτηση, υπάρχει μια μπάρα πάνω από το θέμα σου που μεταξύ άλλων έχει το search. εναλλακτικά μπες εδώ

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/search.php

τώρα για το δεδομένο αυτοκίνητο η άποψη μου συγκλίνει με του dim77. όμορφο, τίμιο αυτοκίνητο αλλά οχι ιδιαίτερα βελτιώσιμο.

αν έχεις σκοπό μετατροπές κτλπ, (μιας και έχω καεί από μετατροπή) καλύτερα κάνε υπομονή και παρε ενα γνήσιο. υπάρχουν πολλά που πουλιούνται και σε καλές τιμές. (αυτό φυσικά είναι προσωπική άποψη, υπάρχουν πολλά παραδείγματα μετατροπών που πήγαν μια χαρά και ο καθένας θα έχει τη δική του ιστορία να πει, αλλά η άποψη μου παραμένει οτι στη πλειονότητα των περιπτώσεων μία μετατροπή δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα εργοστασικά έτοιμο μοντέλο )
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-05-13, 19:21
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
για την αναζήτηση, υπάρχει μια μπάρα πάνω από το θέμα σου που μεταξύ άλλων έχει το search. εναλλακτικά μπες εδώ

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/search.php

τώρα για το δεδομένο αυτοκίνητο η άποψη μου συγκλίνει με του dim77. όμορφο, τίμιο αυτοκίνητο αλλά οχι ιδιαίτερα βελτιώσιμο.

αν έχεις σκοπό μετατροπές κτλπ, (μιας και έχω καεί από μετατροπή) καλύτερα κάνε υπομονή και παρε ενα γνήσιο. υπάρχουν πολλά που πουλιούνται και σε καλές τιμές. (αυτό φυσικά είναι προσωπική άποψη, υπάρχουν πολλά παραδείγματα μετατροπών που πήγαν μια χαρά και ο καθένας θα έχει τη δική του ιστορία να πει, αλλά η άποψη μου παραμένει οτι στη πλειονότητα των περιπτώσεων μία μετατροπή δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα εργοστασικά έτοιμο μοντέλο )
Σίγουρα σε μια μετατροπή ενός αυτοκινήτου δεν μπορείς να ξέρεις τι αποτελέσματα θα έχει αλλά δεν ενδιαφέρομαι για άμεση βελτίωση,δηλαδή αλλαγές σε μοτερ κ.τ.λ. για τουλάχιστον 2 χρόνια το θέλω από τη μάνα του. Σίγουρα τα μαμά μοντέλα είναι πιο αξιόπιστα όσον αφορά ότι δεν θα σου πετάξει προβλήματα. Είχα στο μυαλό μου,η πρώτη αλλαγή που θα του έκανα ήταν στον κινητήρα του,να τον άλλαζα με έναν 6κύλινδρο,αλλά τώρα πάω πολύ μακριά....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-05-13, 19:51
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Death007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα kefalismos. Ψάχνω για 1,8 και όχι 2λιτρο με τα 2000cc(1995) για λόγους φορολογίας και για το 4κύλινδρο γνωρίζω. Άρα δηλαδή θεωρείς πρακτικά ότι ο κινητήρας του δεν μπορεί να βελτιωθεί με υπερτροφοδότηση(turbo),εγκέφαλο κ.τ.λ. όλα καλά μέχρι εδώ. Οπότε τι προτείνεις;

Υ.Γ. είχα στο μυαλό μου όταν με το καλό βγάλω κάποιο εισόδημα να του άλλαζα το μοτερ από 4κύλινδρο σε 6κύλινδρο και ύστερα να του έβαζα υπερτροφοδότηση...
Άρα πας για 316 , που είναι 1600 . 1800 στις χρονολογίες αυτές σε 2πορτο δεν υπάρχει . Θα πρέπει να πας σε χρονολογία απο 2001 και κάτω για 1.8 μοτέρ .
Το 316 εχει 115 άλογα . Σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο σαν αγορά ? Γιατί από τη στιγμή που μιλάς για 6κύλινδρα και υπερτροφοδότες , εγώ στη θέση σου δε θα το κοίταγα καν .

Οι προτάσεις οι δικές μου .
1)Αν δε σε ενοχλούν τα 115 άλογα από 1.6 τότε παίρνεις 316 , και μετά 2 χρόνια το πουλάς και παίρνεις άλλο έτοιμο 6κύλινδρο.
2)Αν δε σου φτανουν τα 115 , παίρνεις αμάξι άλλη μάρκας για 2 χρόνια και σε 2 χρόνια παίρνεις πάλι έτοιμο 6κύλινδρο.
3)Παίρνεις 318 του 2001 και κάτω ( αυτό το μοτέρ τουρμπίζεται ) και σε 2 χρόνια δε βάζεις εξακύλινδρο αλλά τουρμπίζεις το δικό σου .

Γενικά να ξέρεις ότι επειδή οι τιμές έχουν ξεφτυλιστεί στα 2λιτρα+ και θα συνεχίσει και στο μέλλον αυτό , πλέον δε συμφέρει να κάνεις μετατροπή . Αν τίθεται θέμα αλλαγής κινιτήρα για περισσότερες επιδόσεις , συμφέρει να πουλήσεις αυτό που έχεις και να αγοράσεις άλλο ήδη έτοιμο.

Και μια επιπλέον γνώμη γιατί συνήθως αυτό γίνεται . Οι πιο πολλοί που ξεκινάνε με τέτοιο σκεπτικό , συνήθως δε το προχωράνε στο μέλλον . Δηλαδή παίρνουν μετά 2 χρόνια όπως λες ( τα οποία μπορεί να γίνουν και 3 και 4 ) κάτι σε 6κύλινδρο και το αφήνουν ως έχει , μιας και από το 16άρι που είχανε , η διαφορά είναι χαοτική , οπότε έτσι κ αλλιώς μένουν ευχαριστημένοι . Εξ άλλου υπάρχουν τόσο διαφορετικά μοτέρ ε46 που δεν υπάρχει και λόγος για βελτιώσεις , εκτός αν κάποιος θέλει να ξεπεράσει τα 350 άλογα του Μ. Με λίγα λόγια πάντα υπάρχει κάτι έτοιμο μαμά οπότε ποιος ο λόγος να μπλέκεις με μετατροπές ?
Δες το ήρεμα το πράγμα χωρίς πολλούς ενθουσιασμούς, λογικά και πρακτικά από όλες τις απόψεις .
Σκέψου τα όλα αυτά .
Και εμείς εδώ είμαστε τα συζητάμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.