Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 04-06-09, 16:15
Το avatar του χρήστη panose30
panose30 Ο χρήστης panose30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Μηνύματα: 437
panose30 is on a distinguished road
και γω για smg παω ,αλλα εχω διαβασει σε αρκετα ξενα φορουμ πως εχουνε αρκετα προβληματα τα smg..πχ δεν επιλεγουν σχεσεις ,,δεν εβαζαν απο δευτερα σε τριτη,,,προβλημα επισης ειχαν οι τρομπα του smg ,,δεν ανεβαζαν στροφες,,επισης ηθελe update το λογισμικο του smg γιατι εκανε τα δικα του,,και ελεγαν κατι για recalibration (δεν ξερω τι ειναι αυτο),,και αλλα αρκετα προβληματα..αλλα απο την εμπειρια που ειχα και απο manual και απο smg(του φιλου thomelef) το smg ειναι αλλου..οι αλλαγες ειναι ακαριαιες !!!!γενικα ειναι κ@βλα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-06-09, 16:16
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Δεν υπάρχει αυτόματο Μ3 Ε46 ...

Το smgII είναι Sequential Manual Gearbox

H μόνη διαφορά είναι ότι

ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΙΒΩΤΙΟ

στο smg ΔΕ χρειάζεται να πατήσεις εσύ το συμπλέκτη ... αλλά τον "πατάει" μια υδραυλική αντλία όταν με τα Paddles ή το λεβιέ δώσεις εντολή για να γίνει αλλαγή

(οκ οκ το smg κάνει και λίγο clutch slipping ...)

Καμία λοιπόν σχέση με ΑΥΤΟΜΑΤΟ κιβώτιο ή με διπλού συμπλέκτη κιβώτιο (DKG) κλπ

Aν συμβιβαστείς με το ότι ΔΕN "παίζει" σωστά η λειτουργία που ο εγγέφαλος του smg κάνει μόνος του αλλαγές ... και ουσιαστικά έχεις ένα χειροκίνητο σασμάν ΧΩΡΙΣ συμπλέκτη νομίζω είναι μιά χαρά το smg

Kάνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ κατεβάσματα ... και λίγο χειρότερα από το απλό κιβώτιο ανεβάσματα ... ΔΕΝ έχεις όμως ΠΟΤΕ miss-shift ...

Εγώ προτιμώ το χειροκίνητο ...

Το smgIII των Ε60 - Ε63 (Μ5,Μ6) είναι ΑΛΛΟ φρούτο ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-06-09, 16:21
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Σωστά τα λέει ο Evangelos...!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-06-09, 16:46
JuNiOr_ Ο χρήστης JuNiOr_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-02-2006
Μηνύματα: 303
JuNiOr_ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazy_beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
SMG και νομίζω ότι λίγες φορές θα σου λείψει το manual!!!!!!!!!
Βασικα με το SMG2,δε νομιζω να του λειψει ποτε το χειροκινητο..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-06-09, 23:31
Το avatar του χρήστη mo328i
mo328i Ο χρήστης mo328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 496
mo328i is on a distinguished road
εγω παντως που εχω smg θα πω οτι ειναι πραγματικα πολυ ωραιες οι αλλαγες που κανει σε ολες τις συνθηκες αλλα θα καταλαβεις οταν το παρεις οτι σε καποια κατεβασματα που κανει το αυτοκινητο στην ουσια κανει τα δικα του,δηλαδη εκει που ειναι να κατεβασει για να φυγεις θα πρεπει να κοψεις κι αλλο ταχυτητα η και να σταματησεις για να βαλει πχ την 1η ενω εαν πατησεις το γκαζι στην με 2ερα εαν δεν εχεις πατημενο το sport θα αργησει να ξεκινησει χωρια που κανεις κατεβασμα και περιμενεις να κατεβασει την ταχυτητα να κανει το ξερογκαζο και μετα να αρχισει να δινει (κατεβα σπρωξε δλδ) παντως ειναι συνηθεια στην οδηγηση και θα σε εκνευρισει στην αρχη να το ξερεις...παντως σε κοντρες δινει ρεστα με το που γινοντε οι αλλαγες θα βλεπεις το m3 να πεταγεται σε καθε αλλαγη ολο και πιο πολυ,μονο απο αυτο κερδιζεις πολυ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mo328i : 04-06-09 στις 23:35
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-06-09, 23:39
Το avatar του χρήστη crazy_beaver
crazy_beaver Ο χρήστης crazy_beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 956
crazy_beaver will become famous soon enoughcrazy_beaver will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mo328i Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντως που εχω smg θα πω οτι ειναι πραγματικα πολυ ωραιες οι αλλαγες που κανει σε ολες τις συνθηκες αλλα θα καταλαβεις οταν το παρεις οτι σε καποια κατεβασματα που κανει το αυτοκινητο στην ουσια κανει τα δικα του,δηλαδη εκει που ειναι να κατεβασει για να φυγεις θα πρεπει να κοψεις κι αλλο ταχυτητα η και να σταματησεις για να βαλει πχ την 1η ενω εαν πατησεις το γκαζι στην με 2ερα εαν δεν εχεις πατημενο το sport θα αργησει να ξεκινησει χωρια που κανεις κατεβασμα και περιμενεις να κατεβασει την ταχυτητα να κανει το ξερογκαζο και μετα να αρχισει να δινει (κατεβα σπρωξε δλδ) παντως ειναι συνηθεια στην οδηγηση και θα σε εκνευρισει στην αρχη να το ξερεις...παντως σε κοντρες δινει ρεστα με το που γινοντε οι αλλαγες θα βλεπεις το m3 να πεταγεται σε καθε αλλαγη ολο και πιο πολυ,μονο απο αυτο κερδιζεις πολυ!!!!


Ευκολη λυση συνεχεια ον και ελυσες ολα τα προβληματα σου.
Τωρα το οτι δημιουργεις καινουγια ειναι αλλου παπα ευαγγελιο!!!!!
__________________
Τα λεφτα μου τα εφαγα στις γυναικες, στα ποτα και στα αυτοκινητα!!!! Τα υπολοιπα απλως τα σπαταλησα!!!!!!

και να 'ναι και καινούρια, σαν έμπειρη παρθένα
<- http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...&postcount=254
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-06-09, 23:40
Το avatar του χρήστη pitbull
pitbull Ο χρήστης pitbull δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Μηνύματα: 208
pitbull can only hope to improve
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει αυτόματο Μ3 Ε46 ...

Το smgII είναι Sequential Manual Gearbox

H μόνη διαφορά είναι ότι

ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΙΒΩΤΙΟ

στο smg ΔΕ χρειάζεται να πατήσεις εσύ το συμπλέκτη ... αλλά τον "πατάει" μια υδραυλική αντλία όταν με τα Paddles ή το λεβιέ δώσεις εντολή για να γίνει αλλαγή

(οκ οκ το smg κάνει και λίγο clutch slipping ...)

Καμία λοιπόν σχέση με ΑΥΤΟΜΑΤΟ κιβώτιο ή με διπλού συμπλέκτη κιβώτιο (DKG) κλπ

Aν συμβιβαστείς με το ότι ΔΕN "παίζει" σωστά η λειτουργία που ο εγγέφαλος του smg κάνει μόνος του αλλαγές ... και ουσιαστικά έχεις ένα χειροκίνητο σασμάν ΧΩΡΙΣ συμπλέκτη νομίζω είναι μιά χαρά το smg

Kάνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ κατεβάσματα ... και λίγο χειρότερα από το απλό κιβώτιο ανεβάσματα ... ΔΕΝ έχεις όμως ΠΟΤΕ miss-shift ...

Εγώ προτιμώ το χειροκίνητο ...

Το smgIII των Ε60 - Ε63 (Μ5,Μ6) είναι ΑΛΛΟ φρούτο ...
χμμμμ δηλαδή φίλε EVANGELE ποια η διαφορά μεταξύ SMG και SMG II ? ευχαριστω
__________________
ΟΟΟ..... ΕΕΕ.. ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΑ ΣΑΡΑΒΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΜΙΑ B M W!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-06-09, 23:42
Το avatar του χρήστη pitbull
pitbull Ο χρήστης pitbull δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Μηνύματα: 208
pitbull can only hope to improve
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mo328i Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντως που εχω smg θα πω οτι ειναι πραγματικα πολυ ωραιες οι αλλαγες που κανει σε ολες τις συνθηκες αλλα θα καταλαβεις οταν το παρεις οτι σε καποια κατεβασματα που κανει το αυτοκινητο στην ουσια κανει τα δικα του,δηλαδη εκει που ειναι να κατεβασει για να φυγεις θα πρεπει να κοψεις κι αλλο ταχυτητα η και να σταματησεις για να βαλει πχ την 1η ενω εαν πατησεις το γκαζι στην με 2ερα εαν δεν εχεις πατημενο το sport θα αργησει να ξεκινησει χωρια που κανεις κατεβασμα και περιμενεις να κατεβασει την ταχυτητα να κανει το ξερογκαζο και μετα να αρχισει να δινει (κατεβα σπρωξε δλδ) παντως ειναι συνηθεια στην οδηγηση και θα σε εκνευρισει στην αρχη να το ξερεις...παντως σε κοντρες δινει ρεστα με το που γινοντε οι αλλαγες θα βλεπεις το m3 να πεταγεται σε καθε αλλαγη ολο και πιο πολυ,μονο απο αυτο κερδιζεις πολυ!!!!
Πολύ ενδιαφέρον!!!
__________________
ΟΟΟ..... ΕΕΕ.. ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΑ ΣΑΡΑΒΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΜΙΑ B M W!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-06-09, 23:44
Το avatar του χρήστη crazy_beaver
crazy_beaver Ο χρήστης crazy_beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 956
crazy_beaver will become famous soon enoughcrazy_beaver will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pitbull Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμμμ δηλαδή φίλε EVANGELE ποια η διαφορά μεταξύ SMG και SMG II ? ευχαριστω
Μαλλον ενοεις SMG II και SMG III . SMG I φορουσαν τα Ε36 Μ3 !!!!!!!!

Αρχικα το 2 ειναι εξαρι και το 3 ειναι 7 και μετα εχει διαφορες στους χρονους που κανει τις αλλαγες.Για περισσοτερες τεχνικες πληροφοριες ας μιλησει καποιος πιο κατατοπιστικος!!!!!
__________________
Τα λεφτα μου τα εφαγα στις γυναικες, στα ποτα και στα αυτοκινητα!!!! Τα υπολοιπα απλως τα σπαταλησα!!!!!!

και να 'ναι και καινούρια, σαν έμπειρη παρθένα
<- http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...&postcount=254
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-06-09, 23:50
xxxvagos Ο χρήστης xxxvagos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 327
xxxvagos is on a distinguished road
πες τα συνονοματε...εγω οδηγαω το μ3 που εχουμε με smg και δεν μπορω να πω οτι με τρελαινει...καλα τα κατεβασματα ειναι απεχτα αλλα εμενα μου αρεσουν τα χειροκινητα..συγχρονιζομαι πολυ καλυτερα με το συμπλεκτη και γουσταρω την παραδοση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.