Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-11, 08:00
christok Ο χρήστης christok δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-12-2009
Μηνύματα: 56
christok is on a distinguished road
e36 316i

Καλημερα,

Ειμαι ενας ευτυχης κατοχος Ε21('80) και ενος Χ3 3.0 (2009).
Εδω και μερικες εβδομαδες απο συγγενικο προσωπο μου χαριστηκε ενα ε36 ασπρο του 93-94.
το αυτοκινητο ειναι σε αψογη κατασταση απο σασι και εσωτερικο.Ηταν σε ακινησια τα τελευταια 3 χρονια λογω προβληματος υγειας του προκατοχου του.
φυλαγμενο σε γκαραζ και εχοντας κανει 150.000 νομιζω οτι ειναι μια καλη περιπτωση για ενα σουλοπωμα γενικο.
τα θεματα ειναι τα εξης.μετα απο 3 χρονια ενοειται οτι η μπαταρια ηταν νεκρη κατι που αλλαχτηκε.παλι ομως δεν 3ελεγε να ξεκινησει.εδω που μενω Πορτο ραφτη το πηγα σε ενα συνεργειο (αν και το ε21 το στελνω σε εναν γνωστο στην καλλιθεα).
ο τυπος εδω στο συνεργειο μου ειπε οτι ηταν η αντλια βενζινης κατι το οποιο αλαχτηκε αλλα χτες παλι που πηγα να το βαλω μπροστα παλι δεν επερνε.
θελω κατοχοι με ε36 να μου δωσουν τα φωτα τους σχετικα με το τι μπορει να πεζει με το αυτοκινητο.
Δεν ξερω εαν θα το κρατησω γιατι υποψιαζομαι οτι θα αρχισει να βγαζει προβληματα με τον καιρο..
να φανταστειτε οτι ειναι απο τα πρωτα ε36 (με το αναλογικο πολοι στην θεση του στροφομετρου-ξερω ξερω απαραδεκτο αλλα τι κανω).

Πειτε ετσι περιπου ποια ειναι τα πιο κοινα προβληματα που βγαζουν τα ε36 αυτης της χρονολογιας..


Thanx 4 your time
Φιλικα
Χρηστος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-11, 11:46
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
ξεκιναμε με τα απλα:

οταν γυρνας το κλειδι αναβουν κανονικα τα λαμπακια στο καντραν? μενιε καποιο αναμενο?

γυρναει η μιιζα?

αν ναι, μηπως εχουν κολλησει τα μπεκ και δεν ψεκαζουν βενζινη?

τα μπουζι κανουν σπινθιρα?

οταν λες δεν παιρνει μπροστα, τι ακριβως κανει? γυρναει μονο η μιζα? Ακουγεται καθολου απο την εξατμιση σα να γινεται καυση η ειναι εντελως ψοφιο??

3 χρονια πληρους ακινησιας ειναι αρκετα... Σιγουρεψτε οτι τα καλωδια μπροστα δενε χουν φαγωθει, και πολυ σημαντικο μηπως τραβαει αερα μετα το maf

η τρομπα που αλλαξες δεν ειναι σιγουρο οτι εφταιγε...
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-11, 12:00
christok Ο χρήστης christok δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-12-2009
Μηνύματα: 56
christok is on a distinguished road
thanx gia to reply,
Παμε,
οταν γυρνας κλειδι ναι ολα παιζουν κανονικα,η μιζα γυρναει και δινει στον κινητηρα,οποτε τα μπουζι λογικα δινουν σπηνθιρα..

πως chekarv εαν τα μπεκ ψεκαζουν βενζινη?και κατι αλλο...αερα το μαφ??(εξηγησε)

Ευχαριστω
χρηστος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-11, 12:09
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
τα μπουζι τα βγαζεις και βλεπεις αν κανουν σπινθιρα. Μπορει για καποιο λογο να μην κανουν οποτε και να μην εχει καυση.

τα μπεκ δεν ξερω πως τα τσεκαρεις με ευκολο τροπο... Κουνα λιγο τη μπεκιερα ομως , και αν ειναι κολλημενα μπορει να ξεκολλησουν. Επισης αν το μιζαρεις για ωρα και τα μπεκ ειναι οκ θα πρεπει μετα να μυρισει βενζινη αφου κατεβαινει ακαυτη

maf ειναι ο αισθητηρας μαζα αερα, και μετα το μαφ ειανι ενας σωληνας λαστιχενιος που με το χρονο φθειρεται. Ετσι κανει τρυπουλες και ρουφαει ο κινητηρας απο εκει αερα. Ετσι αλλον αερα υπολογιζει το maf, αλλος μπαινει στον κινητηρα οποτε τα μιγματα ειναι λαθος. Προσπαθησε να δεις αν εχει εμφανεις ρωγμες αυτο το λαστιχο και εκει που εχει δες αν πατωντας το κανει τρυπουλα.


Για περεταιρω μαλλον χρειαζεται να το δει μηχανικος, να μπει και σε καποιο διαγνωστικο να δεις αν θα βγαλει σφαλμα
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-11, 12:16
christok Ο χρήστης christok δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-12-2009
Μηνύματα: 56
christok is on a distinguished road
θα το κοιταξω και θα σου πω τι παιζει..

ευχαριστω παντως για την βοηθεια!

φιλικα
χρηστος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-11, 13:26
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Βάλε καινούρια μπουζί και όταν μιζάρεις βάλε κάποιον να χτυπάει σιγά σιγά τα μπεκ.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-02-11, 14:24
Το avatar του χρήστη georgepap
georgepap Ο χρήστης georgepap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 405
georgepap is on a distinguished road
οσον αφορα την αξιοπιστια να ξερεις πως το μοτερ που φοραει ειναι απο τα πιο αξιοπιστα της bmw.
Για να καταλαβεις..εχω δει 316i-318i m40 με πανω απο 500.000km χωρις επισκευη!!!
Εγω απτη μερια μου ειχα το ιδιο πιο παλια και του ειχα κανει 300.000 πολυ σκληρα χιλιομετρα
χωρις να με προδωσει ΠΟΤΕ!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-02-11, 15:08
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christok Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα,

Ειμαι ενας ευτυχης κατοχος Ε21('80) και ενος Χ3 3.0 (2009).
Εδω και μερικες εβδομαδες απο συγγενικο προσωπο μου χαριστηκε ενα ε36 ασπρο του 93-94.
το αυτοκινητο ειναι σε αψογη κατασταση απο σασι και εσωτερικο.Ηταν σε ακινησια τα τελευταια 3 χρονια λογω προβληματος υγειας του προκατοχου του.
φυλαγμενο σε γκαραζ και εχοντας κανει 150.000 νομιζω οτι ειναι μια καλη περιπτωση για ενα σουλοπωμα γενικο.
τα θεματα ειναι τα εξης.μετα απο 3 χρονια ενοειται οτι η μπαταρια ηταν νεκρη κατι που αλλαχτηκε.παλι ομως δεν 3ελεγε να ξεκινησει.εδω που μενω Πορτο ραφτη το πηγα σε ενα συνεργειο (αν και το ε21 το στελνω σε εναν γνωστο στην καλλιθεα).
ο τυπος εδω στο συνεργειο μου ειπε οτι ηταν η αντλια βενζινης κατι το οποιο αλαχτηκε αλλα χτες παλι που πηγα να το βαλω μπροστα παλι δεν επερνε.
θελω κατοχοι με ε36 να μου δωσουν τα φωτα τους σχετικα με το τι μπορει να πεζει με το αυτοκινητο.
Δεν ξερω εαν θα το κρατησω γιατι υποψιαζομαι οτι θα αρχισει να βγαζει προβληματα με τον καιρο..
να φανταστειτε οτι ειναι απο τα πρωτα ε36 (με το αναλογικο πολοι στην θεση του στροφομετρου-ξερω ξερω απαραδεκτο αλλα τι κανω).

Πειτε ετσι περιπου ποια ειναι τα πιο κοινα προβληματα που βγαζουν τα ε36 αυτης της χρονολογιας..


Thanx 4 your time
Φιλικα
Χρηστος
Α, χα χα χα.. σε γ@μώ τα συνεργεία πήγες..!!
Φίλε,
αν θές με ακούς..
3χρόνια ακινησία, σημαινει οτι μέσα στο ρεζερβουάρ δεν έχεις καύσιμο, αλλά ταγκιασμένο νερό.. Κακώς το κίνησες..
Θέλει, εκκένωση το ρεζερβουάρ, καθάρισμα αντλίας, αλλαγή φίλτρου καυσίμου, καθαρισμό
μπέκ, καθαρισμό του κυκλώματος με ένα χημικό, μετά πλήρωση με βενζίνη και το ανάβεις..
Δεδομένο οτι θα αλλάξεις λάδια-φίλτρο, φίλτρο αέρα, βαλβολίνες κιβωτίου.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-11, 08:23
christok Ο χρήστης christok δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-12-2009
Μηνύματα: 56
christok is on a distinguished road
παιδια ευχαριστω για τις απαντησειs..

rapidfast: δεν γινοταν ρε φιλε να μην το κινησω απο εκι που ητανε ..επρεπε να το φερω στο δικο μου γκαραζ για να δω τι θα κανω...εχει φαει ηδη ενα γεμισμα στο ρεξερβουαρ full

anyway θα το κοιταξω μεσα στο σαβ/κο με ολα αυτα που μου ειπατε και αν δεν γινει τιποτα θα φερω ανθρωπο να το παρει..

παντος το σκεπτικο ειναι νατο βαλω μπροστα και να το παω σε συνεργειο αθηνα για γενικο service αφου καταλαβατε οτι εδω στο πορτο ραφτη τα συνεργεια μπορει να μην ειναι και τοσο εμπειρα..(για να μην πω τιποτε αλλοα)

να ειστε καλα
l8er
χρηστος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-02-11, 12:20
lefterishatzi Ο χρήστης lefterishatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-08-2009
Μηνύματα: 134
lefterishatzi is on a distinguished road
Εγώ πάντως σε corolla του 93 που ήταν 7 χρόνια ακίνητο έκανα ότι λέει ο rapid fast + αλλάγή ιμάντα γιατί είχε ξεραθεί, μπουζί και αντλίας βένζίνης που την άλλαξες ήδη. Επίσης άλλαξα φούσκες, λάστιχα και αμορτισέρ τότε γιατί είχαν ¨κάτσει¨. Δηλαδή αρκετά λεφτά, αλλά πιστεύω αξίζει γιατί είναι σκυλιά κατι τέτοια αυτοκίνητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.