Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-07-12, 20:38
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Θερμοκρασία σε Ε30 Μ10 1.8 injection

Από όσα θέματα που έχω διαβάσει εδώ σχετικά με θερμοκρασία μου κάνουν όλα αλλά κανένα δεν ταιριάζει με το μοτέρ μου …..

Έχουμε και λέμε …… τα βασικά πρώτα …..

Έχω βάλει καινούργιο ψυγείο το 2010 με την τοποθέτηση του a/c , αντλία νερού το 2009 (άλλωστε μπορείς να ξεχωρίσεις εύκολα αν είναι χαλασμένη κάνει σαν τρακτέρ) , λάδια άλλαξα Μάρτιο του 2012 και δεν καίει σταγόνα ελεγμένα είναι οκ .

Στο πρόβλημα λοιπόν εδώ και 2 χρόνια ενώ πάντα ο δείκτης θερμοκρασίας ήταν στην μέση καρφί ούτε χιλιοστό δεν έπαιζε από τότε που άλλαξα ψυγείο όπως έγραψα παραπάνω λόγου a/c (χωρίς να θέλω να το ενοχοποιήσω ….απλά από τότε ξεκίνησε το πρόβλημα) ξεκίνησε αραιά και που όταν ζοριζόταν είτε από τον τρόπο οδήγησης είτε από την εξωτερική θερμοκρασία όταν ήμουν σταματημένος σε μποτιλιάρισμα πάνω από 3 λεπτά , σταμάτα ξεκίνα έχοντας ή μη ανοιχτό το a/c να ανεβάζει θερμοκρασία παρά μία βελόνα ένα κουτάκι δεν έχει τύχει να δω που μπορούσε να φτάσει γιατί όταν έφτανε εκεί είχα μετά ομαλή ροη κυκλοφορίας οπότε το βοηθούσε ο αέρας να επανέλθει , συμβαίνει και το άλλο σε ταξίδι κατεβαίνοντας ‘’ βουνό ‘’ με κουμπωμένη 4η και 5η χωρίς καθόλου γκάζι να έχω πτώση της θερμοκρασίας μισό κουτάκι αυτό δεν είναι και τόσο κακό όσο η αύξηση που παρατηρώ .

Το αυτοκίνητο το χρησιμοποιώ 2 -3 φορές το μήνα η μία φορά από αυτές είναι ταξίδι οπότε δεν όταν ανέβαζε θερμοκρασία ιδικά στο ταξίδι δεν διαρκούσε πολύ , ακόμη και σταματημένος για 5 -7 λεπτά με αναμένει μηχανή σπάνια …… αλλά το είχα στο μυαλό μου και πρόσεχα ενημερώνοντας και τον μηχανικό μου αλλά συνέχει το αμελούσαμε .

Τον τελευταίο μήνα όμως με τις τρελές θερμοκρασίες περιβάλλοντος έτυχε να το χρησιμοποιώ σχεδόν μέρα παρά μέρα και γίνεται η ίδια δουλειά! Πάντα όμως στο ένα κουτάκι παρά μία βελόνα προσέχω να μην πάει παραπάνω.

Από την τάπα του ψυγείου είχε σχιστεί μια τσιμούχα που έχει πάνω στην τάπα και μου είπε ο μηχανικός να δούμε για αρχή αν φταίει η τάπα , κάναμε παραγγελία την τάπα και μέχρι να έρθει βάλαμε προσωρινά μία ιμιτασιόν που είχε πρόχειρη βάζουμε και 100ml ψυκτικό και φεύγω.

Κάνω 16 χιλιόμετρα από Καλαμαριά – Πεύκα από περιφερειακό και είναι όλα οκ η θερμοκρασία στην μέση με θερμοκρασία περιβάλλοντος κοντά στους 34 ήταν 10-11 το πρωί. 2 το μεσημέρι ξεκινώ από Πεύκα να κατεβαίνω με 39-38 βαθμούς και με το που φτάνω σπίτι απόσταση 10 χιλιόμετρα με νορμάλ κίνηση η θερμοκρασία ένα κουτάκι παρά μία βελόνα …. Ανοίγω καπό και βλέπω να πετάει νερά από την τάπα , μηδέν στεγανοποίηση , σβήνω αμέσως και αρχίζει να τα πετάει με αν μικρά διαστήματα και εναλλάξ να βγάζει από την τάπα ατμούς …. Τα χρειάστηκα ……

Το βράδυ συμπλήρωσα 1 λίτρο παραφλού ροζ (αυτό που είχα μέσα ήταν πράσινο της BMW) έβγαλε τα άντερά του! Σήμερα το πρωί πήγα και πήρα την δική μου τάπα βάζοντας την τσιμούχα της ιμιτασιόν τάπας , μπας και η δική μου κάνει καλύτερη στεγανοποίηση. 10 χιλιόμετρα απόσταση να πάω 7 το πρωί όλα οκ , 10 να γυρίσω 8 το πρωί και μόλις πάρκαρα το άφησα να δουλεύει στο ρελαντί 6-7 λεπτά κουνήθηκε μία βελόνα προς τα πάνω και έσβησα αλλά θερμοκρασία περιβάλλοντος άντε 29 το πολύ ……

Sorry για το ατελείωτο post …. απλά ήθελα να έχετε μία ολοκληρωμένη εικόνα …..

Καμιά γνώμη κανείς ……. Υπάρχει περίπτωση με αυτή την αύξηση της θερμοκρασίας να έχει δημιουργήσει καμιά χειρότερη ζημιά ή να βγάλει αν το συνεχίσω ;

Υ.Γ. Δεν είναι θέμα εξαέρωσης το ψυγείο που έχω μου είπε ο μηχανικός ότι δεν κάνει εξαέρωση …..
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-12, 21:53
johnstam Ο χρήστης johnstam δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-06-2011
Μηνύματα: 97
johnstam is on a distinguished road
Καλησπέρα φιλαράκο και καλώς ήρθες στην παρέα υπάρχει περίπτωση να έβαλες πιο μικρό ψυγείο απο αυτό που είχε πριν και σηκώνει τώρα θερμοκρασίες δηλαδή να έχει πιο μικρή κυψέλη;
θερμοστάτη έχετε τσεκάρει να δείτε τι γίνεται;
τίποτα άλλο δεν μου έρχεται στο μυαλό
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-07-12, 23:15
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
1) Αν η τάπα του ψυγείου δεν κρατάει πίεση,
τι ψάχνεις??
2) θέλεις ψυγείο κλιματισμού οπωσδήποτε..
3) πάς φιρί φιρί για φλάτζα, και αν δεν την έχεις κάψει ήδη είσαι τυχερός..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-07-12, 23:18
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Δεν είναι θέμα εξαέρωσης το ψυγείο που έχω μου είπε ο μηχανικός ότι δεν κάνει εξαέρωση …..
Το ότι δεν έχει port εξαέρωσης το ψυγείο, δεν πάει να πει ότι δεν χρειάζεται.

Μπορεί απλά να ήταν κακό παραφλου, που έτσι κι αλλιώς μειώνονται οι επιδόσεις τους με τον καιρό, και να έβρασε, πετώντας σου τα νερά από την ασφαλείας. Βάλε ένα καλό παραφλού με μεγάλη θερμοκρασία βρασμού και έχε λιγάκι τον νου σου.

Εναλλακτικά, μπορεί να τα άκουσε ο θερμοστάτης, η αντλία νερού ή/και το κομπλέρ. Θερμοστάτη καλό είναι να βάλεις τον μικρότερο που υπάρχει αν φοράς το μικρό ψυγείο.

ΥΓ. Όπως είπε και ο Rapid, αν δεν κλείνει καλά η τάπα για να συγκρατεί πίεση το κύκλωμα, ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ το σύστημα ψύξης σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-07-12, 10:37
sakis4paok Ο χρήστης sakis4paok δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 330
sakis4paok will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Από όσα θέματα που έχω διαβάσει εδώ σχετικά με θερμοκρασία μου κάνουν όλα αλλά κανένα δεν ταιριάζει με το μοτέρ μου …..

Έχουμε και λέμε …… τα βασικά πρώτα …..

Έχω βάλει καινούργιο ψυγείο το 2010 με την τοποθέτηση του a/c , αντλία νερού το 2009 (άλλωστε μπορείς να ξεχωρίσεις εύκολα αν είναι χαλασμένη κάνει σαν τρακτέρ) , λάδια άλλαξα Μάρτιο του 2012 και δεν καίει σταγόνα ελεγμένα είναι οκ .

Στο πρόβλημα λοιπόν εδώ και 2 χρόνια ενώ πάντα ο δείκτης θερμοκρασίας ήταν στην μέση καρφί ούτε χιλιοστό δεν έπαιζε από τότε που άλλαξα ψυγείο όπως έγραψα παραπάνω λόγου a/c (χωρίς να θέλω να το ενοχοποιήσω ….απλά από τότε ξεκίνησε το πρόβλημα) ξεκίνησε αραιά και που όταν ζοριζόταν είτε από τον τρόπο οδήγησης είτε από την εξωτερική θερμοκρασία όταν ήμουν σταματημένος σε μποτιλιάρισμα πάνω από 3 λεπτά , σταμάτα ξεκίνα έχοντας ή μη ανοιχτό το a/c να ανεβάζει θερμοκρασία παρά μία βελόνα ένα κουτάκι δεν έχει τύχει να δω που μπορούσε να φτάσει γιατί όταν έφτανε εκεί είχα μετά ομαλή ροη κυκλοφορίας οπότε το βοηθούσε ο αέρας να επανέλθει , συμβαίνει και το άλλο σε ταξίδι κατεβαίνοντας ‘’ βουνό ‘’ με κουμπωμένη 4η και 5η χωρίς καθόλου γκάζι να έχω πτώση της θερμοκρασίας μισό κουτάκι αυτό δεν είναι και τόσο κακό όσο η αύξηση που παρατηρώ .

Το αυτοκίνητο το χρησιμοποιώ 2 -3 φορές το μήνα η μία φορά από αυτές είναι ταξίδι οπότε δεν όταν ανέβαζε θερμοκρασία ιδικά στο ταξίδι δεν διαρκούσε πολύ , ακόμη και σταματημένος για 5 -7 λεπτά με αναμένει μηχανή σπάνια …… αλλά το είχα στο μυαλό μου και πρόσεχα ενημερώνοντας και τον μηχανικό μου αλλά συνέχει το αμελούσαμε .

Τον τελευταίο μήνα όμως με τις τρελές θερμοκρασίες περιβάλλοντος έτυχε να το χρησιμοποιώ σχεδόν μέρα παρά μέρα και γίνεται η ίδια δουλειά! Πάντα όμως στο ένα κουτάκι παρά μία βελόνα προσέχω να μην πάει παραπάνω.

Από την τάπα του ψυγείου είχε σχιστεί μια τσιμούχα που έχει πάνω στην τάπα και μου είπε ο μηχανικός να δούμε για αρχή αν φταίει η τάπα , κάναμε παραγγελία την τάπα και μέχρι να έρθει βάλαμε προσωρινά μία ιμιτασιόν που είχε πρόχειρη βάζουμε και 100ml ψυκτικό και φεύγω.

Κάνω 16 χιλιόμετρα από Καλαμαριά – Πεύκα από περιφερειακό και είναι όλα οκ η θερμοκρασία στην μέση με θερμοκρασία περιβάλλοντος κοντά στους 34 ήταν 10-11 το πρωί. 2 το μεσημέρι ξεκινώ από Πεύκα να κατεβαίνω με 39-38 βαθμούς και με το που φτάνω σπίτι απόσταση 10 χιλιόμετρα με νορμάλ κίνηση η θερμοκρασία ένα κουτάκι παρά μία βελόνα …. Ανοίγω καπό και βλέπω να πετάει νερά από την τάπα , μηδέν στεγανοποίηση , σβήνω αμέσως και αρχίζει να τα πετάει με αν μικρά διαστήματα και εναλλάξ να βγάζει από την τάπα ατμούς …. Τα χρειάστηκα ……

Το βράδυ συμπλήρωσα 1 λίτρο παραφλού ροζ (αυτό που είχα μέσα ήταν πράσινο της BMW) έβγαλε τα άντερά του! Σήμερα το πρωί πήγα και πήρα την δική μου τάπα βάζοντας την τσιμούχα της ιμιτασιόν τάπας , μπας και η δική μου κάνει καλύτερη στεγανοποίηση. 10 χιλιόμετρα απόσταση να πάω 7 το πρωί όλα οκ , 10 να γυρίσω 8 το πρωί και μόλις πάρκαρα το άφησα να δουλεύει στο ρελαντί 6-7 λεπτά κουνήθηκε μία βελόνα προς τα πάνω και έσβησα αλλά θερμοκρασία περιβάλλοντος άντε 29 το πολύ ……

Sorry για το ατελείωτο post …. απλά ήθελα να έχετε μία ολοκληρωμένη εικόνα …..

Καμιά γνώμη κανείς ……. Υπάρχει περίπτωση με αυτή την αύξηση της θερμοκρασίας να έχει δημιουργήσει καμιά χειρότερη ζημιά ή να βγάλει αν το συνεχίσω ;

Υ.Γ. Δεν είναι θέμα εξαέρωσης το ψυγείο που έχω μου είπε ο μηχανικός ότι δεν κάνει εξαέρωση …..
Λοιπον απο οτι θυμαμαι πρεπει να φορας ξεχωριστο ψυγειο για το a/c και αλλο για το μοτερ.Μηπως αυτο ειναι μεγαλυτερο και θελει αλλο βεντιλατερ;
μαλλον θες ψυγειο a/c και ισως αλλο βεντιλαντερ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-07-12, 12:00
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakis4paok Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον απο οτι θυμαμαι πρεπει να φορας ξεχωριστο ψυγειο για το a/c και αλλο για το μοτερ.Μηπως αυτο ειναι μεγαλυτερο και θελει αλλο βεντιλατερ;
μαλλον θες ψυγειο a/c και ισως αλλο βεντιλαντερ
Όχι, μην μπερδεύεστε. Έτσι φαίνεται σαν να λέμε ότι θέλει άλλο ψυγείο A/C, που δεν έχει σχέση.

Το ψυγείο του μοτέρ είναι ένα. Το ψυγείο του A/C είναι μπροστά από την μετώπη και είναι για το φρέον, όχι για το ψυκτικό του κινητήρα, ενώ ουδεμία σχέση δεν έχει με τις θερμοκρασίες του οχήματος. Το μόνο που υπάρχει διαφορά είναι ότι ψυγείο κινητήρα υπάρχουν 2, ένα κανονικό για αυτοκίνητα χωρίς A/C και ένα oversized για αυτοκίνητα με A/C. Το βεντιλατέρ επίσης παραμένει ίδιο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 28-07-12 στις 12:12
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-07-12, 17:02
sakis4paok Ο χρήστης sakis4paok δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 330
sakis4paok will become famous soon enough
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, μην μπερδεύεστε. Έτσι φαίνεται σαν να λέμε ότι θέλει άλλο ψυγείο A/C, που δεν έχει σχέση.

Το ψυγείο του μοτέρ είναι ένα. Το ψυγείο του A/C είναι μπροστά από την μετώπη και είναι για το φρέον, όχι για το ψυκτικό του κινητήρα, ενώ ουδεμία σχέση δεν έχει με τις θερμοκρασίες του οχήματος. Το μόνο που υπάρχει διαφορά είναι ότι ψυγείο κινητήρα υπάρχουν 2, ένα κανονικό για αυτοκίνητα χωρίς A/C και ένα oversized για αυτοκίνητα με A/C. Το βεντιλατέρ επίσης παραμένει ίδιο.
Παω,πασο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-07-12, 20:40
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, μην μπερδεύεστε. Έτσι φαίνεται σαν να λέμε ότι θέλει άλλο ψυγείο A/C, που δεν έχει σχέση.
Οχι, δεν το λέμε..
Εγώ το λέω.. Ο rapid είναι ο φταίχτης..!!!
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-07-12, 10:48
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Αν η τάπα του ψυγείου δεν κρατάει πίεση,
τι ψάχνεις??
2) θέλεις ψυγείο κλιματισμού οπωσδήποτε..
3) πάς φιρί φιρί για φλάτζα, και αν δεν την έχεις κάψει ήδη είσαι τυχερός..
1)Γιαυτό έγινε παραγγελία τάπας ψυγείου αλλά φοβάμαι μήπως και αυτή δεν πατάει καλά να κλείσει και φταίει ο ‘’ λαιμός ‘’ του ψυγείου.

2)Μα ….. αυτό έχω! Όταν έβαλα a/c άλλαξα το απλό που είχα με ψυγείο για a/c.

3)Από την μέση που πρέπει να είναι έχει 2 κουτάκια για να πάει στο κόκκινο , δεν πήγε , δεν το πήγα ποτέ τονίζω πάνω από ένα κουτάκι παρά μία βελόνα. Υπάρχει περίπτωση με τόσο ‘’λίγο’’ αύξηση να μου κάνει τέτοια ζημιά;

Φυσικά μέχρι να έρθει η τάπα το αμάξι δεν πάει πουθενά!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι δεν έχει port εξαέρωσης το ψυγείο, δεν πάει να πει ότι δεν χρειάζεται.

Μπορεί απλά να ήταν κακό παραφλου, που έτσι κι αλλιώς μειώνονται οι επιδόσεις τους με τον καιρό, και να έβρασε, πετώντας σου τα νερά από την ασφαλείας. Βάλε ένα καλό παραφλού με μεγάλη θερμοκρασία βρασμού και έχε λιγάκι τον νου σου.

Εναλλακτικά, μπορεί να τα άκουσε ο θερμοστάτης, η αντλία νερού ή/και το κομπλέρ. Θερμοστάτη καλό είναι να βάλεις τον μικρότερο που υπάρχει αν φοράς το μικρό ψυγείο.

ΥΓ. Όπως είπε και ο Rapid, αν δεν κλείνει καλά η τάπα για να συγκρατεί πίεση το κύκλωμα, ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ το σύστημα ψύξης σου.
Άρα μου λες ότι μπορεί να γίνει εξαέρωση με άλλο τρόπο και ότι χρειάζεται ! Πώς γίνεται αυτό;

Το παραφλού είναι αυτό που βάζει η BMW μπροστά μου το έβαζε και ήταν πράσινο. Τους τελευταίους 3 μήνες (δεν ξέρω την ποσότητα που παίρνει) τα 700ml ήταν φρεσκότατα! Σίγουρα δεν θα εννοείς αυτά που έχουν τα βενζινάδικα …. Κάτι καλό με μεγάλη θερμοκρασία βρασμού ποιο θεωρείτε και που το βρίσκω ;

Τον θερμοστάτη θα τον δω όταν πάω για την τάπα , την αντλία νερού δεν θυμάμαι πότε την άλλαξα απλά θυμάμαι όταν παρέδωσε πνεύμα έκανε σαν τρακτέρ , το κομπλέρ αν κατάλαβα καλά το βεντιλατερ μπροστά στην ψήκτρα του a/c φαίνεται που γυρίζει από την καρδιά (κεντρική γρίλια) αλλά δεν ξέρω σε ποια ταχύτητα …. Να το δω κι αυτό ….

Α …. Τα νερά τα έβγαζε από την τάπα δηλαδή σαν να έβρισκαν διαφυγή από τα πάσα τάπας και λαιμού ψυγείου , γιαυτό φοβάμαι μήπως έχω εκεί θέμα ….

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakis4paok Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον απο οτι θυμαμαι πρεπει να φορας ξεχωριστο ψυγειο για το a/c και αλλο για το μοτερ.Μηπως αυτο ειναι μεγαλυτερο και θελει αλλο βεντιλατερ;
μαλλον θες ψυγειο a/c και ισως αλλο βεντιλαντερ
Saki με κάλυψε ο God παρακάτω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, μην μπερδεύεστε. Έτσι φαίνεται σαν να λέμε ότι θέλει άλλο ψυγείο A/C, που δεν έχει σχέση.

Το ψυγείο του μοτέρ είναι ένα. Το ψυγείο του A/C είναι μπροστά από την μετώπη και είναι για το φρέον, όχι για το ψυκτικό του κινητήρα, ενώ ουδεμία σχέση δεν έχει με τις θερμοκρασίες του οχήματος. Το μόνο που υπάρχει διαφορά είναι ότι ψυγείο κινητήρα υπάρχουν 2, ένα κανονικό για αυτοκίνητα χωρίς A/C και ένα oversized για αυτοκίνητα με A/C. Το βεντιλατέρ επίσης παραμένει ίδιο.
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-07-12, 10:52
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Ορίστε μερικές φωτογραφίες από το ψυγείο για να μας λυθεί η απορία αν θέλω μεγαλύτερο. Αυτό δεν είναι για αυτοκίνητα με a/c;

Υποτίθεται κι αυτό της BMW αλλά δεν το βλέπω να το γράφει πουθενά ούτε Made in Germany ένα Made in South Africa ….Τα φώτα σας παρακαλώ …..



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.