Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 19-03-14, 20:02
mixalis 318is Ο χρήστης mixalis 318is δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-03-2013
Μηνύματα: 33
mixalis 318is is on a distinguished road
rapid_fast Για τον κορμο ηθελα να πω σορρυ...Το μοτερ εχει 130 χιλιαδες εδειξε το διαγνωστικο οταν το πηραμε.Οταν εχεις αλουμινενιο κορμο οταν λύνεις καπακι χαλανε τα σπειρωματα και θελει καινουρια να φτιαξεις στον τορνο λογικα...θελω να σας υπενθυμίσω οτι το μοτερ που εβαλα ηταν παρκαρισμενο 4 χρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-03-14, 20:29
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
δεν είναι απαραίτητο ότι θα χαλάσουν τα σπειρώματα στο λύσιμο.Ένα μοτέρ που κάθεται 4 χρόνια σίγουρα δεν καίει λάδια μόνο από τις τσιμούχες των βαλβίδων.
Το άσχημο είναι ότι είχατε το μοτέρ στον πάγκο και δεν κάνατε κάποιες βασικές εργασίες να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου...
Γνώμη μου είναι να βγάλεις την κεφαλή,να τρίψεις ή φρεζάρεις βαλβίδες,να μετρήσεις οδηγούς και να αλλάξεις και 4 σετ ελατήρια εμβόλων και ομοίως και τα κουζινέτα στις μπιέλες...Λόγω του πολύ καιρού που καθόταν να είναι σίγουρος πως θα αντιμετωπίσεις και διάφορες διαρροές λαδιών από ελαστικά μέρη(τσιμούχες,o ring κλπ).
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-03-14, 20:41
mixalis 318is Ο χρήστης mixalis 318is δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-03-2013
Μηνύματα: 33
mixalis 318is is on a distinguished road
Ελπιζω για τισ διαροες που αναφερες να μιν εχει,,γιατι ηταν σε γκαραζ αλλα και ο ανθρωπος που το ειχε ηταν λιγακι ψηρας.εμενα μου εκανε εντυπωση το οτι οσοι ειδαν το αμαξι ειπαν ολοι το ιδιο πραμα τσιμουχακια,,,τωρα τι να πω δεν ξερω το αποτελεσμα θα δειξει που θα το παρω παρασκευη.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-03-14, 21:04
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
δεν είναι το θέμα αν ήταν στο γκαράζ ή στο δρόμο.Η ακινησία είναι θάνατος ειδικά για ελαστικά μέρη.Εύχομαι να διαψευστώ και να καθαρίσεις με τα τσιμουχάκια...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-03-14, 23:21
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
σπειρωματα στο μπλοκ δεν φτιαχνεις στο τορνο, περνας helicoil.
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-03-14, 23:28
mixalis 318is Ο χρήστης mixalis 318is δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-03-2013
Μηνύματα: 33
mixalis 318is is on a distinguished road
Νομιζω οτι το ιδιο ειναι αφου και αυτα τα φτιαχνει τορνος...δεν ειμαι συγουρος απλα λεο :P
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-03-14, 18:24
mixalis 318is Ο χρήστης mixalis 318is δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-03-2013
Μηνύματα: 33
mixalis 318is is on a distinguished road
Καλησπερα και παλι και τα νεα ηρθανε...
Σημερα πηρα το αμαξι μετα απο αλαγη τσιμουχακια και τα πραγματα καλυτερεψανε ΑΛΛΑ ηρθανε κι αλλα...και τα αλλα ειναι πως ολλα καλα σταματισανε τα λευκα ντουμανια και αρχισαν η μαυριλες.Με λιγα λογια το αμαξι ηθελε τσιμουχακια.Τωρα μπορειτε να μου πειτε γνωμες για τον μαυρο καπνο...ο μαστορας ειπε οτι θα τσεκαρι την εισαγωγη με τα μπεκ,και μετα τον εγεφαλο λογο προγραματος και τελευταιο το λουφτ. Αντε να δω τι αλο θα αντιμετωπισω
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-03-14, 18:57
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
αχ αυτο το συνεργειο σου.....
για αρχη κοιτα τις φυσες απο την βαλβιδα θερμοκρασιας πανω στο καπακι και την βαλβιδα θερμοκρασιας του αερα εισαγωγης κατω απο την εισαγωγη.......
αφου πριν δεν το εκανε και το κανει τωρα, απο καπου περασε το χερι τους και κατι αλλαξε ή κατι ξεχασαν.................
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-03-14, 20:03
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Δυστυχως συνονοματε,μαθαινεις με τον σκληρο τροπο,οτι μια μετατροπη την τσεκαρεις ΠΡΙΝ την βαλεις πανω στ'αμαξι σου.Νομος απαραβατος....Επισης οταν λεγαμε καποιοι για εργασιες 600-1000 ευρω εννοουσαμε ολα αυτα που πρεπει να γινουν απο ενα συνεργειο που σεβεται τον εαυτο του,πριν τοποθετησει ξενα μηχανικα μερη στ'αμαξι σου...Αλλιως ειναι μια μετατροπη ιδια με αυτες που γινονται σε χυμαδιο αποθηκες-γκαραζ με την νοοτροπια:''ξερω εγω μωρε''.....Δεν σε κατηγορω,τα'χω κανει κι εγω,αλλα οι συνεργατες μου ηταν παντα γνωστες του αντικειμενου κι οχι απλοι ''μονταδοροι''......
Καθημερινα συζητω με τουλαχιστον δεκα μαστορους....δυστυχως μονο 1 στους 10 ξεπερναει το επιπεδο του μονταδορου....
Υ.γ Εχε υποψη σου οτι προσφατως εψαχνα για μοτερ 328 για φιλο και ΟΛΑ οσα μου'φερε ηταν το μαυρο τους το χαλι!Τελικα βρεθηκε ενα σωστο....Πασχουν στον κορμο,στα λουκια ψυξης και στο καπακι,ειδικα οσα δεν αλλαζανε συχνα λαδια(βλ.Γερμανικα)
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-03-14, 20:29
Το avatar του χρήστη leonidaskal
leonidaskal Ο χρήστης leonidaskal δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2012
Μηνύματα: 393
leonidaskal is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως συνονοματε,μαθαινεις με τον σκληρο τροπο,οτι μια μετατροπη την τσεκαρεις ΠΡΙΝ την βαλεις πανω στ'αμαξι σου.Νομος απαραβατος....Επισης οταν λεγαμε καποιοι για εργασιες 600-1000 ευρω εννοουσαμε ολα αυτα που πρεπει να γινουν απο ενα συνεργειο που σεβεται τον εαυτο του,πριν τοποθετησει ξενα μηχανικα μερη στ'αμαξι σου...Αλλιως ειναι μια μετατροπη ιδια με αυτες που γινονται σε χυμαδιο αποθηκες-γκαραζ με την νοοτροπια:''ξερω εγω μωρε''.....Δεν σε κατηγορω,τα'χω κανει κι εγω,αλλα οι συνεργατες μου ηταν παντα γνωστες του αντικειμενου κι οχι απλοι ''μονταδοροι''......
Καθημερινα συζητω με τουλαχιστον δεκα μαστορους....δυστυχως μονο 1 στους 10 ξεπερναει το επιπεδο του μονταδορου....
Υ.γ Εχε υποψη σου οτι προσφατως εψαχνα για μοτερ 328 για φιλο και ΟΛΑ οσα μου'φερε ηταν το μαυρο τους το χαλι!Τελικα βρεθηκε ενα σωστο....Πασχουν στον κορμο,στα λουκια ψυξης και στο καπακι,ειδικα οσα δεν αλλαζανε συχνα λαδια(βλ.Γερμανικα)
πωπω και γω τετοιες μα.....ιες κανω στο δικο μου και δε το βλεπω να μου παει καλα το πραγμα .
παντωσ τα παιδια εχουν δικιο μια σωστη μετατροπη εχει κοστος αλλιως τι μετυατροπη ειναι.ποσο μαλλον οταν μιλαμε για ενα 28αρι μοτερ.σε ενα προσφατο thread ζητησα και εγω βοηθεια σχετικη και τα πραγματα που οφειλα να αλλαξω για να εχω μια σωστη μετατροπη ηταν ενα ακομη αυτοκινητο.μια λιστα ΝΑΑΑ που λενε.
ενα κοστος 1000 ευρω ειναι και παλι σχετικα οικονομικο με τα ολιγα που ξερω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.